מדוע יש לדולב תפרחות דמויות עגילים?

כתבה רותי ריכטר 

ליד הכנרת, סמוך לעץ דולב ענף ושבע ימים, חי דייג צעיר עם אשתו ובתו היחידה. האב והאם אהבו מאוד את ילדתם, ולא מנעו ממנה דבר, והילדה גדלה והייתה לנערה יפה, חכמה וחרוצה. היא נהגה לעזור לאימה במלאכות הבית ולתקן ביד אמן את רשתות הדיג שנקרעו בסערות התכופות, וצעירים רבים רצו לשאתה לאישה.

יום אחד פרצה סערה עזה. בקתתו של הדייג קרסה, הרוח העיפה את חפצי המשפחה לכל עבר,  ובני הבית נותרו בחוסר כל. הם חסו בצל הדולב עד שחלפה הסערה, והביטו חסריאונים ברכושם הדל ששברה ונעיפה הרוח הפרועה.

ישב הדייג בצל העץ, הליט את פניו בידיו ובכה.

"מדוע אתה בוכה?" שאל הדולב את הדייג.

 "כי איבדתי את כל רכושי בסערה הגדולה, אין לי סירה, אין לי רשתות דיג, ואין לי קורת גג או רכוש, ואיך אפרנס את משפחתי?"

"לא אוכל לספק לך מזון, כי פירותי אינם נאכלים," ענה הדולב, "אך אוכל לספק לך את שאר צרכיך. אתן לך קורה לבניין הסירה החדשה, ענפים כדי שתבנה מהם בית, ותרופות המצויות בעלי ובפירותי."

בימים הבאים בנה לו הדייג סירה ובקתה חדשות מענפי העץ,ושב לדוג כהרגלו.

יום אחד נערכה בכפר מסיבה גדולה, וכל בנות הכפר הוזמנו להתקשט בעדייהן ובמיטב שמלותיהן כדי לחגוג בשירים ובמחולות את בוא האביב.

"לא אוכל ללכת לנשף! כל תכשיטי אבדו בסערה, ואיני רוצה להיות הנערה היחידה שאין לה תכשיטים! איני רוצה שירחמו עלי!" סיפרה בת הדייג לעץ,

ראה העץ בצערה של הנערה ולא ידע מה לעשות. הרי הבטיח לדייג למלא את כל מחסורו מלבד מזונותיו, ועתה אינו יכול אפילו לעזור לנערה הקטנה שאהב! התפלל העץ לאלוהיו ושאל בעצתו.

"הנה אני הופך את תפרחותיך לעגילים נאים וארוכים, והם יקשטו את אוזני הנערה," ענה לו האל.

מיד  הפכו הפרחים הירקרקים של הדולב לעגילים ארוכים המשתלשלים מענפיו כלפי מטה, והנערה קטפה אותם, הצמידה אותם לתנוכי אוזניה, והלכה עם חברותיה לנשף. 

שמח העץ בשמחתה של ידידתו הקטנה, ומאז הוא מצמיח מדי אביב עגילי פריחה ירקרקים וארוכים, והם מקשטים באביב את ענפיו עד עצם היום הזה.

דולב מזרחי - תעודת זהות

משפחה:  דולביים

"בני דודים": אין. במשפחה רק הסוג דולב

מולדת: אגן הים התיכון

מאפיינים: עץ נשיר, גבוה ורחב, הגדל בארץ ליד נחלי איתן, במקומות בעלי מי תהום גבוהים  ובגנים ציבוריים. משמש גם כעץ נוי וכעץ שדרות. הדולב מאריך ימים ויש עצים שגילם נאמד במאות שנים. העלים גדולים ושסועים ככף היד. הפריחה באביב.             הפרחים ירקרקים, קטנטנים  וחד מיניים. הם  נישאים בתפרחות דמויות עגילים.  מכל פרח נוצר פרי זעיר הנקרא אגוזית. האגוזיות מאוגדות בכדורים המשתלשלים כלפי מטה.

ריבוי: על ידי זרעים

שימושים ופולקלור: בתנ"ך נקרא הדולב בשם ערמון, אך אין כל קשר בין הצמח הנקרא היום ערמון ונפוץ מאוד במערב אירופה ובין הדולב. חוקרים רבים מזהים את הדולב עם הערמון, שממנו פיצל יעקב פצלות לצאן: "ויקח לו יעקב מקל לִבְנה לח ולוז וערמון" (בראשית ל' 37) הנביא יחזקאל מתאר את הערמון כעץ גדול בהשוואה לארז הלבנון: "ברושים לא דמו אל סעיפותיו וערמונים לא היו כפארותיו" (יחזקאל ל"א, 8).שמו של העץ בערבית דילב, ובתלמודית דולבא (כתובות פ"ז).  כך הוא נזכר בתלמוד הירושלמי. הדולב נחשב כעץ קדוש במזרח הקרוב, ולכן ניטע בקרבת מקומות קדושים, כגון ליד קברי שייך או ליד קברי צדיקים. בארץ הוא צומח בעיקר ליד נחל דן, נחל בצת, נחל כזיב, מפל הבניאס, נחל דולב שבהרי ירושלים, נחל עמוד ובמקורות הירדן. לפי המסורת היוונית לימד היפוקרטס את תלמידיו את תורת הרפואה באי קוס תחת עץ דולב בן 500 שנים, ושם השביע אותם את שבועת הרופאים.  מסורת זו מסתמכת על כך שלדולב היו בעבר שימושים רבים ברפואה העממית.

הדולב הוא עץ גבוה נדיר בארצינו וגדל במספר לא גדול של מקומות, בעיקר בנחלי הצפון: כזיב, בצת, נחל עמוד, מקורות הירדן, הרי מירון ועוד. העץ הוא צמח מוגן.