כל המידע על בזכותם: סיורי הנצחה ליום הזכרון

לכבוד יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, ארגון "אשכולות", בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד להשכלה גבוהה ומשלימה, מזמין אתכם לקחת חלק בסיורי הנצחה המספרים את סיפורי הגבורה של הנופלים. את  הסיורים החינמיים יעבירו מדריכים בכירים מטעם הארגון ובחלקם ישתלבו נציגי משפחות שכולות, שיספרו על בני משפחותיהם שנפלו בקרב, לוחמי צה"ל ונבחרי ציבור מהרשויות המקומיות. 

סיורים באזור הצפון

תל סאקי, רמת הגולן - מדרשת הגולן 

בסיור "רסיס ממגש הכסף" תשמעו על הרקע למלחמת יום הכיפורים ועל סיפורם המיוחד של לוחמי צה"ל ששהו במוצב במשך שלושה ימים כשהסורים מכתרים את הבונקר שבו היו. בין הגיבורים והגיבורות נרחיב גם על סיפורם של מנחם אנסבכר, יאיר פרג'ון, יצחק נגרקר,ליזי אגסי וניר עתיר.

חדרה - מרכז סיור ולימוד "בשבילנו"

בסיור "גיבוריה של חדרה" תעברו במסלול עירוני באתרים הקשורים לגיבוריה של חדרה ולזכרם של הנופלים המונצחים בעיר. במהלך הסיור תשמעו את סיפורה המרתק של הקמת המושבה, האתגרים והקשיים שעמדו בפני המתיישבים החלוצים. בנוסף תבקרו באתרי הנצחה בהם בית פיינברג על שם אבשלום פיינברג ז"ל ממחתרת ניל"י, כיכר תולי על שם תובל גבירצמן ז"ל שנפל במלחמת שלום הגליל וכן בשדרת אמיר מיטל הנמצאת מתחת לבית הוריו של סגן אלוף אמיר מיטל ז"ל.

בית העלמין בחיפה - מרכז סיור ולימוד מעיינות

בסיור "גיבורים כבני אדם" תפגשו עם סיפורים על אנשים פשוטים וגדולים כאחד, שחייהם ומותם היו שזורים ברוח אהבת העם והארץ. בין הסיפורים של הגיבורים ניתן יהיה לשמוע גם את סיפורו של צביקה קפלן ז"ל הטמון בבית העלמין בחיפה ועל שמו הוקם מרכז סיור ולימוד גלבוע מעיינות וכן סיפורים נוספים על אלדד רגב, שון מונדשיין, גיל טל, ברוך שטרן ושון כרמלי זכרונם לברכה.

חיפה – מרכז סיור ולימוד "בשבילנו"

בסיור "חיפה בעקבות הנופלים" תעברו במסלול עירוני באתרים ההיסטוריים הקשורים לשחרורה של העיר במלחמת העצמאות, ביניהם גשר הגיבורים והאנדטרכה לזכר הנרצחים בפיגוע המזעזע שהתרחש בקו 16. לאחר נסיעה קצרה ברכבים פרטיים אל בית הקברות הצבאי שבחיפה, תוכלו לשמוע את סיפוריהם של מספר גיבורים מפורסמים הטמונים שם וכן לבקר את קברו של הרמטכ"ל הראשון של מדינת ישראל – יעקב דורי ז"ל.

נהלל -מרכז סיור ולימוד גליל

בסיור "החיטה צומחת שוב" תסיירו בתל שומרון ותיהנו מתצפית המשקיפה על עמק יזרעאל. תשמעו את הסיפור על מושב נהלל, שהיה למושב הראשון מבין מושבי העובדים ועל חשיבותו מימי התנ"ך ועד ראשית ההתיישבות עת שימש כאתר זמני להקמתם של ישובים רבים באזור. עיקר הסיור יעסוק בסיפורם של חנה מייזל וישראל שוחט, הרב התימני של נהלל, זאב עמית (סלוצקי) אשר עליו נכתב ככל הנראה השיר "אנחנו שניים מאותו הכפר", משה דיין ואסף ואילן אמון זיכרונם לברכה. 

סיורים באזור המרכז 

בית העלמין נחלת יצחק, גבעתיים- מרכז סיור ולימוד שומרון

בסיור "פנתיאון המחתרות" שבבית העלמין נחלת יצחק תכירו את סיפורם של לוחמי המחתרות וצה"ל, שנפלו בימים אדומים של פרעות ודמים, לוחמים שמסירות נפשם ועוז רוחם, טרום ימי המדינה ובימי תקומתה הראשונים, היא זאת שבזכותה זכינו להקים מדינה עצמאית.

בין הגיבורים בסיור - דוד מוסינזון, אבהרם (יאיר) שטרן, נערי רעננה, לוחמי הפלוגה הדתית בכיס פלוג'ה, אלישע איבזוב, ליונל בלוך, ושון מונדשיין זכרונם לברכה. גם נינט מונדשיין, אימו של שון שנפל ב"צוק איתן" תקח חלק בסיור.

בית העלמין קרית שאול, תל אביב - מדרשת חברון 

בסיור יסופר על דמויות מופת אשר חלקן מעוטרות בעיטורי העוז והגבורה וחלקן במצבת אבן פשוטה, שהיו חלק ממגש הכסף של מדינת ישראל. מרבית הסיור יעסוק בסיפורם של מרדכי (מוטה) גור, איש פלמ"ח, מפקד פיקוד מרכז והרמטכ"ל העשירי של צה"ל, אביגדור (ינוש) בן גל, מפקד חטיבה 7, נתן אלבז  בעל אות המופת אשר קפץ על רימון על מנת להציל את חבריו, שישבו איתו באוהל וברות מוריץ שנהרגה לאחר שסרבה להפקיר חיילת בשטח אויב.

מזכרת בתיה - מרכז סיור ולימוד ציוני דרך 

בסיור תכירו את סיפור הקמת המושבה מזכרת בתיה, על המשפחות שייסדו אותה ועל הנופלים שגדלו לאהבת הארץ ונפלו על הגנתה. כמו כן תזכו לשמוע את סיפורו הייחודי של בית העלמין ואת סיפורו של אוהל הרב שמואל מוהליבר.

בין הגיבורים בסיור - אליעזר ארקין שהיה בן למייסדי המושבה אשר נפל בפעולת רדאר, רפאל מוסקל בן המושבה שנפל בלבנן השנייה, ערן שמיר שהיה לבן מושבה אשר נפל בלבנון וכן בדב שמיר, אביו של ערן שנפל גם הוא בעת מילוי תפקידו. 

סיורים באזור הרי יהודה

קרית ענבים - בית ספר שדה שער הגיא 

הסיור "בדרך אל העיר"  יספר את סיפורם של לוחמי "חטיבת הראל" אשר נפלו במאבקם בדרך לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. כחלק מהסיור תשמעו גם על הקמת קיבוץ קריית ענבים, הלוחמים שהגנו עליו ועל ניצולי השואה אשר נהרגו במלחמה.

בנוסף תכירו את סיפורו הייחודי של בית העלמין ותפגשו באנדרטה המרשימה לזכרם שבמקום. בין הגיבורים בסיור – ישראל שפירא, ממקימי קריית ענבים, צילה גור אריה שהייתה לילדה הראשונה של קיבוץ קריית ענבים וכן בני ברלה – נצר אחרון.

הר הרצל - ראשית ירושלים

בסיור "הר הזיכרון" תסיירו בהר הרצל הבנוי חלקות חלקות ובאנדרטאות מרכזיות ותזכו לשמוע את סיפורם של הלוחמים והלוחמות, שסיפור חייהם ומותם הוא סיפור הקמתה וקיומה של מדינת ישראל. בין הגיבורים והגיבורות העיקריים בסיור – אבשלום פיינברג, חנה סנש, יובלים הראלים, אוריאל ואלירז פרץ, עמנואל מורנו ושיר חאג'ג' זכרונם לברכה.

הר הזיתים, ירושלים - עיר דוד 

בסיור "חולמים ולוחמים" שבהר הזיתים תסיירו במסדרונות הארוכים של המוזיאון ההיסטורי של עם ישראל המוביל אל פרקים חשובים בתולדות העיר ירושלים ובתולדות המדינה. בבית העלמין בהר הזיתים קבורים לוחמים ונפגעי פעולות האיבה מהשנים שלפני קום המדינה וכן קיימות בו שתי חלקות צבאיות שהוקמו לאחר מלחמת ששת הימים. המצבות הפזורות על ההר הן הסיפור הלאומי והאישי שלנו. 

סיור באזור הדרום

ניצנים הישנה - מדרשת הדרום

בסיור "הקרב על ניצנים" תוכלו להכיר לעומק את סיפור הקמת קיבוץ ניצנים ועל מבצע ההעפלה של הספינה שושנה: על הקרב הקשה שהתרחש מול הצבא המצרי במלחמת העצמאות ונגמר בכניעה, מה היו השלכותיה, ועל הסמל, שניצנים הפכה אליו אחרי המלחמה ועד היום.

הסיור יעסוק בגבורה נשית ועמידה כנגד כל הסיכויים כאשר הגיבורה המרכזית בו היא מירה בן ארי ז"ל, שהייתה מסמלי הנשים הלוחמות אשר נשארה להילחם למרות היותה אמא לילד קטן. בנוסף תשמעו על דב לוין ואבישי לוז'ינסקי זכרונם לברכה שהיו מעיפים באוניה.

פרטים נוספים

  • מתי: שישי, 9.4.21, 9:00
  • עלות: ללא עלות, בהרשמה מראש
  • פרטים מלאים והרשמה באתר אשכולות » 
  • הסיורים יתקיימו לפי הנחיות התו הירוק