אודות הכתלה

מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה - כתב פרופסור אבי שמידע

הכתלה החריפה היא "מלכת הפריחה הסתווית" בסלעי הארץ: נמצא אותה גדלה, מצפון הארץ ועד המדבר הצחיח, בסלעי הגיר הקשים. זהו בן-שיח מעוצה בעל ריח חריף. התפרחות צהובות בעלות פרחים לשוניים בלבד. הכתלה החריפה היא צמח הסלעים הנפוץ ביותר בחבל הים-תיכוני בישראל, וגדלה גם בסלעים במדבר. בחודשי הקיץ, כאשר צמחים אחרים יבשים, היא מוריקה ומפיצה ריח חריף נעים.
השם בעברית ניתן לה בשל בית הגידול שלה - סלעים וקירות, וכן עקב טעמם החריף והמר של עליה.

ניתן להשתמש בעלים כתוספת לחליטת תה ריחני. שימו לב: בשל טעמם החריף של העלים רצוי להשתמש במעט עלים בלבד.

אגדה

שייח' בדואי מפורסם עמד בראש שיירה, רוכב על חמורו הלבן. הוא אהב את חמורו ומטפל בו כהלכה. בשיירה היה אורח שנשא שמונים דינארים של זהב, בתוך תיק עשוי מעור טלה קטן. בוקר אחד, התעורר האורח ומצא שהתיק שלו נעלם יחד עם הדינארים. 

ניגש האורח אל שייח' השיירה, והודיע לו על אובדן האוצר. התחיל השייח' לשאול ולשאול  ולבסוף נדנד השייח' בראשו ואמר לאורח: "כספך יוחזר אליך לפני שקיעת החמה. חזור יוחזר לבין ידיך, אם ירצה השם, לך בשלום".

בערב, קרא השייח' לכל הגברים הבדואים שבשיירה, והתחיל להסתכל בפניהם אחד אחד, בסבלנות ובשקט. לאחר זמן קצר הוא אמר: "באוהל המנוחה שלי נמצא חמור לבן, הוא לא יכול לדבר, אבל בנפשו יש רגש, אשר יעזור לגלות את הגנב. אני מצווה עליכם, להכנס אחד אחד אל האוהל, הנכנס לאוהל, צריך ללטף את הזנב של החמור, כאשר היד הנוגעת טהורה, יישאר החמור שקט, כאשר היד שתיגע בזנב לא טהורה, ישמיע החמור את קולו. כך אדע מי הגנב, ואעניש אותו בלי רחמים". כל האנשים נכנסו, כל אחד בתורו, והחמור לא השמיע קול. השייח' קרא לגברים וניגש אליהם אחד אחד, והריח את ידיהם המושטות. כאשר הגיע לגנב והריח את כפות ידיו, הוא נבהל וחזר כמה צעדים אחורה. אז, צעק השייח': "הנה, הנה, הגנב אשר בינינו, תן דינרי הזהב לאורח מיד ואם לא, אהרוג אותך". הגנב נפל על רגליו ובקש רחמים, והחזיר את הכסף. האורח שמח על החזרת כספו, אך בכל זאת, הוא רצה לדעת איך גילה השייח' את הגנב, ומה הוא עשה.

שייח' סיפר לו, שהוא טבל את זנב החמור במי כתלה חריפה, וכאשר נגעו כל האנשים בזנב החמור, היה ריח חזק על כפות ידיהם, חוץ מהגנב, שפחד שהחמור ישמיע קול בעת הנגיעה בזנבו, לכן הוא לא נגע בזנב ולא היה ריח של נענע על כפות ידיו, ובכך הצליח השייח' לגלות את הגנב.