חצב מצוי

שם מדעי: Urginea maritima
שם עממי באנגלית: Sea Squill
צמח מוגן: כן
צורת גידול: גיאופיט
צבע הפרח: לבן

זמן פריחה

ינו
פבר
מרץ
אפר
מאי
יונ
יול
אוג
ספט
אוק
נוב
דצמ

מידע

תעודת זהות

משפחה: שושניים | בני דודים: מינים שונים של צבעוני, עירית, עריוני, שום, בצל, זהבית, שושן, גביעונית, זמזומית, כדן.

מולדת: ארצות הים התיכון.

מאפיינים: עשב רב שנתי בעל בצל גדול מאוד. העלים מופיעים בחורף ונובלים עם בוא הקיץ. הפריחה הלבנה מופיעה בסוף הקיץ או ראשית הסתיו, כשהצמח חסר עלים. עמודי התפרחת גבוהים ובולטים למרחוק. ההאבקה נעשית על-ידי דבורים. העלים והבצל אינם נאכלים על-ידי בעלי חיים, כי הם מכילים חומרים צורבים.

ריבוי: על ידי זרעים הנישאים על ידי הרוח ועל ידי בצלצלים המתפתחים ליד הבצל הגדול. .

שימושים ופולקלור: החצב הוא צמח מוגן. לפי המסורת תחם יהושע את  נחלאות השבטים בצמחי חצב, ששימש בימי קדם לציון גבולות של נחלאות ושדות, כי שורשיו חוצבים באדמה בקו ישר. הערבים נוהגים לשתול אותו בבתי קברות, כי אינו דורש השקייה ודישון. בעבר הפיקו מהחצב תרופות למחלות לב.

סיפור: מדוע פורח החצב בסתיו?

מאת רות רכטר

הסיפור והסקירה המדעית לקוחים מהספר "ארץ ירוקה שלי", שיצא לאור בשנת 1987 בספרית מעריב. הספר כולל סיפורי טבע וסקירות מדעיות מתאימות מאת רות ריכטר. 

ביום השלישי לבריאת העולם ברא האל את הפרחים ואת העצים. הארץ התכסתה במעטה דשא ירוק ורך, ולעת ערב, לפני שקיעת החמה, הסתכלו הצמחים זה בזה, חייכו וחלקו מחמאות פרח לרעהו. ורק אל הכימשונים, הלוא הם שרידי הצומח החומים, הקמלים בסוף הקיץ, לא חייכו הצמחים, ולא החמיאו להם על יפי מראם. הבינו הכמשונים כי כעורים הם ונעלבו מאוד. ושתיקתם העצובה עוררה רחמים בלב בורא העולם: מדוע אתם עצובים? שאל האלוהים את הכמשונים.

כי לכל חברינו נתת יופי וחן, ורק אנו כעורים וצהובים, אמר השלף*, ובדברו פרץ בבכי מר, ודמעותיו איימו להציף את הארץ החדשה ולהטביע את העצים והפרחים. חשש בורא העולם פן יטביע שטף דמעותיו של השלף את היקום החדש, ושלח את המלאך גבריאל לפייס אותו ולשמח את לבו.

אמר המלאך גבריאל לשלף ולכמשונים: אנא, אל תיעצבו, כי כנה מביא אני אליכם את הפרחים היפים, כדי שיגורו עמכם ויקשטו את שדותיכם. ירד גבריאל אל הפרחים היפים, והפציר בהם לבוא ולגור בשדה השלף עם הכמשונים ולשמח את לבם.

נפנפה הכלנית בכתרה האדום ואמרה: לא אוכל לבוא ולגור בשדה השלף, כי רק בין הדשאים בולט יופיי הנדיר. ענתה הרקפת: לא אוכל להיפרד מידידי הסלע, כי הוא מגן עלי מן הרוח, ונותן לי צל ומסתור, ולא אוכל להניחו בבדידותו. כך אמרה והשפילה את עיניה בהתחסדות ובענווה.

וכי משוגע אני לנטוש את ממלכתי וללכת לגור בשדות היבשים, בחום ובצמא? טען הנרקיס, וסקר בגאווה את מרחבי ממלכתו המשתרעת משיפולי ההר ועד הביצות שבעמק. ורך סירבו רוב הפרחים לגור עם השלף והכמשונים, ופטרו את המלאך גבריאל בתירוצים שונים.

והחצב היה גבוה מכל הפרחים, וידוע ביניהם בנדיבות ליבו ובצניעותו. עדינותו היתה לשם דבר בין הפרחים וכולם אהבוהו. לכן פנה המלאך גבריאל אל החצב ואמר לו: חצב, חצב, הן גבוה אתה מכל הפרחים. ממרום תפרחתך אתה משקיף אל חבריך, ופרחיך הלבנים משמחים את לבם כנר בחשכה. לכן מבקש אני ממך שתגור עם הכמשונים בשדה השלף ותנחמם. אבל חושש אני מן החום ומן הצמא של שלהי הקיץ ומיובש הסתיו, אמר החצב. אל לך לחשוש, אמר גבריאל. הנה אני מעניק לך בצל גדול ועבה, שגלדיו* מלאים מים. בצל זה ישקה אותך בקיץ ובסתיו, ומימיו ירוו את צימאונך.

אבל חושש אני מן הבקר והצאן, אשר ימלאו את הארץ, פן יאכלו את עלי הירוקים והעסיסיים, כי מעטים הם העלים הירוקים והרעננים בסוף הקיץ. אל תירא, חצב, הנה אני מצווה על העלים הירוקים שלך כי יבלו את הקיץ בתרדמה במעמקי הקרקע, ורק בחורף ינבטו ויופיעו מעל פני האדמה. אך פוחד אני פן ייאכלו גלדי על ידי בעלי החיים הנוברים באדמה.

הנה אני מכניס בגלדיך חומרים רעילים וצורבים, כדי לשמור על בצלך הגדול משיני בעלי החיים, אמר המלאך. שמע החצב את דברי המלאך גבריאל, והסכים לבוא ולשכון בשדה השלף בחברת הכמשונים.

מאז מצויד החצב בבצל גדול ועסיסי, עליו הירוקים מציצים רק בעונת החורף, וגלדיו ועליו מכילים חומר ארסי וצורב, השומר עליהם משיני בעלי החיים, ומדי שנה, כשמתקרב הקיץ אל קצו, מאירים פרחי החצב הלבנים את שדות השלף ומשמחים את לבו.

שיר

פריחת החצבים | מיכאל דשא

מחיק שדמות אלול העצובות
מבין שלדי קוצים שרופי שרב -
עלו חוצץ כעדר הקצובות
חצי החצבים הערוכים לקרב.

דרוכים, רעננים, ראשם אל על,
יונקים לשד טמיר ממעמקים,
ציצי כוכב צחורים רחוצי טל
עוטרים לצוארם כענקים.

אל מול חמה יניפו נס רטוב,
לצחוק להם צחיחה שמסביב,
לבם מריח לח גשם טוב,
שממה בכל ורק בהם אביב.

עם ערב לגבעות אצא דומם,
עצוב, יגע כמו אדמת אלול,
פתאום החצבים זורחים תומם,
בלב צלצל צחוק ילד זך, צלול.

מן המקורות

מתוך אתרו של ניסים קריספיל: למרות העובדה שהחצב או מן הצמחים הפוצים והבולטים בין עשבי השדה, הוא אינו מופיע בתנ"ך. אבותינו ניצלו את עובדת היותו חוצב באדמה, והם נהגו בימי התלמוד לתחום בו את השדות: מאי חצובא? אמר רב יהודה אמר רב - שבו תיחם יהושע לישראל את הארץ (בבא בתרא נו, א'). מנהג זה נפוץ גם היום בקרב ערביי ארץ ישראל, בעיקר באזור עזה ורפיח.

על החצב

חצב - מבשר בואו של הסתיו
מאת אורי פרגמן ספיר - מדען ראשי' הגן הבוטני האוניברסיטאי, ירושלים

החצב מבשר את בוא הסתיו. הוא פורח כאשר הימים מתקצרים, וכבר בסוף אוגוסט אפשר לראות את שרביטי הפריחה המרהיבים בוקעים מהקרקע היבשה ופורחים. בעונה זו החצב הוא כמעט הפרח היחיד, ועל כן הוא זוכה לביקור חרקים מאביקים רבים - בנוסף על שירותי הרוח המעבירה את האבקה מפרח לפרח.

בניגוד לפריחה האביבית, בסתיו הפריחה מתנהגת הפוך עם העלייה ברום: ככל שנעלה ברום, הפריחה מקדימה.

תופעת הפריחה הסתווית מרתקת. רוב פרחי הארץ פורחים באביב, חונטים פירות לקראת הקיץ ונובטים בסתיו שלאחר מכן. למקצב רבייה זה שני חסרונות בולטים: באביב צריכים הפרחים להתחרות ביניהם על החרקים המאביקים, ולאחר מכן הזרעים חשופים כל הקיץ לטריפה. החצב, כמו מיני צמחי בצל ופקעת סתוויים אחרים, נמנע מכך. הוא פורח בסתיו, עונה שבה התחרות על החרקים קטנה, ומפיץ את זרעיו בסוף הסתיו. אלה נובטים מיד עם בוא הגשמים, וכך הזמן שבו הם חשופים לטריפה קטן יחסית.

מעטים הם הצמחים המסוגלים לפרוח בשלהי הקיץ ותחילת הסתיו, לפני בוא הגשמים. בעונה זו הקרקע יבשה במיוחד והפרחים מאבדים מים נוספים בשמש המחממת. החצב מצליח במשימה זו בעזרת הבצל הענק, האוגר חומרי מזון שנוצרו בשנה הקודמת; אך לא פחות חשוב - הבצל אוגר מים! כך, רוב הצמחים המצליחים לפרוח בסתיו הם גאופיטים (צמחים בעלי איבר אגירה תת-קרקעי). דוגמאות נוספות הן החבצלת, החלמונית, הסתוונית ועוד.

החצב אינו אוגר רק בבצל, אלא גם בשורשיו העבים. משום כך, על אף שהבצל נמצא סמוך לפני הקרקע, קשה לעוקרו. שורשי האגירה העבים מקבעים אותו למקומו מלמטה.

חשוב לציין שהבצל אינו רק איבר אגירה, אלא גם איבר רבייה: מעבר לרבייה המינית (פרחים-פירות-זרעים) הבצל מייצר ניצנים פנימיים הגדלים בתוכו וגורמים לבסוף לחלוקתו. כך, לאט לאט, מבצל יחיד נוצר גוש של בצלים זהים מבחינה גנטית, הפורחים יפה ביחד.

הבצל הגדול יכול לשמש מזון לבעלי חיים שונים, אולם התפתחו בו סיכות צורבות קטנות המגינות עליו. לא מומלץ לגעת בו בידיים חשופות! לעתים רחוקות אפשר לראות בצלי חצב שנאכלו על ידי דורבנים. בדרך כלל לא כל הבצל נטרף, ובשארית מתפתחים ניצנים רבים ההופכים עם הזמן לגוש וגטטיבי.

עמוד הפריחה של החצב יוצא לפני הופעת העלים. הוא מרשים בגובהו (2-1.3 מ') ונושא עליו 300-100 פרחים כוכביים לבנים שקוטרם כ1- סמ. העלים מוארכים ויוצאים מאוחר יותר - בסוף הסתיו ובחורף. גם העלים רעילים, ובדרך כלל אינם נאכלים. כך החצב מתרבה ושולט באזורים שבהם יש לחץ רעייה חזק (מדבר יהודה ומדרונות השומרון המזרחי).

עם קמילת העלים, הרעלים שבהם מתפרקים - ואז נאכל חלקם על ידי עזים וכבשים.

בשל יופיו, החצב הוא צמח בר מוגן בישראל. הוא נפוץ כמעט בכל הארץ, מהחרמון הנמוך, הגולן והגליל בצפון ועד לנגב. במדבר, החצב מוגבל למקומות בהם יש מים רבים יחסית (בין סלעים ובחולות).

השם העברי חצב מעיד של הבצל החוצב את מקומו בין הסלעים והתפרחות החוצבות את דרכן בקרקע היבשה. מבחינה סיסטמטית, החצב משויך לסוג Urginea, שבו מעט מינים הנפוצים באפריקה, אגן הים התיכון - ומזרחה באסיה, עד הודו. לאחרונה משייך חלק מהבוטנאים את החצב המצוי לסוג Drimia. בכל מקרה, זהו סוג קרוב לסוגים בן-חצב (Scilla), נץ-חלב (Ornithogalum) ויקינטון (Hyacinthus), כולם מאוחדים במשפחת היקינטוניים (Hyacinthaceae) - שנכללה בעבר במשפחת השושניים (Liliaceae).

בישראל מין צנוע נוסף של חצב הנקרא חצב גלוני (Urginea undulata). מין מדברי זה פורח בעונה דומה, אולם פרחיו החיוורים מקשים את איתורו. לחצב הגלוני עלים גלוניים אופייניים, קלים לזיהוי בחורף. שנים רבות ניסיתי למצוא את החצב הגלוני בפריחה, ללא כל הצלחה, על אף שידעתי את מיקום הצמחים לפי העלים. לבסוף גיליתי אותו במקרה, כאשר קשרתי את שרוכי נעליי. מסביבי היו עשרות שרביטי פריחה, מוסווים היטב ברקע היבש של עונה שחונה זו. אתר שבו אפשר לראות מין זה הוא שמורת פורה, בכביש המהיר לבאר-שבע.

איפה אפשר לראות חצב מצוי

טוען את המפה

תצפיות ודיווחי פריחה

תאריך אזור מיקום מצב הפריחה מחבר הערות סטטוס
18/10/2016 חרמון, גולן ואצבע הגליל כביש 767 - נ"צ: 252071/736100 אמצע עידו מגן הרבה מאד פרחים מימין לכביש בעליה מכנרת לכיוון אלומות מעט לפני אלומות מאושר
4/10/2016 מישור החוף וגוש דן גבעת הכורכר נס ציונה - נ"צ: 179925/648937 אמצע עידו מגן מאושר
4/10/2016 מישור החוף וגוש דן גבעת חומרה - נ"צ: 175819/649052 סוף morshach אפשר לנסוע ע"פ וייז, לנווט אל "גבעת חומרה". לחנות ליד הכביש ופשוט לעלות אל הגבעה ובדרך תפגשו את החצבים. יש כשלושה-ארבעה מקבצים עיקריים של פרטים על הגבעה, הפריחה יחסית בסיומה אבל עדיין יש פרחים סגורים בקצה עמוד התפרחת. מאושר
23/9/2016 מישור החוף וגוש דן גבעת חומרה - נ"צ: 175844/649125 אמצע עידו מגן מאושר
9/9/2016 הרי ירושלים והשפלה שד שמואל מאיר מתחת למלון רמת רחל - נ"צ: 220625/626992 אמצע mosherr10 מקבצים קטנים ויפים אבל לא אותו מרבד עצום שראינו לראשונה ב 2009 מאושר
4/9/2016 הרי ירושלים והשפלה הדסה עין כרם - נ"צ: 214166/630608 התחלה עידו מגן יש כמה פרטים (לדעתי יותר מעשרה) בעליה מהחניון התחתון אל בית הספר לרפואה מאושר
2/9/2016 הרי ירושלים והשפלה מצפה צרעה - נ"צ: 195354/631622 אמצע mosherr10 ריכוזי חצבים בשיא הפריחה מתחת למצפה צרעה ובעליה לדרך נוף צרעה. מאושר
16/8/2016 מישור החוף וגוש דן תל אפק - נ"צ: 192735/668436 התחלה עידו מגן שני פרטים בשדה שליד הכניסה לשמורה מאושר
1/8/2016 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת אודים - נ"צ: 185269/684958 אין mosherr10 בשמורת אודים:חצבון ביבי הפציע לו כבר בתחילת אוגוסט מאושר
5/10/2015 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת נחל תנינים - נ"צ: 192318/717018 אמצע עידו מגן מאושר
29/9/2015 מישור החוף וגוש דן שמורת כרמיה - נ"צ: 156907/611647 אמצע Elvis פרי: איןשדה מאוד גדול של חצבים; חלק מגיעים לגובה של 1.7 מטר https://goo.gl/maps/99wc85KN6v62 מאושר
28/9/2015 חרמון, גולן ואצבע הגליל נחל גילבון - נ"צ: 262804/772207 סוף יוחאי כורם מאושר
31/8/2015 מישור החוף וגוש דן נסיון - נ"צ: 186423/667231 התחלה עומר 123456 מצב העלים: יבש פרי: ירוק מאושר
22/8/2015 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת אודים - נ"צ: 185244/685155 אמצע mosherr10 השנה פריחה דלה יחסית.בגבעה הצפונית במיוחד.ישנם בורות באדמה ונראה שנעקרו פקעות חצבים מאושר
12/8/2015 שומרון יער חורשים - נ"צ: 196487/671411 התחלה mosherr10 מספר קטן של פרטים החלו לפרוח לפני העליה למצפה חזי מאושר
10/8/2015 מישור החוף וגוש דן שמורת אודים - נ"צ: 177848/660689 התחלה mosherr10 מספר קטן של חצבים החלו לפרוח מאושר
17/2/2015 כרמל, רמות מנשה והשרון חולות אביחיל - נ"צ: 187808/695800
רום: 23
אין גדי פולק מצב העלים: ירוק מאושר
10/10/2014 חרמון, גולן ואצבע הגליל הבניאס - נ"צ: 264080/794182
רום: 335
סוף יוחאי כורם באזור הבניאס (נחל חרמון) מאות עמודי פריחה. רובם בסוף הפריחה. מאושר
27/9/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע תל יודפת - נ"צ: 226226/748776 סוף Zipi_3429366 שלבים אחרונים של פריחת החצבים רובם כבר נבולים מאושר
19/9/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע תל יודפת - נ"צ: 226313/748722 אמצע mosherr10 התל מלא בחצבים זקופים ומרשימים http://www.groopy.co.il/galleryinfo.aspx?gaid=32309 מאושר
2/9/2014 מישור החוף וגוש דן גבעת נפוליון גבול תל אביב רמת גן התחלה our מקסים מאושר
2/9/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע תל יודפת - נ"צ: 226231/748800 התחלה ניאו10 התחלה כדאי לחכות עוד שבועיים מאושר
27/8/2014 חרמון, גולן ואצבע הגליל בריכת אניעם אמצע תניל ללא מאושר
15/8/2014 חרמון, גולן ואצבע הגליל כביש 989 בין מג'דל שמס לנווה אטי"ב התחלה shahal@gmail.com על המדרון בצד הצפוני של הכביש מאושר
11/8/2014 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת אודים התחלה mosherr10 הגבעה הצפונית מעל נחל פולג ניתן להיכנס מהצד הדרומי של מושב אודים מאושר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק