כל המידע על סיפורי התנ''כ

פעמים רבות הסיפור המקראי נימצא חסר - רגשות הגיבור אינם מתוארים, חלקים מהסיפור אינם מובאים במלואם או שאינם ברורים לנו. אנו, שקוראים את התנ"ך, צמאים לא פעם לדעת גם מה חש אברהם בעת שעקד את בנו? ומה הרגיש באותו זמן יצחק הנעקד? אילו מחשבות עברו במוחו של דוד בעומדו אל מול גלית? מה חווה משה בעת עלייתו להר סיני ובעת קבלת הלוחות? האומן, הפרשן המודרני, בעזרת דמיונו ורגישותו, בא להשלים את החסר, ולספר את הסיפור המקראי, תוך שהוא מוסיף על הכתוב, מדגיש אלמנטים מסוימים, וחושף אחרים, ומעביר לנו מסר לדורות שיישאר גם הוא לעד יחד עם הסיפור עצמו.

לאורך ההיסטוריה, התנ"ך היווה מקור השראה לאומנים ויש לו מקום של כבוד בסיפור תולדות האומנות. אין עוד יצירה ספרותית בכל ההיסטוריה שזכתה לכל כך הרבה התייחסויות וייצוגים אומנותיים בכל הזמנים. התנ"ך מופיע ביצירותיהם של גדולי העבר כגון ליאונרדו דה וינצ'י, רמברנדט, מיכלאנג'לו שפסלו "דוד" הוא אולי הפסל המוכר ביותר בעולם, ועוד אחרים. סיפור עקדת יצחק, דמותו של משה יורד מהר סיני, או שמשון הגיבור, מופיעים שוב ושוב ביצירות מפוארות בכל העולם. גם האומנות הארץ ישראלית המודרנית, ראשיתה בסימן התגייסות אומני בצלאל לתיאור התנ"ך וליצירה בהשפעתו, כגון בדמויות התנכיות הידועות של האומן אבל פאן, או בפסל "נמרוד" של דנציגר הקושר את הישראליות עם כנעניות.

תערוכת "סיפורי התנ"ך באלרוב שדרות ממילא, מהווה נדבך חשוב בשלשלת ההתייחסות של האומנות הישראלית אל תנ"ך ואל סיפוריו, ומציגה כיצד תופס האומן הישראלי העכשווי, בן המאה ה-21, את התנ"ך. אין מתאים מאלרוב שדרות ממילא, הציר המקשר בין הישן והחדש, בין העיר העתיקה האפופה סיפורי התנ"ך לבין העיר החדשה השוקקת חיים מודרניים, להציג את הפרשנות של האומנות העכשווית על התנ"ך, וזאת ביצירות אשר יוצרות קשר בין עבר והווה ואולי אף עתיד.

לאור הצלחת התערוכות הקודמות שהציגו באלרוב שדרות ממילא ("סיפורי התנ"ך" הינה התערוכה ה-3 המוצגת בשדרה) והפריצה האדירה בארץ ובחו"ל שהייתה לאומנים שהציגו בשדרה, התקבלו פניות מאומנים רבים מרחבי הארץ ואף מחו"ל, שגילו התעניינות בהשתתפות בתערוכת "סיפורי התנ"ך". מתוך מאות מועמדים נבחרו לבסוף כ-45 אומנים, רבים מהם כאלו שטרם הציגו בשדרה, מתוך מטרה לתת הזדמנות למספר רב של יוצרים להגיע לקהל רחב ומגוון בדרך בלתי אמצעית, במיקום המיוחד של אלרוב שדרות ממילא, אל מול הנוף עוצר הנשימה של חומות העיר העתיקה.