כל המידע על לוויתן

בשנות השבעים הייתה אילת ההבטחה הקולינרית של ישראל, ודיברו שם צרפתית על הצלחת וסביב השולחנות. בעיר שאליה הגיעו המחפשים קצה לברוח אליו מהעולם, נולדו ענבר שפירא וליאור רפאל. ב-2006 יצאו בני זוג את העיר למסע לימודי, שממנו היה להם ברור שיחזרו רק אליה, לנסות ולהחזיר לה מעט מהעולם שברח ממנה.

הם התחילו בקנדה. היא למדה שם קונדיטוריה, הוא בישול, וביחד עבדו במוסדות אוכל נחשבים בלונדון וניו יורק, עד שחזרו לאילת ופתחו באזור התעשייה את המסגר 5 – מסעדה קטנה עם מטבח שהתעקש על שפה משלו. המסעדה שהייתה כמו נס מול הקשיים שמציבים נתיבי האספקה המועטים אל העיר הדרומית, הביאה אליה אנשים שאוהבים אוכל. שלוש שנים הם הגישו שם אוכל, בישלו את עצמם לדעת, עד שהחליטו שהגיע הזמן לגדול, וירדו אל החוף הצפוני של העיר, שבו שולטות רשתות מזון ומסעדות הפונות אל המכנה המתחנף לתיירות הדילים של הטיילת.

שם, תחת מלון הרודס, הם פתחו לפני כמה חודשים את לויתן – חלל גדול ובהיר בו דקלים מוארים בכחול, מציצים מבין התריסים, המכסים חלונות גדולים שם ים מחליף כחול של בוקר בשחור הלילה.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מסעדת לויתן | צילום: איתיאל ציון
 

אוסף ספרי הבישול שהצטופף על מדפי המסגר מתרווח עכשיו בספרייה גדולה, ודלת לבנה שמובילה למסדרון ארוך, סוגרת על צהלת המטבח. התפריט נתון לשינויים ברמה היומית ומציע יושר מוחלט באשר למוצא חומרי הגלם. הכבוד לבשר ולבישול של אירופה הקלאסית הוא ששולט בתפריט של בני הזוג – אנשים שמכינים יופי של אוכל, יודעים את מלאכת החיבורים, יודעים לטעת נגיעות מקוריות משלהם.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מסעדת לויתן | צילום: איתיאל ציון
 

בדרכינו לשם שמענו את הקולות המתאבלים על אובדן החלום הרומנטי של המסעדה הקטנה באזור התעשייה, אבל בסוף ארוחת הערב מצאנו אנחנו את עצמנו מברכים על האומץ לגדול, להתבגר. אפילו את השרימפבורגר, השלאגר של המסגר הוציאו לחופשה: "קשה להמשיך לאהוב משהו אם לא מתגעגעים אליו", חייך רפאל ונעלם מאחורי הדלת, לנגן במטבח, וכשחזר משם עם Scotch egg, היא הקלופס של הסקוטים, חשבנו שלקציצת הסרטנים המהוללת קם יורש חדש.

המנה, שנולדה מתוך הגעגועים של בני הזוג לטעמי הפאבים של לונדון, זוכה בלוויתן לביצוע מסחרר – קציצה מבשר נקניקיית חזיר שמתובלת בחרדל, מטוגנת כשהיא עטופה בפנקו, וכשחוצים אותה מתגלה בפנים ביצה רכה. כל כך יפה המנה הזו, שבאה בין השיניים להביא איתה שמחה גדולה.

מחירים: 250 לאדם.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מסעדת לויתן | צילום: איתיאל ציון

אזהרת מסע

בעוברכם את מפתן הדלת תשכחו את כל פסטיבל המבצעים המשתולל בחוף הצפוני ואת מהירות ההגשה כערך עליון. לוויתן הוא מטבח שלוקח ברצינות אתכם ואת הזמן. ענבר וליאור אוהבים את המנות שלהם גדולות – קחו את זה בחשבון כשאתם מזמינים.

איפה מטיילים בסביבה?

הר שלמה מאפשר לנו ליהנות מאחת התצפיות היפות של אזור הרי אילת האדמוניים: הערבה, הרי אדום, מפרץ אילת,  אילת, עקבה והרי סיני. ומראש העלייה יורדים כמה מפלים תלולים, שמספקים איתם חוויה מלאת אדרנלין: קניון עם יתדות וחבלים. ולקינוח – מעיין עין נטף רטוב וקסום. רק שימו לב: המסלול מתאים למטיבי לכת.