ציפורים נודדות בישראל: היכן מומלץ לחזות בפלא המדהים?

החורף הנעים שלנו, הוא העונה הטובה ביותר להנות מחווית הצפרות בטבע. מרכזי הצפרות הפזורים ברחבי הארץ מספקים מגוון רחב של שרותים ומידע שימושי על הציפורים ועל שרותי תיירות מתאימים - לינה, ציוד, מפות מקומיות ומגדירים.
| 22/12/2019

נדידת הציפורים בשמי ישראל

ישראל ידועה בכל עולם הצפרות כצוואר הבקבוק של נדידת הציפורים מאירופה לאפריקה ובחזרה. נדידת הסתיו שמתחילה כבר באוגוסט עם אלפי חסידות, מסתיימת בדצמבר, עם הגעתם של אחרוני הברווזים, האנפות, השקנאים, הכפנים ומינים רבים נוספים. למעלה מחצי מיליארד ציפורים עוברות דרכנו בארבעת חודשי הנדידה וחלקן נשארות כאן, בעיקר בברכות הדגים, בשדות החקלאיים ובשטחים הפתוחים הלא מעובדים. כדי לצפות בציפורים רצוי להצטייד בסבלנות ובמשקפת. אין צורך בהליכה רבה. ישיבה שלווה ומוסתרת מעט (בצל, אחרי קנים, ואפילו ברכב!) היא המפתח לתצפית נוחה. רוב הציפורים פעילות יותר בשעות הראשונות של הבוקר ובשעתיים האחרונות לפנות ערב. בעופות המים ניתן לצפות בחורף במשך כל היום. "הצפרות", תצפית בציפורים בטבע, הוא תחביב מרתק המשלב הנאה רבה מהגילויים הרבים, הכרות עם תופעות מענינות והנאה מהיופי של המעוף , ההתנהגות והצבעים. התנהגות שלווה בשטח חשובה לנו כצופים ומהווה תרומה משמעותית לשמירת מגוון מינים ואיסוף המידע במרכזי הצפרות. חובבי הטבע בארץ מגלים בשנים האחרונות אוצר זה, במיוחד בחורף, ואתם מוזמנים להצטרף אלינו לחגיגה המתמשכת.

מינים בולטים שחורפים בארץ

כל ילד מכיר את הנחליאלי, מבשר הסתיו (בתודה לגננות!). מעטים יודעים שהנחליאלי הלבן נשאר כאן כל החורף ולרוב מגיע לגינתכם אותו הזוג מהשנה שעברה ! הנחליאלים הצהובים (יש כמה מינים כאלו) חולפים דרכנו באלפיהם בסתיו ורק בודדים נשארים לחורף. הצבעוניים ביותר בין העופות החורפים הם הברווזים (הזכרים ) שנראים באלפים בבריכות העשירות בחומר אורגני: ברכיות, מריות, שרשירים והצולל החלודי. יש גם נדירים יותר כמו צהובי מצח, חדי זנב, טדורנות , ואפילו אווזי בר. אל מיני האנפות היציבות שלנו (א. בקר, א. לילה ולבנית קטנה) מצטרפים בחורף מינים נוספים ומרשימים בגודלם, להשלמת "הסדרה": לבנית גדולה ואנפה אפורה. החסידה הלבנה היא דוגמא למין שחולף אצלנו בסתיו ורק פרטים בודדים נשארים כאן כל החורף. מין קרוב אליה הוא החסידה השחורה, מין נדיר יותר אשר חורף בעמקי הצפון בלהקות של מאות פרטים ומהווה מוקד משיכה מרכזי לתיירות הצפרות מהארץ ומחו"ל.

אתרי הצפרות העיקריים בארץ

מרכזי הצפרות בישראל מספקים מגוון רחב של שרותים ומידע: מהחולה וכפר רופין בצפון, דרך מעגן מיכאל וירושלים במרכז ועד קיבוץ לוטן ואילת בדרום. תוכלו למצוא בהם שפע של ציפורים, מידע על מיקומן ושרותי תיירות מתאימים - לינה, ציוד, מפות מקומיות ומגדירים. להלן כמה מאתרי הצפרות המרכזיים ברחבי הארץ:

  • אגמון החולה - אתר גדול ומרשים, עם אלפי עגורים, ברווזים למיניהם, מגוון דורסים ושרותי מידע ותנועה מגוונים. הכמות של העגורים, קולותיהם והתכנסותם לאתרי אכילה ולינה, יוצרים חוויית טבע מרשימה. הטלפון למידע והזמנות לקבוצות: 04-6817137.
  • מקור החסידה - מרכז הצפרות והאירוח בכפר רופין, בעמק המעיינות. אזור עשיר במגוון של ציפורים ובתי גידול במשך כל השנה. ברכות הדגים מארחות בחורף חסידות שחורות, אנפות, כפנים, ברווזים ושחפים. האיזור מועדף על ידי צפרים רבים מחו"ל בזכות מגוון המינים, הנופים והשקט. סיורי הצפרות משולבים (גם) בלינה בחדרי האירוח הנאים, בחבילת "שבטבע לחורף". המרכז מציע סיורים לקבוצות במגוון נושאים. הטלפון למידע והזמנות: 04-6068396.
  • בית ספר שדה, מעגן מיכאל - מרכז הדרכה של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. בהמשך לפארק של נחל התנינים ובשילוב עם בריכות הדגים וחוף הים. להקות של עופות מים: שחפים, ברווזים, אנפות ואגמיות ושילוב ייחודי עם ציפורי החוף ונופי הים והנחל. לפרטים: 073-2413843 .
  • פארק אפק - שמורת טבע בעמק זבולון, קרוב לקריות. מסלולי הליכה נוחים בין בתי הגידול הלחים שנותרו מהביצות. מגוון עופות מים וסבך ובע"ח אופיניים. פעילויות לכל המשפחה ולקבוצות. גן לאומי, פתוח כל השנה. לפרטים: 04-8778226.
  • התחנה לחקר ציפורי ירושלים - בליבה של העיר, סמוך לגן הכנסת, פועלת תחנה לטיבוע של ציפורי שיר ונקודת תצפית ייחודית על הטבע העירוני בכלל וציפורי העונה בפרט. פעילות קהילתית ענפה והדרכה ליחידים וקבוצות. לפרטים ותאום הביקור: 02-6537374.
  • בית ספר שדה, חצבה - המרכז לחקר הזנבנים. בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע, המשלב סיורים להכרת חייהם של הזנבנים (עופות המדבר החברתיים המיוחדים) עם לינה והכרות עם החי והצומח של הערבה. לתאום לינה והדרכה: 08-6581950.
  • קיבוץ לוטן - מרכז הצפרות משתלב בגישה האקולוגית של הקיבוץ, בקהילה, בבינוי ובתיירות. הדרכת צפרות מקצועית למשפחות וקבוצות. תחנת טיבוע פעילה ומגוון של ציפורים ונופים מדבריים. לתאום הדרכה ולינה: 08-6356935.

הצטרפו לסיור בעמק החולה, המקום הכי מצופר בארץ:

תופעות עיקריות בצפרות החורף בארץ

ברכות הדגים והציפורים - בריכות הדגים המלאכותיות מושכות אליהן מגוון מרשים של מיני ציפורים. חלקן שוהות כאן כל החורף בלהקות של מאות פרטים: חסידות שחורות, אגמיות, שחפים, לבניות גדולות, קורמורן גדול וגם "קטני ארץ" כמו חופיות וביצניות. רוב מיני הציפורים אינן מזיקות למדגה וחלקן אף מועילות, כשהן מנקות את שולי הבריכה מדגים מתים וחולים. המינים המזיקים, בעיקר שקנאים וקורמורנים, זוכים למנות גדושות של אמצעי גירוש: ירי באוויר, סירנות, תותחי גאז וזיקוקים. זה אמנם מפר את שלוותם של שאר הציפורים ושל המטיילים אבל מאפשר לשמור על הפרנסה של ענף המדגה, בתאום עם ההנחיות של רשות הטבע והגנים. שטחי המדגה הגדולים בארץ הם באזור החוף: מעין צבי ומעגן מיכאל ובעמקים- מקיבוץ גבע, עין חרוד ובית אלפא, בכל עמק המעיינות עד כפר רופין, בואכה עמק הירדן עד קיבוץ אפיקים והכנרת.

שלוליות החורף - עופות מים ניתן לראות כמעט בכל מאגר מים ושלולית חורף,לעתים גם מינים מעניינים ובכמויות מרשימות. ברשימה חלקית ניתן למנות את מאגרי המים בגולן, שלוליות החורף במישור החוף (חדרה, געש, ראשון לציון), מאגר חולדה, מאגר צרעה ועוד.

לינות לילה - הציפורים אוהבות להתקבץ ללינה עם בני מינם, בעיקר בחורף. זה עוזר להם במציאת מקום טוב ומוגן, בהגנה היקפית משותפת וכנראה גם בהחלפת מידע על אתרי המזון ליום הבא.... מומלץ לבקר לקראת חשיכה בלינת הקורמורנים ליד גשר אריק בצפון הכנרת, בחוות חפציבה ליד חדרה ובחורשת האקליפטוסים באזור פלמחים. גם הדיות מתרכזות באלפיהן (!) ללינה, למשל באזור ביצות נחל נעמן ליד עכו ובאזור כפר רופין בעמק המעיינות.

רשת מרכזי הצפרות - ביוזמה של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע והמרכז לחקר הנדידה בלטרון מוקמת רשת לאומית של מרכזי צפרות. לפי החלטת ממשלת ישראל, החברה הממשלתית לתיירות מתכננת ומפתחת את ארבעת המרכזים הראשונים שנקבעו: מקור החסידה בכפר רופין, המרכז במעגן מיכאל, בקיבוץ לוטן, ברמת הנגב ובאילת. המרכזים פעילים בשטח וישמחו לארח אתכם ולספק מידע צפרות ותיירות וכל השרותים הנדרשים, מלינה ועד מגדירי צפרות לסוגיהם.

באדיבות מרכז הצפרות 'מקור החסידה' בקיבוץ כפר רופין www.birdwatching.org.il

לתחילת הכתבה

תגובות

טוען תגובות...