על המסלול

כל ג'יפאי מתחיל יודע, שכדי להגיע קרוב לחוף הים (במרחק שמתיר החוק), מערימים קשיים רבים על הג'יפאים ועל המטיילים. הרשויות המקומיות "מעניקות" מלוא חופניים של חסימות ומציבות מחסומים רבים בשטחי היישובים הסמוכים לים. בקיצור, קשה להגיע קרוב למים ובמיוחד בימי הקיץ. המסלול שלנו הפעם, במרחק סביר של כחמש דקות הליכה מהים וחולש על פני כ-10 ק"מ אטרקטיביים, בין חוף בית ינאי בדרום ופארק נחל חדרה שבצפון. המסלול מורכב מנסיעה קלילה, העוברת בין תצפיות נוף יפהפיות, כמו למשל זאתי שבדרך סולינג ההיסטורית מימי המנדט ובתל גירית, הצופה אל הים ובו ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופה הפיניקית והפרסית. כשנרד לכיוון החול, נכיר כמה אתרים מסקרנים ממש בקרבת החוף, כדוגמת פארק נחל חדרה והמרכז להצלת צבי ים במכמורת. ברגעי האתנחתא, במהלכו או בסיומו של המסלול, נבקר בלגונה הדרומית של מכמורת ונעצור לקפה משובח בתל גדור ובגן המטופח שלרגלי הארובות המפורסמות בתחנת הכח בחדרה.

אופי הקרקע הוא חולי – לשם כך, בקטעי החול העמוקים-יותר, בעיקר בקיץ, מומלץ להפחית מלחץ האוויר בצמיגים. פעולה זו יוצרת "בטן" לצמיג ומגדילה את שטח המגע עם החול – באופן הזה משקל הרכב מתפזר על פני שטח גדול יותר והסיכוי שנשקע פוחת. אבל...חשוב מאד! לחזור ללחץ האוויר המומלץ על ידי היצרן (טבלה קטנה על סף דלת הנהג) ולאפס את מערכת ה-TPMS אשר מנטרת את לחץ האוויר בצמיגים של רכבי שטח חדשים.

מהלך המסלול

נקודת ההתחלה: נ.צ. 698425 / 187580- קפה 'ארומה', בכניסה לדרך השירות במחלף בית ינאי, על כביש 2 (תל אביב-חיפה). כאן יכולה להיות נקודת המפגש, מילוי דלק, מים וכמובן, לתחילת הנסיעה.

נקודה 1: הכניסה ליישוב בית ינאי (נ.צ. 699206 / 187466) - אחד הישובים היחידים שיושבים ממש על קו הים. יש להחנות את הרכב ליד שער הכניסה וללכת במשך דקה אל מרפסת עץ ענקית, ששלוחה מעל בריכה ענקית. הבריכה נולדה סמוך לישוב- לפני כמה שנים, במהלך הכנות שנעשו לבניית המחלף, הטרקטורים הגיעו למי תהום והוחלט להשאיר את הבריכה, שבסמוך לה הוכן גשר עץ יפה עם מרפסת תצפית. צמחי הקנה בתוך מי האגם התרבו, יחד איתם הגיעה תנועה של עופות מים וציפורים זעירות, שמצאו מסתור בצמחי הקנה הצפופים. גם אוכלוסיית הצפרדעים סביב האגם גדלה וכיום אפשר לטייל על גשר העץ, לתצפת על האגם, על העופות ולשמוע את קרקורי החיזור של הזכרים. עוד משהו: אם תחצו את הכביש לעבר הים, על המצוק הגולש לים, תבחינו בשלט זיכרון לזכר חללי ספינות המעפילים שהגיעו אל החופים. לא רחוק יש ספסל בודד, אפשר לשבת ולצפות בים, גולשי הגלים וחותרי הקיאקים.

נקודה 2: הכניסה לשפך נחל אלכסנדר (נ.צ. 700538 / 188047) - מסתובבים ונוסעים צפונה, לעבר היישוב מכמורת. ממשיכים לגעת במים, הים משמאל לנו. נוסעים כ-2 ק"מ ומצד מערב נכנס לדרך עפר (שילוט "שפך נחל אלכסנדר"), את הרכב משאירים ליד המחסום. מסלול הליכה לצד נחל אלכסנדר, עד לחוף הים. בימי הקיץ הים נשפך אל הנחל ובחורף כיוון הזרימה משתנה, מי הגשמים יוצרים זרימה חזקה אל הים. לאורך הדרך מרפסות תצפית, על הנחל על עופות המים ועל שטח ההטלה של הצבות, בגדה ממול, משטחי חול וזהו שטח מוגן, כדי שלא להפריע לנקבות להטיל את הביצים. המסלול מסתיים על חוף הים מול הגלים.

נקודה 3: הלגונה הדרומית של מכמורת (נ.צ. 700835 / 187423) - קטע פראי של מפרץ סלעי. משאירים את הרכב על הכביש והולכים לצד גדר בית הספר לימאות, "מבואות ים". מגיעים ללגונה נפלאה, אפשר ללכת עם סנדלים על הסלעים, לראות את יצורי הים השונים בלגונות הקטנות ופשוט ליהנות מהמחזה המקסים.

נקודה 4: המרכז להצלת צבי ים (נ.צ. 700995 / 187721) - אחד המקומות האנושיים ביותר לאורך חוף הים, המקום בו מצילים את צבי הים שנפגעו. רשות הטבע והגנים הקימה כאן נקודה קדמית, בתוך בית הספר לימאות "מבואות ים", לעזור לצבים שנפגעו מרשתות קרסים, מפגש לא מוצלח עם מנוע סירה וכו'. הצבים מטופלים ביד אוהבת ואלה שמחלימים, מוחזרים לים. מרתק להגיע למקום ולראות את האהבה שמושקעת ביצורי הים הגדולים. הכניסה למקום דרך בית הספר מבואות ים, בתאום עם רשות הטבע והגנים. אם כבר נכנסתם פנימה, תציצו על המעגן היפה של בית הספר. המעגן היפה נקרא גם 'מינת אבו זבורה' (או מינת אבו בטיח), על שמו של סוחר אבטיחים מסוף התקופה העות'מאנית. מכאן יצאו ספינות עמוסות באבטיחים ללבנון, סוריה ומצרים. האבטיחים נקטפו בשדות השרון ונשלחו על מי נחל אלכסנדר עד לשפך, שם נאספו והועמסו על הספינות לייצוא למדינות השכנות.

נקודה 5: תל גירית (701840 / 187898) - התל צופה אל הים. זהו תל עתיק ובו ממצאים ארכיאולוגיים, שרידי מגדל שמירה, קברים מהתקופה הפניקית והפרסית. השם ניתן לתל על שם טורף לילי שנקרא גירית, היוצא עם לילה למצוא את מזונו ובמשך היום חי במחילות. השם ניתן בעקבות השם הערבי בעל הצליל הדומה, תל ג'ריה. אין טעם לטפס על התל, פשוט לראות ולהמשיך.

נקודה 6: השביל הכחול (נ.צ. 702028 / 188185) - כאן יש שימוש ברכב השטח (למרות שראיתי רכבים פרטיים שגם הגיעו למקום). השביל כמעט נושק למצוקים שגולשים לים. סימון שביל כחול ואורכו כ-3 ק"מ. את סימון השביל בקושי רואים, בגלל האבק הרב של כלי הרכב שנוסעים במקום. מהשביל מתפצלים שבילי משנה, בדרך כלל השבילים מתחברים לשביל הראשי. לפני כמה שנים הוצב מעקה ברזל על ידי רשות הטבע והגנים להפריד בין השביל לבין מצוקי הכורכר היורדים לים. כמה רכבים, (בחוצפתם), ירדו מהשביל והתקרבו אל הצוקים. לצערנו הרב גדר הברזל מכערת את הנוף אך היא מונעת סכנה. כדאי לעצור בצד השביל ולהתקדם ברגל אל קצה המצוק לראות את החוף הפראי והיפה. (זהירות לשמור מרחק מקצה המצוק). בדרך יש כמה מפרצים יפים, אליהם מגיעים תושבי האזור, כדי לשבת על החוף ולטבול במים.

נקודה 7: חוף אמילי (נ.צ. 703548/ 188332) - זהו חוף נסתר, זהו חוף קסום מגודר בריף טבעי.

נקודה 8: החוף הסיני (נ.צ. 703888 / 188360) - השם למקום ניתן ע"ש עולים יהודים שהגיעו מאירופה לא"י, בדרכם לארץ עצרו לשנתיים בשנחאי. נקודת הכינוס של העולים היה חוף זה ומכאן שם החוף. מעליו, מתנשא ומאיים, תל גדור, בגובה של 33 מ'. שמורת תל גדור והחוף למרגלות הגבעה שמורת טבע בה אסור הדייג והרחצה. בראש התל נקודת תצפית מרהיבה, החוף פרוס לרגליכם. מדרום רואים את בתי נתניה, מצפון מתנשאות הארובות הגבוהות של תחנת הכח "אורות רבין", שמורה מגודרת שהיא חלק מפארק השרון.

  • נקודת קפה בשטח: אין ספק שתל גדור זו נקודת הקפה היפה בטיול. ממרום התל, נחשפים לנוף המשגע של החוף לכל אורכו. בראש הגבעה תמצאו ריבוע בטון יצוק, שעליו ניתן להכין בשלווה את הקפה.

נקודה 9: דרך סולינג (נ.צ. 703969 / 188539) - יש עוד כמה נקודות תצפית על חוף הים, כדאי מאוד להיזהר לא להתקרב לשפת המצוק. כאמור, זהו מצוק כורכר ולעיתים חלקים ממנו ניתקים וכבר היו מקרים שמטיילים נפגעו. לכן, חשוב לא להתקרב אל קצה המצוק ולשמור על הילדים. היציאה מהשביל אל הכביש של גבעת אולגה ב"סטייל בריטי"- בקצה השביל קטע כביש שנותר מהתקופה הבריטית. זוהי שיטת סלילה מהירה שנקראת 'דרך סולינג'. הכנת מצע של אבנים וחצץ, עליהם שופכים זפת חם ובסוף עוברים עם מכבש להדק את הכביש. השיטה היתה מוצלחת חלקית, נותרו אבנים בולטות, שולי הכביש הלכו ונהיו רכים. אך שיטת סלילה מהירה זו משמשת גם היום כמצע לכבישים מודרניים. 'דרך סולינג' נותרה בכמה מקומות בארץ. דרך זו תלווה אתכם אל הכביש הראשי היוצא לגבעת אולגה, הכביש המערבי ביותר המקביל לים. פנינו צפונה.

נקודה 10: עליה לכביש (נ.צ. 704702 / 188775) - עליה לכביש של גבעת אולגה, הכביש ההולך במקביל לים. כק"מ נסיעה על הכביש צפונה, עוברים את בית הבראה הצה"לי (משמאל), קריית ההשכלה ובכיכר מחפשים מקום חניה.

מפרץ בנימין. צילום: דובי זכאימפרץ בנימין. צילום: דובי זכאי

נקודה 11: הבית הבודד על הגבעה ומפרץ בנימין (נ.צ. 705552 / 188667) - מהכיכר נמתח שביל מערבה, בין שני גושי בניינים. השביל מוביל אל אחד המפרצים היפים בארץ, מפרץ בנימין. המפרץ קיבל את שמו בזכות 'הנדיב הידוע', אדמונד בנימין רוטשילד, שהגיע עם ספינה לבקר בזכרון יעקב. לא היה מפרץ לאורך החוף, שיוכל היה להכיל את האוניה. בסופו של דבר, נבחר מפרץ זה לעגינה. סירה הורדה אל המים והברון רוטשילד שייט אל החוף. מאז שם המפרץ, 'מפרץ בנימין'. כאמור, זהו אחד המפרצים היפים באזור, מוקף במצוקי כורכר. על פאה דרומית של מצוק הכורכר ניצב בית בודד ומדרגות מטפסות אליו. בית זה הוכן עבור אולגה חנקין (על שמה נקראת גבעת אולגה). אולגה חנקין היתה רעייתו של גואל האדמות יהושע חנקין. יהושע בנה את הבית עבור אשתו, אך היא לא הספיקה לגור בו אפילו יום אחד. היא נפטרה לפני שהגיעה לבית. אולגה היתה אחות מיילדת ידועה בארץ. כיום יש במקום מסעדה טובה, הצופה אל הים ומוזיאון קטן לזכרה של אולגה חנקין.

נקודה 12: פניה צפונה לכביש ארוך (נ.צ. 705664 / 189246) - נוסעים כמחצית הק"מ מהכיכר מזרחה, פניה לכביש ההולך צפונה לפארק נחל חדרה.

נקודה 13: פארק נחל חדרה (נ.צ 707838 / 189674) - ממש למרגלות ארובות הענק של תחנת הכח 'אורות רבין'. בשפך של נחל חדרה ישנו פארק גדול וראוי לסיים בו את הטיול. הקטע האחרון של נחל חדרה קיבל שדרוג. חברת החשמל לקחה על עצמה לטפח את קצה הנחל ואמנם, שתי הגדות הפכו לגן פורח. בגדה הדרומית יש את הפטרייה, מזרקת מים חמים, שמגיעים מהגדה השנייה, לאחר שציננו את הטורבינות הגדולות של תחנת הכח. אלה מי ים נקיים וחמים. אפשר לטייל על הטייל ההולכת אל הים. אפשר לזמזם את השיר חופים שכתב במקום זה המשורר נתן יונתן. נתן הצעיר נשלח כמדריך למחנה חפציבה הסמוך. כשטייל על החוף, התלהב מהמקום וכתב את השיר. בהמשך המזח מערבה, יש קטע שנחשף של מזח עתיק מהתקופה הרומית, אפשר לראות את אבני המזח העתיקות.

נקודה 14: האנדרטה לזכר אבשלום פייברג הי"ד (נ.צ. 707734 / 189791) - בתקופת השלטון העות'מאני על ארץ ישראל, יצא אבשלום פיינברג, חבר המחתרת ניל"י (נצח ישראל לא ישקר), יחד עם יוסף לישינסקי, כדי לחצות את הקווים התורכים ולהעביר מידע לכוחות הבריטיים. הוא נלכד על ידי בדואים ונרצח ב-20 בינואר 1917. עצמותיו קבורים בהר הרצל. אתר מיוחד נבנה בפאה הצפון מזרחית של מגרש החניה, אתר הזיכרון לזכרו הועתק מכביש 4 והועבר לכאן. מדובר במבנה יפה עם כיפה בראש גבעה, שורות מדרגות מטפסת אל המבנה ומשני צידי המדרגות שורת דקלים. המקום צופה אל הפארק, אל נחל חדרה ואל הגן הפורח למרגלות תחנת הכח.

  • נקודת קפה: כאן כמובן, נקודת הקפה המסיימת את הטיול. נקודת תצפית יפה על שפך הנחל והגן למרגלות הארובות. אנא, כבדו את אתר הזיכרון והשאירו נקי, את הקפה אפשר לעשות בספלים הסמוכים לאתר.