יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו

ער אציל

שתפו
משפחה: עריים
שם לטיני: Laurus nobilis
שם עממי באנגלית: True Laurel
צמח מוגן: לא
צבע: קרמים
צורת גידול: עץ

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'  

כל המידע על ער אציל

לעיתים קוראים לער האציל דפנה. עלי הדפנה שבכתר המנצחים הם למעשה עלי הער אציל והנה האגדה:

סיפור האגדה

סיפורנו מתחיל ביוון הרחוקה, על הר האולימפוס, מקום מגורי האלים. אפולו, אל השמש, יצא עם מרכבתו ופמלייתו לצוד ביער. תוך כדי הצייד נלכדו עיניו של האל בנימפה היפיפייה דפנה שרחצה לה באגם. אפולו התאהב נואשות בה. אפולו ניגש אל דפנה כדי לדבר איתה, אך דפנה נבהלה והחלה בורחת ממנו. אפולו שלא הבחין בבהלתה של דפנה ופעל בעקבות רגשותיו כלפיה, החל רודף אחריה עם מרכבתו. כך החל לו המרדף בין עצי היער. דפנה בורחת בבהלה בעוד אפולו מנסה להרגיעה בדברי אהבה מתקתקים.

לבסוף, כשנוכחה דפנה לדעת כי אפולו משיגה ובעוד רגעים אחדים יגיע אליה ויתפוס אותה, פנתה דפנה אל האלים בבקשת רחמים. אפרודיטי, אלת האהבה והיופי, נענתה לתחנוניה של דפנה והפכה אותה לעץ - עץ הדפנה.

לאחר רגעים מעטים, הגיע אפולו אל עץ הדפנה. באותו רגע, הבין אפולו כי אהבתו המסונוורת כלפי דפנה, היא שהביאה לתוצאות הכואבות. בניסיון אחרון, להסביר לדפנה את רגשותיו כלפיה, לקח אפולו ענפים מהדפנה ועטר לראשו זר והוא מסתובב עם זר זה לראשו עד היום. מאז עוטר זר הדפנה נחשב לבן מעמד חשוב ומכובד. אלי יוון וקיסרים מסתובבים עם זרי דפנה לראשם. מצביאים ומנצחים בתחרויות חוזרים הביתה עם זרי דפנה לראשם. משוררים ואנשי רוח עוטרים זרים אלה.

עָר אציל - תעודת זהות

משפחה: עָרִיִים

"בני דודים":  אבוקדו, קינמון

מולדת: אגן הים התיכון        

מאפיינים: עץ או שיח ירוק-עד, נפוץ בחורש הים-תיכוני במקומות מוצלים ולחים. העלים ריחניים, הפרחים קטנים וצהבהבים. הפרי הקטן והעסיסי מסגיל בהבשלה.

ריבוי: על ידי זרעים.

שימושים ופולקלור: צמח תבלין. נפוץ בחורש הים תיכוני ובגינות הנוי. זר מענפי הער האציל שימש בימי קדם להכתרת מנצחים בתחרויות ברומא וביוון. נקרא בפי העם "דפנה"  

תגיות

צמחים קרמים נוספים

אטרקציות ופעילויות מומלצות

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

שווה קריאה