כלך מצוי

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

מידע

לכלך תכונות רפואיות-רעלניות. הרועים נזהרים ממנו, כי הוא גורם מצוקת מעיים לכבשים. הוא גם אחד המועמדים לתפקיד החלך המסתורי, שמופיע במשנה, במסכת שבת, כאחד מהצמחים שהשתמשו בהם כנרות שבת. הליבה של הקלח ספוגית ונשרפת, ולכן ייתכן בהחלט שהוא היה נר שבת של פעם.

מיתוס יווני בנוגע לכלך (הביאה גילת בן נתן)

יוצר האדם היה פרומתאוס (אשר פירוש שמו: מחשבה תחילה). פרומתאוס היה טיטאן. כאשר נלחם זאוס לביסוס שלטונו מול הטיטאנים, שמע פרומתאוס בעצת אביו והיה היחיד שסייע בידו נגד אחיו שלו ולכן לא נכלא עימם בבטן האדמה. לפרומתאוס היה אח פוחז בשם אפימתאוס (אשר פירוש שמו: מחשבה שלאחר מעשה), שהיו לו רעיונות רבים, אך מעט תבונה לבצעם בצורה נכונה. למעשה, אפימתאוס היה הראשון שניסה ליצור אדם, אך אצבעותיו המגושמות השכילו ליצור רק חיות והוא העניק להן מתנות נפלאות: קונכיות, פרווה ושריונות, שיניים וציפורניים חדות, זריזות, כוח וכושר התרבות והישרדות. פרומתאוס התעניין ביצירת אחיו, וכשראה שכל ניסיונותיו ליצור אדם נכשלו נטל את היוזמה לידיו, בלל עפר במים ובנה את האדם זקוף בצלם האלים. כדי לפצות את האדם על כי נותר עירום וכל המתנות ניתנו כבר לחיות, הלך פרומתאוס לכלב ולקח ממנו נאמנות, מהשועל הביא ערמה ומהנמר עזות. הוא הוסיף מעט מאור הכוכבים, מנה של ערגה לצדק, יופי והרמוניה ואת כל אלה הביא לאדם.  

מכאן ואילך, הוכיח פרומתאוס את אהבתו וחמלתו לגזע האנושי ואף שילם על כך מחיר כבד. תחילה נהנו האלים מן האדם, אשר כיבד אותם, ערך להם טקסים והקריב עולות ומנחות. אולם תביעות האלים לזבחים הביאו את האדם לסף רעב ואז התערב פרומתאוס והציע חלוקה של הזבח. הוא חילק שור ענק לשתי חבילות: באחת שם את העצמות ועטפן בשומן נוצץ, ובשנייה שם את הבשר ועטפו בחלקים פנימיים בלתי אכילים. הוא הזמין את זאוס לבחור וכמובן שזה בחר בחבילה הנוצצת. אך כשפתח אותה הבין כי פרומתאוס העדיף את טובת האדם על פני טובת האלים וכי חלקי הזבח הטובים יישארו כעת לבני האדם. זאוס הזועם החליט להעניש את האדם על התרמית ושלל ממנו את ניצוץ האש. האדם ישב כעת סובל מקור ומרעב והחל לגווע בחוסר ישע. ככל אב רחום וחכם, נחלץ פרומתאוס לעזרת האדם: הוא טיפס אל אחד ההרים וכאשר חלפה מרכבת השמש על פניו, גנב ניצוץ אחד שניתז מגלגליה והחביא אותו בגבעול כלך חלול. רחוק מעיני האלים, שב פרומתאוס בחשאי אל פני האדמה והדליק מחדש את האש במושבות האדם.

חוות דעת על כלך מצוי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על כלך מצוי

 • תאריך הדיווח: 14/04/2014
  מדווח: עומר זיו מערכת טיולי
  מיקום: נחל אל על ברמת הגולן.
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 21/02/2014
  מדווח: גדי פולק
  מיקום: תל מע'רת עיזה
 • תאריך הדיווח: 19/11/2013
  מדווח: גדי פולק
  מיקום: גבעת נפוליאון - תל גריסה
 • תאריך הדיווח: 13/04/2013
  מדווח: גדי פולק
  מיקום: גבעת תיתורה
 • תאריך הדיווח: 22/04/2011
  מדווח: גדי פולק
  מיקום: מעלה אלישע
 • תאריך הדיווח: 11/04/2007
  מדווח: rafi avekasis
  מיקום: יער אשתאול
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 21/03/2007
  מדווח: אנונימי
  מיקום: תל צרעה
  הערות: כמות גדולה של ניצנים ותחילת פריחה על הגבעה שעליה קבר דן.
 • תאריך הדיווח: 12/03/2007
  מדווח: אנונימי
  מיקום: גלבוע , גבעת האירוסים
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 12/03/2007
  מדווח: אנונימי
  מיקום: צפון-מערב הגלבוע והר שאול
  הערות: המוני פרטים בשיא פריחה בכל מקום. נמצאו גם פטריות אוזניות כלך בצמוד
 • תאריך הדיווח: 03/03/2007
  מדווח: AaronShohet
  מיקום: נחל אל על
  הערות: ללא