איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

בית הכנסת העתיק בקיסריה

| 05/07/2020

כבר זמן מה שאני מחפשת את הגישה לבית הכנסת העתיק בקיסריה, לאחר ששמעתי עליו לא מעט.

בשבת האחרונה סוף סוף מצאתי אותה ואני רוצה לשתף את כל מי שמתעניין.

למה מעניין לראות את הבית כנסת?

א. כי זה אותו בית כנסת מפורסם שיוספיוס פלביוס מספר שבו התחילה המריבה שהציתה את המרד הגדול, וכי זה אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר בעולם.

ב. כי מסובך למצוא אותו וזה אתגר נחמד.

ג. כי הנוף מרשים-מול הים. מימין נקודת תצפית נהדרת על אמת המים של קיסריה.

ד. כי זה קרוב למרכז ואפשר לשלב עם טיול לאמת המים, הליכה על החוף, ביקור במוזיאון ראלי שהוא תמיד חינם או בגן הלאומי קיסריה.

אזהרה למפתחי הציפיות: לא מדובר בשרידי מבנה שלמים אלא רק ברצפה.  אבל יש פסיפס מאוד יפה.

הוראות הגעה

היכן נמצא בית הכנסת? אז ככה. הוא מפוזר! הריצפה נמצאת במקומה שהוא על חוף הים צפונית לעיר העתיקה. הגישה אפשרית משני הכיוונים:

1. מהכביש ההולך צפונה מהקופות בכניסה הראשית לעיר, לכו עליו. בהמשך הוא פונה שמאלה (מערבה) ושוב שמאלה (דרומה) אל תוך העיר. ממש לפני פניה זו ישנה רחבת עפר קטנה מוקפת עצי אשל. בית הכנסת נמצא כעשרים מטרים צפונית לרחבה זו, מוקף גדר ומשולט. לכו עם הסימון של שביל ישראל ותגיעו אליו (מהרחבה לא ניתן לראותו מפני שהוא מוסתר ע"י סוללת עפר קטנה ששביל ישראל מטפס עליה, תעלו על הסוללה ומיד תראו אותו).

2. מחוף האקוודוקט שבצפון הישוב קיסריה. סעו בכביש הראשי החוצה את הישוב, בשלב מסוים תפנו שמאלה (מערבה) על פי השילוט. ברחבת חוף האקוודוקט תחנו ותצעדו לאורך החוף דרומה.
אתם על שביל ישראל בקטע יפהפה, ההליכה בשביל נוחה לכל הגילאים, מידי פעם תראו שרידים של אמות המים (שתי אמות), אחרי שתעברו את שרידי החומה והמגדל (שימו לב לחור בחומה דרכו נכנסה אמת המים לעיר) תראו את בית הכנסת. אורך המסלול כ600 מטר, אולי מעט יותר.
 
אמרנו שבית הכנסת מפוזר. כוונתינו שלמעט הריצפה, הרי שיתר השרידים נמצאים במוזיאון שבקיבוץ שדות ים.
מוזיאון עלוב למראה אבל עשיר במימצאים, הגיע הזמן שמישהו יעשה לו שיפוץ כללי. סעו לקיבוץ (הוא שוכן בדרומה של קיסריה ליד האמפיתאטרון המפורסם) כנסו אליו וסעו ישר עד לחניה. תמשיכו רגלית דרומה ואז שמאלה, סמוך לחוף הים שוכן המוזיאון.
עלות הכניסה אליו היא 10-13 ש"ח שעות הפתיחה 10:00-16:00 טלפון לבירור 04-6364367 כאן תוכלו לראות כותרת עמוד מעוטרת במנורה ואת הכתובת שנמצאה בריצפת בית הכנסת (זו שתמונתה בתגובתי הקודמת), בה נאמר כך: "כרילוס ראש בית הכנסת ואמטרופוס בן יוסטוס עשה רצפה של הטרקלין מכספו שלו". ועוד ועוד ממצאים מרתקים (שברי מצבות יהודיים, מטבעות, מנורות).
אם כבר הגעתם למוזיאון, מעברו המערבי שוכן מוזיאון לזכרה של חנה סנש (אלי אלי שלא יגמר לעולם) ומעברו ספסל מדהים, ממש על החוף, שבו עליו שעה ותרגישו חדשים לגמרי

חוות דעת על בית הכנסת העתיק בקיסריה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה