כל המידע על מחול ודמדומים במבצר - קיץ חם במבצר יחיעם!

גן לאומי יחיעם מזמין אתכם לערבי קיץ חווייתיים בלתי נשכחים


סיור דמדומים ומופע מחול ומוסיקה חיה באווירה קסומה במבצר יחיעם כפי שלא נראה מעולם/
"3 דתות – אלוהים אחד" הינו מופע מחול מיסטי וסוחף המשלב מוסיקה חיה, תלבושות מרהיבות ותאורה צבעונית שמשתלבים יחדיו על רקע הקשתות הצלבניות והנוף הגלילי. חוויה ייחודית של מפגש בלתי אמצעי בגובה העיניים בין הקהל לאומנים. עם קבוצת מחול "הדס מהגליל" . למבוגרים.

היכן: גן לאומי מבצר יחיעם.
מתי: שישי 27.7, שישי 3.8, שישי 10.8
שעות: 18:30 – 20:30 סיור ומופע ראשון, 21:30 מופע מחול בלבד.

חותכים את הגליל- המלצה למסלול טיול מיחיעם, להר מירון, לקבר רשב"י ולנחל עמוד

נתחיל במבצר יחיעם, שבו מצאו מקלט המתיישבים הראשונים של הקיבוץ שקם במקום. אחר כך נקיף את פסגתו של הר מירון - הגבוה בהרי הגליל. הנוף משם - חבל על הזמן. אם כבר אנחנו שם, למה שלא נבקר בבית הכנסת הקדום במירון. ואחה"צ נהנה מהמים הזורמים של שמורת נחל עמוד ואם רוצים, אפשר גם לקנח בלינה בחניון נחל עמוד המוסדר.

תחנה 1: מבצר יחיעם נמצא בתחום קיבוץ יחיעם, בגליל המערבי. בחורבותיו התיישבו בשנת 1946 מקימי הקיבוץ, שהפכו את קירות האדירים לעמדות מגן במלחמת העצמאות, כאשר היו נתונים במצור.
ככל הנראה היה המבצר חלק מנחלתו של "מבצר המלך" במעיליא. מאוחר יותר קנו אותו אבירי מסדר הטבטונים. הסולטן הממלוכי בייברס כבש את המבצר והרסו בשנת 1265.
רוב המבנים הנראים כיום הם מתקופתו של ד’אהר אל-עמר, השיח' הבדווי שהשתלט על הגליל בשנות ה- 60 של המאה ה- 18. הוא בנה חומות חדשות, הקים מגדלים וחפר חפיר סביב המבצר.
הביקור בגן הלאומי יחיעם כולל צפייה בסרט המתאר את מאבק אנשי קיבוץ יחיעם במלחמת העצמאות.
מראש המבצר נראים הנופים המרהיבים של הגליל המערבי ולמרגלותיו עובר נחל יחיעם בתוך חורש יפהפה. בנחל יש מסלול טיול מסומן, אך מי שהולך בו, רצוי שידאג לרכב מאסף בסוף המסלול, סמוך ליישוב כליל.
שעות פתיחה: 17:00-8:00. טל' 03-9033130. הכניסה בתשלום
מיקום: נוסעים מנהריה מזרחה, לכיוון מעלות (כביש מס' 89). בצומת געתון פונים דרומה בכביש המוליך ליחיעם (כביש מס' 8833).

תחנה 2. שביל הפסגה בשמורת הר מירון
טיול בשביל הפסגה הוא סיור יפהפה בשביל הגבוה ביותר בגליל. השביל מקיף את פסגת הר מירון (1,208 מטרים) והוא מעניק תצפיות ממעוף הציפור על הגליל העליון, דרום לבנון והגולן. השביל עובר בחורש ים-תיכוני מפותח, שבו ייתכן מפגש עם בעלי חיים, בעיקר ציפורי חורש וסבך. באביב מתכסה האזור בפריחה מרהיבה.
השביל, שאורכו כקילומטר וחצי (סימון אדום), מתחיל בחניון וחוזר אליו. משך הסיור: כשעה עד שעה וחצי
מיקום: עולים מהמשך כביש 89, לפני צומת סאסא (בין סימני ק"מ 33-32)הכביש עולה לראש ההר ומגיע לחניון.


תחנה 3. מירון: בית הכנסת הקדום וקבר רשב"י
בל"ג בעומר קשה להתקרב לכאן, אבל בפסח הרבה יותר נינוח ואפשר להתרשם מאווירת המסתורין השוררת במקום שבו קבורים רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) ובנו אלעזר. האתר שוכן בפאתי מושב מירון, מעט מדרום למושב (יש שילוט). המבנים, המקיפים את החצר, הם בני מאות שנים ובקברו של התנא האגדי אפשר תמיד למצוא אנשים שבאים להתפלל ולבקש ממנו בקשות.
מיקום: מגיעים ממושב מירון, השוכן בצד צומת מירון (כביש מס' 89).
מחכים למשיח
מעט מצפון לקבר רשב"י נמצאים שרידי מירון העתיקה ובראשם בית הכנסת המפואר, שנבנה במאה ה- 3 לספירה. זהו אחד מבתי הכנסת הגדולים בגליל. הוא מיוחד בכך שקיר אחד שלו חצוב מתוך הסלע הטבעי. הפתח המרכזי של בית הכנסת מכוסה במשקוף גדול, שנבקע מתישהו במהלך ההיסטוריה. האגדה אומרת שכאשר המשקוף הזה יפול מעצמו, אות הוא שהמשיח בדרכו אלינו.

תחנה 4. שמורת נחל עמוד
דמיינתם פעם את גן עדן? בטח יצא לכם בדמיון משהו שדומה ל שמורת נחל עמוד : מים זורמים בין עצי דולב גדולים, גשרים עתיקים וטחנות קמח ישנות, עצי בוסתן וחורש ירוק של אלון מצוי. עצי הפרי אף מניבים פרי טעים בקיץ. שילוב בין צומח טבעי לבוסתנים מאפיין את מסלול הטיול בנחל עמוד עילי.
במבואה לשמורה פועלת תחנת מידע, שבה אפשר להתעדכן בנעשה בשמורה. יש מי שתייה, פינות ישיבה, שירותים ומזנון. בשמורה מסומנים כמה וכמה שבילים. השאירו לעצמכם שלוש-ארבע שעות של כיף במסלול יפה יורד דרך לעין יקים דרך משטרת עין תינה - מבנה משטרה בריטי נטוש ומוכה קליעים (סימון אדום). סימן ההיכר של המעיין הוא מבנה משאבות מבטון ועץ גדול של אגוז מלך, שממש מזמין לשבת בצלו. מהמעיין מומלץ להמשיך בעקבות אמת המים,דרך בריכת אגירה מעניינת ובוסתן משוקם, אל ערוץ הנחל.
השביל חוצה את הנחל בגשר אבן עתיק ומגיע לבריכות שכווי. זהו מקום נפלא. האפיק הזורם מתרחב לבריכות קטנות ורדודות, שעליהן מצלים עצי דולב גבוהים. ליד הבריכות נמצאים שרידי טחנת קמח.
מבריכות שכווי שבים לגשר שבו חצינו קודם את הנחל, אך עתה להמשיך היישר לפנים, על פי הסימון הכחול. השביל מגיע למפגש נחל עמוד עם נחל מירון ועולה בנחל מירון בחזרה לעין יקים. מכאן עולים למבואת השמורה בשביל שבו ירדנו לתחילת המסלול.
שעות ביקור: 8:00-17:00. הכניסה למסלולי השמורה עד שעתיים לפני הסגירה. הכניסה בתשלום.
מיקום: הכניסה לשמורת נחל עמוד נמצאת כ- 3 ק"מ מדרום לצומת מירון (כביש מס' 866, בין סימני ק"מ 41-40)

לינה בחניון נחל עמוד
חניון הלילה שוכן סמוך למרכז המידע של השמורה. בחניון תמצאו שירותים ומי שתייה, שולחנות פיקניק ומשטחי לינה. תיאום לינה: מרכז חינוך והסברה גליל, טל' 6934331-04.