כל המידע על פסטיבל דרום אדום 2021: כל האירועים

פסטיבל דרום אדום מתקיים מידי שנה, על רקע מרבדי הכלניות האדומות שמכסות את צפון הנגב, בין נחל שקמה לנחל הבשור. גם השנה, עם מגבלות משרד הבריאות בגלל התפרצות נגיף הקורונה חוגגים את האדום – אדום הזה, במרחבים הפתוחים, עם התאמות.

השנה הפסטיבל חוגג 16 עם שפע של פעילויות לכל המשפחה לאורך שישה סופי שבוע, החל מה-7 בפברואר 2021 ועד ה-20 במרץ 2021. 

הפעילויות פזורות ברחבי צפון הנגב, חלקן ביערות ובחניוני קק”ל, חלקן בישובים וכוללות צעדת כלניות, מרוץ כלניות, סיורים מודרכים ללא תשלום, יום ניקיון, סיורי אופניים, משחקי ניווט עצמאיים, פעילויות יצירה, סדנאות קולינאריות, סלי פיקניק ועוד המון פעילויות.

מידע למטיילים

בכל ימות השבוע: נקודת חלוקה של תכנית הפסטיבל ותחנת מידע יעמדו לרשותכם בשבילים – Columbia - צומת דבירה ובמרכז לה מדווש בבארי.

בנוסף תוכלו להוריד את אפליקציית מטרונגב המציעה מפה אינטראקטיבית עם כל מה שאפשר לעשות באזור, אזורי פריחה, אטרקציות, צימרים, הטבות ייחודיות ועוד מידע.

מה מחכה לכם בפסטיבל דרום אדום 2021

השנה במיוחד מומלץ להגיע אל מוקדי הפריחה דווקא באמצע השבוע. בימים ראשון עד רביעי תוכלו ליהנות גם מחופשיות רבה יותר בטיולים, וגם ממחירים מסובסדים של עד 50% על עשרות פעילויות וסיורים – כולם בהרשמה מראש.

איך אפשר לשלב עבודה עם טיול באמצע השבוע? בדיוק בשביל זה יוצב השנה לראשונה מתחם עבודה בחיק הטבע – Red Space. בחניון הקהילתי יוני שביער שוקדה יוצבו שולחנות ופינות עבודה, מחצלות וכריות, פינת קפה וכמובן חיבור Wi-Fi.

ואלו הפעילויות העיקריות בפסטיבל:

צעדת הכלניות של קק"ל לזכר שושנה דמארי 

צעדה לכל המשפחה בין גבעות מוריקות באזור יער רוחמה ושמורת בתרונות רוחמה. תחילת הצעדה באתר ראשונים בקיבוץ רוחמה משם יוצאים שלושה מסלולים: מסלול קצר (2.5 ק"מ), מסלול בינוני (5.5 ק"מ) ומסלול ארוך (8  ק"מ).

השנה הצעדה תתקיים במתכונת שונה, למשך חמישה ימים בשבוע, בהרשמה מראש. המסלולים עוברים בין כלניות, פרחי בר, שדות חקלאים, נקודות תצפית, אתרים היסטוריים ומרחבים פתוחים. לאורך המסלולים תוכלו ליהנות ממשימות, הפעלות, משחקים וחידות אינטראקטיביות. המסלולים מומלצים מגיל 3 ומעלה ואינם מתאימים לעגלות, כך שמומלץ להצטייד במנשאים.

 • יציאה למסלול: בסמוך לחניה באתר הראשונים ברוחמה
 • מתי: שני – שישי, 15-19/2/2021, 9:00-15:00, היציאה למסלול עד 12:30
 • עלות: כרטיס יחיד מגיל 3: 35 ₪, כרטיס משפחתי (5-6 נפשות): 30 ₪ 
 • ניתן לערוך פיקניק באתר הראשונים או לאורך המסלול
 • ההשתתפות בצעדה מותנית בהרשמה מראש באתר » 

מרוץ הכלניות ה-8 של קק”ל

מרוץ הכלניות חוזר השנה במתכונת שונה, ללא הזנקה. אתם בוחרים את היום ואת השעה באחד מבין חמשת ימי המירוץ ואת אחד מ-4 המקצים של ריצה למרחקים של 2 ק”מ, 5 ק"מ, 10 ק"מ ו-15 ק"מ. הריצה בנופים ובלב שדות ומרבדי פריחה. 

 • נקודת התכנסות ויציאה: חניון באר מרווה ביער שוקדה, מול קיבוץ עלומים
 • מתי: שני – שישי, 8-12/2/2021, 8:00-15:00
 • עלות: 50 ₪
 • ההשתתפות במירוץ מותנית בהרשמה מראש באתר » 

סיורים מודרכים ללא תשלום

את מוקדי הפריחה, הנקודות ההיסטוריות באזור עם סיפורם המרתק, והכלים הקדומים ששימשו את התושבים לאורך שנות ההתיישבות תוכלו להכיר דרך מגוון סיורים מודרכים, ללא תשלום, רובם בהדרכת קרן קימת לישראל ורשות הטבע והגנים.

הסיורים יתקיימו לאורך כל ימות השבוע, מספר פעמים ביום. בין הסיורים תמצאו את: 

סיור פריחה בחניון רעים (יער בארי) - דרך "מתקני המים" | בהדרכת רשות הטבע והגנים

טיול רגלי החוצה את חלקו הדרומי של יער בארי, בו תוכלו לראות את בארות המים שנחפרו, שיטות איסוף ואיגום המים לאורך ההיסטוריה, מתקני מים קדומים ובורות המים. המסלול משלב כמה נקודות עניין בלב נקודות פריחה וסיפורי התיישבות באזור לפני קום המדינה.

 • נקודת מפגש: בכניסה לחניון רעים (יער בארי) בסמוך לבאר המים 
 • מתי: שלישי, 9/2/2021, 16/2/2021, 23/2/2021

חניון ורמולן – יער בארי ודרך השישה | בהדרכת קק”ל

סיור רכוב מודרך לפריחת הכלניות בסמוך לצומת סעד הכולל סיפורי חקלאות מקומית, סיפורם של שישה לוחמי שיריון שנהרגו ברצועת עזה, סיפורו של החייל הגיבור יונתן ורמולן, מאגר המים שנפרץ ותצפית. נקודת הסיום במגדל המים הישן עם סיפורה של בארות יצחק השינה וסיפור ההתיישבות בנגב.

 • נקודת מפגש חניון יונתן ורמולן בסמוך לצומת סעד
 • מתי: שישי, 12/2/2021, 19/2/2021, 26/2/2021, שלישי, 9/2/2021, 16/2/2021, 23/2/2021

יער שרשרת - פארק נחל גרר | בהדרכת קק”ל

נחל גרר שימש כמקור מים חשוב עוד מימי המקרא. במהלך הסיור תלמדו מהממצאים הארכיאולוגים על תקופות מיושבות במהלך ההיסטוריה של ארץ ישראל, החל מתקופת האבן ועד היום, תכירו את הצמחייה הייחודית שגורמת ל"העלמות" המים מיוני ועד אוקטובר ואת החי הייחודי לאזור, בעיקר על ציר נדידת הציפורים  ולסיום - פריחת כלניות.

 • נקודת מפגש: החניון הראשון של פארק נחל גרר, מצד ימין 
 • מתי: שישי, 12/2/2021, 19/2/2021, 26/2/2021, שלישי, 9/2/2021, 16/2/2021, 23/2/2021

סובב תל ג'מה | בהדרכת שביל הנגב המערבי

הסיור יחשוף בפניכם את שכבות היישוב, שהתגלה בתל ג’מה, מהתקופה הכנענית עד התקופה הפרסית, את יתרונות שליטתו הטופוגרפית במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העצמאות. הסיור כולל תצפית על מערב הנגב בליווי על המרחב אז והיום.

 • נקודת מפגש: חניון תל גמה, בסמוך לצומת רעים
 • מתי: שבת, 13/2/2021, 20/2/2021, 27/2/2021
 • פרטים נוספים בטלפון 077-7295779

הצבא לובש אדום | בהדרכת משק”ית הסברה של חיל החינוך והנוער

חיילי אוגדת עזה מארחים אתכם לתצפית ייחודית וסקירה גיאוגרפית לעבר רצועת עזה. תשמעו את סיפורי הקרבות וסיפורי גבורה, הקמת יחידה 101 וחיבור צה”ל וההתיישבות בגזרת אוגדת עזה. 

 • נקודת מפגש: אנדרטת החץ השחור
 • מתי: שני, 8/2/2021, 15/2/2021, 22/2/2021

סיורים נוספים: מיער ניר משה לגבעת הכלניות, מים חקלאות והתיישבות, מים חקלאות ופריחה בנגב – בור מרווה יער שוקדה, 11 הנקודות בנגב – יער בארי, נחל עוז – הצבא לובש אדום, אל בתרונות רוחמה, סיפור נחאביר, על חושים וטעמים במבוך מרים, מצפה גבולות – ראשון המצפים בנגב, נחל הבשור – בצהוב ובירוק, קהילה מתחדשת בקיבוץ כרמים, דרך נוף הבשור התיכונה, חזון התיישבות וחדשנות בקיבוץ חצרים, נחל הבשור תצפית צאלים והגשר התלוי, דרך “פרשי היאומנרי” ביער ניר משה ושביל הזהב ביער להב.

עוד סיורים מעניינים

סיורים נוספים יתקיימו בשדרות, שם תוכלו להכיר את סיפורה של העיר ואת החוויה המרוקאית דרך סיור ומופע עם חיים אוליאל ואת הסצנה הקולינרית הפורחת בסיורי טעימות קולינריים. 

את התרבות הבדואית על שלל גווניה תוכלו להכיר דרך סיורים ברהט. "תפדלו"- סיורים רגליים ברחבי העיר ובשוק העירוני, סיורים קולינריים, סדנאות אמנות וקולינריה, ארוחות בבתים פתוחים ועוד. 

משחקי ניווט

את היערות והשדות הפורחים באדום תוכלו לראות גם תוך כדי משחקי ניווט, בהם תצטרכו לנווט ולהתמצא במרחב בלי להפעיל את הוויז.

אל אחד ממשחקי הניווט תוכלו להגיע באמצעות האפליקציה יש לאן, המציעה שלושה מסלולים באזור: שמורת פורה – ניווט רגלי, יער להב – ניווט רגלי, שניתן לשלב בו גם רכב והנגב המערבי – ניווט רכוב. להזמנת ערכת ניווט באתר יש לאן » 

אטרקציות חדשות בפסטיבל

השנה נוספו לפסטיבל דרום אדום שתי אטרקציות חדשות, גבוה בשמיים. את מרבדי הכלניות, השדות והפרדסים של האזור תוכלו לראות גם בטיסה בכדור פורח עם "Fly Away" או בחוויה עם הרבה אנדרנלין – צניחה חופשית עם עיט - "סקיי כיף" בשדה תימן.

משחקי דרך

רוצים לשדרג את חווית הנסיעה אל דרום אדום? עם אפליקציית "רואדיו", משחק מבוסס מיקום, תהפכו את הדרך והביקור לחוויה עם שאלות, מסלולים, חידות ומשימות על דרום אדום - על הפרחים, האטרקציות באזור והעסקים המיוחדים. נגלה לכם גם שתוכלו “לאסוף כלניות” במשחק ווירטואלי. צוברים נקודות ויכולים לזכות בפרסים.

לכל אירועי דרום אדום » 

פרטים נוספים