כל המידע על פסטיבל אייקון TLV

פסטיבל אייקון TLV, הפסטיבל הבינלאומי ה-16 למדע בדיוני ופנטסיה יתקיים השנה בין התאריכים 1-8 באוקטובר ויכלול הקרנות סרטים, מפגשים עם אורחים מחו"ל ועם יוצרי קולנוע וסופרים ישראליים, ערבי עיון המפגישים בין מדע, אמנות וחברה, אירועים בתחום הגיימינג, אי-כנס בנושא הסינגולריות הטכנולוגית, מופעים, תערוכה ועוד, והכל באווירת הפסטיבל. הפסטיבל מאורגן ע"י העמותה ליצירה פנטסטית וספקולטיבית בישראל בשיתוף סינמטק ת"א, ומופק בשיתוף המחלקה למופעים של עיריית תל-אביב ונתמך ע"י מועצת הקולנוע הישראלית ומשרד החוץ.

הפסטיבל חרט על דגלו את קידום היצירה הבדיונית, הטומנת בחובה ביקורת חברתית ודיון מעמיק בסוגיות של מדע וטכנולוגיה, חברה ופילוסופיה. מטרת הפסטיבל לחזק את ערך האוריינות, החשיבה המדעית והביקורתית, את ההסתכלות לעבר העתיד ואת הלגיטימציה לדמיון בתרבות הישראלית.

כבכל שנה בפסטיבל מספר תוכניות, כולן ברוח הפסטיבל – מדע בדיוני, דמיון ועתיד:

• פסטיבל קולנוע בדיוני – בחזית אייקון TLV ולכל אורכו יתקיים הפסטיבל לקולנוע בדיוני בינלאומי. במהלך השבוע יוצגו סרטים רבים – קלאסיקות לצד סרטים חדשים, וסרטים רבים אותם ניתן יהיה לראות במסגרת הפסטיבל בלבד. בין סרטי הפסטיבל מבחר משמעותי של קולנוע עצמאי אמריקאי (Sound of My Voice, Safety Not Guaranteed, Bellflower ועוד), דגשים על קולנוע בדיוני מספרד ומבלגיה וייצוג למדינות רבות סביב הגלובוס כולו. בפסטיבל יוצג הסרט Antiviral, סרט הביכורים של ברנדון קרוננברג (בנו של הבמאי דיוויד קרוננברג) שהוצג זה עתה בפסטיבל קאן, וכן תוצג הקלסיקה פרנהייט 451 של פרנסואה טריפו לציון מותו של אחד מגדולי סופרי המדע הבדיוני, ריי בראדברי. עוד יתקיים מרתון של סרטי בטמן של כריסטופר נולאן ויוצג היבול המרשים ביותר של יצירה קולנועית בדיונית ישראלית מאז היווסדו.
• סופר המדע הבדיוני כריסטופר פריסט – לרגל הפסטיבל הוזמן לבקר בארץ סופר המדע הבדיוני הבריטי כריסטופר פריסט. פריסט נמנה על גדולי הדור אולם יצירתו המוכרת ביותר היא "היוקרה", ספרו משנת 1995 שעובד לסרט של כריסטופר נולאן ("האביר האפל") בשם זה בשנת 2006. פריסט יבקר בפסטיבל, יעביר סדנת כתיבה, ישתתף במושביו השונים וישוחח על הספר והסרט "היוקרה", שיוקרן במסגרת הפסטיבל.
• ערבי עיון בנושאי מדע, חברה, מדע בדיוני והעתיד – הסתכלות על נושא המדע והטכנולוגיה והדרך בה אלו ישפיעו עלינו בעתיד באמצעות 6 נושאים: עתיד המוות, האהבה, הכסף, החינוך, הבריאה והגבולות. ערבים רב-תחומיים בהם הרצאות קצרצרות ממיטב המומחים סטייל TED, סרטים קצרים, שירה, מוסיקה ועוד.

• אי-כנס הסינגולריות הטכנולוגית - זו השנה השנייה בה מתקיים במסגרת הפסטיבל אי-כנס בנושא הסינגולריות הטכנולוגית בשיתוף חמד"ע – המרכז לחינוך מדעי של תל-אביב, ובמסגרת זו יזמים, מהנדסים, מדענים, סופרים ואמנים ייפגשו בכדי לדון בטכנולוגיות שעד לא מזמן היו בגדר חלומות בדיוניים, ולהיערך לאופן שבו הן עומדות לשנות את העולם. ההרשמה לכנס בעיצומה.

• מבט אל עתיד הטכנולוגיה – בפסטיבל אנו מציבים זרקור על טכנולוגיות שעתידות לשנות את העולם. השנה ניתן מבט על תעשיית החלל הפרטית, על התפתחויות מדהימות בתחום הביולוגיה הסינתטית (בעזרתו של ד"ר עומרי עמירב- דרורי, מייסד הסטארט-אפ הישראלי GenomeCompiler), הרפואה הננו-טכנולוגית (בעזרתו של ארז ליבנה, מייסד Vecoy Nanomedicine), ואף נציג גרסא ראשונית למשכפל מהסדרה "מסע בין כוכבים" – מדפסת התלת-ממד.

• מופעים קומיים – לצד קבוצת "היפופוטם" הותיקה תופיע זו השנה השנייה בפסטיבל גם קבוצת "ץ סופית", ונוסף להם יתקיימו בפסטיבל מספר אירועים ומופעים מיוחדים, בין השאר ערב סטנד-אפ גיקי, ערב במתכונת במה פתוח שכל-כולו יוקדש להווי גיקי – החל בקולנוע בדיוני, קומיקס, זומבים, ערפדים, גיבורי על, משחקי מחשב, וכל דבר ועניין גיקי אחר.

• 220,000 ש"ח לקולנוע ישראלי – בפסטיבל יושקע השנה סכום שיא לפיתוח קולנוע ז'אנרי בישראל. הפסטיבל מקיים כמדי שנה את מסלול ההגשה להשקעה בפיתוח תסריט לסרט ז'אנר באורך מלא בשיתוף קרן הקולנוע הישראלי (בפרויקט שייבחר יושקעו 25,000-70,000 ₪), ולצד זאת נפתח פרויקט נוסף להשקעה בהפקה של סרט ז'אנר קצר בשיתוף קרן רבינוביץ' – בפרויקט שייבחר יושקעו 150,000 ₪ להפקת סרט, שיוצג בבכורה בפסטיבל בשנת 2013.