סיור ביפו: טיול בין אתרי העיר העתיקה

אחת הערים העתיקות בארץ היא יפו. המסורת מייחסת את הקמתה של ליפת, בנו של נוח, ומכאן שמה. גלגולים רבים עברו על יפו מאז: הפיניקים ישבו בה, וגם הרומאים. היא נכבשה פעמים רבות על ידי שליטים שונים - בייברס הממלוכי, נפוליון הצרפתי ועוד, כל שליט החריב אותה ובנה אותה מחדש פעם אחר פעם. אבל רק שליטה התורכי של העיר, מחמד אבו נאבוט, הצליח להפיח בה רוח חיים, ושרידי בנייתו נשמרו עד ימינו. צאו לטיול נהדר בין סמטאות ומבנים עתיקים, עם המשפחה, עם חברים, או כטיול ערב רומנטי
| 12/05/2019

סיור ביפו אורך כחצי יום וניתן לשלב אותו בסיבוב ססגוני בשוק הפישפשים. המסלול ביפו יפה במיוחד גם בשעת ערב כטיול רומנטי. 

איך מגיעים

  • מצפון: ניתן לרדת מכביש איילון (כביש 20) במחלף רוקח. פונים מערבה ונוסעים על שדרות ישראל רוקח לעבר הים הכביש עובר את הירקון, מתעקל והופך לרחוב הירקון. ממשיכים דרומה לאורך הטיילת, לאחר שעוברים את הדולפינריום, מגיעים לצפון יפו, פונים ימינה במזלג הכבישים לרחוב נחום גולדמן ומגיעים לכיכר השעון.
     
  • מדרום: יורדים מכביש איילון במחלף קיבוץ גלויות. ממשיכים מערבה על דרך קיבוץ גלויות. הדרך מתחברת לדרך שלמה שמגיעה ישירות עד לכיכר השעון. חונים את הרכב באחד הרחובות הצדדים.

כיכר השעון

סיור ביפו יוצא לדרך בככר השעון - במרכז הככר ניצב השעון שנבנה לכבוד יום השנה ה-25 להכתרתו של הסולטאן התורכי עבד אלחמיד השני. השעון שוחזר לאחרונה ועכשיו הוא יפה מתמיד. בראש המגדל קבועים ארבעה שעונים: בעבר הראו שניים מהם את השעה באירופה ושניים הראו את השעה כאן. על חלונות המגדל ובפתחיו נקבעו סורגי מתכת ובהם סיפור תולדותיה של יפו. ממערב לשעון ניצבת תחנת המשטרה שהיתה הקישלה (בית הסוהר) בימי התורכים והבריטים ולוחמי אצל ולחי נכלאו בה.

קצת במעלה רחוב יפת, הרחוב הראשי של יפו, שוכנת מאפיית אבולעפיה, שכבר מזמן אינה סתם מאפייה.

חוזרים לכיכר השעון ופונים ברחוב ליד המסגד לכיוון מערב.

גבעת יפו

כשאומרים שיפו היא אחת הערים העתיקות בעולם, מתכוונים לגבעה הזו, ששרידי הישוב שנמצאו עליה מתוארכים ללפני יותר מ-4,000 שנים.

מסגד המחמודייה

מיד כשנכנסים לרחוב שעולה במעלה הגבעה אפשר לראות מצד ימין את המסגד הגדול של יפו, שנקרא על שמו של משקמו, מחמד אבו-נאבוט (בגלל האלה הגדולה שהיה מסתובב איתה בכל עת), שהטיל את חיתתו על העיר בראשית המאה ה-19. הפרט הבולט ביותר בקיר החיצוני של המסגד הוא הרהט (סביל בערבית)  ששימש להשקיית עוברי אורח ושיירות גמלים ונקרא סביל סולימאן,. הרהט היה יפה יותר בעבר אך גם היום עדיין ניתן לראות את גודלו והכתובת המוקדשת לבונהו.

מתחת לצריח המסגד נמצאת דלת הכניסה הראשית שלו ועליה כתובת בערבית המוקדשת לסולטאן התורכי בזמן בניית המסגד. כדאי להיכנס (אם אפשר) ולראות את החצר היפה וחדרי התפילה שסביבה. ממשיכים במעלה הרחוב ועוברים משמאל על פני מבנה ישן.

הסאריא הישנה

זהו הבניין שבעבר היה מקום הממשל של כל שליטי יפו (סראיא בערבית – בית ממשל), עד שאלה עברו לבנין הסאריא החדשה - היום היא תחנת המשטרה שנמצאת בכיכר השעון. לאחר שהשלטון ביפו עבר לסאריא החדשה קנתה את הבניין משפחת דמיאני - משפחה נוצרית שאביה היה קונסול הכבוד של לא פחות מ-4 מעצמות אירופיות שונות ביפו. המשפחה הסבה את המקום למפעל ליצור סבונים. הסבונים היו מיוצרים בקומות התחתונות של הבניין ואז היו מועלים לגג ליבוש. היום שוכנים באחד מחדרי הבנין עשרות עטלפים.

ממשיכים במעלה הרחוב ורואים מצד ימין ליד הים צריח מסגד קטן. זהו ג'אמע אל-בחר (מסגד הים) שבו היו המלחים המוסלמים מתפללים לפני יציאתם להפלגה. אפשר לרדת אליו תוך כדי מבט לנופה היפה הנשקף של כל תל-אביב. המסגד כרגע בשיפוצים ולכן אין אליו כניסה.

כיכר קדומים

להמשך הסיור ביפו, חוזרים לרחוב וממשיכים במעלהו עד שמגיעים לכיכר המרכזית. זוהי כיכר קדומים. לפני הכניסה לכיכר מצד ימין נמצאת הכנסייה הפרנציסקאנית הראשית של יפו - כנסיית סנט פטרוס. ניתן להיכנס לכנסייה ולהתרשם מגודלה ויופייה הפנימי. צידה החיצוני של הכנסייה פגוע מרוחות הים והגשמים ששוחקים אותו בקצב מהיר ואין הוא כה מרשים. מתחת לכיכר עצמה ישנו מוזיאון קטן ונחמד לתולדות יפו.

מן הצד המערבי של הכיכר ניתן להשקיף אל עבר הים. מספר מאות מטרים מקו החוף אל תוך הים נוכל לראות את הסלעים המפורסמים - הידועים כסלעי אנדרומדה. לפי האגדה נקשרה אנדרומדה לסלעים אלו כדי שמפלצת הים תוכל לטרוף אותה כקורבן של אנשי יפו שנועד לפייסה. רגע לפני שעלתה המפלצת לטרוף אותה הציל אותו הגיבור פרסאוס ולקח אותה על סוסו המעופף.

מכאן ניתן להמשיך את הסיור ביפו בכמה כיוונים - האפשרויות השונות לפניכם.

הנמל

הירידה מכיכר קדומים לעבר הנמל אפשרית דרך אחת משתים עשרה הסמטאות שנקראות בשמות המזלות. הסמטאות הינן ציוריות ורבים האמנים והציירים שגרים בבתים אלו. המסורת טוענת שמי שמוצא את הסמטה עם שם המזל שלו, עולה ויורד בה שלוש פעמים בריצה ומביע משאלה - משאלתו מתגשמת. לאחר השיטוט הקצר בקסם הסמטאות. נגיע לנמל הישן של יפו. נמל זה - אחד הראשונים בים התיכון היה פעיל אלפי שנים וגם כיום יוצאים ממנו דייגים ומוכרים את שללם על הרציף.

ראש הגבעה

מכיכר קדומים נעלה עם השבילים למעלה, לראש הגבעה. בראש גבעת יפו תצפית נהדרת על כל רצועת החוף לכיוון צפונה וניתן לראות את בתי וקו החוף של תל-אביב, הרצליה ובימים בהירים אפילו חדרה. בראש הגבעה פסל יפה המתאר שלושה סיפורי תנך מפורסמים. בצידה הדרומי של הגבעה ניתן לראות חפירות ארכיאולוגיות שחשפו את השרידים הכי קדומים ביפו - שערי עיר מצריים מלפני 3500 שנים. בגן הסבר נוח ופשוט על כל הממצאים.

סמוך לכניסה הדרומית לכיכר קדומים, בין סמטת מזל דגים לסמטת מזל אריה, נוכל למצוא את בית הכנסת שבנו עולי לוב. בית כנסת עתיק זה הינו בן 260 שנה ונבנה עי ראשוני העולים היהודים מלוב. בית הכנסת פועל עד ימינו.

חוף עליה

לרוצים לבקר בחוף הים של יפו (חוף עליה) יש לחזור לרכב שבסמוך לכיכר השעון, לנסוע דרומה במעלה רחוב יפת עד רחוב הבעשט לפנות ימינה (מערבה) עד רחוב קדם, ממנו לפנות ימינה עד רחוב שתי אחיות שבסופו ניתן לחנות.  מכאן תוכלו לראות את אחד החופים היותר יפים בארץ הוא חוף גבעת עלייה. החוף הזה הוא אחד החופים האחרונים שנותר בבתוליו. דהיינו לא תראו בחוף הזה בתי מלון רבי קומות או כל סממן תיירותי אחר. מדובר בחוף קסום ושקט עם מפרצונים טבעיים וכחולים, דיונות חול המתאימות לרכיבת סוסים, וחניה יש בשפע. לפני מספר שנים בנתה שם עיריית תא טיילת מרשימה שמשתלבת היטב בנוף המקומי (החניון והכניסה חופשיים מתשלום).

אתרים נוספים לשילוב בסיור ביפו

  • גלידת אנדריי: מהגלידריות הטובות בגוש דן | כתובת: רחוב יפת 138.
  • הכנסייה הסקוטית: מעניינת במיוחד בימי שבת או ראשון, ואולי אפילו תזדמנו לחתונה נוצרית במקום - חוויה אמיתית | כתובת: רחוב יפת 21.
  • בלילה: סיור ביפו העתיקה בשעות הערב הינו חוויה רומנטית ומיוחדת ואפשר לקנח באחת ממסעדות הדגים הרבות הפזורות באזור. אין כמו יפו בלילות!
  • לאתר הרשות לפיתוח יפו >>

חוות דעת על סיור ביפו: טיול בין אתרי העיר העתיקה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...