יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו

יפעת אביצדק קלפה

שתפו
תחומי התמחות:
הדרכה בשפות:
יפעת אביצדק קלפה- חוויה מהלכת מורת דרך (מס' רישיון 5321), עברית, אנגלית, ספרדית, תואר שני בלימודי ארץ-ישראל (אוניברסיטת בר אילן) מיוחד- התמחות בבניית טיולי חיים שכאלה, אחרי ראיונות מקיפים, טיול בתפירה אישית, באזור תל אביב וברחבי הארץ.

קצת על יפעת אביצדק קלפה

לא רק תאריכים, אנשים ובתים...חוויה אחרת, ריגוש, יציאה מהשגרה, זה מה שקורה בסיורים שלי. דרך שירים,פזמונים, קטעים תיאטרליים בתוספת מראה העיניים, אנחנו כל פעם בונים סיפור חדש. על מה שהיה, על מי שאנחנו עכשיו, ולפעמים גם על מה שיהיה בעתיד.

דוגמאות לחלק מהסיורים הקיימים:


עם גוטמן ברחובות נווה צדק: מיצג מהלך

נשב עם גוטמן הצייר והסופר על שרפרף ונאזין, לסבתו המופלאה שלמדה אלף-בית בגיל שבעים שנה. נתאהב כמוהו בחולות ובשממה, בניגוד לביאליק המתגעגע לרחובות אודיסה לכרכרות. נכיר את עגנון, המיוחד בסופרים, ואת חדרו המלא נרקיסים. נלך בעקבותיו של הרב קוק, כברנר בשעתו, ונזכר גם בפרישמן הגדול שאמר כי החול צופן בחובו שכחה ללא שיור. גוטמן מאוהב בעירו ובנופה, בערוב ימיו רואה את נבואתו של פרישמן מתגשמת.

הסיור מתקיים מחוף הים אל תוך שכונת נוה צדק, בניין ה"אוטונומיה", בית הספר לבנות, בית הספר לבנים, בית הרב קוק, בית שלוש, בית עגנון ובית הסופרים...משולב בתחפושות ואביזרים.

איך אתה אוהב את האקספרסו שלך? מסע אל בתי הקפה של פעם

 טיול משפת הים של העיר הקטנה, קפה פילץ וגן לונדון, דרך "רחוב בן יהודה שטראסה" על שלל העוגות, התופינים ובתי הקפה שהיו. דרך בתי האומנים נגיע לרחוב שנקרא בשם ראש העיר המיתולוגי. בדיזנגוף נטייל בין "קפה פראק" ל"כסית של חצקל", "רוול","פינתי" ואפילו "קליפורניה".
בין חתיכות, אנשי בוהמה, הציירים, הסופרים, המשוררות והאחרים ניזכר בטעמים ובריחות נדבר על אהבות גדולות ועל דעות ואמונות. הטיול מלווה בפזמונים מושמעים ובשירון אישי, שירים, מיתולוגיות, פוליטיקות ובעיקר אנשים.

   

כל העולם מאפו-  סיור בעקבות ספרה החדש של שולמית לפיד "ואולי לא היו"

דרך סיפור חייה של שולמית גלעדי ברחוב מאפו 15 בתל- אביב, ניפגש עם דמויות, תפישות עולם, ואירועים כפי שהם מוזכרים בספרה- תוך כדי הקראת קטעים רלבנטיים מהספר. שיעורי הבלט השבועיים, הקונצרט של אנשי הרחוב, ושאר דברים שאפיינו את חיי העולים החדשים של תל אביב בשנות השלושים והארבעים. בהמשך ברחוב מאפו 10 נתוודע אל משפחת למברגר (סבא וסבתא שלי), משפחת רבנים שהשתייכה לאגודת ישראל, ונדבר על השווה והשונה בין שתי המשפחות (שהכירו זו את זו). עוד דמויות מהרחוב עליהן נדבר: שפרינצק יו"ר הכנסת, פרופסור אבנשטיין, הצייר זריצקי ועוד.

דרך הסיפור האישי נפתח צוהר לימים של תל אביב הגדלה ומתפתחת על שלל מרכיביה ובניהם תרבות בתי הקפה, חיסרון הכיס, עברי דבר עברית, מלחמות מבית ומבחוץ, ובעיקר הרוח המיוחדת של תושבי העיר הקטנה.

בני ברק: מסע לעולם אחר

כיצד יתכן שהעיר הענייה ביותר, עוסקת יותר מכל במתן צדקה? איפה אפשר למצוא מוצץ לתינוק בוכה באמצע הלילה? איך 17,000 איש נכנסים בחדר אחד ולא גדול? באיזה מרכול (סופרמרקט) הכניסה היא לנשים בלבד? היכן הרב ש"ך מילא את מקומו של הרצל?

 

סיור בין סיפורי ההקמה של העיר, דרך ישיבות ובתי כנסת, הכרות עם רחוב רבי עקיבא עורק החיים המרכזי, בית הכנסת הגדול הישן ובית הכנסת איצקוביץ' הגדול והחדש, שכונת "זכרון מאיר", וה"אוקספורד" של עולם הישיבות- פונוביז'. האנשים, השלטים על הקירות, השפה, הבגדים, הכל ועוד ועוד.

 

יפו של שירים "אין כמו יפו בלילות" וגם בימים...

נהיה בנמל שקלט את טיטינה ואפרים, וגם את צ'צ'קס (עגנון), על הספינות הרעועות, הסבלים הגסים שרק חפצו בבקשיש, ושאר הדברים שמסביב. "מה המה הלב, מה צהל הלב, עת הגענו אל יפו העיר..." נעבור להכיר את הפושעים הקטנים והגדולים מ"השטח הגדול" נגיע עד לשחזור הסמטאות, לאומנים הישראלים, לדן בן אמוץ והחמאם, "למלח ועשן וצליל גיטרה, סכין שלופה ומשחקי שש-בש..." נדבר על עיר הנמל העתיקה בת אלפי השנים שממנה יצאה וצמחה העיר העברית הראשונה. חדש מול ישן וכל מה שביניהם.

תל-אביב והצלילים

"תנו לנו יד ונלך..." נטייל בין המקומות המוזכרים בשירים הרבים כל כך שנכתבו על העיר העברית הראשונה. מהגימנסיה, דרך רחוב אחד העם, על בתיו ותושביו, דרך לב תל-אביב, כיכר אלברט ובית הפגודה, לשיינקין וקפה תמר. נסיים עם עצי השקמים בתוך גן מאיר המיתולוגי. שירו של אלתרמן שנכתב בשנת 1934 "מיותר" נגד הריסת בתים בתל אביב של אז. חדש מול ישן בעיר, בתים המיועדים לשימור. הדיונים בנושא, השיטות השונות, היחס לעבר.

סיור בוטיק תל אביבי

בלב תל אביב, הגרעין ההתחלתי של החלום והחזון, בין האהבות, האכזבות, האנשים ובתיהם נהלך, נדבר על העבר הרחוק, ההווה וכל מה שבניהם, על האנשים של אז, על האנשים של היום, על השפה החדשה- ישנה של העיר ללא הפסקה. ישן וחדש- שימור, מול מודרנה, אנחנו בתוך הסיפור.

המסלול המומלץ- (יכול להשתנות על פי בחירה)

הרצל, פינת אחד העם- פתיחה, ומשם לשד' רוטשילד, אחד העם, כיכר אלברט, מתחם הדסה לשעבר (אזור שעובר עכשיו מתיחת פנים מאוד רצינית, ומהווה את הגרעין של מלונות הבוטיק ומקומות הבילוי היותר עדכניים).

כי משרונה תצא הגאולה- סיור אחר במתחם המדובר

ציונות, נהנתנות, נאציזם, תרבות ושימור- הכל בכפיפה אחת.  נהלך במתחם המשומר והמדובר ביותר בישראל של היום-נדבר על הטמפלרים הגעתם, מורשתם וחיי היומיום שלהם, ואחריתם. נדבר גם על הבריטים, בן גוריון, המוסד הישראלי, חיל האוויר, וצה"ל שישבו אף הם באותו המתחם. וכמובן שעם פרישת כל השכבות ההיסטוריות השונות של המתחם, נגיע גם אל ההווה. נדבר על תרבות השימור, והטכניקות השונות בתחום, ונדגים דרך הבתים השונים במרחב שרונה, המהווה היום מרכז חנויות בוטיק, ומסעדות יוקרה מהמובילות בתחומן.

כניסה לבית הבד, ולמנהרה- בתשלום נפרד, במידה ופתוח.

שינקין- רקמה אנושית אחת חיה...

יציאה מאוהל שם המיתולוגי של ביאליק, עם שאלת השאלות: "התרבות הישראלית- לאן?" נטייל באתרים שונים בסביבת הרחוב, חצרות חסידיות, מבנים היסטוריים, חנויות, בעלי מלאכה ומוסדות מיוחדים לרחוב בעשור השנים האחרונות. ננסה להכיר את מגוון הזרמים והאנשים המתגוררים בסביבה. אפשרות למפגש עם רב השכונה, וישיבה ב"קפה תמר" בתיאום מראש.

  בוהמה בתל-אביב- חלום(ן) לאומנות,  פרומנדה של דמויות

יצירה בהתהוות, אומנות בבנייה- הרעיון המרכזי שסביבו ילכו הדברים הוא חיפוש שפה. התלבטות והתחבטות של אנשים ויוצרים מכל הזרמים, כותבים, משוררים, מלחינים, ציירים, שחקנים, רקדנים, אדריכלים וציירים בתחילת ימיה של תל-אביב, למציאת דרך ביטוי. כזו שתתאים בראש ובראשונה לאישיותם ובמקביל לסביבה. הדמויות: שלונסקי, אלתרמן, לאה גולדברג, אגדתי, ראובן ואסתר רובין, ביאליק דיזנגוף ועוד.

הסיור ילווה בשירים, פזמונים וקטעים תיאטרליים. המסלול יצא מהים ליד בית האופרה ויסתיים ברחוב ביאליק.

והנה בא איש גבוה עם שערות פרועות -סיפור אהבתם של ראובן ואסתר רובין

סיור  היוצא ממוזיאון ראובן, שהיה ביתם של ראובן ואסתר רובין, אל הרחוב התל-אביבי. הסיור מגולל את סיפור אהבתם של הצייר ראובן וכלתו האמריקאית אסתר -  המתחיל על סיפון אנייה בדרך לארץ-ישראל וממשיך בתל-אביב הקטנה. מסע מרתק לצדו של אחד מחלוצי האמנות הישראלית בשנים המכוננות של תל-אביב, הישוב והמדינה.

אחרי הסברים במוזיאון נצא אל תחנות מחיי הזוג, ונסיים במקום בו התחתנו.

הנמל הנסתר מן העין

סיור ביריד החלומות ועד לתחומי נמל תל-אביב ההיסטורי. חלום וחזון, שירי נמל וגמל, סוורים עברים גאים (מסלוניקי), מלחמת הצירה בקמץ, מה בין יפו לנמל החדש, כל אלה בלוויית שירים ופזמונים. במקביל ההוויה הנוכחית בנמל, תרבות עברית עכשווית, חדש מול ישן.

שופינג והעיר הגדולה- מומלץ לקבוצת על טהרת המין הנשי

החלום ושיברו. מעיר גנים, ללא מסחר, ועד העיר ההומה של היום. היסטוריה, עבר והווה, בתרבות הצריכה התל אביבית. סיור שווקים, נחלת בנימין, שוק הכרמל ושוק בצלאל. מינוני ההיסטוריה- והקניות- ייקבעו על פי רצון הקבוצה.

והוא בכלל לא ידע שהוא כזה- תל אביב של אריק איינשטין

איך הגיע האיש הכי צנוע ושקט שאהב להיות בבית, למעמד של אייקון תרבותי ולאומי? מה היו התחנות החשובות של חייו?מהיכן נחל את שירו? מדוע סרב לקבל את פרס ישראל?נתחיל בבית ילדותו של אריק איינשטין, בן שחקן תיאטרון האוהל, בשכונה של שחקני הבימה. נעבור דרך מגרש הכדורסל הביתי של הספורטאי המצטיין, ודרך קפה כסית, שהפך להיות אחד המוקדים שלו בבחורתו, בהיותו שחקן וזמר בתחילת דרכו. נעבור מתחת למשרדי אמרגנים איתם עבד באותם הימים, בקפה קליפורניה של אייבי נתן, וכן ליד מבנה תיאטרון האוהל, בו בילה שעות רבות מאחורי הקלעים כילד.נחלוף ליד דירות נוספות שאליהן עברה משפחת איינשטין להתגורר, נגיע לדירת מגוריו האחרונה ברחוב חובבי ציון- שם על המדרכה, הוצבה לא מזמן אנדרטה לזכרו, ולבסוף נסיים בבית העלמין טרומפלדור, הפנתיאון התל- אביבי, שם הוא נח מנוחת עולמים.

צלילי אהבה בזכרון-  על אהבות, אכזבות, אנשים וחולמים, במושבה קטנה אחת

עם שירים, וסיפורים, דרך בתים ישנים, ומחודשים, יחד עם אגדות ומעשים שהיו, נתרגש וניזכר בימים אחרים.

מההיאחזות העיקשת של הגרעין הראשוני של מייסדי זיכרון יעקב בקרקע "...גם אם נכרסם אבנים, וגם אם נמות, מכאן לא נרד", דרך תולדות  המשפחות הראשונות ובניהם. ניזכר בנדיב, בפקידות, וגם בפועלים. תרבות, תפילות, ומריבה על קיום המצוות. מלחמות, מחלות, חולמים והוגים.

אחוזת לנגה (בית דניאל)- סיפור אהבה אגדי, חיים מוות לצלילי מוזיקה שמיימית, גן הטיול, בית הפקידות הראשון-  כנסיה ראשונה לבני ישראל בארץ ישראל, בית הכנסת "אוהל  יעקב", רחוב המייסדים-מושבת רחוב, בריכת בנימין, חצרות האיכרים, בית אהרונסון – ניל"י, הגורן- יד למייסדים

ביקור בבית העלמין של המושבה, מפגש עם אנשים שהיו ואינם.

ראשון לציון מארש- אז והיום
 

סיור באתרים הקלאסיים של המושבה הציונית הראשונה(?) ראשון לציון. היקב, בית הבאר, גן המושבה, בית מאירוביץ, בתי הפקידים, בית פריימן, בית הייסמן, בית הכנסת, בית ספר חביב. נרד לעומק המושג "ראשוניות": בזכויות הנשים, בזכויות הפועלים, החינוך העברי ובעוד תחומים. צלילי "חושו אחים חושו" שנכתב בהקשר לבית מסויים, כמו גם האורקסטרה של המושבה, ילוו אותנו בין בתי העיר של היום. חזות נוכחית מול חזות המושבה במאה ה-19.

נוצת הקסם- טיול בספארי בעקבות ספרו של הווטרינר יגאל הורביץ "הלוחש לחיות"

בין החצרות ומקווי המים, בשבילי הגן הירוק ובעזרת נוצת הקסם נפגוש את בעלי החיים השונים שדמותם שימשה השראה לכותב, נדבר על חיות אנשים וכל מה שביניהם, ונערוך מפגשים מרתקים עם בעלי החיים המתוארים בספר. הסיור ייערך בגן החיות, בין חצרות בעלי החיים, בליווי משלים, שירים וצלילים, ויכלול היכרות מקרוב עם משפחת הגורילות , הדובים (כאלו שחיו פה בארצנו ממש לא מזמן !), להקת זאבי המדבר הישראלים ועוד...הסיור מותאם לקבוצות מבוגרים, ומיועד לחובבי ספרות וטבע..

הכניסה תיערך בנסיעה עצמאית בשטח האפריקני הפתוח, ותאפשר למשתתפי הסיור לצפות מקרוב ובגובה העיניים בבעלי החיים האפריקניים המסתובבים בו.

 

צלילי הכרם- בעקבות דקלון , אהובה עוזרי, ועוד רבים וטובים-

סיור מוזיקלי, בשכונת כרם התימנים וסביבותיה, המתחקה על ההיסטוריה של המקום, מימי ראשית תל אביב, ועד ימים אלה, בהם הכרם הוא המקום הכי צעיר ו"איני".

נדבר על אסתר גמליאלית, נרדי, אלתרמן ויחסם לתימנים,  שושנה דמארי, יונה עטרי ועוד רבות וטובות.

ניזכר בצמד העמרנים, השובלים, ובאם הרקדניות התימניות רחל נדב.

נשמע על משפחת עוזרי וילדתם שהחלה לקונן עם קולה המיוחד כבר מגיל צעיר, בבתי אבלים בשכונה.

על משפחת לוי (דקלון) ושכניהם,  על שיפודים, על חפלות ברחובות, ועל הצמד דקמוש.

נתהלך בין מסעדות, בתים היסטוריים, בתי כנסת, ועוד. נתחקה על כור ההיתוך של המוזיקה  הישראלית- מזרחית האהובה כל כך.

מסע מלא בצלילים, מילים ונוסטלגיה. מלווה בשירון אישי לכל אחד מהמטיילים, ובהשמעת קולות מקוריים, בצד השירים.

תל אביב של נעמי שמר- תחנות מסע בחייה של המשוררת- היוצרת- הכי ישראלית שהייתה לנו

מהבית הראשון שבו התגוררה בתל אביב עם גדעון שמר ובתם ללי, אחרי ההגעה מכנרת, דרך דירות נוספות אליהן עברה אחרי הגירושים.

שנות העשייה והיצירה שלה, יפה ירקוני, יוחנן זראי, האחיות שמר ועוד רבים וטובים

בית הקפה בו נפגשה עם בעלה מרדכי הורביץ, דיזנגוף, פשנל, הגשש ומר נרקיס....

דרך ה"משרד" התל אביבי, ממנו ניהלה את עסקיה, ועד לאזור השוק ונחלת בנימין, שהיה אהוב עליה במיוחד- מסיבה שתתברר רק בסופו של המסע התל אביבי הזה.

בואו להיות עם נעמי שהכרתם ואהבתם ואולי לגלות בה צדדים נוספים שלא שמעתם עליהם עד היום.

מלווה בשירון עם שירים ידועים יותר ופחות... מותאמים לסיפורים ואנקדוטות (באדיבות ללי שמר בתה)

  • התמחות בתפירת טיולים סביב סיפורי חיים- טיולים בתפירה אישית.
  • אני מקיימת הדרכות והרצאות בנושאי ארץ-ישראל לסוגי קהל שונים.
  • חלק מן המיצגים ניתנים להעברה באולם סגור.

סיורים קרובים בהדרכת יפעת אביצדק קלפה

מדברים על יפעת אביצדק קלפה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על יפעת אביצדק קלפה?

התקשרו לפרטים והזמנות

תגיות

אטרקציות ופעילויות מומלצות באזור מישור החוף וגוש דן

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

חיפושים פופולרים עבור מדריכי טיולים

שווה קריאה

כל ההמלצות הכי חמות גם באינסטגרם שלנו!

אירועים מומלצים