כל המידע על שיזף מצוי

שמו הלטיני של השיזף מצביע על הנאמר בברית החדש בסיפור צליבתו של ישו: "וסרגוהו קוצים ועשו עטרת וישמו על ראשו". השם הלטיני של השיזף הוא Z. SPINA CHRISTI ובתרגום חופשי - זר הקוצים של המשיח.

משפחה: אשחריים, "בני דודים": אשחר. מולדת: סודן,  אזורים לאורך השבר הסורי אפריקני והאזור הסהרו-ערבי.

מאפיינים: עץ נשיר מותנה. הפרחים קטנים וצהבהבים. הפריחה מתרחשת בגלים במשך השנה. הפרי בית גלעין כדורי צהבהב-חום. הוא מתוק ואכיל. העץ גדל בר בישראל בבקעת הירדן, באזור אילת, בנגב ובאזור החוף. הריבוי על ידי זרעים.

שימושים ופולקלור: השיזף המצוי הוא עץ בר חשוב בשרשרת המזון. הפרי אכיל אך אינו מסחרי. חליטה הנעשית מהפירות נחשבת כתרופה עממית נגד קרחות, ומשמשת גם לריפוי פצעים, כאבי בטן, כאבי חניכיים וטחורים.

הנוצרים מאמינים שמעץ זה נעשה כתר הקוצים של ישו בעת שנצלב, ולכן נקרא העץ בלטינית "קוצי המשיח". 

השיזף מוכר גם בשם: "עץ הדומים" מהספרים והסרט של גילה אלמגור.

אגדה איך סייע השיזף להגר במדבר? 

כתבה רות ריכטר

כשגירש אברהם את הגר ואת ישמעאל, נדדה הגר בוכייה במדבר, והיא נושאת את בנה בזרועותיה. השמש העזה קפחה על ראשה, והתינוק הצמא יילל וכמעט התעלף בחום הכבד. הצידה והמים שלקחה עמה אזלו, והיא שאלה את נפשה למות.

לאחר ימים אחדים הגיעה הגר לנווה מדבר, ובו פלג קטן ותמר גבוה והדור. ביקשה הגר את התמר שייתן לה מקלט בצל קורתו, וכך יציל אותה ואת בנה ממוות. ענה התמר: "יכול אני לתת לך מזון, אבל לא רוכל לתת לך צל, כי כפותי דלילות, ואינן מייצרות צל סמיך וכהה. נסי את כוחך אצל  השיטה, אולי היא תוכל לעזור לך."

המשיכה הגר בדרכה, ובערוב היום הגיעה תשושה וצמאה אל השיטה וביקשה שתעניק לה מחסה. ענתה השיטה: "אמנם אוכל לספק לך צל, אך לא אוכל לתת לך מזון, כי פירותי אינם נאכלים. אולי תוכלי למצוא מחסה אצל השיזף, המתגורר במרחק מהלך יום תמים בלב המדבר."

המשיכה הגר בדרכה, ובערוב היום הגיעה אל שיזף נמוך, מכוער, זקן וקירח. היא הסתכלה בו ברחמים גדולים וחשבה בלבה: מה יוכל להעניק לי עץ עלוב זה, המסכן מכל עצי המדבר? אך בצר לה פנתה וביקשה את עזרתו.

"אסייע לך ברצון," ענה השיזף.

"ומה תוכל להעניק לי ולבני?" שאלה הגר בספקנות את העץ הזקן.

"אתן לכם צל כדי להגן עליכם מן השמש הקופחת, פירות מתוקים כדי להשביע את רעבונכם, תרופות כדי להבריא את תחלואיכם וסבך קוצני שיגן עליכם מפני חיות הטרף," ענה העץ, וחייך לאישה בחיבה.

שמחה הגר במתנותיו של העץ וקבעה לידו את מושבה, ומאז משמש השיזף מקלט לכל התועים במדבר, ומספק את כל מחסורם עד היום הזה.