נרקיס מצוי

| 01/12/2014

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

קצת על הנרקיס

הנרקיס המצוי הינו גיאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. ראשו הלבן של הנרקיס המצוי מעוטר בכתר זהב והא פורח מתחילת נובמבר עד פברואר, בשטחים סלעיים בהרים, באזורים לחים ובביצות. גובה הגבעול מגיע עד 40 ס"מ והוא נושא 3-10 פרחים בעלי שישה עלי כותרת לבנים. עטרת הנרקיס היא בצבע צהוב חלמוני בצורת קערית, כשבמרכז - הכותרת הלבנה. הנרקיס הוא מן הידועים שבפרחי מדינת ישראל, ובעבר הוא גם היה מן הנפוצים שביניהם. ריחו הנעים והחזק הפך אותו לאחד הפרחים המבוקשים והנקטפים ביותר בארץ, וזו אחת הסיבות להתמעטותו. לכך יש להוסיף את השימוש בטכניקות חדשות של עיבוד קרקע ואת צמצום השטחים הפתוחים: ייבוש הביצות והשטחים הלחים שהם בית חיותו העיקרי של הנרקיס המצוי. כל אלה הביאו להתרוקנות שטחים נרחבים, שהיו בעבר לבנים מפרחי נרקיס ומשכרים בניחוחו המיוחד.

הנרקיס יודע לשמור על משאביו: העוקץ עליו נישא הפרח נוטה על צדו והעטרה מגינה על האבקנים מהצפתם בגשם. עלי העטיף של הפרח משומנים, כך שטיפות הגשם מחליקות ממנו. בחודשי הקיץ החמים הוא מצמצם את נופו הגלוי ומתקיים מצריכת אנרגיה נמוכה מתחת לפני האדמה. חרקים מבקרים אותו ביום ולעת ערב מופיעים רפרפים (פרפרי לילה) שיכולים לשאוב את הצוף החבוי בתחתית צינור הפרח. בנוסף לכל אלה, הוא מייצר ריח בושם מופלא לכל המזדמן לסביבתו.

אגדות

יופיו של נרקיס
אגדה יפה שמקורה ביוונית, מספרת כיצד נוצר הנרקיס. בין הרי הגליל התהלך בימי קדם רועה בעל פנים עגולים ותלתלי זהב, ושמו נרקיס (ביוונית: נרקיסוס). כל הנערות דיברו ביופיו הרב, והוא לא ידע מימיו כי יפה הוא, כי לא ראה מעודו את פניו, פעם ירד עם צאנו ממורדות הכרמל, כשפניו מועדות אל הרי הגליל, כשעבר את נחל קישון ראה את בבואתו במים ומרוב התלהבות נפל למים וטבע במקום. ואכן עד היום ניתן למצוא את הנרקיס באזור הקישון.

נרקיס - מלך הביצה
יום אחד חלה מלך הצפרדעים מחלה אנושה. לאחר בדיקות רבות הציע אחד הרופאים הקשישים כי הפתרון למחלתו הוא להריח פרח בעל ריח עז. אבל מלך הצפרדעים חי בביצה ושם לא פרחו פרחים. הלכו שליחי המלך לבקש מהפרחים השונים לבוא ולגור בביצה כדי לרפא את המלך. מבין כל הפרחים, רק הנרקיס היה מוכן לבוא לסייע למלך להבריא ממחלתו ולהעתיק את מקום מגוריו לביצה. הריח המלך מבושמו של הנרקיס ולא חלפו 3 ימים והנה הוא בריא לחלוטין. כאות תודה, הוריד המלך את הכתר מעל ראשו והניח אותו על ראשו של הנרקיס. ומאז גדל הנרקיס בביצה שכתר זהב על ראשו.

עוד תוכלו למצוא בסיפור הילדים הידוע של לוין קיפניס נרקיס מלך הביצה

שיר

נרקיס צחור / מיכאל דשא

נרקיס צחור, נרקיס ריחן

נרקיס יפה וצחקן

אמר לי, מי אותך יאהב,

ומי קישט ראשך זהב?

שאלתי שוב ושוב, אבל

שותק נרקיס נחמד, חבל

ורק ריחו הטוב נודף,

וחיוכו זהב נוטף

כתבה ומסלול טיול

מאת עודד פורת / מנהל חינוכי מדרשת הגולן, מתוך מקור ראשון

בעולם הטבע, שלא כבעולם האנושי, שמור עדיין מקום של כבוד למלכים של פעם. הם אינם מככבים בטורי הרכילות, ואופפת אותם הילה השמורה לתופעות טבע ייחודיות ובולטות. האריה הוא מלך החיות, הנשר מלך העופות, והנרקיס, יודע כל ילד, הוא מלך הביצה.

שמו של הנרקיס נגזר מדמות טרגית במיתולוגיה היוונית, הלא היא נרקיסוס, נער יפה תואר שלא היה מודע ליופיו. שכשראה את בבואתו משתקפת במימי הביצה התאהב בעצמו, עד שלא הצליח להתיק את עיניו מדמותו. הנער הצעיר לא מש מהביצה, לא אכל ולא שתה, עד שמת מתשישות. ממקום מותו עלה ובצבץ הפרח היפה. הפסיכואנליטיקאי פרויד אימץ את הסיפור הזה על מנת לתאר את האהבה העצמית הכפייתית שאותה אבחן בכמה ממטופליו, וקרא לה בשם נרקיסיזם.

הנרקיס צומח בשני בתי גידול - בעמקים ובהרים. הנרקיס המצוי הגדל בעמקים מכסה שטחים נרחבים של ביצות, אולם זמן פריחתו טרם הגיע. יש המזהים את מין הנרקיס הזה עם שושנת העמקים המוכרת לנו ממגילת שיר השירים. כעת פורחים נרקיסי ההר, הנמצאים בין חרכי הסלעים ובכיסי קרקע. נוסף על הנרקיס המצוי ישנו נרקיס מיוחד ונדיר הקרוי נרקיס אפיל, על שם פריחתו המאוחרת יחסית בסתיו. הוא נבדל מהנרקיס המצוי בפרט החשוב ביותר: הכתר הצהוב המכתיר את הנרקיס למלך. כתרו של הנרקיס האפיל קטן במעט מכתר אחיו המצוי. הנרקיס האפיל צומח בימים אלו ברכסי הכורכר שמעל למישור החוף, והמקום הטוב ביותר לצפות בו הוא שמורת נחל תנינים. לשם מועדות פנינו השבוע.

כיצד מגיעים?

נוסעים על כביש 4 מקיסריה לזיכרון-יעקב. פונים מערבה לכביש 6531, המוביל לכפר ג'יסר א-זרקא. מתעקלים ימינה בפנייה הראשונה עם השילוט לנחל תנינים, עוברים בגשר מעל כביש 2, ומיד כשהוא מסתיים פונים ימינה, למגרש החנייה שבכניסה לשמורה.

השם נחל תנינים נראה מוזר כמעט לאזור, אך ישנן עדויות מוצקות על גידול תנינים בביצות כבארה שהיו כאן. הגיאוגרף הרומי סטראבו מתאר עיר בשם קרוקודיפולוס שהיתה באזור. איך הגיעו לכאן התנינים? היסטוריונים רומים סבורים שהתנינים הובאו בתקופה הרומית על מנת שישמשו חיות שעשועים בזירות הלחימה באמפיתיאטרונים בקיסריה ובשוני (בינימינה). זואולוגים אחרים מקדימים בהרבה את הגעת התנינים למישור החוף, ולשיטתם כבר לפני כ-2 מיליון שנה הם חיו באזור, שהיה בעל אקלים טרופי.

כך או כך, כיום אין סיבה לחשש. התנינים כבר אינם פה, ואנו יכולים ללכת בשקט לעבר גשר תנינים. הגשר שימש בתקופה הרומית כסכר שנבנה על ידי המהנדסים הרומים שבנו את העיר קיסריה ודאגו להזרמת מים לעיר. מכיוון שאנו נמצאים במישור, באמצעות הסכר הוגבה מפלס המים כך שנוצרו התנאים להזרמת המים אל העיר קיסריה בעזרת הגרביטציה. לאחר התקופה הרומית האזור ננטש, והפך לאזור ביצתי שנודע בשם ביצות כבארה. בשנת 1920 החלה חברת פיקא בייבוש הביצות באזור, עובדיה פרצו את הסכר, וכך ניקזו את מי הביצה. בתחילת שנות התשעים שבו וניקו את הגשר, לאחר שבחורף הברוך של שנת 92' האזור הוצף כליל, מכיוון שהפתחים שפרצו עובדי פיקא 70 שנה קודם לכן נסתמו בסחף ובצמחייה.

נמשיך מהגשר דרומה, על שביל העפר המוליך לכיוון הכפר ג'סר א-זרקא. הדרך תוביל אותנו אל רכסי הכורכר שמעל לים, שבהם ייגלו לעינינו שפע של פרחי סתיו, סתווניות, כרכומים ומיודענו הנרקיס האפיל הפורח כאן במרבדים יפהפיים. לאחר ששבענו מהמראה היפה, נשוב על עקבותינו לכיוון הגשר, ומשם נוכל להמשיך ולשוטט בשבילי השמורה. מומלץ במיוחד המסלול העובר בתוך אמת המים, המתאים לרזים שבינינו. רוחב האמה כ-45 סמ בלבד. ניתן גם להמשיך בטיול אל בריכות הדגים של מעגן מיכאל הנמצאות צפונית לנו, שם ניתן לראות שפע של עופות מים, חלקם נדירים, הנמצאים בנדידה דרומה לחרוף באפריקה.

חוות דעת על נרקיס מצוי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על נרקיס מצוי

 • תאריך הדיווח: 07/02/2020
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: שמורת הנרקיסים, גלילות
  הערות: נשארו עוד כמה מקבצי נרקיסים יפים מצפון למערות אפקה
 • תאריך הדיווח: 25/01/2020
  מדווח: Amir.Gil
  מיקום: ורדית 13, להבים, ישראל
  הערות: בשמורת להבים ליד האנדרטה של יער גרמניה
 • תאריך הדיווח: 18/01/2020
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: יער צרעה
  הערות: יש מעט יחסית לרקפות, אבל עדיין אפשר לראות אותם משני צידי הכביש הראשי של היער. לא צריך לחפש יותר מדי :-)
 • תאריך הדיווח: 30/12/2019
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: פארק איילון קנדה
  הערות: ליד מפגש דרך פארק ראשית (סימון ירוק) עם דרך נוף צפונית (סימון אדום) יש עשרות נרקיסים
 • תאריך הדיווח: 21/12/2019
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: יער הקדושים
  הערות: נכנסים בכניסה הראשית של יער הקדושים לא רחוק ממושב כסלון. ברכס שמעל השביל הכחול יש המון נרקיסים
 • תאריך הדיווח: 21/12/2019
  מדווח: Narda_3420948
  מיקום: פארק איילון קנדה
  הערות: בשביל האדום הצפוני. פריחת נרקיסים, התחלה של רקפות
 • תאריך הדיווח: 17/11/2019
  מדווח: Shlomo3138266
  מיקום: פארק קנדה איילון שביל גיפים אדום בראש הרכס ממצפור איילון למגדל יערן ובהמשך עד לצומת ה T עם דרך נוף צפונית
  הערות: פארק קנדה איילון שביל הנרקיסים (שביל גיפים אדום) ממצפור איילון למגדל יערן ובהמשך עד המפגש T עם השביל (דרך נוף צפונית)
 • תאריך הדיווח: 12/11/2019
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: חורבת חנות
  הערות: קצת צפונה ממגרש החניה על המצוקים יש כמה גושי נרקיסים
 • תאריך הדיווח: 09/11/2019
  מדווח: Shlomo3138266
  מיקום: בית הבד כסלון
  הערות: יער יהדות תימן בשלוחה הצפונית ליד ספסלי הנוף ותחילת הירידה בשביל לכוון מערת בני ברית בנחל כסלון
 • תאריך הדיווח: 12/01/2019
  מדווח: mostayel
  מיקום: מערות אפקה, רמת השרון
 • תאריך הדיווח: 12/01/2019
  מדווח: mostayel
  מיקום: מערות אפקה, רמת השרון
לכל דיווחי הפריחה של נרקיס מצוי