כל המידע על חורבת קרתא - חורשת לימור

חורבת קרתא היא נקודת עצירה נחמדה מאוד אבל לא מוכרת בחוף הכרמל. על גבעה קטנה שצופה אל מבצר עתלית תמצאו את חורבותיו של מבצר צלבני, שנועד להגן על מבצר עתלית. המסלול מתחיל בעלייה מכיוון חוף הים אל הנקודה הגבוהה באתר - בריכת המים. משם תוכלו ליהנות מתצפית על כל הכרמל - מחיפה ועד זיכרון יעקב בצד אחד, ובצד השני נוף מרהיב של חוף הים ומבצר עתלית, שנמצאים במרחק נגיעה.

לאחר שיורדים מבריכת המים, אפשר לסייר באתר, להתרשם מגודל המבצר, ולראות את המחצבה בעתיקה שבמקום. נחמד במיוחד להגיע לכאן בסתיו, אז המקום מלא בחצבים פורחים.

לאחר שתסיימו את הסיבוב, תוכלו לערוך פיקניק בצל אקליפטוסים של חורשת לימור הצמודה - חניון יום קטן ונעים.

מעט על המבצר שהיה כאן בעבר

הצלבנים בחרו להקים במקום מצודה מעבר הנחל ברכס הכורכר נקרא מעבר דוסטרי והצלבנים קראו לו Districtum (המעבר הצר) ובצרפתית - Destroit. ליד מעבר זה ממש שודדים תקפו את המלך הצלבני בודואן הראשון ופמלייתו בשנת 1103, מארב שבו נפל המלך בשבי.

השם חרבת קרתה נובע מטעות בזיהוי של הנוסע מבורדו, שבשנת 333 לספירה זיהה בטעות את חרבת דוסטרי עם תחנת דרכים שנקראה  MUTATIO CERTHAE -"מקום החלפת הסוסים" מקום שזוהה מאוחר יותר בתל מגדים.

ממערב למצודה, שכדאי לטייל בה בעקבות המסלול הקצרצר המסומן בסימון שבילים כחול, ניתן לראות את מבצר עתלית, המבצר האחרון שנעזב על ידי הצלבנים בעוזבם את הארץ. המבצר המרשים שנבנה בשנת 1218 לספירה וספג התקפות קשות של כוחות המוסלמים אך עמד להם. למרות הסכם הפסקת אש שהיה בין הממלוכים לצלבנים, לאחר נפילת עכו, בירת הממלכה, ננטש המבצר ב14 באוגוסט 1291 והאבירים שהגנו עליו הפליגו בחשאי לקפריסין. עזיבת המצבר הייתה סתימת הגולל על שלטון הצלבנים בארץ.

נקודה יפה לקפה: מרפסת תצפית על מבצר עתלית

טיפ מעיתונאי הטיולים דובי זכאי: מקום נהדר זה הוא מרפסת נוף, הצופה אל מבצר עתלית. זו היתה נקודה שמירה לפני המצודה הגדולה שעל הים, דסטרוא (שנקרא מעבר חצוב). המצודה הוקמה בשנת 1103. מאוחר יותר נבנה מבצר עתלית והמקום הפך לנקודת משמר קדמית, לפני המצודה הגדולה. במקום יש עצים סחופי רוחות, חדרים חצובים, חלקם שימשו לסוסים. את מרפסת הנוף תרמו מפעלי המלח. בסוף הקיץ תבחינו כאן בחצבים לרוב.