נדידת הציפורים בשמי ישראל

ישראל ידועה בכל עולם הצפרות כצוואר הבקבוק של נדידת הציפורים מאירופה לאפריקה ובחזרה. נדידת הסתיו שמתחילה כבר באוגוסט עם אלפי חסידות, מסתיימת בדצמבר, עם הגעתם של אחרוני הברווזים, האנפות, השקנאים, הכפנים ומינים רבים נוספים.

למעלה מחצי מיליארד ציפורים עוברות דרכנו בארבעת חודשי הנדידה וחלקן נשארות כאן, בעיקר בבריכות הדגים, בשדות החקלאיים ובשטחים הפתוחים הלא מעובדים. כדי לצפות בציפורים רצוי להצטייד בסבלנות ובמשקפת. אין צורך בהליכה רבה. ישיבה שלווה ומוסתרת מעט (בצל, אחרי קנים, ואפילו ברכב!) היא המפתח לתצפית נוחה. רוב הציפורים פעילות יותר בשעות הראשונות של הבוקר ובשעתיים האחרונות לפנות ערב.

בעופות המים ניתן לצפות בחורף במשך כל היום. "הצפרות", תצפית בציפורים בטבע, הוא תחביב מרתק המשלב הנאה רבה מהגילויים הרבים, הכרות עם תופעות מענינות והנאה מהיופי של המעוף , ההתנהגות והצבעים. התנהגות שלווה בשטח חשובה לנו כצופים ומהווה תרומה משמעותית לשמירת מגוון מינים ואיסוף המידע במרכזי הצפרות. חובבי הטבע בארץ מגלים בשנים האחרונות אוצר זה, במיוחד בחורף, ואתם מוזמנים להצטרף אלינו לחגיגה המתמשכת.

מינים בולטים שחורפים בארץ

כל ילד מכיר את הנחליאלי, מבשר הסתיו (בתודה לגננות!). מעטים יודעים שהנחליאלי הלבן נשאר כאן כל החורף ולרוב מגיע לגינתכם אותו הזוג מהשנה שעברה! הנחליאלים הצהובים (יש כמה מינים כאלו) חולפים דרכנו באלפיהם בסתיו ורק בודדים נשארים לחורף.

הצבעוניים ביותר בין העופות החורפים הם הברווזים (הזכרים ) שנראים באלפים בבריכות העשירות בחומר אורגני: ברכיות, מריות, שרשירים והצולל החלודי. יש גם נדירים יותר כמו צהובי מצח, חדי זנב, טדורנות, ואפילו אווזי בר.

אל מיני האנפות היציבות שלנו (א. בקר, א. לילה ולבנית קטנה) מצטרפים בחורף מינים נוספים ומרשימים בגודלם, להשלמת "הסדרה": לבנית גדולה ואנפה אפורה. החסידה הלבנה היא דוגמא למין שחולף אצלנו בסתיו וחלקם נשאר כאן כל החורף. מין קרוב אליה הוא החסידה השחורה, מין נדיר יותר אשר חורף בעמקי הצפון בלהקות של מאות פרטים ומהווה מוקד משיכה מרכזי לתיירות הצפרות מהארץ ומחו"ל.

אתרי הצפרות העיקריים בארץ

מרכזי הצפרות בישראל מספקים מגוון רחב של שרותים ומידע: מהחולה וכפר רופין בצפון, דרך מעגן מיכאל וירושלים במרכז ועד קיבוץ לוטן ואילת בדרום. תוכלו למצוא בהם שפע של ציפורים, מידע על מיקומן ושרותי תיירות מתאימים - לינה, ציוד, מפות מקומיות ומגדירים. להלן כמה מאתרי הצפרות המרכזיים ברחבי הארץ:

אגמון החולה

אתר תיירות אקולוגית גדול ומרשים, בו חולפים פעמיים בשנה למעלה מ-500 מיליון עופות מים, ציפורי שיר ועופות דורסים, ביניהם אלפי עגורים. הכמות של העגורים, קולותיהם והתכנסותם לאתרי אכילה ולינה, יוצרים חוויית טבע מרשימה.

בנובמבר 2019 נחנך באגמון החולה מרכז מבקרים חדש, המאפשר ללמוד, להכיר וליהנות מעולם הצפרות באמצעות אטרקציות מיוחדות. כך משקפי מציאות מדומה יאפשרו לכם לכמה דקות להכנס לכנפיהם של  העגורים ולצאת לנדודים לאורך השבר הסורי אפריקאי, גלובוס לדים יציג לכם את נתיבי הנדידה העולמיים וקיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון יבחן דרך חידון עד כמה אתם מכירים את הציפורים.

כאן תוכלו לחזור בזמן לימיו הראשונים של אגמון החולה ולראות את השינויים שעבר במהלך השנים, דרך ייבוש החולה, אדמות הכבול ועד היום.

  • פרטים נוספים בטלפון 04-6817137
  • שעות פעילות מרכז מבקרים: כל ימות השבוע, 9:00-18:00
  • עלות מרכז מבקרים: מבוגר: 35 ₪, ילד / חייל: 21 ₪, סטודנט: 30 ₪, אזרח ותיק / אנשים עם מוגבלות: 18 ₪
  • יש להזמין מראש ביקור באתר » 

להרגיש כמו עגורים | צילום: מיכאל חורי

להרגיש כמו עגורים | צילום: מיכאל חורי

מקור החסידה 

האזור של מרכז הצפרות והאירוח בכפר רופין, השוכן בעמק המעיינות, עשיר במגוון של ציפורים ובתי גידול במשך כל ימות השנה. בריכות הדגים מארחות בחורף חסידות שחורות, אנפות, כפנים, ברווזים ושחפים. לא פלא שהאיזור המשלב כל-כך הרבה ציפורים עם נופים ושקט נחשב למועדף על ידי צפרים רבים מחו"ל. המרכז מציע סיורים לקבוצות במגוון נושאים.

  • פרטים נוספים והזמנות בטלפון 04-606-8396

בית ספר שדה חוף כרמל, סמוך למעגן מיכאל 

לא סתם נקבע מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע באזור מעגן מיכאל. הסביבה שנמצאת בהמשך לפארק של נחל התנינים בשילוב עם בריכות הדגים וחוף הים, משמשת כבתי גידול למינים רבים של ציפורים ועופות וכציר מרכזי בנדידה מאירופה לאפריקה ובחזרה.

את מי תראו כאן? להקות של עופות מים כמו שחפים, ברווזים, אנפות ואגמיות ושילוב ייחודי עם ציפורי החוף ונופי הים והנחל. הכניסה לפארק אפשרית רק באחד הסיורים המודרכים של בית ספר שדה חוף הכרמל, כמו סיור תצפית, טיבוע ציפורים, הרצאות מומחה ועוד.

שמורת טבע עין אפק 

בעמק זבולון, ליד קרית ביאליק, שוכנת שמורת טבע עין אפק, המזמנת חוויה של הליכה על מסלולים נוחים בין בתי הגידול הלחים שנותרו מהביצות. כאן תפגשו מגוון עופות מים בין סבך צמחייה ובעלי חיים אופיניים לסביבת המחייה הזו. 

על הגשר הצף בעין אפק | צילום: איתמר ברק

על הגשר הצף בעין אפק | צילום: איתמר ברק

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

בליבה של העיר ירושלים, סמוך לגן הכנסת, פועל אתר טבע עירוני – התחנה לחקר ציפורי ירושלים, שמושך אליו אלפי ציפורים צבעוניות. בין הפעילויות המיוחדות באתר תמצאו טיבוע של ציפורי שיר, סיור תצפית ייחודית במסתור ועל הטבע העירוני בכלל וציפורי העונה בפרט. הפעילויות מתאימות גם לילדים וגם למבוגרים ובכל מקרה יש לתאם מראש את הביקור במקום.

  • פרטים נוספים ותיאום ביקור בטלפון 02-653-7374

בית ספר שדה, חצבה 

בבית ספר שדה חצבה של החברה להגנת הטבע פועל המרכז לחקר הזנבנים. מכאן יוצאים סיורים להכרת חייהם של הזנבנים (עופות המדבר החברתיים המיוחדים) ואפשר לשלב את הביקור כאן עם לינה, הרצאות בנושאי צפרות והיכרות עם החי והצומח של הערבה.

  • פרטים נוספים ותיאום לינה והדרכה בטלפון 03-638-8688

קיבוץ לוטן

מרכז הצפרות משתלב בגישה האקולוגית של הקיבוץ, בקהילה, בבינוי ובתיירות. המיקום המיוחד של פארק הטבע בערבה הדרומית מושך אליו מיליוני ציפורים נודדות. אליהם מצטרפים לא מעט בעלי חיים. את כל הקסם הזה תוכלו לראות בחמישה בתי גידול שונים באמצעות הדרכת צפרות מקצועית למשפחות וקבוצות. במקום פועלת גם תחנת טיבוע פעילה לצד נופים מדבריים. 

  • פרטים נוספים ותיאום לינה והדרכה בטלפון 053-234-8412

פארק הצפרות אילת

גם אל עיר החוף הדרומית אילת נודדות ציפורים, רגע לפני שהן ממשיכות אל מדבר סהרה או בחזרה ממנו. לכאן מגיעים עופות ים נדירים כמו מיני יסעורים, שחף קדוד-זנב, קנית אורז ובולבול לבן חיים. 

הצטרפו לסיור בעמק החולה, המקום הכי מצופר בארץ:

תופעות עיקריות בצפרות החורף בארץ

בריכות הדגים והציפורים

בריכות הדגים המלאכותיות מושכות אליהן מגוון מרשים של מיני ציפורים. חלקן שוהות כאן כל החורף בלהקות של מאות פרטים: חסידות שחורות, אגמיות, שחפים, לבניות גדולות, קורמורן גדול וגם "קטני ארץ" כמו חופיות וביצניות. רוב מיני הציפורים אינן מזיקות למדגה וחלקן אף מועילות, כשהן מנקות את שולי הבריכה מדגים מתים וחולים.

המינים המזיקים, בעיקר שקנאים וקורמורנים, זוכים למנות גדושות של אמצעי גירוש: ירי באוויר, סירנות, תותחי גאז וזיקוקים. זה אמנם מפר את שלוותם של שאר הציפורים ושל המטיילים אבל מאפשר לשמור על הפרנסה של ענף המדגה, בתאום עם ההנחיות של רשות הטבע והגנים.

שטחי המדגה הגדולים בארץ הם באזור החוף: מעין צבי ומעגן מיכאל ובעמקים - מקיבוץ גבע, עין חרוד ובית אלפא, בכל עמק המעיינות עד כפר רופין, בואכה עמק הירדן עד קיבוץ אפיקים והכנרת.

שלוליות החורף

עופות מים ניתן לראות כמעט בכל מאגר מים ושלולית חורף, לעיתים גם מינים מעניינים ובכמויות מרשימות. ברשימה חלקית ניתן למנות את מאגרי המים בגולן, שלוליות החורף במישור החוף (חדרה, געש, ראשון לציון), מאגר חולדה, מאגר צרעה ועוד.

לינות לילה

הציפורים אוהבות להתקבץ ללינה עם בני מינם, בעיקר בחורף. זה עוזר להם במציאת מקום טוב ומוגן, בהגנה היקפית משותפת וכנראה גם בהחלפת מידע על אתרי המזון ליום הבא. מומלץ לבקר לקראת חשיכה בלינת הקורמורנים ליד גשר אריק בצפון הכנרת, בחוות חפציבה ליד חדרה ובחורשת האקליפטוסים באזור פלמחים. גם הדיות מתרכזות באלפיהן (!) ללינה, למשל באזור ביצות נחל נעמן ליד עכו ובאזור כפר רופין בעמק המעיינות.

באדיבות מרכז הצפרות 'מקור החסידה' בקיבוץ כפר רופין www.birdwatching.org.il

לתחילת הכתבה