איך הכל התחיל?

לפעמים חלומות מתגשמים. זה בדיוק מה שקרה למשה נובומייסקי, מהנדס מכרות רוסי, שחלם להקים תעשיה בארץ ישראל המתחדשת. הסיפור התחיל בשנת 1911, אז נובומייסקי מגיע לסיור ראשון בים המלח. 9 שנים לקח לו לעלות לארץ ישראל. שנה מאוחר יותר הוא מגיש בקשה לקבלת זיכיון להנפקת אשלג בים המלח.

הניסיונות הראשונים מתחילים בשנת 1925 בצפון ים המלח, אך הם עולים בתוהו ומשרד המושבות פוסל את כל ההצעות. שוב הצעות, ויכוחים, קשיים והתנגדויות. תוך כדי מתרחשות בארץ מאורעות תרפ"ט וב-23 באוקטובר 1929 מוקמת חברת האשלג הארץ ישראלית.

ב-1 לינואר שנת 1930 סוף סוף המנדט מעניק זיכיון לחברת האשלג בצפון ים המלח. המפעל הראשון קם ב-1930, איתו מתחיל הייצור הראשון של הברום. אחריו מגיע האשלג ופעילות המפעל מתרחבת בצפון וגם בדרום ים המלח.

ב-1934 מקימים את המפעל בסדום והוא כולל גם מחנה עובדים. כך לאט לאט חזון, עשייה בעולם היזמות ונחישות הופכות חבל ארץ מבודד לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של המדינה.

איך כל זה קרה? את זה תוכלו לחוות בעצמכם בסיור מודרך במרכז המבקרים ים המלח. אל החוויה העוצמתית הזו נוספת הקיץ חוויה לילית בליווי עששיות. ואם אתם מגיעים לכאן באחד מסופי השבוע, מחכה לכם הפתעה של כניסה חינמית לכל המשפחה.

היכנסו עכשיו לרכישת כרטיסים ליחידים וקבוצות והרשמה לפעילויות במקום» 

תמונה מתוך אתר טיוליצילום: אפרת גבאי

לגלות את ארץ ים המלח 

סיור במרכז המבקרים

את סיפורה המרתק של חברת האשלג הארץ ישראלית ע"ש משה נובומייסקי תוכלו להכיר במהלך סיור מודרך במרכז המבקרים ים המלח, המשחזר את מחנה העובדים של המפעל.

הסיור יקח אתכם למסע בזמן, המתמקד בציוני דרך חשובים בתולדות המפעל, החל מצורת החיים במחנה העובדים, דרך העבודה באזור מבודד והתמודדות עם מגבלות וקשיים ועד הפעילות במפעלי ים המלח כיום.

דגמים חדשניים, פעילות מציאות מדומה עם משקפי VR הם רק חלק מהתחנות שתפגשו במהלך הסיור.

ימי שני ורביעי של אוגוסט 2022

במיוחד לקיץ, לביקור במרכז המבקרים מתווסף בילוי כייפי לכל המשפחה. נצלו את שעות אחה"צ המאוחרות והערב, אז מזג האוויר הופך יותר נעים, ואל הסיור הרגיל מצטרפת פעילות עששיות מיוחדת.

ט"ו באב – סיור לאור ירח

לא רק אוהבים מוזמנים ליהנות מליל הירח המלא של חודש אב. מרכז המבקרים ים המלח מזמין אתכם להעפיל אל פסגת הר סדום לתצפית על האזור ולשמוע את סיפורו של ההר המיוחד. את הסיור יתבלו גם סיפורים על אהבה ועל הירח.

הסיור יוצא בשעה 18:15 ממרכז המבקרים, מחייב הרשמה מראש והצטיידות בפנס, נעלי הליכה ומים.

תמונה מתוך אתר טיוליצילום: אפרת גבאי

פרטים נוספים

איפה: מרכז המבקרים על שם משה נובומייסקי, ים המלח | 15 דקות נסיעה ממתחם מלונות עין בוקק

מתי: ראשון – חמישי ושבת, 9:00-17:00, שישי, 9:00-15:00, אוגוסט 2022: שני, רביעי גם בשעות הערב, עד 21:00

עלות: מבוגר: 30 ₪, ילד (5-18): 25 ₪, אזרח ותיק / גימלאי / חייל בשירות סדיר / בעלי מוגבלות: 20 ₪ (בהצגת תעודה) | שישי – שבת: כניסה חינם דרך אתר האינטרנט של shimur.org – בחירה בביקור במרכז המבקרים ע"ש משה נובומייסקי

· מרכז המבקרים מונגש לאנשים בעלי מוגבלויות

· הביקור באתר בהדרכה בלבד ונמשך כשעה וארבעים דקות

היכנסו עכשיו לרכישת כרטיסים ליחידים וקבוצות והרשמה לפעילויות במקום»