כל המידע על טיול 4X4 רטוב לאורך נחל תנינים

  • סוג 4X4 SUV: קל
  • התחלה: אנדרטת משמר הגבול
  • סוף: מערת הריינג’ר, מפלוני ריחניה / עין ריחניה
  • עבירות: קלה מאוד
  • ניווט: בסוף העמוד קובץ ניווט לנוחיותכם

על המסלול

נתחיל את הטיול באנדרטת משמר הגבול, השוכנת על גבעה מעל מחלף עירון, בשטח המועצה האזורית מנשה. למה היא קמה כאן? הודות לקרבתה למשטרת כרכור – מקום מושבה של פלוגה ב’ של משמר הגבול, מהתקופה שלפני הקמת משמר הגבול באופן רשמי.

בשנים האחרונות נעשו שינויים רבים בכבישים שבאזור. אחד מהם הוא ביטול צומת משמר הגבול אשר יצר את הגישה לאנדרטה. כדי להגיע עתה יש להיכנס לכיוון חריש, לפנות לקיבוץ ברקאי ולתפוס את הכביש הישן שייקח אותנו מתחת לכביש 65 ולאנדרטה.

האנדרטה עשויה בטון חשוף וצורתה כמגדל תצפית משולש שראשו קטום. בתחתית המגדל חדר זיכרון, שם מונצחים שמות נופלי החיל. שמות נוספים תמצאו על קיר ההנצחה הצמוד לאנדרטה. מסביב לאנדרטה ישנה חורשת עצי חרוב ושולחנות פיקניק, שם תוכלו לאכול ארוחת בוקר קלילה לפני היציאה לדרך.

נפצח בנסיעת שטח על שבילי עפר ודרכי שדות קלים למעבר. למעשה למעט שמירה על גחון הרכב, והתחשבות ברכבים הנוסעים מאחור באבק – אין מכשולים מיוחדים. אלא אם...נפגוש בשדה מושקה שהמים שבו ניגרים לעבר השביל. זה בהחלט יכול לספק אתגרי בוץ משעשעים. רק היזהרו שלא לגלוש לשטח החקלאי ולהקפיד להישאר על השבילים. לאחר כ-4 קילומטרים נגיע לשמורת אלוני יצחק ואחרי נפגוש כביש משני, עליו נשאר על מפגש עם נחל תנינים.

את תחילת המסלול נעשה לאורך נחל תנינים, נחל איתן הזורם מרמות מנשה, בין דליה לעין השופט, לים התיכון, דרומית לקיבוץ מעגן מיכאל. את שמו נתנו לו התנינים שחיו בנחל ובביצות כבארה עד תחילת המאה ה-20’, לא פלא שבעבר נקרא הנחל בשם "קרוקודילון" או "תמאסיח" ואפילו עיר פרסית בשם קרוקודילופוליס היתה כאן, המוכרת היום בשם תל תנינים.

איך הגיעו לכאן התנינים? למרות שיש כאלה המאמינים, שהם שריד לפאונה טרופית, שהייתה לפני שני מיליון שנים, התשובה הסבירה יותר, שהם הגיעו בעקבות קרבות גלדיאטורים, שהתקיימו בעבר בקיסריה ובשוני הסמוכות.

כיום נחל התנינים הוא חלק משמורת טבע, המשמרת את הסיפור ההיסטורי של המקום מתקופות שונות, החל מהתקופה ההלניסטית עד התקופה הביזנטית, מהתקופה הצלבנית, התקופה העות'מאנית ועד התקופה הרומית.

יוצאים לדרך. חולפים על פני כפר גליקסון, עולים על הכביש ויורדים להפסקה הרטובה הראשונה בטיול – עין אביאל, אחד המעיינות הנמצאים לאורך נחל תנינים. המעיין נמצא לא רחוק ממושב אביאל מורכב מרצף של כמה מעיינות ובריכות, חבויות בין הקנים, ואפילו מפל קטן יש ביניהם. התכוננו לטבילה קרירה ושווה!

כמה כיף להשתכשך בעין אביאל | צילום: חיים זרזר

כמה כיף להשתכשך בעין אביאל | צילום: חיים זרזר

מוציאים בקושי את הילדים מהמים, עם הבטחה, שתיכף מגיעים לעוד מעיין, חוזרים לרכבים, עולים על הכביש ונוסעים לכיוון היישוב עמיקם. אחרי כ-3 ק"מ, עוקבים אחרי השילוט ופונים לסימון ירוק המוביל לעין עמיקם,  מעיין נוסף המזין את נחל תנינים. 

גם כאן, במבט ראשון לא רואים את המעיין, אבל ככל שתתקרבו אל סבך הקנה והפטל תגלו אותו – המעיין הצלול והקר, היוצר בריכה בעומק של כחצי מטר. בקיץ, למרבה הבעסה, המעיין הזה פעמים רבות מתייבש. אז לפני שאתם מבטיחים הבטחות לילדים – כדאי לוודא.

בין סבך קנה ופטל - עין עמיקם | צילום: נאור שקד

בין סבך קנה ופטל - עין עמיקם | צילום: נאור שקד

מתנגבים וחוזרים לרכבים, וממשיכים בנסיעה מזרחה, במקביל לנחל תנינים, לכיוון עין מחוללים. את הנסיעה מלווים הנופים הירוקים של אזור פארק רמת מנשה, שנחשב לצפון “קרוב”. את האזור מאפיינות גבעות נמוכות ומיוערות, שדות מעובדים של חיטה, מרעה, בתה, פריחה חורפית ואביבית, עמקים, ערוצי נחלים, מעיינות, שרידים עתיקים וגם אתרי מורשת. השבילים ברובם נוחים וקלים למעבר. מדי פעם עשויים לפגוש חריצי גשם עמוקים או קטעים מסולעים ואבנים משוחררות (גולגלות), הדורשים נהיגה מדודה וזהירה.

אוסף גדול של מסלולי טיולים, יערות, שבילי אופניים, חניוני פיקניק וטבע הם חלק בלתי נפרד מהאזור שהוכרז כמרחב ביוספרי וקיבל גם הכרה עולמית מאונסק”ו. מה זה אומר? שמירה על סטטוס קוו ועל אופי האזור גם לדורות הבאים.

הנסיעה מובילה אותנו לכביש 6, אבל אנחנו פונים קודם צפונה, לפי סימון השבילים השחור עד עין מחוללים. מי המעיין הם אחד המעיינות של נחל שלף, הזורמים לבריכת שחייה רדודה בה כיף לטבול את הרגליים. המלצה שלנו, חילצו נעליים ולכו יחפים במים, שכבו בתוך המים הזורמים באיטיות ולבסוף מצאו לכם גזע עץ או אבן, לשבת עליהם כשהרגליים שלכם במים ותהנו מהירוק שמסביב.

אחרי כל-כך הרבה מים הבטן מתחילה לקרקר. זה האות שלנו לשים פעמינו אל היעד הבא – חניון אורן זמיר, המציע שולחנות פיקניק ושפע של צל, מקום מושלם לארוחת צוהריים בטבע. 

הפסקת צהריים בצל העצים של חניון אורן זמיר | צילום: חיים זרזר

הפסקת צהריים בצל העצים של חניון אורן זמיר | צילום: חיים זרזר

שבעים וטובי לב חוזרים לרכבים, הפעם בנסיעה דרומה ובהמשך פונים מזרחה לסימון ירוק לכיוון אנדרטת הקיבוצים, אנדרטה המאגדת את כל נופלי הקיבוצים במערכות ישראל. את האנדרטה הבנויה כמגדל בטון תמצאו ביער משמר העמק. המבנה שלה מסמל את חשיבות ההגנה על הבית ואת יישובי “חומה ומגדל”.

לאורך השביל המוביל אל האנדרטה ניצבים ארבעה שלטים המלמדים על התפקידים הביטחוניים בהם לקחו חלק הקיבוצים, כמו יישובי “חומה ומגדל”, הקמת 11 נקודות בנגב וקרבות מלחמת העצמאות. על קירות ההנצחה הצמודים למגדל חרוטים שמותיהם של יותר מ-3,000 חללים מ-230 קיבוצים.

אם תטפסו אל ראש המגדל תוכלו להשקיף על הנוף של עמק יזרעאל והרי הגליל.

בדרך אל אנדרטת הקיבוצים | צילום: נאור שקד

בדרך אל אנדרטת הקיבוצים | צילום: נאור שקד

אנחנו מתקרבים אל סוף הטיול, בדרכנו אל "מערת הריינג'ר", שם מחכה לכם ההפתעה של הטיול. עולים על הכביש לכיוון צפון ויורדים בסימון השבילים הכחול המוביל לעין ריחניה. לא עוצרים עם ההגעה למעיין, אלא ממשיכים בנסיעה עם הנחל וחונים רק כשרואים את הכניסה ל"מערת הריינג'ר", סבך קנים שהפך למערה מרשימה, שמובילה אל "מפלוני ריחניה" או "מפלי השופט". 

ככה זה כשפתאום מגלים מעיין חבוי:

מוכנים להכנס למים? | צילום: נאור שקד

מוכנים להכנס למים? | צילום: נאור שקד

טיפ מהשטח: לא יוצאים לבד

tip image 660x370אחד הכללים הבסיסיים והחשובים ביותר בטיולי 4X4 הוא שלא יוצאים לשטח לבד. למה? כי טיול 4X4 יכול לכלול גם סכנות כמו התברברות בשטח, שקיעה בבוץ או בחול, כניסה אל תוך הלילה, תקלה מכנית ברכב ועוד סיכונים, שאנחנו לוקחים על עצמנו כשאנחנו יוצאים לטייל עם רכב השטח. אז מה עושים? דואגים שיהיה אתכם לפחות עוד רכב 4X4 אחד, שיוכל בשעת צרה להזעיק עזרה, לתת סיוע, לחלץ ואף להציל חיים.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

לעוד טיולי שטח שווים:

עוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על טיולי השטח היפים ביותר בארץ » 

לתחילת המסלול