מתחם שרונה - המושבה הטמפלרית בתל אביב

מתחם שרונה בתל אביב, שממוקם במשכנה של המושבה הטמפלרית החקלאית, הפך היום למתחם בילוי ופנאי המורכב מבתי אופנה, ברים ובמסעדות, חנויות עיצוב וטיפוח וחנויות קונספט ייחודיות. בשרונה תוכלו ליהנות גם מאירועי תרבות מיוחדים, רכיבה על אופניים בגנים, פיקניק בפארק ועוד
| 01/11/2017

ההיסטוריה של שרונה

לפני יותר מ-140 שנה התקיימה בשרונה מושבת טמפלרים קטנה ומלאת חיים של חקלאים, אליה הגיעו תושבי העיר תל אביב שביקשו לסחור ולבלות בה. במושבה פעלו בית בד, מזקקה, בית קפה, גן ילדים ועוד. לאחר שמונים שנה בהם שהו הטמפלרים, בתחילת המאה העשרים הצבא הבריטי השתלט על המתחם והפך אותו לבסיס צבאי בריטי המוקף גדרות תיל.

חמישה חודשים לפני סיום השלטון הבריטי, בדצמבר 1947, דגל עברי הונף לראשונה מעל שרונה. בדצמבר 1949 הממשלה החליטה על העברת משרדיה לירושלים ובקריה נותרו נציגויות ומשרדים של רוב משרדי הממשלה, בהם לשכת ראש הממשלה. בשנות האלפיים פינו משרדי הממשלה את בתיה ההיסטוריים של שרונה בדרום הקריה. בשנת 2006 אושרה תכנית שכללה את שימורם של 36 הבתים במתחם והשבתם לחזותם בתקופת המושבה הטמפלרית.

מתחם שרונה - מפגש בין אז לעכשיו

לצורך הרחבת רחוב קפלן, הועתקו ממקומם חמישה מבנים טמפלרים במבצע הנדסי מורכב. לאחר כשנה שלמה של עבודות שימור ושחזור, הוקמו גם כשמונים בתי עסק, כאשר חנויות הדגל במתחם שומרות על הצביון ההיסטורי של המבנים. מלבד בתי העסק, ישנו גם מוזיאון בית הבד ומרכז מבקרים, המספר את סיפורה של המושבה וניתן להזמין דרכו סיורים במתחם.

סיפורי הבתים בשרונה

בית ווילי גרוצינג | רחוב אליעזר קפלן 30
בני משפחת גרוצינג התיישבו בשרונה בסוף המאה ה-19. ווילי פתח משחטה ואטליז לתושבי ווילהלמה ושרונה במבנה שמאחורי בית המשפחה. מעל שער הכניסה התנוסס שלט שהכריז שבמקום זה מיוצר גרוצינגר "נקניקים ומעדני בשר". בני המשפחה הוגלו לאוסטרליה בשנת 1941. בית המשפחה נמנה על חמשת הבתים שהוזזו בשנת 2006.

משפחת פלוגפלדר | רחוב דויד אלעזר 22
משפחה זו היא מהמשפחות הוותיקות בשרונה. כאן היה בית משק אופייני למושבה, שהפך לבית בד מכני בבעלות המשפחה. למעשה, היה זה בית הבד המכני הראשון בארץ לייצור שמן זית. בשנת 1938 שבו בני הזוג לגרמניה.

בית עמנואל שטלר | רחוב אלברט מנדלר 6
עמנואל שטלר גדל במושבה בסוף המאה ה-19 והיה מגדולי הפרדסנים במושבה. במקור הוקם המבנה כבית חד קומתי, אבל בראשית המאה העשרים נוספה לו קומה. מעקה המרפסות והמסגרות סביב החלונות והדלתות שומרו, וגם ציורי הקיר שנעשו בטכניקת הסטנסילים. לאחר הקמת המדינה פעל במבנה זה המשרד הממשלתי לענייני נפגעי המלחמה. שטלר, אשתו ובנו גורשו על ידי הבריטים לאוסטרליה במלחמת העולם השנייה. בית עמנואל שטלר הוא הבית הראשון בשרונה שעבר תהליך שימור בשנת 2002.

מה מחכה לכם בשרונה?

המושבה המחודשת בשרונה כוללת פארק אורבני, שמשמר את 33 המבנים המקוריים של המושבה הטמפלרית באופן מדויק. כאמור, המבנים נהפכו לבתי קפה, מסעדות, גלריות אמנות וחנויות. כיום, ישנם כשמונים בתי עסק בשרונה, בהם כ-35 בתי אופנה ואביזרי אופנה, 25 בתי אוכל ובילוי, 13 חנויות מתחומים שונים, שתי גלריות אמנים ועוד.

מידע כללי

מיקום: בין רחוב קפלן לרחוב הארבעה, תל אביב.

לפרטים נוספים: 03-6048494 או 03-6049634 או באתר האינטרנט של מתחם שרונה.

מפת המתחם (לחץ להגדלה):

חוות דעת על מתחם שרונה - המושבה הטמפלרית בתל אביב

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...