כל המידע על "צורות אנוש": תערוכה במערות הפעמון בבית גוברין

אונסק"ו הכריזו על בית גוברין, "ארץ אלף המערות", כאתר מורשת עולמית בעל ערכים אוניברסליים הודות למגוון עשיר ומיוחד של מערות, שנחצבו לשימושים שונים בימי קדם. בין המערות נמצאת גם מערת קולומבריום ענקית, ששימשה ככל הנראה לפולחן ולגידול יונים.

מערות אחרות שימשו למתקנים חקלאיים כמו בית בד לייצור שמן ומערות קבורה כמו המערה הצידונית המעוטרת בציורי קיר של בעלי חיים. בנוסף, ניתן למצוא בבית גוברין מערכות של מערות אדירות, ששימשו לחציבת החומר ממנו בנו את בתי העיר. החללים שנותרו, השאירו מערות ענק דמויות פעמון, ששימשו בין היתר לאיחסון, לאגירת מים ולמתקנים חקלאיים.

בערבי חמישי ושבת של חודשים מאי עד יולי 2021 הופך המתחם של מערות הפעמון לחוויה של צלליות וצבעים עם התערוכה "צורות אנוש". ההליכה לאורך השבילים ומערות הפעמון המוארים יוצרים חוויה המחברת את האמנות אל המערות שנחצבו בימי קדם.

בביקורו בגן הלאומי בית גוברין, במפגש עם חלל המערה הרגיש האמן האיטלקי איוו ביזיניאנו כי מצא בית לפסלי הדמויות האנושיות שלו. הוא זיהה כי פרופורציות המערה זהות לפרופורציות של הפסלים האנושיים אותם הוא יוצר וזה מה שנתן לו את הרעיון לחנוך את התערוכה במערות הגן הלאומי בית גוברין. 

ביזיניאנו מאמין כי המערות הן המקום האידיאלי להצגת יצירתו, המוצבת במקומה הטבעי ברחמה של אמא אדמה, בדומה לילד המתפתח ברחם אמו.

מה מחכה לכם בתערוכה

בתערוכה יצירות פיסוליות של דמויות מסדרת ה-Human Forms המפוסלות בעץ בשימוש חוזר, הקרנת סרטי וידאו ארט ואנימציה על קירות המערות ושימוש בטכניקות תאורה אמנותיות, שמטילות צלליות ענק על גבי קירות המערה. 

פרטים נוספים