אירוס הדור

| 14/01/2016

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

פריחת האירוס ההדור

1. האירוס ההדור פורח בתל אבל בית מעכה ליד מטולה.

2. האירוס ההדור פורח בקרבת תל חצור ליד איילת השחר.

מקור השם

צמח האירוס נקרא על שם אלת הקשת בענן היוונית הנקראת איריס. בתלמוד נמצאה המילה"אירוס" פעם אחת כשם של צמח והוחלט לאמץ שם זה לצמח.

על דרכי הרבייה של האירוס

האירוס ההדור שייך לקבוצת אירוסי ההיכל המסוגלים להתרבות בשתי דרכים עיקריות: רבייה וגטטיבית באמצעות קני שורש, ורבייה מינית באמצעות האבקת חרקים. באירוסי ההיכל קיימת אי-סבילות עצמית, ולכן האבקה זרה ע"י חרקים היא הכרחית לרבייה המינית ולייצור זרעים. הפרח של האירוס מהווה יחידת פרסומת אחת גדולה, אך למעשה הפרח בנוי משלוש מנהרות האבקה שבכל אחת מהן יכולה להתבצע פעולת ההאבקה. מנהרת ההאבקה נוצרת ע"י התקמרות של עמוד העלי המורחב, אשר יוצר מעין גג מעל לשפית הפונה החוצה. בחלק העליון של כל מנהרה יש אבקן אחד שבו הלשכות פונות כלפי מטה. הצלקת היא קשקש קרומי רחב בחלק העליון של פתח המנהרה. האבקה מתבצעת כשהאבקה נופלת על החלק העליון של החרק הנמצא במנהרת ההאבקה, ונדבקת לצלקת בכניסתו הבאה למנהרת האבקה.
בדרך כלל קיים בטבע מתאם חיובי בין גודל הפרח וכמות הגמול המוצע למאביקים. ככל שהפרח גדול יותר, כך צפוי שנמצא בו כמות גדולה יותר של צוף. אירוסי ההיכל הם יוצאי דופן בהיותם הצמחים בעלי הפרח הגדול ביותר בארץ, אך בניגוד למצופה אין בהם כלל צוף. בשעות רבות של תצפית במשך היום לא נצפו כלל חרקים המבקרים בפרחי האירוסים - כצפוי בפרח שאינו מציע גמול, ולכן לא היה ברור מיהם המאביקים של הפרחים הענקיים. התעלומה לגבי המאביקים של אירוסי ההיכל נפתרה בתצפיות לאחר רדת השמש: זכרים של דבורים בודדות (שאינן חברתיות כמו דבורי הדבש), בעיקר מקבוצת המחושיות, (דבורות ענק בעלות פרווה) נכנסים עם השקיעה אל מנהרות הפרחים ולנים שם עד הבוקר. זכרי המחושיות מתאפיינים במחושים ארוכים מאד ובכתם לבן או צהוב בקדמת הראש. זכרי המחושיות הם חיות פרוותיות שאפשר לתפוס ביד ללא פחד מעקיצה: לזכרי דבורים אין עוקץ מכיוון שכל תפקידם בחייהם הקצרים הוא להפרות את הנקבות, ואין סיבה "לבזבז" עליהם כלי נשק כמו העוקץ.
בניגוד לנקבות של המחושיות הישנות בדרך כלל במנהרות הקינון החפורות באדמה, הזכרים לנים בסדקים בקרקע או בסלע, בקצות ענפים או בתוך פרחים. מתצפיות בטבע נמצא כי זכרי המחושיות ישנים לא רק באירוסים, אלא גם בפרחים כהים אחרים .
זכרי המחושיות הישנים בפרחי האירוס הם המאביקים הבלעדיים של אירוסי ההיכל ובלעדיהם לא תיתכן יצירת זרעים. במחקר שנערך ע"י יריב עברי מאיילת השחר, נמצא מתאם בין צבע האירוס לבין צבע האדמה שעליה הוא פורח אירוסים כהים - שחורים צומחים על קרקעות בהירות ואילו אירוסים בהירים יותר על קרקעות כהות וכל זה על מנת למשוך את זכרי המחושיות  להגיע ללינת לילה בתוך פרחי האיריס וליצור את האבקה.

חוות דעת על אירוס הדור

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על אירוס הדור

 • תאריך הדיווח: 01/05/2020
  מדווח: אלחי47
  מיקום: הר מלכיה
  הערות: בצד שמאל של כביש 899, בערך מול החניה לצד הכביש מימין, נצפה בצלע המצוק הקטן מעל התעלה בצד השמאלי של הכביש(כאשר באים מצומת כ״ח) ב-27.4.20, פרח יחיד בפריחה מלאה ולידו 2 פרחים נבולים.
 • תאריך הדיווח: 04/04/2018
  מדווח: sby1955
  מיקום: מול תל חצור
  הערות: בירידה מכביש 90 מדרום לצפון מיד אחרי דרך העפר הפונה שמאלה, הפריחה בצד ימין על המצוק.
 • תאריך הדיווח: 01/04/2018
  מדווח: איתנס
  מיקום: ליד קיבוץ מלכיה (קואורדינטות - lat,long 33.111230,35.516785 )
  הערות: ביקרתי היום באתר הפריחה של האירוס ההדור ליד קיבוץ מלכיה . עדיין לפני השיא, יש הרבה פרחים והמון ניצנים. מיקום - תכניסו למכשיר הניווט (waze, here אוכל מכשיר אחר) את הקוארדינטות הבאות :- 33.111230,35.516785 ולא תפספסו את הפריחה הנפלאה של עשרות פריטים במקבץ של כ-25 מטר !!! דיר באלקום - הזהרו שלא לרמוס את הצמחים.
 • תאריך הדיווח: 31/03/2018
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: מלכיה
  הערות: בין סימני ק"מ 54 ו-55 על כביש 899 כשנוסעים מזרחה, יש מצד ימין ירידה מהכביש דרך שיפוע ואח"כ מעבר בקר. שם האירוסים. כדאי לחנות במפרץ חניה ממול ואז לחזור קצת מערבה ברגל
 • תאריך הדיווח: 15/04/2017
  מדווח: אלחי47
  מיקום: הגליל העליון
  הערות: בצד ימין של שביל ישראל המוביל מאזור קבר ישעיהו לנחל דישון מקבץ יפה של פרחים. פרחים נוספים נראו בצלע ההר משמאל לשביל ב-רום:513 נ.צ.-243282/777375 וב- רום:515 נ.צ.-243407/773353
 • תאריך הדיווח: 19/04/2015
  מדווח: אלחי47
  מיקום: הגליל העליון
  הערות: בהר פועה במידרון המזרחי צפוני (בצד ימין כאשר נכנסים לשביל לאחר שבאים מברעם בכביש 899). מספר הפרטים מועט בהשואה למספרם ליד מלכיה ובנחל דישון.
 • תאריך הדיווח: 10/04/2015
  מדווח: אנונימי
  מיקום: נחל דישון כקילומטר מצפון ל"קבר ישעיהו הנביא" על שב
 • תאריך הדיווח: 10/04/2015
  מדווח: אירוס סאן
  מיקום: כביש 899, סמוך למלכיה
  הערות: נצפו עשרות פרטים שחלקם סגורים ולפני פריחה. האירוסים נמצאים בצדו הדרומי של הכביש (צד שמאל כשמגיעים מכיוון צומת ישע); כ-300 מ' לאחר נקודת סימון ק"מ 55 לכיוון מערב וכארבעים מ' משולי הכביש. ניתן להחנות את הרכב במפרץ חניה שנמצא כמה מאות מטרים לפני האירוסים. יש לשים לב לגדר הבקר. מעבר חופשי בגדר נמצא בדיוק מול האירוסים.
 • תאריך הדיווח: 06/04/2015
  מדווח: אלחי47
  מיקום: גליל עליון
  הערות: בשביל ישראל -נחל דישון בשביל מימין לכביש (כאשר באים מכיוון צומת ריחניה), -מול הר פועה. נראו 7פרטים פורחים.
 • תאריך הדיווח: 01/04/2015
  מדווח: אירוס סאן
  מיקום: סמוך לצומת מגדלים
 • תאריך הדיווח: 08/04/2014
  מדווח: יוסי ארליך
  מיקום: 4 ק"מ מזרחית לצומת תפוח
  הערות: כאלף פרחים!! במורד שמדרום לפילבוקס. נראה קצת אחרי השיא אך יש עדיין ניצנים שלא פרחו
לכל דיווחי הפריחה של אירוס הדור