לחגוג את הטבע

הסתיו הוא התקופה המושלמת לצאת אל הטבע. החום בחוץ נשבר ואפשר כבר להרגיש את הרוח הנעימה של אוקטובר. ואם זה לא מספיק, חגי תשרי נופלים השנה על ימי חול ונותנים חלון הזדמנויות אידיאלי לצאת ולגלות את כל ההפתעות המדהימות שיש לארץ שלנו להציע. ברשות הטבע והגנים כבר נערכים לקליטת מאות אלפי מטיילים מראש השנה ועד חול המועד סוכות, עם מגוון אטרקציות וחוויות סוחפות לכל המשפחה, מצפון ועד דרום.

מה בתוכניות? לצפות בחיות בגן הלאומי כוכב הירדן ובחי בר כרמל, לסייר בין חצבים פורחים בשמורת נחל תנינים, לטייל בגן הלאומי תל באר שבע ולהפריח עפיפונים בגן הלאומי אפולוניה. עוד תוכלו ליהנות מהדרכות מרתקות של מורי דרך בשיתוף משרד התיירות, סיור בין תצפיות מרהיבות בשמורת הטבע ארבל, טבילה בחמת טבריה העתיקה וסיור בגן הלאומי ציפורי, שם תוכלו ליהנות ממראה הפסיפס המרהיב. ואם זה לא מספיק, אם תגיעו לשמורת הטבע החולה, תוכלו לתצפת על העופות הנודדים בתקופה זו בשנה, בגן לאומי תל אפק תוכלו לבקש משאלות ליד עץ המשאלות ובשמורת הטבע של עין פרת, תזכו ליהנות מחווית נוף גן עדן המדבר.

אם התעייפתם אחרי היום החוויתי, תוכלו להישאר לקמפינג משפחתי באחד מחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים, תחת כיפת השמיים והכי קרוב לטבע שאפשר.

נשר בשמים | צילום: רשות הטבע והגנים  נשר בשמים | צילום: רשות הטבע והגנים  

גן לאומי כוכב הירדן- "עפים על זה" בכוכב הירדן

החלה נדידת הציפורים הגדולה מאירופה לאפריקה! מיקומו הייחודי של המבצר על ציר הנדידה מאפשר לראות את העופות הנודדים במרחק נגיעה.

בואו לנדוד אתנו למחוזות רחוקים ולהכיר מקרוב את עולמן של הציפורים. באתר מחכים לכם הפעלות ומשחקים בנושא ציפורים ונדידה.

בשבתות יתקיימו הדרכות בשעה 10:30. במידה שיתאפשר, יבוצע שחרור של עוף דורס בשעה 13:00, כחלק מהשבתם לטבע של עופות שנפצעו ושוקמו בבית החולים לחיות בר בספארי.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן

מתי: בימי שבת בחודש ספטמבר בשעות 10:00–15:00. נוסף על כך, בימים שני ושלישי, 26.9 ו-27.9 (ראש השנה) בשעות 10:30, 12:30.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

כוכב הירדן | צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים  

כוכב הירדן | צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים

שמורת טבע חי בר- יש נשר בשמיים – חודש הנשרים בשמורת הטבע חי בר כרמל

הנשר המקראי מכונה "מלך העופות"  אבל גם למלך יש בעיות והנשר מוכרז כמין בסכנת הכחדה בארץ ובעולם כולו!

איך מחזירים נשרים לטבע? כמה ביצים מטילה אמא נשר בשנה? מהי ביצת מילואים ומה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי לשמור על הנשרים שלא ייעלמו?

בחודש ספטמבר, בסמוך ליום הנשר הבינלאומי אנחנו מזמינים אתכם לפגוש ממש מקרוב את הנשרים של הכרמל ולשמוע ממדריכי רשות הטבע והגנים על הפעולות לשימור אוכלוסיית הנשרים ועל הקינונים במצוקי הכרמל שחזרו אחרי שנים.

במהלך היום תוכלו למשש נוצה של נשר, להשוות את "מוטת הכנפיים" שלכם לזו של הנשר, לראות מה גודלה של ביצת נשר ואיך משתמשים במשדר כדי לעקוב אחרי הנשרים.

היכן שמורת טבע חי בר כרמל

מתי: בימי שבת בספטמבר התחנות יפעלו רצוף בשעות 10:00-15:00,

בראש השנה ב-26.9 וב- 27.9 יערכו סיורים של כשעה בשמורה בשעות 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי אפולוניה – עפיפולוניה

מעיפים עפיפונים לשנה החדשה

עשרות מטרים מעל הים התיכון ובעזרתה האדיבה של הבריזה מן הים, נבנה או נעיף עפיפונים באחד המקומות היפים בישראל, גן לאומי אפולוניה. ברחבה ליד המבצר העתיק ניעזר ברוח המקומית ונשלח את ברכת השנה החדשה אל-על. אפשר להביא עפיפונים מהבית או לרכוש במקום. יתקיימו גם סיורים מודרכים

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: יום שני, ראש השנה, 26.9 בשעות 10:00–15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי בית גוברין – תערוכת "השתקפות האידאה"

תערוכת “השתקפות האידיאה” היא תוצר של אחד השיתופי פעולה הכי מרגשים שקרו בארץ בשנים האחרונות. תערוכה של האומן הבינלאומי PILPELED ורשות הטבע והגנים במייצג ייחודי, תלוי מקום, הפורש את עבודותיו של האומן בהקרנה אימרסיבית במערות הפעמון האיקוניות של בית גוברין.  לא לפספס!

היכן: גלריית מערות הפעמון – גן לאומי בית גוברין

מתי: בימי חמישי ומוצאי שבת עד סוף אוקטובר בשעות 19:00–22:00. כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00. יש לתאם במערכת ההזמנות ביקור לתערוכה לפני ההגעה לאתר (לא לביקור יום).

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

אומנות על קירות מאת PILPELED | צילום: חורחה נובומינסקי רשות הטבע והגנים  אומנות על קירות מאת PILPELED | צילום: חורחה נובומינסקי רשות הטבע והגנים  

סיור: גן לאומי תל באר שבע – אתר מורשת עולמית

נסייר בעיר המקראית הקדומה בין שער העיר, ארמון המושל ומבני מגורים ומחסנים, שהשתמרו בזכות האקלים המדברי של הנגב. נעמיק למאגר מים תת-קרקעי מרשים מימי המלך חזקיהו ונראה את הבאר העמוקה בארץ. מראש התל נצפה בבקעת באר שבע רחבת הידיים ובסביבתה. 

אחרי הסיור אתם מוזמנים לקנות את 'קוד העתיקות' – משחק משימות משפחתי נושא פרסים שיוביל אתכם לקוד הסודי של העיר! מחיר המשחק 20 ₪. 

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי תל באר שבע. ניפגש במבואת הכניסה.

מתי: בספטמבר מדי שבת, ובראש השנה בתאריכים 26-27.9 בשעות 11:00 14:00. 

משך הסיור: כשעה ורבע

מי: מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש. דרגת קושי: קלה.

ציוד נדרש: מים לשתייה, טלפון חכם, נעלי הליכה וכובע.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.

אתר מורשת עולמית | צילום: קובי חזן רשות הטבע והגנים  אתר מורשת עולמית | צילום: קובי חזן רשות הטבע והגנים  

סיור: אל פסגת מצדה

בואו לסיור מודרך על בימת ההר שהפך לסמל. נטייל בין שרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס, שרידי המצור הרומי, בורות מים, מחסני ענק ותצפית מקיפה על אזור ים המלח ומדבר יהודה. סיור מרתק, חווייתי, שלא מותיר אף מטייל אדיש. 

ניתן לעלות אל מצדה בשביל הסוללה (כעשרים דקות) לבאים ממערב, דרך ערד או בשביל הנחש (כשעה עד שעה+) לבאים ממזרח, מכביש ים המלח או ברכבל. המסלול על מצדה מתאים לכל הגילאים          

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי מצדה. על ההר, בסככה הסמוכה לנכנסים אל ההר מהרכבל ומשביל הנחש.

מתי: בספטמבר מדי שבת, ובראש השנה בתאריכים 26-27.9 בשעה 6:30.

מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע

העלייה בשבילים היא בתשלום דמי כניסה, חינם למנויי מטמון. העלייה ברכבל בתוספת תשלום, למנויי מטמון 25% הנחה.

רשות הטבע והגנים ממליצה לציבור המטיילים להירשם מראש כבר עתה לביקור באתרים במועד הרלוונטי על מנת להבטיח כניסה לאתר ולהימנע ממצב בו האתר יהיה כבר בתפוסה מלאה ולא תתאפשר כניסה מבקרים מעבר לרשומים. פרטים מלאים על שעות הביקור בכל אתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.