כל המידע על 'מתחת להר' - פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה

אמנות ציבורית חדשה פועלת בין הפוליטי לאסתטי. היא נובעת מהתפיסה שכל רגע חברתי הוא מופע. שכולנו מופיעים, כל הזמן. אמנות ציבורית חדשה מבוססת על התשוקה לפוליטי, על הדחף לגעת אחד בשני, להתערבב. אמנות ציבורית היא מה שקורה כשהחוויה הציבורית והחיים הפוליטיים הם המדיום והחומר של עבודת האמנות, כשנחלת הכלל היא אתר האמנות, כשהמרחב הציבורי הוא הבמה. אמנות ציבורית חדשה נעה בין ההוד המונומנטלי של סמלי וטקסי הדת והמדינה לבין היצירה של תרבות פוליטית חדשה. אמנות ציבורית חדשה עשויה מבני אדם.

מתחת להר 2013 הוא בית ספר לפעולה, חיים ופוליטיקה, שמציע לדבר ביחד על הציבורי והאמנותי ולהשתלב כאזרחים ואמנים, באופן אורגני וביקורתי, בפעילות של מוסדות המדינה. מכלול הפעולות ירכיב תערוכה בינלאומית רבת משתתפים שתתרחש באתרי מפתח של רשות הרבים: בית ספר ציבורי, משכן הכנסת, כיכר מרכזית, עיריית ירושלים, בית מלון והכותל המערבי - ותכלול פעולות, שיעורים, תיאוריה, היסטוריה, רדיו, ניסויים חברתיים, ספרייה ומסיבה.
 
בית הספר לאמנות ציבורית חדשה, על שלוחותיו ופעולותיו השונות, הוא קריאה למתח קונפליקטואלי עם המובן מאליו. הוא התנחלות ביקורתית ובונה בלב התודעה הקולקטיבית ובמוסדות המדינה וניסיון לנסח מחדש את המשותף של עיר הבירה. הוא מציג שורה של הצעות לעיצוב, ניסוח וחלוקה מחודשת של המרחב הציבורי וקורא להתבססותה של אמנות מדינה.

בית הספר לאמנות ציבורית חדשה
הפסטיבל ייפתח בהשקתו של "בית הספר לאמנות ציבורית חדשה", פרפורמנס של בית ספר בבית ספר שיציע מושגי יסוד, מקרי מבחן ופרקטיקות מתקדמות באמנות ציבורית חדשה. למשך יומיים יארח מתחם בית הספר הניסויי בירושלים שיעורים, שיחות, פעולות, סדנאות ומסיבה.

החל משעות אחר הצהריים של היום הראשון יובילו שורה של אמנים, חוקרים ותלמידים מהארץ ומהעולם מערכת שעות אל תוך הלילה, שבמהלכה תלמידי התיכון של הבמאי יונתן לוי יציגו את "מהומה בגטו" (הקראת פרוטוקול הדיון שהתקיים בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות התפרעות תלמידים בהצגה 'גטו' של הקאמרי), סער סקלי יערוך אודישנים לאנשים המבקשים לבלות יום בחייהם תחת עינו הפקוחה וחברי קבוצת?CHTO DELAT הרוסים יקיימו הרצאה פרפורמטיבית ומסיבה. יום הלימודים השני יתמקד בסדנאות מחקר ופעולה מעמיקות עם אמני בית הספר (אפשר, רצוי וצריך להירשם מראש), וכמובן שהמשתתפים לא יישלחו חזרה למרחב הציבורי בלי שורה של מטלות ושיעורי בית.

כרוניקה/מדינה בכיכר העיר
ממתחם בית הספר תעבור הפעילות לכיכר מרכזית בעיר. שם, כל שישי בצהריים למשך שלושה שבועות, יוקראו כרוניקות חדשות של מדינת ישראל והעוברים והשבים יוזמנו להגיב אליהם במיקרופון פתוח. האירוע מתקיים בשיתוף עם מכון ון-ליר בירושלים, מרכז מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב והמרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון

קיר הכנסת
במשכן הכנסת, במת הדמוקרטיה הישראלית, יושק ספר בעריכת חוקרת האמנות עדי אנגלמן ובהוצאת בית הספר לאמנות ציבורית חדשה, שיעסוק בעבודת האמנות הציבורית המוכרת ביותר בישראל:  'שאי שלום ירושלים' (1966) של דני קרוון - הידועה גם כקיר המליאה. במסגרת האירוע תתקיים שיחת אמן עם קרוון באולם המליאה של בית המחוקקים הישראלי.

אמנית העיר
בעיריית ירושלים יימשך פרויקט אמנית העיר, והשנה במתכונת מורחבת. במסגרת הפרויקט שוהים ופועלים אמניות ואמנים למשך שנה במחלקות העירייה השונות. אוצרות: גילי קרז'בסקי והילה כהן-שניידרמן.

תדריך
בלובי מלון ידוע במזרח ירושלים, מקום שהיה זירת המפגשים הבלתי רשמיים של פוליטיקאים ודיפלומטים מכל העולם, תקיים תנועה ציבורית תדרוך החושף מערכת של קשרים סמויים בין עולם האמנות, הכלכלה והפוליטיקה

רדיו טבאב
אירוע הסיום של בית הספר לאמנות חדשה יתקיים בערב ט' באב, ברחבת הכותל המערבי. שם, בעיצומו של ריטואל דתי רב משתתפים ובלבו של פרפורמנס רדי-מייד ענק, יופיע הציבור.

ניהול אמנותיעומר קריגר