חוטמית זיפנית

| 08/12/2014

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

מידע

שם נוסף של החוטמית הזיפנית בעברית הוא ורד הקציר.

סיפור - החוטמית והצלף

מתוך הספר ארץ ירוקה שלי מאת רות ריכטר

‏באחד מימי הזיו של ראשית הקיץ צמחו זה בצד זה נבט רך של הצלף הקוצני ושתיל קטן של החוטמית הזיפנית. התבוננו שניהם סביבם, הציצו בשכניהם הירוקים, ופרשו את שני עלעליהם הראשונים לרווחה, כמודים לאלוהים בתפילה. ‏יפה החורש ונפלא מראה העולם! מלמלה החוטמית בהתפעלות.

‏חבל שלא היית כאן באביב, ענתה לה אלת מסטיק זקנה ומאובקת. פרחים רבים פרחו אז עמנו בהר, אך עתה נותרו רק כדורי תפרחתו הסגולים של הקיפודן ופרחיו הארגמניים של הגדילן כדי לשמח את לבנו.

‏אל תצטערי, אלה, עתה החוטמית. בקרוב אצמיח את עמוד פרחי ההדורים והם יקשטו את החורש וישמחו את לבך.  ‏אל תמהרי, ידידתי, ביקש הצלף· הן יודעת את שיבש ההר בקיץ. תחילה עלייך לסעף ולהעמיק את שורשייך ואחר כך תוכלי לפרוח כאוות נפשך!

‏לא, צלף! צריכים אנו למהר ולפרוח כדי לקשט את ההר ולשמח את שוכניו, ואין לנו זמן לאמצעי זהירות שכאלה! ענתה החוטמית בקוצר-רוח.

‏ימים אחדים חלפו. הצלף לא הוסיף על שני עלעליו הקטנים, כי שקד להצמיח ולהעמיק בקרקע את מערכת השורשים שלו, אך החוטמית מיהרה להצמיח את עליה הגדולים והקמוטים, ולפרוש אותם לראווה על הקרקע. ‏שמעי נא, חוטמית, אמר הצלף לידידתו בזעף. מדוע את מצמיחה עלים גדולים כל כך? אם תנהגי בדרך בזבזנית זו, לא יספיקו מי הקרקע להרוותך בקיץ! עלייך להצמיח עלים קטנים וחסכוניים, ולכסות אותם בשכבת שעווה דקה, המונעת יציאת מים מן העלים!

‏אך החוטמית צחקה למשמע דבריו של הצלף: ‏פחדן אתה, ידידי, וחושש כל היום! ראה, הנה קמלו כבר אחרוני הפרחים בהר, הוא עומד בשיממונו, ואילו אתה מחשב חישובים ללא קץ! הבה נמהר לפרוח ולקשט את ההר בפרחינו היפים. ‏אינני פחדן, ידידתי, אך מנסה אני לכלכל דרכי בתבונה, ענה הצלף הנעלב. בימים הבאים הסתעף הצלף באיטיות. הוא כיסה את ענפיו האפורים בעלים ופקעי פריחה, ואת גבעוליו בקוצים דוקרניים, כרי להגן עליהם מפגיעת הקוטפים, ואילו החוטמית מיהרה לשלוח אל מול הרקיע הכחול את עמוד תפרחתה הגבוה.

‏בבוקר זיו אחד נפתחו פרחיה הוורודים של החוטמית הזיפנית, והם קישטו את ההר והקנו יופי ותפארת לחורש המעולף בחום הקיץ. כל שוכני החורש התבוננו בהתפעלות בפרחים הוורודים, חייכו איש לרעהו והיללו את יפי מראיה של החוטמית. ‏נפלאים פרחייך, חוטמית, לחשה האלה ביראת-כבוד. האלון התבונן בחוטמית בהתפעלות, האורנים זימרו לה שיר הלל בהתנועעם ברוח, ורק הצלף לא אמר דבר, והמשיך להצמיח לאיטו מעט עלים קטנים המכוסים בשעווה.

‏עשרה ימים מלכה החוטמית בחורש. מדי יום נפתחו כפתורי פרחים חדשים במעלה תפרחתה, והחליפו את הפרחים שכמשו, וכשנבלו רוב הפרחים, החלו להבשיל על עמוד התפרחת פירות מצהיבים נושאי זרעים. ‏אז הצטערו העצים והשיחים שבחורש על שמיהרו פרחי החוטית לקמול, והזכירו איש לרעהו שמיהרה החוטמית לפרוח כדי לשמח את לבם, ולא דאגה לעצמה בחום הקיץ. בעיקר הרבה להתגעגע אליה הצלף הקוצני. הוא קינא בלבו באומץ לבה ובתעוזתה של החוטמית, וכעס על עצמו על שחשש לפרוח לפני שהעמיק שורש, וכיסה את עליו הקטנים בשכבת שעווה ואת גבעוליו בקוצים דוקרניים.

‏כשמלאו שלושים יום לקמילתו של אחרון פרחי החוטמית, אזר הצלף עוז ופתח את פרחיו הלבנים והיפים, שאבקנים ארגמניים פורצים מתוכם בשפע, והיו הפרחים כגרות-נשמה צחורים לזכרה של החוטמית הזיפנית, שאומץ לבה דרבן אותה למהר ולפרוח...

מידע

עשב רב-שנתי, המקשט בעמוד פרחיו הגבוה את החורש בראשית הקיץ. נפוץ מאוד בהר ובצדי הדרכים. ‏בסוף החורף נובטים העלים הראשונים. הם גדולים מאוד, קמוטים ופרושים על הקרקע. מביניהם עולה עמוד התפרחת, הנישא עד לגובה של שני מטרים ומכוסה בשערות רבות.

‏הפרחים גדולים, ורודים-כהים והדורים מאוד. במרכז הפרח עמוד עלי ארוך, מוקף באבקנים רבים היוצרים צינור סביבו. ‏הפרי בעל פרודות רבות, והוא נאכל על ידי אדם ועל ידי בעלי חיים.

תעודת זהות

משפחה: חלמיתיים

"בני דודים": מעוג אפיל, חלמית גדולה, כותנה מצרית. היביסקוס סיני

מולדת: ארצות הים התיכון.

מאפיינים: עשב דו-שנתי בעל עלים שעירים, מקומטים ושרועים, הפורח בסוף האביב בתפרחת גבוהה מרובת פרחים ורודים והדורים מאוד. הפרי חבוי בין עלי הגביע, ונפרד לחלקים רבים שכל אחד מהם משמש כיחידת תפוצה.

ריבוי: על ידי זרעים

שימושים ופולקלור:  זני חוטמית בעלי פרחים ורודים, לילכיים, לבנים ואדומים אומצו על ידי הגננים ומשמשים בגינות הנוי. 

חוות דעת על חוטמית זיפנית

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על חוטמית זיפנית

 • תאריך הדיווח: 09/04/2019
  מדווח: יוחאי כורם
  מיקום: קרן היסוד 3, נשר, ישראל
 • תאריך הדיווח: 03/05/2015
  מדווח: יוחאי כורם
  מיקום: נחל השופט
 • תאריך הדיווח: 19/04/2015
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: נחל המערה
  הערות: ליד מערת התאומים. גם המערה שווה ביקור אפשר לשמוע בה הרבה עטלפים
 • תאריך הדיווח: 28/04/2012
  מדווח: yoav1971
  מיקום: בית אורן מחצבת קדומים
  הערות: בודדים מפוזרים
 • תאריך הדיווח: 22/04/2011
  מדווח: גדי פולק
  מיקום: חורשת עפולה
 • תאריך הדיווח: 23/03/2011
  מדווח: אנונימי
  מיקום: לאורך כביש 6
  הערות: ממחלף קסם ועד מחלף עירון
 • תאריך הדיווח: 23/04/2009
  מדווח: אנונימי
  מיקום: בכביש 9088 בין צ. קצרין צפ' לקצרין בשולי הדרך
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 20/04/2009
  מדווח: נעם שגב
  מיקום: דרך גלעד מיצהר לקדומים
  הערות: עשרות פרטים לכל אורך הכביש
 • תאריך הדיווח: 18/04/2009
  מדווח: אנונימי
  מיקום: לאורך כביש 6 בעיקר בחלקו המרכזי
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 17/04/2009
  מדווח: אנונימי
  מיקום: גלבוע - כתף שאול
  הערות: ללא
 • תאריך הדיווח: 09/04/2009
  מדווח: אנונימי
  מיקום: נחל יתלה
  הערות: כדי להגיע למסלול שהוא יפה בפני עצמו, סעו לכיוון מבוא חורון, היכנסו בפניה ליישוב ומעט לפני השער פנו לדרך עפר שלאחר כמה מטרים מסומנת בשחור. בדרך זו סעו כ-200 מטרים עד למפגש שבילים ליד מטע. פנו שמאלה וסעו בשביל המסומן כחול עוד כ-1.5 קמ, ואז פנו ימינה (לאחר שהסתיימו המטעים). משם עוד נסיעה קצרה תוביל אתכם לאתר קידוח של מקורות, שם יש סימון שבילים אדום המכוון למסלול של נחל יתלה, ושם מחנים את הרכב. החטמיות בתחילת פריחתן, עם הרבה פרחים סגורים ומעט פתוחים על כל עמוד. עוד בערך שבוע יהיה השיא לפי דעתי.
לכל דיווחי הפריחה של חוטמית זיפנית