כל המידע על פסטיבל ישראל 2021 מציין 60 שנה להיווסדו

פסטיבל ישראל, ירושלים 2021, ה-60 במספר, יוצא לדרך עם עשרות אמנים ישראלים, שייקחו חלק בפסטיבל במופעים או באירועים מיוחדים. ביניהם שלוש התרחשויות בולטות - פרויקט הדגל קשרי רוח המצדיע ליצירה ישראלית בשדה האמנות המקומי לדורותיו, אירועי  בית, רוח ואירוח המבוססים על הפקות מקור שבודקות את מקומה של האמנות כמארחת ומתארחת.

בנוסף – פרויקט  שגרה מוסדית 2.0, המתקיים זו השנה השנייה ובמסגרתו מאירים אמנים ואמניות במוסדות ובקהילות ברחבי ירושלים את שגרת המקום באמצעות מהלכים אמנותיים משותפים עם עובדי המוסדות.

בין המופעים 

קשרי רוח 

פרויקט הדגל קשרי רוח מצדיע ליצירה ישראלית בשדה האמנות המקומי לדורותיו. 40 יוצרים ויוצרות מתחומי תרבות שונים יציגו בבכורה יצירות מקור המאירות 40 יצירות ישראליות אייקוניות, ששימשו להם כהשראה. המסע יתפרס על פני ארבעה ערבים של מוזיקה, תיאטרון, פרפורמנס, מחול, שירה ווידיאו ארט. את הפרויקט מלווים צילומיה של רלי אברהמי. 

הערב הראשון של "קשרי רוח" כולל את היצירות הבאות: “בלוק” מאת אורלי פורטל בהשראת "המונולוג של איקרוס" מאת שמעון אדף, “רקוויאם קטן” מאת תמיר גינץ – “להקת המחול קמע” בעקבות הספר "שואה שלנו" מאת אמיר גוטפרוינד, “משתה לעת דבר” של יחזקאל לזרוב בהשראת הצילום "הסעודה האחרונה" של עדי נס, “ניסויים בנישואין פיקטיביים” - שאנן סטריט בעקבות הסרט "נישואין פיקטיביים" של חיים בוזגלו ויוסי סויה, “סטרידור שתיים” - גלעד רטמן בעקבות הפואמה "חורים וידיות" של חזי לסקלי, “עין לטושה” - שרון גבאי, מיה מגנט ומירי סגל בעקבות המחזה "עין לטושה" מאת גלעד עברון, “קדוש קדוש קדוש” - רועי חסן ועמית חי כהן בעקבות פסלים של האמן ז'אק ז'אנו ו“מבודדים” - קרן פלס בעקבות עבודת התיעוד של הצלם זיו קורן מתקופת הקורונה.   

 • איפה: תיאטרון ירושלים
 • מתי: חמישי, 3.6.21, 20:30

הערב השני של "קשרי רוח" כולל את היצירות הבאות: “לנוע לנוע אנה אני נעה” - רנה שינפלד בעקבות יצירות וידיאו של מיכל רובנר, “אף אחד לא צריך למות   فيش حدا لازم يموت”  מאת יאיר דלאל בעקבות הסרט  אוונטי פופולו בבימויו של רפי בוקאי, “אבא שלי / בת שלי” מאת דניאל ואמיר קולבן בעקבות הציור "אבא שלי חייל" של אסד עזי, “מסגרת עדינה ללב שבור” מאת דליה שימקו בעקבות המשורר נתן זך, “מחר” יצירה של רוני סומק בעקבות הציור "פרש בודד" של בשיר אבו רביע, “הצוענייה והילד” - הבמאית נאוה צוקרמן בעקבות השחקנית, הקומיקאית והזמרת טליה שפירא, You are IT – אקו בעקבות המיצב You are a Saint של יוחאי מטוס, “אמפי” – עומר קריגר בעקבות יצירת מחול מאת נועה אשכול לעצרת הזיכרון "עשור" ו“התבשרות” מאת אמנית הוידיאו מאיה ז"ק בעקבות השיר “בלילה בא המבשר” מאת רחל המשוררת. 

 • איפה: תיאטרון ירושלים
 • מתי: רביעי, 9.6.21, 20:30

הערב השלישי של "קשרי רוח" כולל את היצירות הבאות: “רישומון”, שלומי שבן בהשראת ציורי הכבשים של מנשה קדישמן, “הטייפ בקצה המסדרון” מאת יחזקאל רחמים ויקיר ששון בעקבות השיר "תן לזמן ללכת" של אביהו מדינה, “ממלכת הצללים” מאת אמיר יציב בעקבות המחזה "משפט פיתגורס" מאת נתן אלתרמן, “ואין קץ” מאת טל ניצן בעקבות היצירה Desert Tripe של פסנתרן הג'אז עומר קליין, “הכי יפה בגן” - גלעד קמחי בעקבות יהודית רביץ, “סיזיפה” מאת יורם כרמי – להקת המחול פרסקו בעקבות וידיאו ללא כותרת של מורג’אן אבו דיבה, “קקטוס” מאת מארק אליהו בעקבות הצילום "קקטוס, חוף הילטון" של הצלם ברי פרידלנדר ו-Y יצירת מחול של שרון איל בהשראת עבודות של סיגלית לנדאו.

 • איפה: תיאטרון ירושלים
 • מתי: חמישי, 10.6.21, 20:30

הערב הרביעי של "קשרי רוח" כולל את היצירות הבאות: “פשוטות” מאת רונן יצחקי בעקבות הסרט  "בירושלים" של דוד פרלוב, “עֲזָאזֵל” מאת גיבסון בר-אל וקבוצת תיאטרון “סמרטוט” בעקבות הפסל "הוא הלך בשדות" של יגאל תומרקין, איציק ויינגרטן וגליה פרדקין בעקבות אלזה לסקר-שילר, “היכן אני נמצאת” רונה קינן בעקבות שלוש דמויות נשים מספריה של אורלי קסטל-בלום, “שני צדדים לקנבס” מאת אגי משעול בעקבות מנשה קדישמן, “רפיון” נעה דר בעקבות הוידיאו "נערת הרוגטקה" של תמר גטר, “לסיים במ"ם סופית” שיר גולדברג בעקבות השיר "האמנם" מאת לאה גולדברג, “דיבוב ריק” מרים נאה וניר סגל בעקבות "מעיל המדבר" של בית האופנה משכית, Blueprint דן רוברט להיאני בעקבות בניין "כלל" שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן  ו”כל כך הרבה לבן” מאת שמעון בוזגלו ומתן אמסלם בעקבות האמן רן הררי.

 • איפה: תיאטרון ירושלים
 • מתי: שלישי, 15.6.21, 20:30

מופע בכורה חגיגי לאלבום "עגל הזהב" 

גרסתו של המעבד והמפיק המוזיקלי רע מוכיח לאלבום "אהוד בנאי והפליטים" (1987). בהשתתפות ברי סחרוף, קורין אלאל, אפרת בן צור, ערן צור וכפיר בן ליש. אורח מיוחד: אהוד בנאי.

 • איפה: אודיטוריום ימק״א, ירושלים
 • מתי: שבת, 19.6.21, 21:30

תזמורת ירושלים מזרח ומערב | מופע לכל המשפחה

תזמורת ירושלים מזרח ומערב פוגשת בספר הילדים "מחכים לניסים" מאת אתגר קרת ושירה גפן. לצד התזמורת יופיעו אתגר קרת ושירה גפן שיגלמו את לב וניסים, ואנסמבל רקדניות בהובלתה של מירי לזר. 

 • איפה: תיאטרון ירושלים
 • מתי: חמישי, 17.6.21, 20:30

מיצב התיאטרון התיעודי, מאצ׳ו מן

הבמאי הספרדי אלכס ריגולה יצר מיצב תיאטרון דוקומנטרי העוסק באלימות של גברים כלפי נשים. הקהל נע במבוך אודיו-ויזואלי, בהנחיה קולית של נפגעת אלימות. כל חלל בו חושף צד אחר בפנים הרבות שלובשת אלימות כלפי נשים.

אט אט מתגבשת תמונה של מציאות עגומה שבה נורמות חינוכיות, משפחתיות, חברתיות תקשורתיות ומשפטיות מאפשרות למגיפה אוניברסלית איומה ובלתי נתפסת להתקיים, ומעבר לכך – להתפשט. על העיבוד הישראלי של המופע אמונה הבמאית מאיה בואנוס. בשיתוף עם האגף לקידום מעמד האישה, ויצ"ו ישראל. 

 • איפה: אולם הספורט ימק"א, ירושלים
 • מתי: ראשון – שישי, 6-11.6.21, 13-18.6.21, ראשון, שלישי, חמישי, 14:00-20:00, שני, רביעי, 10:00-18:00, שישי, 10:00-14:00

בית, רוח ואירוח 

שבעה אמניות ואמנים שונים ששהו אצל שבע משפחות ברחבי ירושלים, רקמו ביחד עם המשפחות פעולות אירוח הקשורות ברוח ובמסורות וטקסי האירוח שלהן. הקהל יוזמן להתארח במרחבים המשפחתיים-אמנותיים שנוצרו ולחוות מקרוב את המגוון האנושי והרוחני שהולידו מפגשים אלה.

בהשתתפות האמנים והאמניות: דפנה טלמון, לילך צפרוני, יפית ראובני, נועה רשף, מור לידור, עמנואלה עמיחי, דניאלה זלצר, רותם גרין, שרון גלזברג וההרכב המוסיקלי היללה.

שגרה מוסדית 2.0

אמנים ואמניות שוהים במוסדות ובקהילות ברחבי ירושלים בשאיפה לעורר שיח מחודש על משמעותם של שגרה וחיי יומיום ולהאיר את שגרת המקום באמצעות מהלכים אמנותיים משותפים להם ולעובדי המוסדות. 

עידו עקוב ומעיין ג'יימס, יוצרים מתחום המוזיקה בבית חינוך עיוורים, לורה קירשנבאום וניצן מרגליות יוצרות בתחום המחול יעבדו עם תלמידות מגמת מחול בתיכון לאמנויות, דורון גליה יוצר בתחום הפרפורמנס עם תכנית "פורום חיים משותפים" שבמשרד החינוך, אדווה ויינשטיין יוצרת בתחום המחול תעבוד עם שומרים שונים בקניון מלחה, תיאטרון הידית יעבדו בחצר של יודה – בית ליוצאים בשאלה בנחלאות, דנה טקץ' ודבורה פישר, יוצרות בתחום הפרפורמנס בסניף רמי לוי בתלפיות ורותם וולק, יוצרת בתחום הפרפורמנס במחלקת קטלוג עברי שבספרייה הלאומית. 

חניה ציבורית

יצירת מחול תהפוך לזירת התרחשות ערה שבה כוריאוגרפים מובילים עם מוזיקאים ורקדנים מהאקדמיה למוסיקה ומחול יעלו יצירות חדשות. הקהל יגיע לחניון ברכבו ומרגע הכניסה יקיף אותו רצף התרחשויות פרפורמטיביות.

באירוע משתתפים: רועי אסף, איציק גלילי, סופיה קרנץ, ראנד טהא, עלמה ליבנה, נטע פולברמכר, נועם פרוכטלנדר ומור שני, אנסמבל המחול ומוזיקאים מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. 

 • איפה: חניון יס פלאנט, מרכז שרובר לתרבות, רח' נעמי 4, ירושלים
 • מתי: שני – רביעי, 14-16.6.21, 19:00, 21:00

קונצרטים קאמריים ייחודיים של הסדרה פועם בלב

בקונצרט מיניאטורות מתחברות ישנה הכרות מחודשת עם מרדכי סתר, אבל ארליך, ציפי פליישר, אנדרה היידו, משה קילון  ועוד מלחינים ישראלים שהגיעו לכאן בראשית קום המדינה והתעקשו להמשיך את עבודתם עם העולם שנחשף בפניהם בישראל. 

הקונצרט דו-קיום בביצוע רביעיית כרמל ותייסיר אליאס שואף לשקף את הקונפליקט החברתי-ישראלי דרך שתי יצירות מקור המכילות סגנונות מוזיקליים שונים, כלים מערביים לצד מזרחיים בשילוב טקסט מאת דוד גרוסמן. 

 • איפה: מרכז עדן תמיר, עין כרם
 • מתי: שישי, 11.6.21, 18.6.21, 12:00 

סדרת קונצרטים קלאסיים 

לכבוד שנת ה-60 להיווסדו של פסטיבל ישראל, שהחל את דרכו כפסטיבל בינלאומי למוזיקה קלאסית בקיסריה, מרכז עדן-תמיר בניהולו של דרור סמל מציג ארבעה קונצרטים בעקבות יצירות שהוצגו בשנותיו הראשונות של הפסטיבל.

שישי, 4.6.21: קונצרט שלישיות, מנדלסון שלישייה מס' 2, בראהמס שלישייה מס' 1, בביצוע ישי שאער (פסנתר), סעידה בר לב (כינור), גל ניסקה (צ'לו).

שבת, 5.6.21: קונצרט רביעיות, שומאן ובראהמס מס' 1, בביצוע אסף זהר (פסנתר), ג'ני הוניגן (כינור), צבי כרמלי (ויולה), הרן מלצר (צ'לו).

שבת, 12.6.21: קונצרט דואו, בראהמס – סונטה מס' 1, סקרצו FAE, דבוז'ק – סונטינה לכינור ולפסנתר אופוס 100, קטעים רומנטיים אופוס 75, בביצוע חגי שחם (כינור), ארנון ארז (פסנתר).

שבת, 19.6.21: החמישייה של שוברט, מאהלר – האדגיטו מתוך הסימפוניה החמישית בעיבוד לרביעיית מיתרים, שוברט – חמישיית כלי הקשת בדו מז'ור, ד. 956, בביצוע שמחה חלד (צ'לו) ורביעיית טוסקניני: יבגניה פיקובסקי (כינור), אסף מעוז (כינור), דמיטרי רטוש (ויולה), פליקס נמירובסקי (צ'לו).

 • איפה: מרכז עדן תמיר, עין כרם
 • מתי: שישי, 4.6.21, 12:00, שבת, 5.6.21, 12.6.21, 19.6.21, 11:00 

פרטים נוספים

 • מתי: חמישי – שבת, 3-19.6.2021
 • עלויות: 20-120 ₪
 • פרטים נוספים, רכישת כרטיסים ותוכנית מלאה באתר הפסטיבל »