כל המידע על סיור ביפו: טיול בין אתרי העיר העתיקה

המידע עודכן על ידי מורה הדרך רונן נחמן. רוצים לטייל עם רונן? היכנסו לעמוד המדריך שלו בטיולי »


מסורת היהודית מייחסת את הקמתה של יפו ליפת, בנו של נוח, ומכאן שמה. גלגולים רבים עברו על יפו: הכנענים ישבו בה, המצרים הפרעונים, הפיניקים, הרומאים, המוסלמים, הצלבנים, הממלוכים, העות'מאנים ולבסוף כמובן היהודים.

היא נכבשה פעמים רבות על ידי שליטים שונים - בייברס הממלוכי, נפוליון הצרפתי ואחרים, כל שליט החריב אותה ובנה אותה מחדש פעם אחר פעם. שליטה התורכי של העיר, מחמוד אבו נבוט, היה זה ששרידי בנייתו נשמרו עד ימינו. 

סיור ביפו אורך עד חצי יום וניתן לשלב אותו עם ביקור בשוק הפשפשים הססגוני, המושבה האמריקאית או מתחם התחנה המשוחזר בנווה צדק. המסלול ביפו יפה במיוחד גם בשעת ערב כטיול רומנטי.

איך מגיעים

  • מצפון: ניתן לרדת מכביש איילון (כביש 20) במחלף רוקח לעבר הים. פונים מערבה ונוסעים על שדרות ישראל רוקח לעבר הים הכביש עובר את הירקון, מתעקל והופך לרחוב הירקון. ממשיכים דרומה לאורך הטיילת, לאחר שעוברים את הדולפינריום, מגיעים לצפון יפו, פונים ימינה במזלג הכבישים לרחוב נחום גולדמן ומגיעים לכיכר השעון.
  • מדרום: יורדים מכביש איילון במחלף קיבוץ גלויות. ממשיכים מערבה על דרך קיבוץ גלויות. הדרך מתחברת לדרך שלמה שמגיעה ישירות עד לכיכר השעון.
  • חנייה: ניתן לחנות בכחול לבן בחניון ברחוב נחום גולדמן או באחד הרחובות הצדדים או להדרים לחניון נמל יפו, שם החנייה היא חינם, ואז להתחיל את הסיור משם.

כיכר השעון

הסיור שלנו ביפו יוצא לדרך בכיכר השעון. במרכז הכיכר ניצב מגדל השעון שנבנה בשנים 1901-1904 לכבוד השנה ה-25 להכתרתו של הסולטאן התורכי עבד אלחמיד השני. מגדל השעון שוחזר בשנת 2010 ועכשיו הוא יפה מתמיד. בראש המגדל קבועים למעשה ארבעה שעונים. בעבר הראו שניים מהם את השעה באירופה ושניים הראו את השעה כאן. על חלונות המגדל ובפתחיו נקבעו סורגי מתכת אמנותיים ובהם סיפור תולדותיה של יפו. 

הקישלה והסראיה החדשה

ממערב לשעון ניצבת תחנת המשטרה, שנקראה הקישלה (בית הסוהר) בימי התורכים והבריטים ולוחמי אצל ולחי נכלאו בה, אייכמן נכלא בה לזמן קצר לפני שהועבר לירושלים והיא צולמה במספר סרטים, בינהם "השוטר אזולאי". לפני מספר שנים המשטרה עברה מזרחה והמקום שופץ והפך למלון בוטיק יוקרתי של רשת סטאי.

ממזרח לשעון נפגוש בניין עם ארבעה עמודים ענקיים בחזית בצידו השמאלי. זוהי הסראייה החדשה (סראיה בטורקית = ארמון, אך זהו בעצם בית המושל) שנבנתה ב-1897. הסראייה נמסרה על ידי הבריטים לערביי יפו בשנת 1948 עם סיום המנדט, ואנשי לח"י פוצצו את החלק השמאלי של המבנה במהלך מלחמת העצמאות. 

מאפיית אבולעפיה

קצת במעלה רחוב יפת, הרחוב הראשי של יפו, שוכנת מאפיית אבולעפיה, שהיא אחת הנקודות הקולינאריות המפורסמות ביותר בגוש דן. מוכרים בה סוגי מאפים שונים כולל בייגלה כמובן, דברי מתיקה כגון בקלוות וכנאפה ועוד ועוד. הרבה לא יודעים אבל השם "אבולעפיה" הוא יהודי במקור, והגיע אליהם ממשפחת אבולעפיה רבקה ושלמה שהיו ממייסדי תל אביב.

בכיכר השעון פונים מערבה ברחוב "מפרץ שלמה".

גבעת יפו

כשאומרים שיפו היא אחת הערים העתיקות בעולם, מתכוונים לגבעה שרואים ממול, ששרידי הישוב שנמצאו עליה מתוארכים ללפני יותר מ-4,000 שנים.

מסגד המחמודייה

מיד כשנכנסים לרחוב מפרץ שלמה אפשר לראות מצד ימין את המסגד הגדול של יפו, שנקרא על שמו של בונהו, מחמוד אבו-נבוט (אבו-נבוט שפרושו אבי האלה, קיבל שמו בגלל האלה הגדולה שהיה מסתובב איתה בכל עת ומרביץ איתה גם לא מעט). אבו-נבוט הטיל את חיתתו על העיר בראשית המאה ה-19.

בקיר החיצוני של המסגד רואים רהט (סביל בערבית), ששימש להשקיית עוברי אורח ושיירות גמלים ונקרא סביל סולימאן. הרהט היה יפה יותר בעבר אך גם היום עדיין ניתן לראות את גודלו המרשים והכתובת המוקדשת לבונהו.

מתחת לצריח המסגד נמצאת דלת הכניסה הראשית שלו ועליה כתובת בערבית המוקדשת לסולטאן התורכי בזמן בניית המסגד. כדאי להיכנס (לבקש קודם רשות) ולראות את החצר היפה וחדרי התפילה שסביבה. ממשיכים במעלה הרחוב ועוברים משמאל על פני מבנה ישן.

הסראיה הישנה

זהו הבניין שבעבר היה מקום הממשל של כל שליטי יפו עד שאלה עברו לבניין הסראיה החדשה בכיכר השעון. לאחר שהשלטון ביפו עבר לסראיה החדשה קנתה את הבניין משפחת דמיאני - משפחה נוצרית שאביה היה קונסול הכבוד של לא פחות מ-4 מעצמות אירופיות שונות ביפו. המשפחה הסבה את המקום למפעל ליצור סבונים. הסבונים היו מיוצרים בקומות התחתונות של הבניין ואז היו מועלים לגג ליבוש. היום שוכנים באחד מחדרי הבנין עשרות עטלפי פרות.

ממשיכים במעלה הרחוב ורואים מצד ימין ליד הים צריח מסגד קטן. זהו ג'אמע אל-בחר (מסגד הים) שבו היו המלחים המוסלמים מתפללים לפני יציאתם להפלגה. אפשר לרדת אליו תוך כדי מבט לנופה היפה הנשקף של כל תל-אביב. 

כיכר קדומים

להמשך הסיור ביפו, חוזרים לרחוב מפרץ שלמה וממשיכים במעלהו עד שמגיעים לכיכר המרכזית. זוהי כיכר קדומים. לפני הכניסה לכיכר מצד ימין נמצאת הכנסייה הפרנציסקאנית הראשית של יפו - כנסיית סנט פטרוס. ניתן להיכנס לכנסייה ולהתרשם מגודלה ויופייה הפנימי. צידה החיצוני של הכנסייה פגוע מרוחות הים והגשמים ששוחקים אותו בקצב מהיר ואין הוא כה מרשים. מתחת לכיכר עצמה ישנו מוזיאון קטן ונחמד לתולדות יפו בשם "תמונות יפואיות" הכולל מוצגים אריכאולוגיים רבים, המספרים את סיפורה של יפו, כולל שני סרטונים קצרים ובהחלט שווה לבקר בו.

מן הצד המערבי של הכיכר ניתן להשקיף אל עבר הים. מספר מאות מטרים מקו החוף אל תוך הים נוכל לראות את הסלעים המפורסמים - הידועים כסלעי אנדרומדה. לפי האגדה מהמיתולוגיה היוונית נקשרה אנדרומדה לסלעים אלו כדי שמפלצת הים תוכל לטרוף אותה כקורבן של אנשי יפו שנועד לפייסה. רגע לפני שהמפלצת הצליחה לטרוף אותה הציל את אנדרומדה הגיבור פרסאוס.

מכאן ניתן להמשיך את הסיור ביפו בכמה כיוונים - האפשרויות השונות לפניכם:

בית הכנסת ועץ הפוז המרחף

נמשיך מכיכר קדומים לכיוון דרום מערב ונרד במדרגות. נפנה שמאלה ונחצה את הכביש ונכנס לסמטת מזל דגים. מימין ומעלינו מבנה גדול בן 3 קומות של ביתה והסדנא והמוזיאון של האמנית המפורסמת מיפו – אילנה גור. צמוד אליו נמצא גם בית הכנסת שבנו עולי לוב. בית כנסת עתיק זה הינו בן כ 270 שנה ונבנה עי ראשוני העולים היהודים מלוב. בית הכנסת פועל עד ימינו. נמשיך ונשוטט בסמטאות ונפנה ימינה ושמאלה אל הסמטה המקבילה – מזל אריה. איתה נמשיך עד סופה, ושם ברחבה קטנה נפגוש את אחד הפסלים המפתיעים ביותר – עץ התפוז המרחף של רן מורין.

הנמל

אפשרות אחרת היא לרדת מכיכר קדומים לעבר הנמל דרך אחת מסמטאות שנקראות בשמות המזלות. הסמטאות הינן ציוריות ואמנים וציירים רבים גרים בבתים אלו. המסורת טוענת שמי שמוצא את הסמטה עם שם המזל שלו, עולה ויורד בה שלוש פעמים בריצה ומביע משאלה - משאלתו מתגשמת.

לאחר השיטוט הקצר בקסם הסמטאות, נגיע לנמל הישן של יפו. נמל זה - אחד הראשונים בים התיכון היה פעיל אלפי שנים וגם כיום יוצאים ממנו דייגים ומוכרים את שללם על הרציף.

גשר המשאלות ופסל האמונה בראש תל יפו

אפשרות שלישית שנציע כאן, היא לעלות מכיכר קדומים במדרגות שבין הבניינים אל הגג מעל החנויות ובתי הקפה הקטנים. נמשיך עוד קצת קדימה ונגיע לגשר המשאלות שמעל לכביש שגב (המשכו של "מפרץ שלמה"). על המעקה של גשר המשאלות ישנם 12 לוחות של כל המזלות. לפי מסורת "קדומה", מי ששם את ידו על המזל שלו ומסתכל אל הים, יכול לבקש כל משאלה שירצה. גם אתם יכולים לבקש משאלות.

מגשר המשאלות נמשיך ונעלה אל פסגת תל יפו. עם השבילים למעלה, לראש הגבעה. בראש גבעת יפו תצפית נהדרת על כל רצועת החוף לכיוון צפון וניתן לראות את בתי וקו החוף של תל-אביב, הרצליה ובימים בהירים אפילו חדרה. בראש הגבעה פסל מרהיב בשם שער האמונה, המתאר שלושה סיפורי תנ”ך מפורסמים: עקידת יצחק, שבה כרת אלוהים ברית עם אברהם והבטיח את הארץ לו ולזרעו, חלום יעקב בו שוב כורת האל ברית ומבטיח לו ולזרעו את הארץ ובראש הפסל מתואר סיפור כיבוש יריחו בה האל מגשים את הברית שכרת עם אבות האומה. 

בצידה הדרומי של הגבעה ניתן לראות חפירות ארכיאולוגיות שחשפו את השרידים הכי קדומים ביפו - שערי עיר מצריים מלפני 3500 שנים. בגן הסבר נוח ופשוט על כל הממצאים.

אתרים נוספים לשילוב בסיור ביפו

  • גלידת אנדריי: מהגלידריות הטובות בגוש דן | כתובת: רחוב יפת 138.
  • הכנסייה הסקוטית: מעניינת במיוחד בימי שבת או ראשון, ואולי אפילו תזדמנו לחתונה נוצרית במקום - חוויה אמיתית | כתובת: רחוב יפת 21.
  • בלילה: סיור ביפו העתיקה בשעות הערב הינו חוויה מיוחדת ואפשר לקנח באחת ממסעדות הדגים הרבות הפזורות באזור. אין כמו יפו בלילות!