כל המידע על זיכרון במדבר: מסע הנצחה לאנדרטאות הנסתרות של הר הנגב

ברחבי הר הנגב פזורות אנדרטאות רבות לחללי צה"ל ולאזרחים נפגעי פעולות איבה. אנדרטאות אלו מנציחות את הנופלים בתאונות אימונים, בפעולות בט"ש, במבצעי צה"ל, במלחמות ישראל ובפעולות טרור. רבות מהאנדרטאות ממוקמות באתרים מרוחקים ומבודדים, כיאה לפעילות הביטחונית הנעשית בנגב במהלך השנים, והן מנציחות נופלים מכלל היחידות והחילות, מכל רחבי הארץ, בהתאם לאופיו של כור ההיתוך הצה"לי.

בשל הריחוק ובשל העובדה שעם חלוף השנים מתמעטים החברים לנשק ובני המשפחה, היכולים לפקוד את האנדרטאות הללו, נותרו רבות מהן יתומות ומבודדות. סיפורי החיים, הגבורה ונסיבות הנפילה הולכים ונשכחים, והאתרים עצמם נזנחים.

זיכרון במדבר – לזכר הנופלים

השנה בחרו מועצה מקומית מצפה רמון, מועצה אזורית רמת הנגב, מועצה מקומית ירוחם, המכון למורשת בן גוריון, חטיבת פארן, פיקוד דרום, צה"ל, משרד התיירות ומועדון האופנוענים הישראלי להאיר את סיפורי הגבורה ותולדות הנופלים בדרך מיוחדת.

במהלך סוף השבוע שבין יום השואה ליום הזיכרון, אתם מוזמנים להגיע ולכבד את זכרם של הנופלים ולהכיר שבע אנדרטאות נסתרות של הר הנגב. את כל האנדרטאות תוכלו למצוא גם ב-WAZE  וגם במפת האנדרטאות המופקת לכבוד האירוע. כל האנדרטאות, למעט "אנדרטת הפוגה" בכביש 10, נגישות לכל רכב.

במהלך המסע תגיעו אל האנדרטה לחטיבה 99 בנאות חובב, האנדרטה לבמבי יאירי על כביש 204, האנדרטה לברברה פרופר בחניון הרועה, אנדרטת הפוגה בכביש 10, האנדרטה לחטיבה 8 בעוג'ה אל חפיר, מצפור הקומנדו הצרפתי והגלעד לפצועים ואנדרטת ביר עסלוג'.

איך מצטרפים לסיור? 

מגיעים בזמן הנוח לכם בשעות הפעילות של האירוע לאחת או לכמה מהאנדרטאות המשתתפות באירוע, נהנים מהדרכה קצרה וסיפור הרקע של המקום מפי מורי דרך תושבי האזור, וגם זוכים בהיכרות מהנה עם הטבע והנופים המרשימים.

לאחר מכן אתם מוזמנים לטייל במרחבי המדבר הפתוח בהר הנגב וליהנות ממסלולי פריחה, מעיינות וגם אתרי המורשת ההיסטוריים המרשימים – צריף בן גוריון ומצפה רביבים.

ומה עוד? חלק מהאנדרטאות ממוקמות על כביש 10, כביש הגבול המערבי. לכבוד האירוע ייפתח כביש 10 לאופנועים בלבד, לתנועה חד כיוונית, מדרום לצפון. רוכבי אופנועים יוכלו להצטרף לטיול של מועדון האופנוענים ולזכות בהדרכה ובטיול על אחד הכבישים היפים בארץ.

פרטים נוספים

  • מתי: שישי – שבת, 9-10/4/21, 10:00-16:00
  • ההדרכות מתקיימות במגבלות התו הסגול