כל המידע על ימי הגימנסיה - בתערוכה חדשה במוזיאון ארץ-ישראל

הגימנסיה העברית נוסדה בשנת 1905 ביפו. בשנת 1910, עם המעבר לרח' הרצל ולבקשת התורם הציוני האנגלי יעקב מוזר, נקראה ע"ש בנימין זאב הרצל. כך זכתה לשם בו היא מוכרת, הגימנסיה העברית "הרצליה". הגימנסיה החלה את דרכה כבית-הספר התיכון הראשון בעברית, שבצדו התנהלה פנימייה לתלמידים מרחבי העולם שבאו ללמוד בה. תחושת השליחות שפעמה במקימיה עברה לממשיכי דרכם. הללו תפסו את המעשה החינוכי כמקיף הרבה יותר מלימוד חומר גרידא וראו את עצמם מחויבים לבנייה ולעיצוב של החברה בארץ.

תלמידיה הראשונים של הגימנסיה הניחו את התשתית החברתית, הפוליטית, התרבותית והאמנותית של מדינת ישראל. בין מנהליה נמנו בן ציון מוסינזון, חיים בוגרשוב וברוך בן יהודה. ברשימת הבוגרים נמנים אנשים המהווים את עמודי התווך של החברה הישראלית; בין תלמידי המחזור הראשון נמנו משה שרת, אליהו גולומב ודב הוז. התצלומים שלהם מהווים עדות לדרך שבה הם התחנכו, למדו והתפתחו והיו לדמויות המרכזיות בחברה הישראלית. התצלומים משקפים את הרוח, הערכים וההווי - המהות של מוסד חברתי ותרבותי.

התערוכה מתמקדת בפרק אחד בקורות בית הספר: הפרק הראשון שנמשך 54 שנים והתנהל במבנה שהוקם ברחוב הרצל בתל-אביב. נושאי התערוכה עוסקים בתחומים שונים: יסוד הגימנסיה ביפו, האדריכלות, כיתות ומחזורים, מסורת הטיולים בבתי-הספר, שיעורי התעמלות ופעילות ספורטיבית, מוסיקה ואמנות, תנועות הנוער, אירועים ואישים, הריסת הגימנסיה. התצלומים מנציחים הן את הפרטי והן את הכללי. נראים בהם מורים ותלמידים בפעילות בית-ספרית, בין כותלי הגימנסיה ומחוצה לה, על רקע של נופים שבהם טיילו. רבות מהתמונות מבוימות, מאורגנות ומתוכננות בתשומת לב. לצד כ- 150 תצלומים המהווים תזכורת יוצאת דופן לימים עברו, יוצגו גם שולחן המנהל, עבודתו של הנגר אברהם קריניצי, שלימים היה לראש העיר הראשון של רמת-גן, חלון בצורת מגן-דוד, שריד מבניין ביה"ס הקודם והעתקי איורי הגימנסיה מאת נחום גוטמן. סרטי וידאו נדירים מציגים, בין היתר, את הריסת המבנה הישן ואת ביקוריהם של בלפור והרברט סמואל בגימנסיה.

שעות פתיחה: ימים א'-ד' 10:00-16:00, יום חמישי 10:00-20:00, שישי ושבת 10:00-14:00
התערוכה תינעל ב- 30 במאי 2013.