איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

סתוונית היורה

שתפו
משפחה: שושניים
שם לטיני: Colchicum stevenii
שם עממי באנגלית: Steven's Meadow-saffron
צמח מוגן: כן
צבע: סגולים - ורודים
צורת גידול: גיאופיט
דיווחי הפריחה האחרונים

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'  

כל המידע על סתוונית היורה

צמח נמוך הנפוץ כמעט בכל  הארץ, אך אינו גדל בקרקע חולית. לסתוונית פקעת חד-שנתית המתרוקנת מדי שנה, כי המזון שנאגר בה משמש את הצמח החדש המתפתח ממנה. פקעת זו נקראת פקעת האם, ומעליה נוצרת פקעת חדשה הנקראת פקעת הבת. פקעת הבת תהיה בשנה הבאה פקעת האם, תוציא שורשים, עלים ופרחים ואחר כך תתרוקן, וחוזר  חלילה. הפריחה  בתחילת החורף. הפרחים מופיעים  לפני שצצים העלים הירוקים. לפרח שלושה עמודי עלי, שישה אבקנים ושישה עלי כותרת. העלים והפרחים בוקעים מהקרקע ללא גבעול. ההאבקה נעשית על ידי זבובים ודבורים. מהסתוונית מפיקים תרופה חשובה המשמשת למלחמה במחלת הסרטן ובחקר מבנה התא. הסתוונית היא פרח מוגן ואסור לקטוף אותה.

כתבה: רות ריכטר.

למה הסתונית מקדימה לצמוח

לפני שנים רבות גרה באחד הכפרים במחוזותינו ילדה קטנה. בפי כל נקראה סתוונית, והוריה קראו לה בכינוי חיבה סתיוי, אולי משום שנולדה בסתיו. סתונית היתה ילדה עצלה ואיטית, וכל בוקר, כאילו להכעיס, היו להוריה ויכוחים על הצורך בהשכמה. אמה היתה מטלטלת אותה, מנערת אותה, מנסה לפנות אליה בכל מיני פיתויים והבטחות, אך כל אלה לא הועילו. כל בוקר היתה מאחרת לקום, ומגיעה לבית הספר באמצע השיעור הראשון. כולם נרתמו בניסיונות לגרום לסתונית לקום בשעת בוקר מוקדמת, אך ללא הועיל. בחופש הגדול ניסתה אימה שוב - סתיוי, סתיוי, קומי לעזור בעבודות הבית! אך סתונית בשלה, תוך כדי שינה ממלמלת - עכשיו חופש, אין בית ספר!      

ומהצורך לעזור בבית התעלמה לחלוטין. עד שיום אחד ממש בסיום החופש הגדול, תוך כדי שטיפת הבית, כאשר כלו כל הקיצים, כשכרגיל התחננה האם בפני הילדה: סתיוי, קומי איני חשה בטוב, לפחות תסדרי ותנקי את החדר שלך. כשבאה התגובה הרגילה, נתקפה האם ברגע של חולשה וזעם, נטלה את הדלי ושפכה את מימיו על סתונית. התעוררה סתונית בבהלה וקפצה מן המיטה. היא ברחה מהבית ואמרה בבכי מר - אני לא רוצה להיות הבת שלך יותר. סתונית הגיעה ליער ושם פגשה אותה מכשפה ששמעה את הבכי שלה והמלמולים לא רוצה להיות ילדה יותר רוצה לישון בלי שיפריעו לי יותר, ו... אופס, המכשפה הפכה את סתונית לפרח.

וכמו באגדות, בתחילת הסתיו, כאשר בצלי הסתונית חשים את זרזיף הגשם הראשון, הם משכימים בבהלה ומזנקים ראשונים מתוך האדמה - זכר לאותו אירוע טראומתי מהגלגול הקודם.

סיפור

מסופר על אישה אשר בעשור הרביעי לחייה חלתה בסרטן. טיפולים רבים ממספר רופאים לא הועילו למצבה שהלך והדרדר. אחרי חודשים ארוכים של מאבק, החליטה להרים ידיים ולטוס למזרח הרחוק, לנופים בהם טיילה בצעירותה, על מנת לספוג קצת יופי ושלווה לפני הסוף המתקרב.

אלא שהגורל רצה אחרת. על אותה טיסה, עלה גורו זקן וחכם והתיישב בכיסא שעל ידה. השניים החלו לדבר והיא סיפרה לו את סיפורה. הזקן היה המום (יחסית לשלווה בהתגלמותה) שאל עוד ועוד שאלות, לא הסכים להעביר נושא, עד שלבסוף פסק- כשנוחתים בשדה, אני ואת קונים כרטיס חזור לישראל.

האישה, האמינה בקסם המקריות והחליטה לבטוח בזקן והלכה אחריו "בעיניים עצומות". תוך כדי הנסיעה משדה התעופה בישראל לכיוון צפון מערב, דיבר הזקן על שני המניעים המרכזיים בחייו של כל אדם - שכל ורגש. את השכל הוא דימה לבעל עיקש וביקורתי ואת הרגש לאישה יצרית ואנרגטית. הוא שאל: כשבא לך לרקוד, עד כמה את חופשייה? מתי פעם אחרונה לקחת לעצמך יום חופש בשביל לבלות? האם מה שאת מרגישה בא לידיי ביטוי בכל רגע או שמא השכל הביקורתי הוא שמוביל את צעדייך?

נאנחה האישה ולא אמרה דבר. ירדו השניים מהמכונית כאשר הגיעו לשמורת טבע. היה זה חורף. מסביב הייתה פריחה יפהפייה בגווני ורוד, סגול בהיר ולבן. התכופף הזקן אל הפרחים הנמוכים ואמר: "את טסת למזרח הרחוק בזמן שפה בישראל נמצאת התשובה לכל השאלות והתרופה למחלה שלך. סתוונית היורה.

הפרח הזה, פועל אך ורק מהרגש, צומח ישירות מהאדמה, אפילו גבעול לא מפריד בינו לבין אדמתו. הוא מחובר למהות שלו. כמו שכל אדם צריך להיות. וכשם שהפרח תמיד מוקף דבורים, זבובים ופרפרים כך גם אנשים שהם כאלה, תמיד מוקפים באנשים אחרים. אושר מושך אושר מושך אושר מושך! אני חושב שהשכל "הגבעולי" הרחיק אותך מאוד מהמהות. כמעט ולא שמעת כבר את רגשותייך. על כן חלית. קחי לך את הפרח הזה לשיעור, להשראה. תספגי יופי ושלווה כמו שרצית והרבה יותר".

הודתה האישה לגורו מעומק נשמתה. הוא נסע בחזרה לטיסה הבאה והיא נשארה לשבת בין פרחי סתוונית היורה. נשמה לתוכה את צבען המלבב וצללה למעמקי רגשותיה. לא לקח הרבה זמן והאישה החלימה והבריאה יותר מאי פעם.    

כתבה: שי עבדת.

שיר

סתוונית היורה  / דב ליפשיץ

סתוונית היורה
בישרה את בוא אהבתי
העולה ופורחת בלב
וכולה ריח עדנים
כריח שלאחר הגשם.

יצאתי מדלת אמותיי
ולעיני קשת רחבה
מקצה רכס ועד קצהו,
מול פני שקיעה
הלוטה בזיו יקרות
מעין האודם ועד הספיר
צובעת הררי זהב

ולעת נעלמה שקיעה
נותרה בראשי תמונתך
העולה ופורחת
כסתוונית היורה
לעת שוך הסופה

עת עלות האהבה

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על סתוונית היורה

תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 11/12/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: עין קובי
על גג המבנה שצופה למעיין
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Elico
Elico 01/12/2020
מצב פריחה: התחלה מיקום: חורבת חנות
בשביל הירידה לעין מטע ובשביל הקיסר
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של שיר בהר
שיר בהר 29/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: תל חדיד
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של שיר בהר
שיר בהר 29/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: פארק יער שהם, שוהם
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 20/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: התדהר, אור עקיבא
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 19/11/2020
מצב פריחה: התחלה מיקום: יער להב
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 19/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: הכרמל בעליה להר שוקף
בעליה בשביל האדום מחורבת רקית להר שוקף בגובה 419.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של Iddo_3270859
Iddo_3270859 17/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: פארק איילון קנדה
יש המון סתווניות בשדה פתוח ליד מפגש שביל ירוק עם שביל כחול (בכניסה לשדה יש מעבר בקר, וחלק ממנו מגודר)
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של שיר בהר
שיר בהר 17/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: קיבוץ יסעור
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של שיר בהר
שיר בהר 16/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: חורבת מלח
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של עידו מגן
עידו מגן 14/11/2020
מצב פריחה: אמצע מיקום: חורבת חנות
הצג ב-waze

תגיות

צמחים סגולים - ורודים נוספים

אטרקציות ופעילויות מומלצות

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

שווה קריאה