הר כמון, מכמנים ושביל יונתן

הר כמון, הגבוה שבהרי הגליל התחתון, מציע נקודת תצפית מרהיבה לכל האזור. סביב היישוב מכמנים ששוכן בראשו נכבש שביל יונתן – שביל טיול מעגלי, המאפשר לקבל טעימה מהגליל התחתון, מבנהו, הצמחייה שבו ונופיו הנהדרים מכל העברים. השביל נכבש בעזרת יחידת מגל"ן לזכר יונתן הדסי, שנפל במלחמת לבנון השנייה, ובמותו הוענק לו צל"ש על גבורתו. מסלול המחבר את ההולכים בו לרבדי ארצנו השונים
עודכן לאחרונה: 12/11/2012

דירוג

8.5
6

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 5 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותמעגליטיול פריחהמתאים לכלבים

איך מגיעים

מכביש 85 (עכו-צפת) נוסעים לכיוון כרמיאל. בקצה המזרחי של כרמיאל, ליד מתחם הקניות ביג, פונים דרומה לעבר רחוב נצח. עוברים את אזור התעשיה של כרמיאל ומטפסים בעקבות השלט לכמון/כמאנה במעלה ההר. לאחר 5 דקות נסיעה נגיע לצומת בה ניתן לפנות שמאלה לעבר הישוב כמון. ניסע עם הכביש אל תוך הישוב ובעקבות השילוט לנקודת התצפית.

התצפית מכמון

הישוב הקהילתי כמון נוסד בשנת 1980 על ידי שבע משפחות כחלק מתוכנית הממשלה לעיבוי ההתיישבות היהודית בגליל. כמון הוא אחד מ-35 היישובים של המועצה האזורית משגב (מהם 6 בדואים), והוא נמצא בנקודה הגבוהה ביותר בגליל התחתון.

הגלילים מתחלקים כך שכל מה שנמצא מצפון לכביש 85 עכו-צפת משתייך לגליל העליון, וכל מה שמדרומו לגליל התחתון. הגליל התחתון עצמו, שהינו חבל הארץ ההררי הנמוך ביותר בישראל, בנוי מרכסי הרים הנמשכים ממזרח למערב ובינהם עמקים רחבים. אלו העמקים והרכסים מצפון לדרום:

בקעת בית הכרם – רכס שגור – בקעת סיכנין – רכס יוטבת– בקעת בית נטופה – רכס תרען – בקעת בין רימון – רכס נצרת – בקעת כסולות.

העמקים שימשו לאורך כל ההיסטוריה כמקום בו עברו דרכי התחבורה (למשל כביש 85 העובר בבקעת בית הכרם) ושטחי החקלאות (ולכן ניתן לראות את הישובים הערבים נמצאים בשולי ההרים ולא בעמקים עצמם – וזאת לשם ניצול מקסימאלי של שטחי המעקים לטובת החקלאות) וברכסי ההרים נמצאים בעיקר ישובים (למשל נצרת)

הר כמון הוא ההר הגבוה ביותר בגליל התחתון ומתנשא לגובה של 598 מטרים מעל פני הים, ושני לו בגליל התחתון הוא רק הר התבור הנמוך ממנו בכ-10 מטרים.

מנקודת התצפית אשר בכמון ניתן לראות את הנוף מלוא האופק. בצפון את כרמיאל וראמה, ובדרום את בקעת סכנין (ובשוליה את הישובים ערבה וסח'נין) ומעליהם את רכס יוטבת אשר מסתיר את הרי נצרת. ביום עם ראות טובה ניתן לראות את הר התבור ואת הגלבוע.

בסמוך לישוב כמון נמצא הישוב הבדואי כמאנה.

שביל סובב מכמנים שביל יונתן

מהישוב כמון נשוב על עקבותינו עם הכביש, והפעם נבחר בצומת את הפנייה לישוב מכמנים. נחנה במגרש החנייה שנמצא כמאה מטרים לפני שער הישוב מימין [7 במפה], בסמוך ל-"דרך התנך אל הטבע".

מכמנים הוא ישוב קהילתי שהוקם גם הוא בשנת 1980, על פסגה נמוכה יותר של הר כמון, בגובה של 530 מטרים מעל פני הים. אוכלוסיית הישוב הטרגונית, והיא כוללת בעלי מקצוע רבים ושונים. הישוב מנוהל על ידי וועדות המופעלות על ידי חברי הישוב בהתנדבות. וועד הישוב נבחר אחת לשנה במסגרת אסיפה כללית של התושבים. לחלק מהמשפחות ישנם עסקים פרטיים במקום כגון חקלאות: זיתים, בקר, דבש, גרפיקה, אומנות, תיירות ועוד.

מחניון העפר נמשיך ברגל לעבר שער הישוב ולאחר כמה עשרות מטרים נפנה שמאלה עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור [1]. נלך עם הדרך כ-300 מטרים עד שנגיע לחניון עפר נוסף ממנו מתחיל שביל המסומן בצבע כחול היורד במורד ההר [2].

נתחיל לרדת עם השביל הכחול. באופק ניתן לראות את הישוב ערבה ולפניו בצידו השמאלי, את הר חילזון המיוער, שבפסגתו נמצא הישוב לטם. נמשיך לרדת עם השביל. בדרכנו נראה מטעי זיתים ועצי אלון וחרוב הגדלים בר. בעונת האביב הפריחה מדהימה ויוצרת שפע מגוון צבעים מרהיב. לאחר כ-500 מטרים נראה סימן פיצול של שביל ירוק הפונה ימינה מן השביל הכחול [3]. אנו נעבור לשביל הירוק ונלך עימו, זהו השביל המקיף את מכמנים.

לכל אורך הטיול נוכל לראות מימיננו את הישוב עצמו, ממנו יש תצפית מרהיבה כל ימות השנה ומצד שמאל את בקעת סיכנין והישובים שבגבולה.

לאחר כק"מ נראה שלטים המספרים על יונתן הדסי, לוחם יחידת מגלן אשר נהרג במלחמת לבנון השניה וחבריו ומשפחתו הקימו וסללו שביל זה כדי לשמר את זכרו. עצרו רגע כדי לזכור את זה אשר לחם עבור כולנו (ראו הרחבה על יונתן בהמשך).

במהלך הטיול עצמו ישנן שפע נקודת עצירה ותצפית ומומלץ לעצור להתרשמות מהנוף, מהרוח ומהצמחיה המכסה את ההר.

לאחר כקילומטר נוסף נגיע לשער המפנה את תשומת לבינו לכך שאנו נכנסים לגן היפני של שלמה וטאיקו אליאש ויש לשמור על הגן ולא לקטוף מפירותיו [4]. הגן הוא חלק מקומפלקס של האמנית היפנית טאיקו קושידה והיא ובעלה מציעים בין השאר הדגמה של טקס התה היפני, ארוחה יפנית וביקור בסטודיו בוגלריית העבודות של טאיקו בה מוצגים בגדי הקימונו, מחיצות הנייר ועבודות נוספת. המסעדה פתוחה רק בתאום מראש – 04-9884989.

מהגן עצמו ישנן שתי אפשרויות [4]

  • אפשרות הראשונה: לעלות עם הדרך האספלט לעבר הישוב עצמו ומשם, בדרך הראשית עד לשער הישוב ומשם לחניה.
     
  • אפשרות שנייה: להמשיך עם השביל הירוק, לחצות שער בסוף הגן ולהמשיך עם השביל סביב סביב לישוב. אפשרות זו היא פחות מומלצת. אף על פי שהנוף ממשיך להיות מרשים ורואים חלקים שונים נוספים של כרמיאל וכביש 85, השביל הירוק בחלק זה של המסלול עובר מספר גדרות תיל שהמעבר בהם קשה וכן השביל הופך לקוצני הרבה יותר. אף על פי כן, המסלול אפשרי אך לא מומלץ למשפחות עם ילדים.

כאמור, הממלצה היא בנקודה זו לבחור בחלופה הראשונה, ולחזור דרך הישוב לעבר מקום חניית הרכב.

בצמוד לגן היפני נמצא מרכז "רוח בהר"- מקום עם נשימהשמחבר בין מזרח למערב. ב"רוח בהר" מארחים קבוצות לסדנאות ופעילות שקשורה לתרבות הגוף והרוח. ניתן לשלב סדנה לכל המשפחה בסיום השביל ולחוות את הרוגע והשקט שהמרכז מציע.כדי להזמין סדנה או אירוח סביב הבריכה יש צורך בתאום מראש 0546444822.

יונתן הדסי (1985-2006)

יונתן נולד ביום ו' י"ד בסיוון תשמ"ה ( 3.6.1985)בבית חולים העמק אשר בעמק יזרעאל ,יונתן היה בן בכור למיר ויוסי אח לשרון ועדן,כבר בילדותו בקיבוץ מרחביה התבלט בחן אישיותו ובשובבותו הגדולה,יונתן ניחן מנהיגות טבעית והיה דמות מובילה בקרב חבריו.

למד בבית הספר "אופקים " בקיבוצו ומשם המשיך  "לתיכון עמקים תבור" שבקיבוץ מזרע,יונתן היה תלמיד טוב ,עיקר מרצו הופנו לחיים החברתיים ,אהבתו הגדולה הייתה למוסיקה וכבר מגיל צעיר החל ללמוד נגינה על גיטרה קלאסית, בבגרותו המשיך לנגן על גיטרה חשמלית ובתופים,יונתן יזם והשתתף בהרכבים מוסיקליים ,הופיע בעיקר בחגיי הקיבוץ ובמסיבות בית הספר.

יונתן הצטיין בספורט, בגיל צעיר שיחק כדור רגל בהפועל מגדל העמק ,השתתף בתחרויות אזוריות בריצות ארוכות.

תכונותיו הבולטות של יונתן התאפיינו בלב רחב לסביבתו ,נועם הליכות ובצניעות גדולה,תמיד היה מוקף חברים ובחברות ובמנהיגותו השקיטה סחף לפעילויות שונות ,כבר אז טענו חבריו שהעריכו אותו עד מאוד שהוא נועד לגדולות,יונתן אדם חם ואהוב ידע לחלק את זמנו בתבונה רבה בין חבריו ומשפחתו.

בנובמבר 2003 התגייס לצה"ל והצטרף ליחידת "מגלן" ,בתקופת הכשרתו כלוחם ולאחריה השתתף יונתן בפעילויות מבצעיות רבות.

היום העצמאות החמישים ושמונה קיבל יונתן תעודת הצטיינות יחידתית על תרומתו ליחידה והישגיה על מצוינות אישית ומקצועית,על הובלת צוותו במבצעים שונים.

ביולי 2006 פרצה מלחמת לבנון השנייה ,יחידת מגלן הובהלה לצפון על מנת להשתתף בהגנה על ישובי הצפון.

צוות של היחידה שיונתן היה בו חצה את הגבול ללבנון על מנת לאתר אנשי חיזבאללה כל זאת לשתק את מקורות הירי הפוגעים בצפת ובאביבים,בבקרו של יום כ"ג בתמוז תשס"ו -19.7.2006 נתקל כוח מגלן במחבלי החיזבללה שהיו מחופרים היטב ובעדיפות טקטית על לוחמי מגלן ,בקרב פנים אל פנים תוך כדי הסתערות של הצוות נפגע יונתן מכדור בראשו ונפל,לעזרתו נזעק סמ"ר יותם גלבוע ששימש כאיש פרמדיק ביחידה על מנת ולנסות להציל את חייו של יונתן ,בניסיון גבורה זה נפגע יותם ונהרג בקרב,יותם לאחר מותו עותר וקיבל ציון לשבח על פעולתו.

כך כתב מפקד היחידה בהספדו ליונתן: "יונתן היה עלם חמודות בעל מיומנות טבעית וידי זהב.. הוא היווה ציר מרכזי בהווי היחידה ובייעודו המבצעי שלה ,לוחם הפורט עלי גיטרה וסוחף אחריו ללא מילים, ללא רעש, במנהיגות שקטה וכובשת."

ליונתן הוענק ציון לשבח .. "על שהראה דבקות במשימה וחתירה לניצחון,אחריות ודוגמה אישית.. סמל ראשון יונתן הדסי הפגין במעשיו בקרב זה רוח לחימה יוזמה אומץ לב יוצא דופן,גבורה עילאית ותושייה,כושר פיקוד תוך חירוף נפש"

יונתן בחר בדרך הקשה דרך הלוחמים ,שטובת המדינה והעם נר לרגלם.

יהיה זכרו ברוך.
 

מפת האזור

טוען את המפה

הצומח והחי באזור

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 6 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
הר כמון - שביל יונתן - mosherak 17/11/2016 19:15 דירוג: 9
עדכון מסלול מכמנים - fridush 27/4/2012 17:05 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק