חלמונית גדולה

| 25/10/2015

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

מידע

מי מציץ מתוך הסלע בששה עלי זהב? חלמונית שאין דומה לה, מזמרת שיר של סתיו...
(מתוך: פרחי זהב במדבר - יוסף אור)

החלמונית הינה פרח ים-תיכוני צהוב גדול ויפה, המהווה שריד ועדות לימים קדומים, שבהם שרר כאן אקלים קריר וגשום יותר מאשר היום. החלמונית הינה גיאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. ניתן לצפות בפריחת החלמונית בחודשים אוקטובר-דצמבר בכל רחבי הארץ, בריכוזים קטנים. תחילת הפריחה בגולן ובהר מירון, בהמשך בגליל התחתון ובגלבוע, והיא ממשיכה דרך עמק הירדן עד ירוחם והר הנגב.

הפרחים הצהובים הגדולים בוקעים מן הקרקע סמוך להופעת היורה. באמצע החורף עולים עלים מסולסלים הממלאים את הבצל לקראת הפריחה של השנה הבאה. הפרח הצהוב והיפה של החלמונית, שהוא אחד מהפרחים הגדולים בארץ, נפתח עם בוקר ונסגר לעת ערב. לחלמונית הגדולה אחות קטנה בשם חלמונית זעירה, שגם היא צמח בר בצבע צהוב.

שימו לב: החלמונית הינה צמח מוגן ואין לקטוף אותה!

מקומות בהם תוכלו ליהנות מפריחת החלמוניות:

אגדה

מאת שי עבדת

היֹה הייתה ילדה עם תלתלים זהובים ונמשים בפניה, שקרנה ביופייה אך ורק בימי קיץ חמים.כאשרצה בחוף הים אל המים וברחה מהגלים כשהם שינו כיוון, כולם היו מסתכלים ונדהמים מצחוקה המתגלגל. כשהייתה מטיילת ברחובות העיר עם הוריה ורואה מרחוק מדשאה עם ממטרות עובדות, הייתה רצה במהירות ומשתוללת בין טיפות המים המרעננות. 

אבל כשהעונה החלה להתחלף והאוויר נהיה קריר, לאט הייתה מתחילה להסתגר בעצמה, לצחוק פחות, לחייך פחות. וכשירד היורה, הייתה פורצת בבכי ונשארת מדוכאת לאורך כל החורף. אביה אבד עצות. הילדה גדלה, וכל שנה אותו סיפור! וכשביקש הסברים, תמיד הייתה לה רק תשובה אחת קצרה: "אני רוצה שמש".

כשהייתה בתו בת שמונה, הרגיש האב שהוא חייב למצוא פתרון, פן יהיה מאוחר מדי, וילדתו האהובה תגדל לנערה עם דיכאונות תקופתיים. עם הגשם הראשון, יצא מהבית והחל לשוטט. הלך ברחובות העיר, חצה גשרים, הגיע לעיירות, למושבים, הלך והלך והלך. כשהחשיך, הניח ראשו תחת עץ ונרדם. בבוקר, עם צאת החמה, פקח את עיניו וגילה שהוא מוקף פרחים צהובים גדולים יפהפיים! הוא הכיר את המקום מטיוליו עם המשפחה בימי הקיץ, אך אף פעם לא ראה את הפרחים האלו, ואמש, הוא משוכנע שלא היו שם. סקרן ונלהב, עצר האב עובר אורח ושאל אותו: מה זה הפרחים האלו שצצו בין לילה? ענה לו: זוהי חלמונית גדולה, היא פורחת רק בשעות היום, ואך ורק בחורף לאחר היורה.

האבא רץ במהירות לביתו, הרים את ילדתו באוויר וקרא בקולי קולות: "מצאתי לך את השמש!". הוא הלביש לה מעיל, יצא איתה אל מחוץ לעיר וסיפר בדרך אל המקום: "כל קיץ השמש מסתכלת עליך ורואה אותך על האדמה, מטיילת, רצה, שמחה ומאושרת. עד שהיא מחליטה שהיא רוצה להגיד לך שלום, מקרוב יותר, אז היא יורדת מהשמיים וצומחת מתוך האדמה בכל מיני מקומות שאנחנו אוהבים לטייל בהם, מחכה לך שתבואי להגיד לה שלום. ואנחנו, טיפשים, אף פעם לא באנו, כי אנחנו מטיילים רק בקיץ." הגיעו השניים למשטח הפרחים הצהובים, הילדה הוקסמה מגודלם המהמם והחלה לרוץ בניהם בצחוק מתגלגל. אביה היה המאושר באדם.

מאז בכל חורף, טיילו האב והבת עם משפחה וחברים בחרמון, בגולן ואצבע הגליל, בים המלח ומדבר יהודה, בהרי ירושלים והשפלה, בצפון הנגב, מחפשים אחר שמשות שפורחות מתוך האדמה להגיד להן שלום מקרוב.

שיר

החלמונית / מיכאל דשא

מקדש בדידות, מלכות דממה,

מפגש אלוה עם אדם,

בלב שדך, בנוה שממה,

פרחי התם רוקמים הודם.

 

הסתו סביב, צחיחת שרב,

טרשה צהבה וחרבונים,

אך שמש בוקר חסד רב

עוטרה לשלף קמשונים.

תוגת-הגות, צפית פלאים,

שתיקת מחשבת קדמונית...

פתאם זורחת מסלעים

כותרת-כתם - חלמונית.

 

אחת כלך-כך בלב בתה,

שונה כל-כך מחרולים,

דולקה כשמש פעוטה

בין הצוקים האבלים

נושא הודו אל שחק רם,

אדיש וזר לכל סביביו,

גלמוד יחג הציץ התם

ובליבו סוד אביביו.

 

היש מבין יפעת חייו,

חונן זהבו ומעודד?

עיני חמה פקוחות עליו

ולב נפעם של איש בודד.

 

חוות דעת על חלמונית גדולה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על חלמונית גדולה

 • תאריך הדיווח: 26/11/2016
  מיקום: הגלבוע
  הערות: החלה פריחת החלמונות בדרום הגלבוע. נראו כ-10 חלמוניות. הגעה: עולים ממפגש שביל כחול-אדום -שחור, ימינה בשביל האדום עד המפגש עם שביל שחור, עןולים בשביל השחור הפונה ימינה, ושם לפני הרכס-חלמוניות בין הסלעים, שנראו גם ב-רום 457, נ.צ.-239304/702235.
 • תאריך הדיווח: 26/11/2016
  מיקום: הגלבוע
  הערות: החלה פריחת החלמונות בדרום הגלבוע. נראו כ-10 חלמוניות. הגעה: עולים ממפגש שביל כחול-אדום -שחור, ימינה בשביל האדום עד המפגש עם שביל שחור, עןולים בשביל השחור הפונה ימינה, ושם לפני הרכס-חלמוניות בין הסלעים, שנראו גם ב-רום 457, נ.צ.-239304/702235.
 • תאריך הדיווח: 06/11/2016
  מיקום: הר מירון הגליל העליון
  הערות: בשביל הפסגה מתחת צידו הימני (כאשר באים מבחניון העליון.
 • תאריך הדיווח: 06/11/2016
  מיקום: הר אדמון הגליל העליון
  הערות: בהר אדמון ליד כרם בן זמרה, מאות חלמוניות על צלע ההר.
 • תאריך הדיווח: 05/11/2016
  מיקום: צפונית לחרבת סנסן
  הערות: בוואדי היורד צפונית לשביל השחור
 • תאריך הדיווח: 05/11/2016
  מיקום: רמת הגולן-מצוקי האון
  הערות: בתחילת הירידה ממבוא חמה ל-עין שוקו,נראו 4 חלמוניות ליד רקפות,בהמשך נראו 2 חלמוניות נוספות בשביל מהגולן לפני בית העלמין.
 • תאריך הדיווח: 29/10/2016
  מיקום: גבעות גורל
  הערות: יצאנו בעקבות פרסומים ברחבי הרשת על פריחת החלמוניות והתאכזבנו לגלות רק 5-6 פרטים במורד המזרחי של גיא החלמוניות ליד הישוב להבים.
 • תאריך הדיווח: 26/10/2016
  מיקום: ירוחם-שביל החלמוניות
  הערות: מצבורים מפוזרים על גבעה משמאל לשביל הכחול
 • תאריך הדיווח: 19/10/2016
  מיקום: שמורת חלמוניות ירוחם
  הערות: סטייה קלה צפונה מהשביל המסומן הכחול
 • תאריך הדיווח: 18/10/2016
  מיקום: הר חוזק (תל חזקה)
  הערות: שימו בווייז "הר חוזק 1158" כדי להגיע לתחילת מסלול ההליכה. ניתן למצוא פירוט על המסלול באתר טיולי (פריחה ברכס בשנית)
 • תאריך הדיווח: 17/10/2016
  מיקום: הר מירון
לכל דיווחי הפריחה של חלמונית גדולה