יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו

נרקיס מצוי

שתפו
משפחה: נרקיסיים
שם לטיני: Narcissus tazetta
שם עממי באנגלית: Common Narcissus
צמח מוגן: כן
צבע: לבנים
צורת גידול: גיאופיט
דיווחי הפריחה האחרונים

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'  

קצת על הנרקיס

הנרקיס המצוי הינו גיאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. ראשו הלבן של הנרקיס המצוי מעוטר בכתר זהב והא פורח מתחילת נובמבר עד פברואר, בשטחים סלעיים בהרים, באזורים לחים ובביצות. גובה הגבעול מגיע עד 40 ס"מ והוא נושא 3-10 פרחים בעלי שישה עלי כותרת לבנים. עטרת הנרקיס היא בצבע צהוב חלמוני בצורת קערית, כשבמרכז - הכותרת הלבנה. הנרקיס הוא מן הידועים שבפרחי מדינת ישראל, ובעבר הוא גם היה מן הנפוצים שביניהם. ריחו הנעים והחזק הפך אותו לאחד הפרחים המבוקשים והנקטפים ביותר בארץ, וזו אחת הסיבות להתמעטותו. לכך יש להוסיף את השימוש בטכניקות חדשות של עיבוד קרקע ואת צמצום השטחים הפתוחים: ייבוש הביצות והשטחים הלחים שהם בית חיותו העיקרי של הנרקיס המצוי. כל אלה הביאו להתרוקנות שטחים נרחבים, שהיו בעבר לבנים מפרחי נרקיס ומשכרים בניחוחו המיוחד.

הנרקיס יודע לשמור על משאביו: העוקץ עליו נישא הפרח נוטה על צדו והעטרה מגינה על האבקנים מהצפתם בגשם. עלי העטיף של הפרח משומנים, כך שטיפות הגשם מחליקות ממנו. בחודשי הקיץ החמים הוא מצמצם את נופו הגלוי ומתקיים מצריכת אנרגיה נמוכה מתחת לפני האדמה. חרקים מבקרים אותו ביום ולעת ערב מופיעים רפרפים (פרפרי לילה) שיכולים לשאוב את הצוף החבוי בתחתית צינור הפרח. בנוסף לכל אלה, הוא מייצר ריח בושם מופלא לכל המזדמן לסביבתו.

אגדות

יופיו של נרקיס
אגדה יפה שמקורה ביוונית, מספרת כיצד נוצר הנרקיס. בין הרי הגליל התהלך בימי קדם רועה בעל פנים עגולים ותלתלי זהב, ושמו נרקיס (ביוונית: נרקיסוס). כל הנערות דיברו ביופיו הרב, והוא לא ידע מימיו כי יפה הוא, כי לא ראה מעודו את פניו, פעם ירד עם צאנו ממורדות הכרמל, כשפניו מועדות אל הרי הגליל, כשעבר את נחל קישון ראה את בבואתו במים ומרוב התלהבות נפל למים וטבע במקום. ואכן עד היום ניתן למצוא את הנרקיס באזור הקישון.

נרקיס - מלך הביצה
יום אחד חלה מלך הצפרדעים מחלה אנושה. לאחר בדיקות רבות הציע אחד הרופאים הקשישים כי הפתרון למחלתו הוא להריח פרח בעל ריח עז. אבל מלך הצפרדעים חי בביצה ושם לא פרחו פרחים. הלכו שליחי המלך לבקש מהפרחים השונים לבוא ולגור בביצה כדי לרפא את המלך. מבין כל הפרחים, רק הנרקיס היה מוכן לבוא לסייע למלך להבריא ממחלתו ולהעתיק את מקום מגוריו לביצה. הריח המלך מבושמו של הנרקיס ולא חלפו 3 ימים והנה הוא בריא לחלוטין. כאות תודה, הוריד המלך את הכתר מעל ראשו והניח אותו על ראשו של הנרקיס. ומאז גדל הנרקיס בביצה שכתר זהב על ראשו.

עוד תוכלו למצוא בסיפור הילדים הידוע של לוין קיפניס נרקיס מלך הביצה

שיר

נרקיס צחור / מיכאל דשא

נרקיס צחור, נרקיס ריחן

נרקיס יפה וצחקן

אמר לי, מי אותך יאהב,

ומי קישט ראשך זהב?

שאלתי שוב ושוב, אבל

שותק נרקיס נחמד, חבל

ורק ריחו הטוב נודף,

וחיוכו זהב נוטף

כתבה ומסלול טיול

מאת עודד פורת / מנהל חינוכי מדרשת הגולן, מתוך מקור ראשון

בעולם הטבע, שלא כבעולם האנושי, שמור עדיין מקום של כבוד למלכים של פעם. הם אינם מככבים בטורי הרכילות, ואופפת אותם הילה השמורה לתופעות טבע ייחודיות ובולטות. האריה הוא מלך החיות, הנשר מלך העופות, והנרקיס, יודע כל ילד, הוא מלך הביצה.

שמו של הנרקיס נגזר מדמות טרגית במיתולוגיה היוונית, הלא היא נרקיסוס, נער יפה תואר שלא היה מודע ליופיו. שכשראה את בבואתו משתקפת במימי הביצה התאהב בעצמו, עד שלא הצליח להתיק את עיניו מדמותו. הנער הצעיר לא מש מהביצה, לא אכל ולא שתה, עד שמת מתשישות. ממקום מותו עלה ובצבץ הפרח היפה. הפסיכואנליטיקאי פרויד אימץ את הסיפור הזה על מנת לתאר את האהבה העצמית הכפייתית שאותה אבחן בכמה ממטופליו, וקרא לה בשם נרקיסיזם.

הנרקיס צומח בשני בתי גידול - בעמקים ובהרים. הנרקיס המצוי הגדל בעמקים מכסה שטחים נרחבים של ביצות, אולם זמן פריחתו טרם הגיע. יש המזהים את מין הנרקיס הזה עם שושנת העמקים המוכרת לנו ממגילת שיר השירים. כעת פורחים נרקיסי ההר, הנמצאים בין חרכי הסלעים ובכיסי קרקע. נוסף על הנרקיס המצוי ישנו נרקיס מיוחד ונדיר הקרוי נרקיס אפיל, על שם פריחתו המאוחרת יחסית בסתיו. הוא נבדל מהנרקיס המצוי בפרט החשוב ביותר: הכתר הצהוב המכתיר את הנרקיס למלך. כתרו של הנרקיס האפיל קטן במעט מכתר אחיו המצוי. הנרקיס האפיל צומח בימים אלו ברכסי הכורכר שמעל למישור החוף, והמקום הטוב ביותר לצפות בו הוא שמורת נחל תנינים. לשם מועדות פנינו השבוע.

כיצד מגיעים?

נוסעים על כביש 4 מקיסריה לזיכרון-יעקב. פונים מערבה לכביש 6531, המוביל לכפר ג'יסר א-זרקא. מתעקלים ימינה בפנייה הראשונה עם השילוט לנחל תנינים, עוברים בגשר מעל כביש 2, ומיד כשהוא מסתיים פונים ימינה, למגרש החנייה שבכניסה לשמורה.

השם נחל תנינים נראה מוזר כמעט לאזור, אך ישנן עדויות מוצקות על גידול תנינים בביצות כבארה שהיו כאן. הגיאוגרף הרומי סטראבו מתאר עיר בשם קרוקודיפולוס שהיתה באזור. איך הגיעו לכאן התנינים? היסטוריונים רומים סבורים שהתנינים הובאו בתקופה הרומית על מנת שישמשו חיות שעשועים בזירות הלחימה באמפיתיאטרונים בקיסריה ובשוני (בינימינה). זואולוגים אחרים מקדימים בהרבה את הגעת התנינים למישור החוף, ולשיטתם כבר לפני כ-2 מיליון שנה הם חיו באזור, שהיה בעל אקלים טרופי.

כך או כך, כיום אין סיבה לחשש. התנינים כבר אינם פה, ואנו יכולים ללכת בשקט לעבר גשר תנינים. הגשר שימש בתקופה הרומית כסכר שנבנה על ידי המהנדסים הרומים שבנו את העיר קיסריה ודאגו להזרמת מים לעיר. מכיוון שאנו נמצאים במישור, באמצעות הסכר הוגבה מפלס המים כך שנוצרו התנאים להזרמת המים אל העיר קיסריה בעזרת הגרביטציה. לאחר התקופה הרומית האזור ננטש, והפך לאזור ביצתי שנודע בשם ביצות כבארה. בשנת 1920 החלה חברת פיקא בייבוש הביצות באזור, עובדיה פרצו את הסכר, וכך ניקזו את מי הביצה. בתחילת שנות התשעים שבו וניקו את הגשר, לאחר שבחורף הברוך של שנת 92' האזור הוצף כליל, מכיוון שהפתחים שפרצו עובדי פיקא 70 שנה קודם לכן נסתמו בסחף ובצמחייה.

נמשיך מהגשר דרומה, על שביל העפר המוליך לכיוון הכפר ג'סר א-זרקא. הדרך תוביל אותנו אל רכסי הכורכר שמעל לים, שבהם ייגלו לעינינו שפע של פרחי סתיו, סתווניות, כרכומים ומיודענו הנרקיס האפיל הפורח כאן במרבדים יפהפיים. לאחר ששבענו מהמראה היפה, נשוב על עקבותינו לכיוון הגשר, ומשם נוכל להמשיך ולשוטט בשבילי השמורה. מומלץ במיוחד המסלול העובר בתוך אמת המים, המתאים לרזים שבינינו. רוחב האמה כ-45 סמ בלבד. ניתן גם להמשיך בטיול אל בריכות הדגים של מעגן מיכאל הנמצאות צפונית לנו, שם ניתן לראות שפע של עופות מים, חלקם נדירים, הנמצאים בנדידה דרומה לחרוף באפריקה.

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על נרקיס מצוי

תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 04/02/2022
מצב פריחה: אמצע מיקום: שמורת אחו נוב - אירוס הביצות, נוב
הנרקיסים פורחים בשמורת אירוס הביצות נוב, באלפיהם.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 22/01/2022
מצב פריחה: סוף מיקום: נחל חצץ
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של מטייל_4135815
מטייל_4135815 22/01/2022
מצב פריחה: אמצע מיקום: 4RJ5+VC רמת השרון, ישראל
צפונית לרחוב דרזנר ברמת אביב ג תל אביב . שילוט מסודר ומפה מפנים לאזור הפריחה
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של מטייל_4135815
מטייל_4135815 22/01/2022
מצב פריחה: אמצע מיקום: 4RJ5+WC רמת השרון, ישראל
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של matitfa
matitfa 19/01/2022
מצב פריחה: התחלה מיקום: יער צורעה לאורך דרך הפסלים
לאורך דרך הפסלים
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של משה נאמן
משה נאמן 16/01/2022
מצב פריחה: אמצע מיקום: הר הרצל, ירושלים
מפוזרים בצד השביל
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של glika
glika 08/01/2022
מצב פריחה: אמצע מיקום: שמורת אחו נוב - אירוס הביצות, נוב
כביש הגישה לחיספין
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 17/12/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: שמורת אודים, אודים
פשוט שימו שמורת אודים בווייז ותגיעו. מומלץ לעלות במדרגות החצובות בסלע לכיוון ריכוזי נרקיסים רעננים יותר, כי במדרון רבים מהנרקיסים כבר נבלו.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 12/12/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: ראש העין -יער קהילתי
פריחה מרהיבה וצפופה של נרקיסים גדולים וריחניים, לצד רקפות ומעט כרכומים חורפיים.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 11/12/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: יער קרן כרמל
לאורך שביל המערות,ובעיקר ליד ריכוז האירוסים והכרכומים.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 11/12/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: פארק יער שהם, שוהם
יש לשים בוייז "חורבת תנשמת - כנסיית בכחוס". מצד אחד של הכביש נמצאות חורבות הכנסייה ומהצד השני יש כמה מקבצי נרקיסים יפים, צריך לחפש קצת אבל הם במרחק כמה פסיעות מהכביש
הצג ב-waze

תגיות

צמחים לבנים נוספים

אטרקציות ופעילויות מומלצות

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

שווה קריאה