הופעות מוזיקאליות
 על כנפי הראגה – פסטיבל למוסיקה הודית בירושלים

 המאזין המיומן - כיצד להאזין למוסיקה ההודית הקלאסית?
אסנת אלכביר: הרצאה והדגמות בשירה, בהאזנה מודרכת ובקטעי וידיאו
 רביעי 18 במאי 2011 בבית הקונפדרציה, ירושלים בשעה 20:30 מחיר כרטיס 35 ₪ לרכישת כרטיסים 02-6237000
בימות 02-6237000 www.bimot.co.il
 "כשאני עוצם את עיני ומתחיל לשיר, שוררת חשכה בלבד.עם הצלילים החשכה מתפזרת לבהיר ולכהה. אט-אט מופיע אור – ואז מופיעים הצבעים" (פריד אודין דגר)
המסורת המוסיקלית ההודית הקלאסית היא בת יותר מאלפיים שנה, ובמהלכן היא לא חדלה להתפתח ולהתחדש. זו מסורת מוסיקלית עשירה ומגוונת, שמושגי היסוד והתפישות האסתטיות שלה שונות מאלה של המוסיקה הקלאסית המערבית על צד ההרמוניה, המלודיה, המקצב, מקומו של האלתור ותפקידו של המוסיקאי כפרשן של היצירה.
במפגש נכיר את מושג הראגה – התבנית המלודית – על מאפייניה המוסיקליים והחוץ-מוסיקליים, כדוגמת זמן, רגש וצבע; נבחן את עקרונות האלתור ואת הז'אנרים הקוליים והכליים של המוסיקה ההודית; נכיר את התוף ואת הקצב; נחווה את הצלילים ואת מה שקורה ביניהם.
אסנת אלכביר היאזמרת, רקדנית, ציירת ובמאית תיאטרוןישראלית. .מאז שנות התשעים המאוחרות, מחלקת אוסנת את זמנה בין הודו לישראל. היא מופיעה בישראל וברחבי העולם, מרצה ומלמדת.
פנדיט הארי פרסאד צ’אורסייה - PT. HARI PRASAD CHAURASIA
צליל חליל הבמב
 חמישי, 19 במאי 2011 היכל הנרי קראון, ירושלים בשעה 21.00   מחיר כרטיס 120 ₪  פתיחה חגיגית       בימות 02-6237000 www.bimot.co.il
פט. (מאסטר) הארי פרסאד צ’אורסייה, נודע בעולם כולו כמאסטר בנגינת חליל הבמבוק הצפון הודי. ניגן על במה אחת עם מיטב האמנים מהודו ומהעולם וגם הלחין מוזיקה לסרטים הודים רבים. על תרומתו יוצאת הדופן למוזיקה ההודית, פט. צ’אורסייה זכה בפרסים לאומיים ובינלאומיים רבים, כולל הפדמוויבהשאן- הפרס השני בחשיבותו המוענק לאזרחים על ידי ממשלת הודו.
הארי פרסאדצ'אורסיה אינו רק מענקי המוסיקה ההודית, אלא גם אחד מגדולי המוסיקאים בני זמננו: מלחין פורה, מורה נערץ ואחד מנגני הבנסורי החשובים, אשר שיתף פעולה עם אייקוני מוסיקה דוגמת הסקסופוניסט יאן גרבר והגיטריסט ג'ון מקלפלין.
סגנון נגינתו של צ'אורסיה בחליל הבנסורי (חליל הצד ההודי, העשוי במבוק) הוא פרי פיתוחו שלו: סגנון חדשני, המושתת על המסורת ההודית הקלאסית, אך גם משלב מסורות עממיות הודיות והשפעות מן המוסיקה הקלאסית המערבית.
צ'אורסיה הוא נגן אקספרסיבי ובעל דמיון רב, ואף מאלתר מחונן. הוא הקליט עשרות ראגות קלאסיות, זכה לפרסים רבים על יצירותיו ונגינתו בהודו ובאירופה, והלחין גם מוסיקה לסרטים הודיים פופולריים   ולהפקות רדיו. אלבומו "קריאת העמק", שהוקלט בשנת 1967, נחשב כיום לאחד מיצירות המופת של המוסיקה ההודית הקלאסית החדשה..
בחמש עשרה השנים האחרונות, במקביל להופעותיו ברחבי העולם, מלמד צ'אורסיה מוסיקה הודית בקונסרבטוריון ברוטרדם.
הבנסורי, חליל הצד ההודי, נחשב כלי עממי במקורו, ורק לאחרונה נעשה פופולרי גם במוסיקה ההודית הקלאסית. הכלי פשוט במבנהו, ובכוחו להפיק הן מלודיות והן נעימות דקויות השקולות לאלה של הקול האנושי. במיתולוגיה ההודית מקושר הבנסורי לאל קרישנה.
הארי פרסאדצ'אורסיהבנסורי | ויג'יי גהאטה טבלה | בהווני פרסד קטהאק פקהווג' | נאינאשרי פ. צ'אורסיה טמפורה | סוניל אווצ'ט בנסורי
מירגייה- מוזיקת עולם -  MRIGYA
שילוב עשיר של ג’אז, קלסי ובלוז
 ראשון, 22 במאי 2011 היכל בית שמואל, ירושלים בשעה 21:00   מחיר כרטיס 100 ₪           www.confederationhouse.co.il
השילוב העשיר בין מוזיקה קלסית, בלוז וג'אז מעניק למוזיקה שלהם טקסטורה מעניינת וממקמת אותם בטריטוריה שבין הודי קלסי למוזיקת עולם. הם נותנים פרשנות חדשה למקצבים ומנגינות הודיות, ונותנים לנו יצירות מרקידות ומרגשות. הלהקה זכתה בפרס הראלד אנג’ל ובפרס טאפ ווטר בפסטיבל אדינבורו למוזיקת שוליים, ויצאה לסיבובי מופע בניו זילאנד, סינגפור, ואנגלייה.

זילה חאן - ZILA KHAN
זמרת סופית מהנודעות בעולם
קסטל: 03-6045000 tkts.co.il
שני, 23 במאי 2011 באולם בית שמואל, ירושלים בשעה 21:00    מחיר כרטיס 100 ₪    www.confederationhouse.co.il
 
זילה חאן – מן הזמרות הידועות ביותר בהודו – היא בת למשפחה סוּפית בעלת מסורת מוסיקלית עשירה.
אביה, מאסטר הסיטאר אוסטד וילאיאט חאן, מענקי המוסיקה ההודית של ימינו, והמוסיקה של יתר בני משפחתה השפיעו עליה והעניקו לשירתה גוון ייחודי.
חאן נודעה בזכות השליטה המרשימה שלה במגוון מסורות קוליות – הודיות קלאסיות, פרסיות וערביות. קולה המיוחד מדגיש את ההיבטים הרוחניים העמוקים שבמוסיקה הקלאסית ההודית.
לזילה שושלת יוחסין בעולם המוזיקה ההודית, וללא  תרומתה המגוונת של משפחתה, מסורת המוזיקה בהודו היתה שונה בתכלית. לזילה סגנון נפרד ומיוחד- איכות קולה הקסום לוכדת את המאזין ולוקחת אותו אל מסע נוסטלגי אל העבר.
זילה חאן שירה |  סבהגיה גנדהרב  כינור | ג'יטנדר פל סינתסייזר | פרוין סטהי תוף דהולק
שירה בסגנון הדהרופד העתיק ובליווי תוף הפקהווג'
פנדיט ריטוויק סניאל ואסנת אלכביר
בליווי נגן תוף הפקהווג' ההודי בהווני פרסד קטהאק
מוצ"ש, 21 במאי 2011 בשעה 22:00 בבית הקונפדרציה,  ירושלים. מחיר כרטיס 80 ₪      בימות 02-6237000 www.bimot.co.il
"דהרופד אינו רק ז'אנר מוסיקלי ספציפי, בעל כללים משלו, אלא ביטוי אוניברסלי של צליל. מסע אינסופי אל הנצח, שבמהלכו אנו נהנים להאזין לצליל החיים. מסע זה אינו נגמר בנתיביו האינסופיים של הצליל. המסע הוא תפילה ליקום" (פנדיט ריטוויק סניאל)
פנדיט ריטוויק סניאל – מבצע, מלחין ופרופסור באוניברסיטת ורנאסי– פועל למעלה מ-30 שנים לפרסומו ולשימורו של סגנון השירה ההודי העתיק דהרופד.
מלבד הופעותיו ברחבי הודו, סניאל (שהיה תלמידו של אוסטד פריד אודין דגר) פרסם ספרים ומאמרים על הסגנון הווקאלי העתיק, שהוא מן המסורות העתיקות והמעודנות ביותר של צפון הודו. בשל מורכבותו הרבה,
במהלך המאה ה-20 דעכה הפופולריות של הדהרופד, אך כיום הוא זוכה לעדנה מחודשת בהודו ובמערב גם יחד.
הביצוע בסגנון הדהרופד מאופיין באלתור חופשי במסגרת הראגה – התבנית המלודית של המוסיקה ההודית הקלאסית – תוך שימת דגש על מהלכים איטיים, מעברים מעודנים מצליל לצליל והתפתחות הביצוע מן האיטי אל המהיר. בחלק השני של הראגה מלווה את השירה הפקהווג', תוף שצלילו עמוק, המצטרף כמעין קול שני בדיאלוג מוסיקלי קצבי.

פנדיט ריטוויק סניאלשירה | אסנת אלכביר שירה וליווי קולי | בהווני פרסד קטהאק פקהווג' | גיא שרף ומעיין סלמון טמפורא
תערוכה
הקונספט של "רחוב" נולד מתוך  הקשר המיוחד של "קרן סלאם בלאק" עם הרחוב. הרחוב היה ביתם לפני שנכנסו לביתם בקרן סלאם בלאק. "הרחוב" הפך למוזה של צלמים רבים ואף נוצר ז'אנר של צילום רחוב. הרחוב הוא קנבס של יצירתיות. מקומות גיאוגרפיים הם רבים ומגוונים אך האתגרים הדינאמיים של הרחוב נותרו מקור קבוע לחיות. שיתוף פעולה זה הוא ניסיון להשתמש באמנות ככלי לביטוי ולגילוי השפה האישית שלהם מה שסייע להעצים את החברים בקרן סלאם בלאק.
התערוכה תפתח לקהל בימים א'-ה' ושבת בשעות 10:00-17:00, וביום שישי בשעות 10:00-14:00 - הכניסה חופשית.
מפגשי סופרים
סופרים הודים וישראלים יתארחו במשכנות שאננים ליום מפגשים בנושאים ספרותיים, שיתקיימו בפסטיבל הודו בישראל המתקיים ביוזמת שגרירות הודו בישראל ובהפקת חברת Teamwork Productionsהבינלאומית. ביום המפגשים  ישוחחו  הסופרים זה עם זה על הנושאים המעסיקים אותם בכתיבה  והניסיון שעיצבו את אופן כתיבתם. הם ישוו בין הנופים הספרותיים השונים שעל רקעיהם הם כותבים. ייתכן שיגלו  כי הדחפים האנושיים המאפיינים את גיבוריהם, דומים. השיחות יכללו נושאים כמו הגירה, היסטוריה, בניית עם, והיחס בין עובדות לדמיון. כמו כן יוקראו קטעים מתוך היצירות  והסופרים יחתמו על ספריהם.
הסופרים ההודים: רבה סום, נמיטה גוקהל, אורבאשי בוטאליה, טארון טג'פאל, נבטאג' סרנה.
הסופרים הישראלים: מירון איזקסון, א.ב. יהושע, אלי עמיר, פרופ' דויד שולמן, מאיר שלו, צרויה שלו.
לוח מפגשי סופרים
11.00 – 10.00    ברכות
12.00 – 11.00   פאנל סופרים בהשתתפות הסופר ההודי רבה סום, פרופ' דויד שולמן ומירון איזקסון
14.00 – 13.00    א.ב יהושע מארח את הסופר טארון טג'פאל
15.00 – 14.00    צרויה שלו מארחת את נאמיטה גוקהל
16.30 – 15.30    אלי עמיר מארח את נבטאג' סרנה
17.30 – 16.30    מאיר שלו מארח את אורבאשי בוטאליה