כל המידע על לילה על חלל: פעילויות כוכבים, מדע וטבע בחניוני לילה

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, עמותת Space IL ורשות הטבע והגנים מזמינות אתכם להשתתף באירועי "לילה על-חלל" ייחודיים ומיוחדים, בחניוני לילה נבחרים של רשות הטבע והגנים עם שלל הפעלות וחוויות סביב ובחיק הכוכבים, המדע והטבע.  

האירועים יתקיימו כמחווה לשני אירועי "על חלל" פורצי דרך לאנושות ובישראל: יורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה, שהגיע לחלל ב-12 באפריל 1961, ו"בראשית", החללית הישראלית הראשונה, שהגיעה לירח ב-11 באפריל 2019, סמוך ליום הקלנדרי להגעתו של יורי לחלל.   

במסגרת האירועים תוכלו לשמוע סיפורים על האדם הראשון שיצא לחלל הכוללים אומץ וראשוניות ועל החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח, תמחישו ותבינו מהו כוח המשיכה של כדור הארץ, כיצד התנתק ממנו האדם הראשון בחלל ומה היה המסלול של בראשית מכדור הארץ ועד לירח.

בנוסף תיהנו מתצפיות והדרכות חווייתיות על כוכבי לכת, גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים, צפייה בעזרת טלסקופים על הירח, מכתשיו, הרמות והימות שבו, תבחנו את הטבעות של כוכב שבתאי וירחיו של הכוכב צדק ותיצרו מודליים חווייתיים של כוכבי השמיים. 

הפעילויות תתקיימנה בסבבים ובקבוצות בהתאם להנחיות התו הסגול. ההשתתפות בפעילויות מיועדת עבור הלנים בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בהם מתקיימים האירועים וללא עלות נוספת מעבר לעלות הלינה. 

מחוז דרום

לילה של כוכבים בחניון לילה ממשית

פותחים את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים, ברחובותיו ובבתיו של היישוב הנבטי-רומי, ששקק חיים לפני 1,500 שנה. מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" יסבירו על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים.

בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח – במכתשים, ברמות ובימות שבו ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק. בפעילות שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. 

 • איפה: חניון לילה ממשית
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5, 20:30-22:30
 •  

לילה של כוכבים בחניון לילה מצדה מערב 

פותחים את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים בנוף קדומים ואל מול צוק המצדה. מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" יסבירו על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים. בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח – במכתשים, ברמות ובימות שבו ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק.

בפעילות שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. 

 • איפה: חניון לילה מצדה מערב
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5, 20:30-22:30
 • הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם

לילה של כוכבים בחניון לילה תל ערד 

פותחים את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים בחניון הלילה שלצד העיר הכנענית העתיקה ואל מול מצודת מלכי יהודה. מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" יסבירו על גרמי השמיים וקבוצות הכוכבים. 

בעזרת טלסקופים תצפו בפני הירח – במכתשים, ברמות ובימות שבו ותבחנו את הטבעות של שבתאי ואת ירחיו של צדק. בפעילות שלוש תחנות: תצפית על כיפת השמיים ומערכות הכוכבים, תצפית דרך טלסקופים ומודלים חווייתיים. משך הפעילות בכל תחנה כ–20 דקות. 

 • איפה: חניון לילה תל ערד
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5, 20:30-22:30
 • הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם

פסטיבל של כוכבים בחניון לילה בארות  

פותחים את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים בלב מכתש רמון. בשמורת שמי לילה ותחת חופת כוכבים אין סופית יתקיים אירוע שמי לילה ובו חמש תחנות: תצפית בעזרת טלסקופים בגרמי שמיים, תצפית שמי לילה על חופת השמיים וסיפורים ומיתולוגיות על מערכות כוכבים, תחנת שימור שמי הלילה וחשיבותם לאדם ולבעלי החיים ושתי תחנות הפעלה ויצירה להדגמת תנועת גרמי השמיים. משך הפעילות בכל תחנה כ-20 דקות. 

 • איפה: חניון לילה בארות
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5, 20:30-22:30
 • הפעילות תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם

מיורי לבראשית בנחל נמיה בערבה התיכונה

מועצה איזורית ערבה תיכונה מזמינה אתכם למגוון פעילות תחת אלפי כוכבים: סיור לילי מלווה פנסים עם מדריכי שטח מקצועיים, שיקחו אתכם בין הנקיקים של הנחל לסיפורי בעלי חיים והתמצאות. בחוויה תחת כיפת השמים הם יענו על שאלות מרתקות כמו האם באמת אין סוף לכוכבים, מהו כוכב, מהו כוכב לכת, מה המרחק בין כדור הארץ לכוכבים ואילו דמויות וסיפורים מסתתרים בכוכבים.

בנוסף תצאו למסע אל הירח באמצעות הטלסקופ שיראה לכם את פני הירח, מכתשים ימות ורמות. הפעילות משולבת בשלושה טלסקופים ותצפית מודרכת באמצעותם. עוד בפעילות – תה מדברי מתוק ופיתות סביב מדורה.

 • איפה: נחל נמיה, מועצה אזורית ערבה תיכונה
 • מתי: חמישי, 29.4, 20:00
 • עלות: הכניסה וההשתתפות בפעילויות ללא תשלום ובהתאם להנחיות התו הסגול, מספר המקומות מוגבל.
 • יש להירשם לפעילויות מראש במייל [email protected]

מחוז צפון

לילה של כוכבים בחוות משמר הכרמל

פותחים את סוף השבוע בלינת שטח בשילוב תצפית אסטרונומית בכוכבים. ליל יורי נחגג בכל העולם כמחווה ליורי גגארין, האדם הראשון בהיסטוריה שהגיע לחלל. בסמוך ליום זה הגיעה החללית הישראלית הראשונה "בראשית" לירח. שני אירועים אלו מסמלים יצירתיות, חדשנות ופריצת גבולות.

מדריכי עמותת "הדובה הגדולה" יקחו אתכם לפעילות בה תתבוננו דרך עדשת הטלסקופ בפני הירח, תבחנו את הטבעות של שבתאי ותכירו את ירחיו של צדק.

 • איפה: חניון לילה חוות משמר הכרמל
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5
 • פעילות התצפית תלויה בתנאי מזג האוויר. אם עננים יכסו את פני השמיים הפעילות תיעשה באופן תיאורטי המתאים לכולם

תצפית ירח אסטרונומית והרצאה בגן לאומי כוכב הירדן

הצטרפו לערב של תצפיות והסברים אסטרונומיים. דרך הטלסקופ תראו את הירח בדיוק כמו שגלילאו ראה אותו לפני 400 שנה, אם כי הטלסקופ שבו נשתמש משוכלל מעט משלו ולכן תוכלו לראות את המכתשים, את ההרים ואת הגאיות שעל הירח בפירוט רב בהרבה.

התצפית בירח תלווה בהסברים והם ימחישו את הגדלים והמרחקים. ההרצאה תעסוק באנשים ובנשים המיוחדים, שבלי יכולותיהם וחשיבתם המקורית לא היינו מצליחים לכבוש את הירח לפני 52 שנים! ההרצאה מלווה בקטעי וידאו נדירים ומפתיעים הקשורים בנחיתה על הירח.

עוד במקום – סיורים מודרכים במבצר לאור תאורה ייחודית.

 • איפה: גן לאומי כוכב הירדן
 • מתי: חמישי, 22.4, 29.4, 6.5, 19:30-22:00

פרטים נוספים