כל המידע על טיול ג'יפים בירדן ההיסטורי

  • סוג 4X4 SUV: קל, בינוני
  • התחלה: על כביש 977 (צומת גומא-צומת להבות הבשן), מול הפניה לכביש 9778, לכפר בלום. מדרום לכביש 977 ירידה לדרך עפר.
  • סוף: על כביש 90, כביש הכניסה לאגמון החולה. 
  • חניונים: סיום באגמון החולה, אין מקום מסודר, בחורף נעים על גדת הירדן.
  • נקודת העצירה לקפה: ליד הסכר הקטן שעל הירדן ועל גדות הירדן. בימי הקיץ כדאי להגיע לקראת שקיעת השמש.

על המסלול

זהו מסלול מאוד נינוח, בו נסיעה לצד נחל חי. אמנם חלק זה של הירדן הינו נסתר ופחות מוכר, אך מרקם החיים והצמחים במקום מדהים. המסלול קצר, וכדאי לנסוע לאט, לרדת מהרכב ולצפות בעופות ובצמחי המים. הדרך מתאימה גם לג'יפונים ולג’יפים “מיופייפים”, שהם ג'יפים מפוארים יותר ומפנקים. גם הם עושים את המסלול בקלות (למעט בחורף גשום). רוב הדרך קלה, לא נדרש שילוב של הילוך כוח, אך בימי החורף הגשומים יש בוץ כבד, גם בימים שמשקים את השדות ויש להיזהר מהחלקה ושקיעה.

הירדן, שאורכו 250 קילומטר, הוא הגדול והארוך בנהרות ישראל. בדרכו, חוצה הוא את עמק החולה ובקעת הירדן. שמו, כך אומרים, נלקח מ'ירד מדן' (מקור: לקסיקון מפה, ארץ ישראל). הירדן אוסף את מימיו משלושה נהרות מרכזיים: דן, חרמון ושניר. ליד קיבוץ שדה נחמיה, נפרד הירדן מאפיקו המקורי ועובר לזרום בשתי תעלות, שעוקפות את עמק החולה, התעלה המזרחית והתעלה המערבית. לאחר מכן, שוב מתאחד הנחל לזרום באפיקו ההיסטורי.

וכך, סמוך לקיבוץ נאות מרדכי, נותר ערוצו המקורי של הירדן, נסתר וחבוי. אפיקו לא יובש (חלילה) ועדיין יש בו זרימה איטית של מים טובים, שזורמים אל אגמון החולה. כך יכלו להתפתח במקום חיים חדשים של צמחי מים רבים, נופרים, צמחי קנה ועוד. אם תרצו, זו פינה שלווה, שמחזירה אותנו לימים של פעם. צעירי קיבוץ נאות מרדכי נטעו על הגדה המזרחית "זולות" חביבות, אך לצערי אין אפשרות להגיע לשם כי זה נמצא בתחום הקיבוץ. בכניסה לשביל, ניצב שלט המספר את סיפורו של הירדן ההיסטורי.

דרך העפר לצד הירדן ההיסטורי | צילום: טל שחר
דרך העפר לצד הירדן ההיסטורי | צילום: טל שחר

עוצרים למלא מצברים

את טיול הג’יפים לאורך גדת נהר הירדן ההיסטורי תסיימו בכניסה לאגמון החולה. תכל’ס, לגליל העליון יש עוד המון מה להציע, כמו למשל מסעדת “צ’יז פלוס”, השוכנת במושב הפסטורלי בית הלל. ראשיתה של המסעדה בשני סטודנטים ממכללת תל חי, לירן ורועי, שהפעילו פיצרייה מתוך ביתו של רועי על מנת לממן את לימודיהם. בהמשך הם הקימו את המסעדה, שעם הזמן וההצלחה התרחבה ופתחה סניף בעיר התחתית בחיפה. המסעדה נשענת על המטבח האיטלקי ותוכלו למצוא בה מגוון רחב של פיצות, ריזוטו, טורטליני ועוד מטעמים מיוחדים.

טיפ מהשטח: נהיגה נכונה בבוץ

tip image 660x370אם אתם מתלבטים האם לצאת לטיול ג’יפים ביום חורפי, קחו בחשבון שהאדמה בוצית וחלקה. אחרי שהחלטתם על יציאה, כדאי שתשננו לכם כמה חוקי ברזל חשובים: לא נכנסים אל תוך מכשול בוצי לפני שאספתם מידע לגביו (לרדת מהג’יפ, ללכת לבדוק את עומק הבוץ, והאם אפשרי לחצות אותו), מילוי אוויר בצמיגים (תוספת של בין 10 ל-15 אחוז מהלחץ בשגרה), לא יורדים מהשביל – נוסעים אך ורק על קוליסים קיימים (הדרכים הצדדיות אמנם נראות נוחות ויבשות, אך הן בוציות הרבה יותר). 

תוספת מדליקה לטיול

מסלול הטיול שלכם מסתיים בסמוך לאגמון החולה וההמלצה שלנו היא פשוט להחנות את הרכב ולהיכנס אל פיסת גן העדן הזו. האגמון, שמהווה נקודת תצפית מרהיבה על ציפורים בעונת הנדידה שלהן, פתוח למבקרים בכל ימות השבוע ומאפשר טיול מסביב לאגם הנפלא, בשבילים פסטורליים ונינוחים. תוכלו גם, כמובן, להשכיר אופניים או רכבים חשמליים (עגלות גולף), ולצאת לסיור מיוחד על עגלת טרקטור מוסווית, שתביא אתכם הכי קרוב לציפורים שאפשר.

מפת המסלול:

מהלך המסלול

0 - איפוס

0.7 - מצד שמאל זולה של קיבוץ נאות מרדכי.

1.1 - צינור מעל הירדן ההיסטורי. חברי הקיבוץ נוהגים לעבור מעל הנהר ההיסטורי. מי שרוצה לקצר את הדרך, מטפס על הצינור העבה, זו לא בעיה גדולה ללכת עליו, אבל יש סיכוי לצנוח למים.

1.2 - הירדן ההיסטורי, מחנה עבודה של חקלאיים, עובדי השדה. אתם נמצאים בצידו המערבי של הירדן ההיסטורי, ממערב לכם משתרעים שדות שממלאים את האופק, כאן נמתחים גידולי חיטה, חומוס ועוד. בגדה המזרחית בתי קיבוץ נאות מרדכי.

2.0 - סכר מעל הירדן. הסכר מאפשר הכוונה והזרמת מים לצרכי החקלאים, לכן בתקופות שונות תראו שגובה המים הירדן ההיסטורי משתנים. מימין שלט שמפנה לאגמון החולה.

2.8 - עוד חווה חקלאית, מקום ריכוז לציוד החקלאי של חקלאי האזור. מזלג דרכים. להמשיך בשביל השמאלי, לצד חווה חקלאית. כאן נקודה שבאמת שווה להישאר, אפשר לקרב את האוטו אל גדות הירדן, לפתוח דלתות מוסיקה רגועה.

(איפוס)

כאמור, לבחור בשביל השמאלי במזלג (השבילים מתאחדים אחרי מרחק מסויים).

1.6 –  משמאל בית המשאבות.

2.4 –  פניה ימינה לדרך כורכר מערבה. דרך כורכר רוחבית, שנועדה לחקלאים של עמק החולה, פתוחה לתנועה של כולם. נסיעה בין שדות עמק החולה ובעונת הנדידה, עוברות מעל להקות גדולות של ציפורים.

3.1 –  פניה שמאלה. השביל נע לצד השדות, במקביל לכביש 90. מתחבר עם אגמון החולה (לעיתים נסגר מחסום שמוליך אל אגמון החולה ואז תאלצו לחזור לאורך הירדן ההיסטורי).

4.5 –  פניה ימינה לכביש סלול משובש. שער חשמלי (של אגמון החולה מצידו הפנימי). צפצוף לשומר והוא פותח לכם את השער ליציאה לכביש 90.

5.8 –  כביש 90 (ראש פינה - קריית שמונה). סוף מסלול.

כמה טיפים

  1. הזדמנות טובה לחזור על סיפור ייבוש ביצת החולה.
  2. בקיבוץ נאות מרדכי שוכנת חנות המפעל של 'נעלי נאות'.
  3. עופות מים וצמחי מים בנקודות שונות לאורך הירדן ההיסטורי.

לעוד טיולי 4x4 מדהימים בצפון:

לעוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »