על דרך האוהלים כבר שמעתם? אותה דרך מדברית שחוצה את כביש 40, יכולה להיראות ממבט ראשון כמעט אקראית. אלא שבאותה תפאורה מדברית קסומה, על פניה אתם חולפים בדרך לשדה בוקר או מצפה רמון, מסתתרים 4 מוקדי התיישבות בדואים, המחולקים בארבעה אזורים שונים: רמת ציפורים, עבדה, אריכא ומשולש חווה. בכל אחד ממוקדי התיישבות הללו תמצאו שלל אוהלים בדואים שרק מחכים לארח, להכיר ולחשוף מבקרים אחרים למסורת אחרת ועתיקת יומין.

בכל אחד מהאוהלים תוכלו להתנסות בסדנאות מיוחדות, ליהנות מארוחות מפוארות כמו שרק הבדואים יודעים להרים וגם, ואולי הכי חשוב –  להכיר את האנשים שמרכיבים את החברה הבדואית מעבר לדעות הקדומות ולפילטרים.

יצאנו לטיול על דרך האוהלים וחזרנו עם 3 תחנות ו-5 אוהלים שאתם חייבים לבקר בהם בפעם הבאה שאתם נוסעים למדבר:

תחנה ראשונה:  עין עבדת

האוהל של סאלם יאהללה קמפ

את העצירה הראשונה במסע המדברי שלנו התחלנו בסמוך לעין עבדת, מהמסלולים האהובים ביותר על מטיילים באזור, שמציע טיול לאורך נוף קניוני מרהיב, מקורות מים וחיות בר. התמקמנו לנו באוהל של סאלם, שמוכר גם בשם ‘יאהללה קמפ’, שם חיכתה ארוחת בוקר בדואית מפנקת, פרי ידיה של נאג’ח, אשתו של סאלם. ומה לא הגישו לנו כאן? ירקות טריים, זיתים, טחינה, פיתות בדואיות על הסאג’ וגולת הכותרת, הגבינות הבדואיות המפורסמות, שמיוצרות כאן בעבודת יד – טעים בדיוק כמו שזה נשמע!

יאללה קמפארוחת בוקר כיד המלך | צילום: אן הורוביץ לביא

את הביקור תיבל סאלם באנקדוטות וסיפורים מרתקים על אורח החיים הבדואי והתיישבות הבדואים במדבר, אותם חלק איתנו על כוס קפה ותה מהביל.

משהו מתוק לנשמהכל העניין הוא לשתות משהו חם בלב מדבר | צילום: אן הורוביץ לביא

מי שרוצה להמשיך את החוויה המדברית שלו אל תוך הלילה, ישמח לשמוע שסאלם ומשפחתו מציעים גם לינה במקום, תחת כיפת השמיים. במתחם תמצאו שירותים וגם מקלחת, ובבוקר, תוכלו לצאת ולחקור את אחד המסלולים המרהיבים שנמצאים רק במרחק קצר מכאן.

תחנה שניה: משולש נחל חווה 

אזור נחל חווה שופע גבים קרירים וצוננים, תופעות טבע מרשימות כמו סדקי חווה וטיולים למיטבי לכת בין קניונים צרים ומפותלים. מלבד מסלולים, תמצאו באזור הזה גם חאנים בדואים, שישמחו להציע לכם ארוחה מפנקת כדי לרפד את הקיבה לפני או אחרי הטיול, לצד סדנאות מיוחדות ושיחות מרתקות בגובה העיניים.

חאן נחל חווה של שטווי אבו בלייא

את חאן נחל חווה הקים שטווי אבו בלייא, צעיר נמרץ ובן הכפר, שמציע אירוח אותנטי בלב המדבר, שכולל 2 אוהלי אירוח גדולים, שירותים, מקלחת ומטבח – אם תשאלו אותנו, מושלם למשפחות. אם אתם מחפשים גם להחכים וללמוד עוד על חוכמת המדבר והתרבות הבדואית, תשמחו לדעת ששטווי הוא מארח ורבלי ותקשורתי, שישמח לצלול איתכם לשיחות ארוכות על חיי המדבר והמסורות הבדואיות העתיקות.

חאן במידבר של ג’ומא חריינק

אחרי ביקור בחאן של שטווי, המשכנו לביקור בעוד חאן מיוחד, גם הוא נמצא במשולש נחל חווה – החאן של ג’ומא חריינק, שמוכר גם בשם ’חאן במידבר’. אירוח הוא לא דבר זר בשביל ג’ומא, שכבר מילדות ראה כיצד אביו המבוגר נהג לארח נהגי ג’יפים, בדרכם לטיול בנחל חווה. ג’ומא, שספג את תרבות האירוח שהנחיל אביו, החליט להמשיך בדרכו לאחר פטירתו והקים את חאן במידבר, שם הוא מארח מטיילים יחד עם אשתו ובנותיו. אחת החוויות המיוחדות שמחכה לכם במקום היא סדנת אפיית לחם בדואי מסורתי או בשמו הרשמי – “ליבה”. ליבה הוא לחם מדורה אותו קוברים בחול חם ומניחים מעליו רמץ גחלים לוהט של מדורה, באופן דומה לפעולת התנור. בסיום האפייה מוציאים את הלחם הלוהט מהאדמה, מנקים ממנו שיירים חרוכים, טובלים אותו במעט שמן זמן ומתענגים על כל ביס.

ליבה בדואיתואיך אפשר בלי הליבה המפורסמת? | צילום: דניאל בר

תחנה שלישית: נחל אריכא

נחל אריכא, הידוע גם בשם ‘הכפר הנסתר’, הוא המקום בו דרך האוהלים נולדה. בכפר הקטן והחבוי, החלו בני שבט העזאזמה, מהשבטים הותיקים בנגב, לארח את באי המדבר ולשמש כמורי דרך למטיילים סקרנים שרוצים להתוודע מקרוב לסודות המדבר והתרבות הבדואית העתיקה. במרוצת השנים, הקהילה של כפר אריכא, בשיתוף פעולה עם גורמי תיירות מקומיים, הפכה למוקד התיירות המרכזי על דרך האוהלים והיוותה השראה למוקדי התיישבות בדואים נוספים באזור.

החאן של סווילם זנון

אם אתם מגיעים לביקור באחד החאנים שעל דרך האוהלים וחשוב לכם לתבל על הביקור שלכם עם סדנה מסורתית, אין ספק שהחאן של סווילם זנון הוא הכתובת. אצל סווילם תוכלו להתנסות בשלל סדנאות בדואיות מיוחדות כמו סדנת אפיית פיתה בדואית מא’ ועד ת’, משלב טחינת גרגירי החיטה על אבן ריחיים ועד הכנתה על הסאג’ וגם סדנאות קפה, בהן תוכלו ללמוד את רזי הכנת הקפה הבדואי החזק והמפורסם. עוד תמצאו במקום מאהל בדואי ענק שמתאים לקבוצות של עד 200 איש, לצד שירותים, מקררים וברזי מים, למקרה שתרצו להישאר ללון בלילה.

סווילם זנוןבעקבות סוד הקפה הבדואי | צילום: אן הורוביץ לביא

החאן של סלמן סדאן

את הטיול שלנו אנחנו חותמים באוהל של סלמאן, מהמארחים הוותיקים והמוכרים ביותר על “דרך האוהלים”. ובינינו, מה יותר טבעי מלסיים את הטיול המדברי שלנו במקום בו הכל התחיל? לאורך הביקור למדנו והחכמנו על אורחות החיים הבדואים בהר הנגב וגם הקשבנו לסיפור חייו המרתק של סלמאן, בו שמענו מה הוביל אותו לארח מבקרים מכל רחבי העולם ולהפוך לאחד מחלוצי התיירות הבדואית בהר הנגב. וכמובן שאי אפשר להתארח במאהל בדואי בלי לטעום דבר או שניים (או יותר). לארוחת הצהריים הכינה לנו חלימה, אשתו של סלמאן, מגוון מטעמים בדואים ומפורסמים כמו מקלובה, סלטים טריים ופיתות בדואיות לוהטות. 

סיימנו את הטיול שלנו על דרך האוהלים מרוצים, כשהלב והבטן שלנו מלאים. 

סלמן סדאןמהותיקים על דרך האוהלים | צילום: אן הורוביץ לביא