כל המידע על פסטיבל המשוררים ה-24 במטולה

אירוע השירה הגדול של פסטיבל המשוררים חוזר השנה למטולה תחת הכותרת ״רגע אחד שקט בבקשה״ -משירו המפורסם של נתן זך. אחת לשנה, בחג השבועות, מעתיק בית הקונפדרציה הירושלמי את פעילותו למטולה ומגשים את אחד העקרונות החשובים שבבסיס פעילותו - הפיכתה של הפריפריה לחלק בלתי נפרד ממפת התרבות הישראלית. הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מועצת מטולה, מפעל הפיס לתרבות ואמנות והקונפדרציה הציונית העולמית. 

מה מחכה לכם בפסטיבל

אירוע הפתיחה

הפסטיבל ייפתח באירוע לזכרו של נתן זך, בו ישתתפו זוכי פרס ישראל ארז ביטון, מאיר ויזלטיר, נורית זרחי ודן מירון, המשוררים רוני סומק ואגי משעול וחוקר הספרות אריאל הירשפלד.  

אירוע הנעילה

במסגרת אירוע הנעילה יעניק הפסטיבל את פרס אביב לשירה, בחסות חברת אביב לבנייה, לאהרן שבתאי. הפרס יוענק לו על מפעל חייו כמשורר וכמתרגם מן הקלאסיקה היוונית, ויחגוג את תרומתו לתרבות הישראלית.

כלות ולחתני פרס ישראל בספרות ובשירה

מקום נכבד בפסטיבל השנה יוקדש לכלות ולחתני פרס ישראל בספרות ובשירה: א.ב. יהושע יקרא קטעים מנובלה חדשה אותה הוא כותב בימים אלה וידבר עם חתן פרס ישראל וחוקר הספרות דן מירון על ספרו האחרון, ״הבת היחידה״.

נורית זרחי, כלת פרס ישראל לשירה, תהיה במרכזו של אירוע מחווה לכבודה בהשתתפות יפתח אלוני, לילך לחמן, אריאל הירשפלד, מאיה ויינברג ואורין רוזנר. מפגשים ייחודיים עם הדור הבא של משוררות ומשוררי ישראל, ובהם אודיה רוזנק, ישראל דדון, שני פוקר, אריק שרון כהן, שי בוזגלו ואורין רוזנר.

ארז ביטון, חתן פרס ישראל לשירה, יקרא משיריו, ישוחח עליהם ועל מפעלי חייו האחרים בתחום הספרות והחינוך ויארח את המשוררת יערה בן-דוד ואת המשורר אלפרד כהן. מאיר ויזלטיר ישתתף בהופעה נדירה בפסטיבל במפגש עם פרופ' אריאל הירשפלד, בו יקרא משיריו ומתרגומיו וישוחח על שירתו.

משוררות בולטות בשיח הספרותי ידברו על מקומה של החוויה הנשית בשירה העכשווית, בהן תהל פרוש, סיגל בן יאיר, סיגל נאור פלרמן ואורלי עסיס. 

עוד בפסטיבל

המשורר מירון ח. איזקסון ינחה את תיקון ליל שבועות ויארח מרתון שירה אל תוך הלילה, שבו יקראו משוררים שירים משלהם ברוח הילתו המיסטית של החג ויסבירו את בחירתם. 

קובי מידן, מגיש הטלוויזיה שכותב ומתרגם שירה הרחק מאור הזרקורים וחוקר הספרות והתרבות אריאל הירשפלד יופיעו בפסטיבל בהיפוך תפקידים: במקום לעסוק ביוצרים אחרים - הם ידברו על עצמם ועל יצירתם שלהם.

שני אירועים נפרדים יוקדשו למשוררים צעירים או בתחילת דרכם: אודיה רוזנק, אורין רוזנר, ישראל דדון, שרון אריק כהן, שני פוקר ושי בוזגלו, שיקראו משיריהם העוסקים במיניות, בזהות מתגבשת ובחיי פריפריה נפשית וגאורפית.

הפרפורמנס, הספוקן וורד, הפואטרי סלאם, וגם הראפ וההיפ הופ - מה מבחין ביניהם ומה הופך אותם לשירה? שאלות אלו יעמדו במרכזו של אירוע בהשתתפות סיגלית בנאי, נילי קופלר, סיגל בן יאיר וישראל דדון.

במפגש מיוחד נענה על השאלה "כמה ביאליק יש?" דן מירון, גדול חוקרי ביאליק, ישוחח עם שמואל אבנרי, מנהל הארכיון והמחקר בבית ביאליק. אבנרי פרסם השנה ספר המציג את ביאליק נקי מדימויים כוזבים ומואר מחדש על ידי ניתוח של תעודות וכתבי יד, ששכבו שנים כאבן שאין לה הופכין בארכיון בית ביאליק. 

לציון שנת המאה להירצחו של הסופר יוסף חיים ברנר, יספרו הסופר חיים באר וחוקרת הספרות נורית גוברין כל אחד על ברנר שלו, האיש והמיתוס. אליהם יצטרפו בקריאת שיריהם שני המשוררים הצעירים סיגל בן יאיר ואלפרד כהן, המתאפיינים בזעם "ברנרי" כלפי אי שוויון חברתי.

הפסטיבל יקיים לזכרו של אבות ישורון ערב בהשתתפות בתו, העורכת והמתרגמת הלית ישורון, שפרסמה את הספר "חרסים – מן הארכיון של אבות ישורון", ובו קטעי שירים, פתקים, מכתבים ומחשבות שהגה לאורך עשרות שנים. במפגש ישתתפו גם לילך לחמן, אלכס בן-ארי וגלעד מאירי. 

בפאנל המסקרן ״על שירה מתקלפת וסגפנות חילונית״ יציגו רים ע׳נאיים וויסאם ג׳ובראן את יצירתם בהנחייתו של ד״ר בסיליוס בוארדי.

בשנה החולפת הוציא המשורר והעורך גלעד מאירי אנתולוגיה של שירים המתמקדת בבית הספר. משוררים מכל גוני הקשת תרמו בה את חלקם בשירים המדברים על כמיהה של מורים ותלמידים להבנה ולקירבה, או מותחים ביקורת על פגמיה של מערכת החינוך, על הנוקשות, הסירבול הביורוקרטי והקיפוח. משלל המשוררים שהשתתפו באנתולוגיה יארח מאירי את אהרן שבתאי, מי שיסד את הז'אנר של שירי בית הספר בפואמה שלו "חדר המורים", ואת אורלי עסיס.

המשוררת אגי משעול תקרא שירים מספר שיריה האחרון ״קפל״. למפגש יצטרף רוני סומק שיקריא מספרו החדש "כל כך הרבה אלוהים".

מפגש מרתק יאיר זרקור על המחזה הגנוז של יונה וולך, "אנדרטה של צרעת", המספר על זוגיות שהיתה לה בשנות החמישים עם עבריין אנרכיסט. המחזה התגלה בארכיון של וולך במכון גנזים על ידי  עודד כרמלי ושני פוקר, שישתתפו במפגש. אליהם יצטרפו המשוררות אודיה רוזנק וסיגלית בנאי והשחקן דורון תבורי.  

החוויה הנשית הנוכחת בשירה העכשווית תהיה העיסוק המרכזי במפגש של המשוררות תהל פרוש, סיגל בן יאיר, אודיה רוזנק, סיגל נאור פרלמן, אורין רוזנר ואורלי עסיס. 

הפסטיבל יתייחס השנה לשירה המחוברת אל העולם באופן שמשמעותו לקיחת אחריות ויקיים מפגש בהשתתפות המשוררת סבינה מסג, מייסדת פרס "כליל" לאקו-פואטיקה, ומשוררים וכותבים אקו-פואטיים ובהם מאיה ויינברג ואגי משעול. 

עם הגיעה של המשוררת חדוה הרכבי לגבורות, יפגיש אותה הפסטיבל עם מפרשי שירתה ואוהביה: אריאל הירשפלד ולילך לחמן, באירוע שבו גם תקרא הרכבי משיריה המכשפים.

את האירועים ילוו המוזיקאים ישראל ברייט, הדרה לוין ארדי ואסף מאיר, שילחינו משירי המשוררים ויבצעו שירים ידועים ואהובים. כמו כן ישתתף השחקן דורון תבורי בקטעי קריאה.

פרטים נוספים

  • איפה: מטולה
  • מתי: ראשון – שלישי, 16-18/5/2021
  • עלות: ללא תשלום
  • הכניסה לאירועי הפסטיבל בהתאם להנחיות התו הירוק
  • לתוכנית הפסטיבל באתר בית הקונפדרציה »