צפת - אטרקציות בעיר עם הילת קדושה

צפת היא אחת הערים הציוריות בישראל, פנינת תיירות פיקנטית עבור אלו שמבקשים התענגות רוחנית תמציתית. מין אווירת כפר מתובלת בפעילות מכל הסוגים: קצת תרבות, מעט מורשת, קורטוב טיולים בטבע, קמצוץ של דת וקבלה, הרבה אמונות טפלות, אוכל, טיפול מפנק, נופי הרים ומלוא הריאות אוויר צונן, שלא הזיק לאף אחד אף פעם
עודכן לאחרונה: 5/11/2015

דירוג

8
2

משך המסלול


יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטיניתן לעשות בחשכהמעגלימתאים לנכים / עגלות תינקותטיול עירונימתאים לכלביםהגעה בתחבורה ציבורית

צפת משדרת ניגודיות מעניינת והיא שזורה קונפליקטים שדרים בכפיפה אחת והופכים אותה למקום מיוחד, שבו הרוחניות והגשמיות מתערבבות ויוצרות חוויה מיוחדת במינה. כביש הכניסה משדר את מהות העניין: שכונת בגין משמאל ושכונת רבין מימין. הידור זאב עם כבש וגדי עם זאבים ירבץ? בצפת כן. האוויר צלול וקריר כבאירופה, אבל נוף השיכונים ישראלי למהדרין. בלילה האפל אפשר לשמוע את השקט זורם בסמטאות, אבל העיר רוחשת פעילות רוחנית תת-קרקעית.

בסמטאות צפת / ישעיהו עשני
אהבתי את צפת. הכיצד אפשר לא לאהוב אותה? בכל אבן ואיזוב, בכל סמטא מסמטאותיה של צפת קבועה וטבועה נשמה יתרה המספרת ומזמרת, המנגנת ולוחשת על ימים שעברו ועל אנשים סוד שהיו, על חוכמה, על אצילות ותורה, על ניסים ומעשי גבורה, שהתחוללו בשעריה ובפינותיה. רבבות כינורות קסם וחלילי פלא, עוגבים אגדתיים ונבלים מסתוריים טמונים בלב כל אבן מאבניה. ועם כל משק הרוח ההררית, מתנגנים ונרעדים מיתרי חן, עדיני צליל, וצלילי עדן קסומי ספור. כל ילד בעל אוזן קשבת ושערי לב פתוחים, ישמע בה תמיד מחרוזת סיפורים, לא גמורים, עשירי טעם ותוכן, עוצרי נשימה ומחוללי סער.

ההיסטוריה של צפת בקצרה

(לחצו לאיור רצף תקופות היסטורי) צפת נזכרת לראשונה בשם ספה בתיאור היישובים שביצר יוסף בן מתתיהו שהיה מפקד המרד הגדול ברומאים בשנת 66 לספירה. למעשה אין אנו יודעים הרבה על צפת עד תחילת האלף השני אז הצלבנים הקימו מצודה בהר צפת כחלק מהדרך לדמשק. המצודה נהרסה ועברה מיד ליד בקרבות בין הצלבנים לצלאח א דין בתחילה ובהמשך בין הצלבנים לממלוכים.

בייברס שהיה הסולטאן הממלוכי הפך את צפת בירת נציבות הגליל והיא משכה אליה תושבים רבים בינם יהודים שנמשכו אליה בעקבות הקרבה לקברי הצדיקים הרבים וכן בשל הביטחון האישי שהיא אפשרה.

בשנת 1516 כבשו העות'מאניים את הארץ. מגורשי ספרד שעברו להתגורר בתחום האימפריה העות'מאנית, נמשכו לצפת ולקדושתה ואוכלוסייתה גדלה. מספר תנאים חברו להם יחדיו וצפת הפכה עד מהרה גם למרכז יצור אריגי צמר באיכות גבוהה. אריגי הצמר היו ידועים בכל רחבי האימפריה. הצלחת הצמר חיזקה כלכלית את העיר שגדלה ובשנת 1560 כבר ישבו בה כ 12500 תושבים שחציים יהודים. השגשוג הכלכלי משך אל צפת גם מקובלים וגדולי הלכה רבים שהפכו את העיר למרכז של חוכמת הקבלה ולמרכז הרוחני של יהודי ארץ ישראל. עם החכמים שבאו אל צפת ופעלו בה נמנים ר' משה קורדוברו, ר' יוסף קארו, ר' משה אלשייך ור' יצחק לוריא (האר''י הקדוש).

שינויים בתחום יצור האריגים באירופה ערערו את המצב הכלכלי של העיר. בד בבד  עזבו את העיר גם רוב חכמי צפת שעברו לירושלים שהפכה למרכז היהודי בארץ. מספר אסונות טבע שפקדו את העיר במאה ה- 17 וה- 18 לא סייעו גם הם.

צפת במאה העשרים

במאורעות 1929 תקפו מאות פורעים ערבים את יהודי צפת ורצחו 18 מהם. במלחמת העצמאות ערביי צפת היו בעדיפות מספרית וצבאית, והרובע היהודי של העיר היה נתון במצור חלקי. ב-16 באפריל 1948 יצאו הבריטים מצפת, והערבים תפסו את הנקודות האסטרטגיות בה (בהן משטרת הר כנען וגבעת המצודה) והטילו מצור של ממש על הרובע היהודי. בראשון  במאי פתחו כוחות פלמ''ח במתקפה באזור, וב-10 במאי כבשו את הנקודות האסטרטגיות בצפת בקרבות עזים. עם התמוטטות הכוחות הערביים בעיר נמלטו ממנה רוב תושביה הערבים, וצפת הערבית נכבשה על ידי הפלמ''ח.

בסוף מלחמת העצמאות נהרסו רוב השכונות הערביות של צפת כדי למנוע שיבת פליטים ערבים לעיר. בה בעת החלה הזרמת עולים חדשים אל הרובע הערבי של היום ואל שיכונים חדשים שנבנו בעיר. בשנות החמישים נעשתה צפת מרכז שירותים ליישובי עמק החולה ומזרח הגליל העליון, וכן פותח בה ענף הקיט  בעשרים שנים האחרונות התיישבו בצפת חסידים רבים , הוקמו בה שכונות של שומרי שבת וצביונה הפך לדתי יותר ויותר.

אתרי צפת העתיקה

מומלצת מאוד שוטטות עירונית ברובע היהודי העתיק. לאו דווקא עם מטרה מדויקת. הרובע הזעיר עשוי תצרף סמטאות אבן יפהפיות ומספר את סיפורו של היישוב היהודי שהתפרסם מ'תור הזהב', וכלה בסיפור המופלא על עמידתה במלחמת העצמאות עד לכיבושה בידי הפלמ''ח.  יש לציין כי ביום שבת ובחגים כמעט כל האתרים והחניות סגורים ותמצאו את העיר כמעט שוממה. להלן אתרים מומלצים:

בית הכנסת האר''י
על שם רבי יצחק אשכנזי לוריא, אבי תורת הנסתר. מהרחוב הראשי, רחוב ירושלים, מסתעפות שתי סמטאות, רחוב מגיני צפת ורחוב בר יוחאי, המוליכות לרחבת הנקראת כיכר המגינים. מימין לרחבה זו יורדים במדרגות אל בית הכנסת האר''י. במאה ה-16 היה המקום מחוץ לעיר, ובו היה האר''י מקבל את פני שבת המלכה. בית הכנסת נהרס ברעידת אדמה בשנת 1837 ונבנה מחדש בשנת 1985. בבית הכנסת ארון קודש מפואר וייחודי בפיתוחים וחיטובים אמנותיים.

בית הכנסת אבוהב
בבית הכנסת ספר תורה עתיק, מיוחד ומקודש, שכתב רבי יצחק אבוהב, בעל 'מנורת האור'.  ביה''כ בנוי ככיפה, מעוטר כולו ציורי קיר כחולים ולוסטרות עתיקות משתלשלות מתקרתו.

בית כנסת מר"ן יוסף קארו
בית הכנסת המיוחס לרבי יוסף קארו, מחבר "שולחן ערוך", שנפטר בשנת 1575.  מתחת לו יש חדר קטן, מקומר, שבו נגלה לרבי יוסף קארו, לפי המסורת, מלאך בדמות ה"מגיד". החזיונות שנתגלו לו הועלו על הכתב בספרו ''מגיד מישרים''. בית הכנסת נהרס ברעש בשנת 1837 ושוקם בשנת 1847.

בית הקברות העתיק
בבית קברות זה קבורים כמה מגדולי חכמי ישראל: האר''י, רבי יוסף קארו, רבי יוסף בירב (נפטר ב-1546), הרמ''ק – רבי משה קורדובירו (נפטר ב-1570), ה"ינוקא", תינוק מכפר ברעם, שלפי המסורת החל לדבר באורח פלא ולגלות סודות ורזים. לפי המסורת העממית מצויים פה גם כמה קברים קדומים: קבר רבי פנחס בן-יאיר, חותנו של רבי שמעון בר-יוחאי, קבר של אחד מ'עשרת הרוגי המלכות' וקבר חנה ושבעת בניה, שמתו על קידוש השם. בבית הקברות מצוייה גם חלקת עולי הגרדום, שנתלו בכלא עכו בשנת 1947 בידי השלטונות הבריטים. למטיילים מנחל עמוד - בעלייה לצפת תעברו דרך בית הקברות, שווה להתעכב על הקברים המעניינים.

המוזיאון לאומנות הדפוס
במעלה רחוב המדרגות שוכן המוזיאון ובו תצוגה מרגשת לחובבי המילה הכתובה של מכונות דפוס עתיקות, אוספי תדפיסים וספרים עתיקים. בשנת 1576 נוסד בצפת בית הדפוס הראשון במזרח התיכון – הדפוס של אליעזר ואברהם אשכנזי.

גבעת המצודה
חובבי העתיקות יוכלו לטפס למצודה הצלבנית העתיקה בראש הגבעה, שמוקפת חפיר וחומות, ובמרכזה בנויים מגדלים ששופצו על ידי הממלוכים. המצודה העתיקה חלשה על העיר ויש המשערים כי הוקמה על ידי יוסף בן מתתיהו, שהיה מפקד המרד ברומאים באזור הגליל בשנת 66 לספירה. בחפירות שנערכות במצודה נמצאו קטעי חומות, קמרונות, בורות מים ושרידי שער מהתקופה הצלבנית ואילך. כמו כן נמצאו כאן פגזי תותח כדוריים עשויים ברזל, מקטרות, כלי חרס וכלי חרסינה עדינים. כיום נמצא על פסגת ההר גן ציבורי גדול ובו אנדרטה לזכר 42 הלוחמים היהודים שנפלו בקרבות צפת במלחמת העצמאות, ושרידי מצודה שבנה ד'אהר אל-עומר על חורבות מצודת צפת הצלבנית.

מוזיאון בית המאירי
המוזיאון לתולדות היישוב היהודי, מציג אוסף גדול ומגוון של דמויות, תמונות, ספרים, כלי מלאכה וכלי בית מההיסטוריה של צפת | שעות הפעילות: ראשון-חמישי: 8:30-14:30, שישי וערבי חג: 8:30-13:30 מומלץ לתאם הדרכה מראש בטלפון: 04-6921939 | לאתר המוזיאון >>

מוזיאון הבובות
המוזיאון שוכן נמצא בכיכר שדה ומכיל תצוגה מקסימה של בובות חרסינה עבודת יד, לבושות בתלבושות היסטוריות. המגוון גדול ומרהיב. את המוזיאון הקדישה האמנית מילה רוזנפלד לזכר בתה אלה, שנרצחה בפיגוע בשנת 1994 | הכניסה בתשלום | טלפון: 04-6972041.

מוזיאון התנ"ך
המוזיאון, שנמצא בראש הגבעה, בסמוך לגבעת המצודה ברחוב חטיבת יפתח, הינו למעשה מוזיאון פרטי לאמנות, המציג תמונות של סיפורים מהתנ"ך. המוזיאון נוסד בשנת 1984 בידי האמן פיליפ רטנר, המציג בו את יצירותיו המגוונות | טלפון: 04-6999972.

קריית האמנים
צמוד לרובע היהודי שוכנים שרידיו של הרובע הערבי, שננטש ב-1948. זהו כפר שצורתו המקורית נשמרה וכולו בתים בעלי חצרות פנימיות, ספונים זה על גבי זה במדרון התלול ושזורים סוכות גפן. ב-1948 התיישבה קבוצת אמנים בכפר הנטוש ובתקופת הזוהר הוא מנה למעלה משישים יוצרים. סיור ברובע ממלא בקלות שתיים-שלוש שעות מהנות ביותר. גולת הכותרת הוא מוזיאון יצחק פרנל, ששוכן בתוך מבנה נהדר עם חצר פנימית.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 2 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8
סיורים בצפת - noamvo 14/2/2013 00:11
צפת - עיר עם הרבה פנים - אסתי1111 27/4/2008 07:13 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
שירותי תיירות מומלצים
חניוני לילה סמוכים
הצעות ששווה לבדוק