כל המידע על כן דובים ולא יער: תערוכה חדשה בחולון

דובים אהובים על ילדים ובוגרים גם בספרות וגם כצעצועים כבר מהמאה ה-19. מאז סיפור זהבה ושלושת הדובים דרך דובי רוזוולט (טדי בר), הדב רופרט, פו הדוב, הדוב בלו מתוך ספר הג'ונגל של קיפלינג (ודיסני), הדב פדינגטון, הדוב מישקה הרוסי שמככב במעשיות רוסיות רבות ואחרים.

התערוכה "כן דובים ולא יער" מוקדשת לדובים ומציגה מאות דובי צעצוע מהאוסף הגדול של אריק נודלמן, מהאוסף של טדי קולק ז"ל ראש עירית ירושלים לשעבר, דובים של המעצבות הישראליות קלרה גולשטיין, רות גרומר ושל נוני אביטל ובתוכם דובים שעוצבו במיוחד לסיפורים של אפרים קישון ז"ל והם נקראים על שמות ילדיו רפי ,אמיר ורננה.

מה מחכה לכם בתערוכה

בין הדובים בתערוכה תוכלו לראות דובים מכניים מהאוסף של אריק נודלמן, שסבתו קנתה לו את הדוב המכני הראשון שליווה אותו כל שנות ילדותו. 35 שנים אחר כך חזר אריק לרוסיה לנסיעת עסקים ובעת שוטטות בעיר צדה עינו בחנות עתיקות דוב מכני זהה לזה אשר היה לו בילדותו. הדוב החזיר אותו למחוזות ילדותו והוא מיהר לרכוש דוב זה ואיתר דובים נוספים ברוסיה. כך התחיל ב-2008 האוסף הגדול ביותר והנדיר לדובים מכניים בעולם. אוסף זה מקיף היום 400 דובים.

מאוסף נודלמן מוצגים דובים מהמאה הקודמת, שאינם מכניים ומקיפים מדינות רבות.דובים אלו עוצבו ונתפרו בעבודת יד, דובים מפרווה אמיתית, דובים עם תלבושות שונות,דובים מושלמים וכאלה שעברו מדור לדור.

הדובים של נוני אביטל (אמה של השחקנית מילי אביטל), ששימשה שנים רבות כמעצבת הראשית של מפעל הצעצועים "טוילנד" בישראל. בתוך מסגרת זו מככבים גם הדובים של אפרים קישון. כשיצאה סידרת ספרי הילדים של אפרים קישון ז"ל נוצרה התעניינות רבה באירופה בגיבורי סיפוריו, ילדיו של קישון – רפי, עמיר ורננה שכיכבו בסיפורים כמו: ״רפי בשקית״,״עמיר לא רוצה ללכת לגן״ ו״תעלומת המוצץ בשם צצי״. וכך עיצבו במפעל "טוילנד"בובות דובים בהשראת שלושת ילדי קישון.

עוד בתערוכה – דובים מתוך אוסף הדובים של טדי קולק ז"ל, מי שהיה ראש העיר המיתולוגי של ירושלים ואהב דובי צעצוע. דובים שיצרה ועיצבה קלרה גולשטיין, אשת היי טק שנפשה נקשרה בדובים לאחר שפגשה בבודפשט אישה שישבה מאחורי מכונת תפירה בחדר מלא דובים בעבודת יד ותפרה דובים. מאז יצרה דובים במסגרת "עולם הדובים" אותו ייסדה ואשר משתף בתהליך הייצור עמותות לאנשים עם צרכים מיוחדים ואף פיתחה כ-40 ערכות יצירה של דובים המלמדות ילדים לתפור ולהכין דובים בעבודת יד. בתערוכה עצמה יתקיימו סדנאות כאלה לילדים.

אצל רות גרומר, סבתא מחולון, החל הצורך ליצור דובים כאשר רצתה להכין צעצוע מנחם וחבר טוב לנכדה. היא החלה לסרוג דובים ואלה יוצגו בתערוכה לצד דובים מיוחדים שהיא סרגה עבור התערוכה. אוסף נוסף שייך לאספנית אסתי בראון, שבוחרת את הדובים שלה בקפידה בכל ביקור שלה ביעד אחר בעולם. כמו כן בתערוכה אוסף דובים מיוחד מארכיון מוזיאון הילדים הישראלי בחולון.

בתערוכה גם צילומי דובים מהקוטב הצפוני של דויד מונסונגו - אמן רב תחומי, צלם ומשורר. במסגרת התערוכה יתקיימו פעילויות מיוחדות להורים ולילדים ובתוכן סדנאות יצירת דובים. 

פרטים נוספים

  • איפה: גלריית המשכן בית מאירוב | הרצפלד 31, חולון
  • מתי: פתיחה: שבת, 25/1/2020, 19:30, נעילה: שבת, 18/4/2020, שעות פעילות: שלישי – חמישי, 17:00-20:00, שישי – שבת, 10:00-13:00
  • עלות: ללא תשלום
  • פרטים נוספים בטלפון 072-3305780