כל המידע על המפל הנסתר בשרון

נחל הירקון, גדול נחלי המרכז, מתפתל לאורך 27.5 קילומטרים ממקורות הירקון במזרח ועד לשפך הים התיכון במערב, תא שטח עשיר בחי וצומח, אשר מזמן לאורכו שורה של פינות חן לטיול לרביצה ואפילו לטבילה במים.

המפל הנסתר באזור השרון. צילום: אורלי גנוסרהמפל הנסתר באזור השרון. צילום: אורלי גנוסר

המפל הנסתר (המכונה גם 'מפל שרונים' בשל הקרבה לקניון  אשר בצומת הסמוך), חותם את המקטע העליון של הירקון ובימים חמים הוא גדוש במטיילים ומשפחות, ומראה הנופשים הרובצים במדרגות המפל ובשוליו, משובב את הנפש. יש במקום אווירה קסומה בזכות עצי איקליפטוס גדולים המצלים מעל, וצמחיית גדות אופיינית המקשטת את הסביבה, אולם גם הפסטורליה נפגעת ובמקרים רבים נשאר בשטח לכלוך, שרידי מדורות ונזקים שונים. אם הגעתם, אנא כבדו את הטבע ושמרו עליו ועל ניקיונו, כדי שבביקור הבא, תקבלו אותו נקי ומזמין. 

עבודות השיקום בירקון והיווצרות המפל 

עד שנות ה-90 היה הירקון נחל מזוהם, אשר סבל מהזרמת שפכים, פסולת ושאר מרעין בישין, והיה למפגע מטריד ליישובי הסביבה. משנות ה-90 ואילך, ולאחר הקמת רשות נחל הירקון, יצא לדרך פרויקט גאולת הירקון והחלו בניקוי ובשיקום הנחל. בהשקעה של מיליונים השתפר מצבו באופן מרשים, ובסופו של התהליך חווה הנחל, וכל האזור כולו מהפכה. ואף על פי כן, איכות המים לאורך הנחל איננה אחידה ויש לכך כמה סיבות.

צילום: אורלי גנוסר

ראשית כחלק מהשיקום טופל ושודרג המפגש בין נחל הירקון לנחל קנה, אשר מזרים מים מטופלים. בשל הפרש הגבהים בין שני הנחלים, נוצר בנקודת המפגש מפל קטן ונחמד ששודרג אף הוא במדרגות אבן נאות. המים הזורמים עד המפל הם מי מעיינות טהורים שנובעים במקורות הירקון, אולם מהמפגש עם נחל קנה והלאה, יורדת איכות המים, לכן לא מומלץ לרחוץ בהם.

 בלוגרית הטיולים יפעת חן כהן ביקרה במקום – צפו עכשיו בסטורי: 

עוד בסביבה: אבו רבאח, בית לאה.