כל המידע על קורס -סודות מן השדות

קורס "סודות מן השדות"/ אבי ציטרשפילר ואפרים לב

מטרת הקורס הינה להעשיר את הידע על הרפואה והרוקחות בעבר ובמקביל לפתח יכולת ריפוי עצמית במסגרת משפחתית דרך שיתוף בני המשפחה, הקהילה, השכנים, החברים בסביבה הצמחית ובבעלי חיים שסביבנו.

מסגרת הקורס: הקורס יערך במסגרת מפגש שבועי קבוע בימי ג' בין השעות 18:00-21:00 כולל הפסקה של קפה ומאפה.

הקורס יכלול 14 מפגשים כולל 2 סדנאות. הנושאים השונים יועברו ע"י אבי ציטרשפילר ופרופ' אפרים לב.

סילבוס הקורס:

*         מבוא לצמחי מרפא

מושגי יסוד בצמחי מרפא: מבנה הצמח וחלקיו, גידול צמחי מרפא, איסוף ועיבוד, דרכי ההכנה לשימוש, קטגוריות צמחים על פי פעילותם.

*         מינרלים מרפואת העבר ועד רפואה עממית

צמחי המרפא שימשו את האדם בעבר ומשמשים אותו עד היום. מגוון החומרים המצויים בצמחי המרפא והשימוש בהם הינו נושא מרתק והוא יוצג בליווי דוגמאות וסיפורים משחר ההסטוריה ועד ימינו.  .

*         חומרים פעילים בצמחים

לצמחים עושר עצום של חומרים פעילים שרצוי להכיר בדרך לשימוש נכון, מטרת המפגש הינה הכרת החומרים המחסנים, מחטאים, מנקזים, מפנים ומשפיעים על המערכות לבריאותנו. 

*          תורת החותמות

תיאוריות רפואיות מגוונות שימשו כבסיס לרפואה ולרוקחות בעבר. מפגש זה יעסוק בתורת החותמות שהייתה נפוצה בתרבויות שונות לשימושים רבים.

*          רפואה ורוקחות בימי הביניים על פי כתבי הגניזה הקהירית

הצצה לחיי הקהילה היהודית בתקופת ימי הביניים מאפשרת ללמוד על עוצמת הטבע  לשימוש האדם וחומרי המרפא בהם נעשה שימוש ברפואה.

*          סדנת ליקוט צמחי מרפא ועשבי בר למאכל

הסדנא פתוחה גם למשפחות משתתפי הסדנא (בתוספת סכום סמלי) וכוללת הכנת ארוחה חווייתית מהצמחים בשטח.

סדנה הכוללת טיול קצר באזור החווה, היכרות ולקוט עם  צמחים שונים כמו חרדל, פשתה, עולש, אספרגוס בר, סרפד, תרד בר, חובזה ועוד. נלמד על תועלות הצמחים והשימושים שלהם בבישול וברפואה. נקטוף עשבי בר שונים ונכין לעצמנו ארוחת בריאות טעימה בשטח.

*          צמחים לטיפול בילדים, תינוקות ובפעוטות

לתינוקות צרכים מיוחדים המחייבים זהירות ושיקולים מיוחדים בטיפול. נלמד על הצמחים הקלאסיים לטיפול בפעוטות, טיפול בבעיות קלאסיות לגיל הרך, זיהומים, השלמת חוסרים לתינוקות.

*           צמחים לטיפול במערכת העיכול

מערכת העיכול חשופה לפחות שלוש פעמים ביום לזיהום חיצוני ורגישה מאוד לתזונתנו. נלמד על צמחים שמקלים על המערכת ועל דרכים לעיכול נכון, הרוכשים השפעה על שאר המערכות.

*  צמחים למערכת החיסון

לצמחים יכולת מופלאה לעזור להם ולנו לחיזור מערכת החיסון במנגנונים שונים. ניקח מעט מחוכמתם כדי להכין עצמנו להתמודדויות חיסוניות: גירוש וירוסים מהתא המשפחתי, חיזוק יכולת מערכת החיסון להתמודדות עם חיידקים ופטריות, תמיכה במצבי דלקת לסוגיה.

*        עשרת הצמחים המובילים ברפואה

   נלמד על צמחים בעלי יכולת מיוחדת לייצר חומרים העשויים לסייע לנו במגוון פעילויות כמו הורדה במשקל, חיזוק חשק ואון,    תמיכה   במצבי לחץ לאורך זמן, תמיכה בבעיות הקשורות למערכת המין הנשית או הגברית ועוד

*         רפואה וחומרי מרפא במקורות היהודים

התנ"ך, המשנה, התלמוד וכתבי חז"ל האחרים אינם ספרי היסטוריה או רפואה – אולם, לימוד של הטקסטים הכתובים בהם אפשר לחוקרים לשחזר את מגוון המחלות מהם סבלו אבותינו בעבר ואת צמחי המרפא והחומרים האחרים בהם עשו שימוש בעבר כתועלת להווה. בלווי דוגמאות.

*          השימוש בבעלי חיים ברפואת העבר

בעלי חיים, אבריהם ותוצריהם שימשו כמרכיב בחומרי המרפא בכל התרבויות העתיקות בעבר ומשמשים עד היום ברפואה העממית. מטרת המפגש להציג וללמוד על עשרות חומרי מרפא בעולם החי ששימשו רופאים, רוקחים וחולים לטיפול במגוון סימפטומים מימי הביניים ועד הרפואה העממית היום באזורנו.

*           הרפואה והרוקחות באירופה בימי הביניים

ימי הביניים ידועים כתקופה חשוכה בהיסטוריה של אירופה, מטרת מפגש להציג היבטים שונים בתקופה זו של הרפואה, הרוקחות, המגפות שפגעו בתושבי העולם בכלל ואירופה בפרט.

*    סדנא מסכמת

הכנת משחה טיפולית מצמחים, הכנת "ארון התרופות הביתי" מצמחים ותבלינים, סיכום וחזרה על החומר הנלמד, פגישה אישית, הענקת תעודות סיום קורס.