סתוונית היורה

| 18/11/2014

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'

מידע

צמח נמוך הנפוץ כמעט בכל  הארץ, אך אינו גדל בקרקע חולית. לסתוונית פקעת חד-שנתית המתרוקנת מדי שנה, כי המזון שנאגר בה משמש את הצמח החדש המתפתח ממנה. פקעת זו נקראת פקעת האם, ומעליה נוצרת פקעת חדשה הנקראת פקעת הבת. פקעת הבת תהיה בשנה הבאה פקעת האם, תוציא שורשים, עלים ופרחים ואחר כך תתרוקן, וחוזר  חלילה. הפריחה  בתחילת החורף. הפרחים מופיעים  לפני שצצים העלים הירוקים. לפרח שלושה עמודי עלי, שישה אבקנים ושישה עלי כותרת. העלים והפרחים בוקעים מהקרקע ללא גבעול. ההאבקה נעשית על ידי זבובים ודבורים. מהסתוונית מפיקים תרופה חשובה המשמשת למלחמה במחלת הסרטן ובחקר מבנה התא. הסתוונית היא פרח מוגן ואסור לקטוף אותה.

כתבה: רות ריכטר.

למה הסתונית מקדימה לצמוח

לפני שנים רבות גרה באחד הכפרים במחוזותינו ילדה קטנה. בפי כל נקראה סתוונית, והוריה קראו לה בכינוי חיבה סתיוי, אולי משום שנולדה בסתיו. סתונית היתה ילדה עצלה ואיטית, וכל בוקר, כאילו להכעיס, היו להוריה ויכוחים על הצורך בהשכמה. אמה היתה מטלטלת אותה, מנערת אותה, מנסה לפנות אליה בכל מיני פיתויים והבטחות, אך כל אלה לא הועילו. כל בוקר היתה מאחרת לקום, ומגיעה לבית הספר באמצע השיעור הראשון. כולם נרתמו בניסיונות לגרום לסתונית לקום בשעת בוקר מוקדמת, אך ללא הועיל. בחופש הגדול ניסתה אימה שוב - סתיוי, סתיוי, קומי לעזור בעבודות הבית! אך סתונית בשלה, תוך כדי שינה ממלמלת - עכשיו חופש, אין בית ספר!      

ומהצורך לעזור בבית התעלמה לחלוטין. עד שיום אחד ממש בסיום החופש הגדול, תוך כדי שטיפת הבית, כאשר כלו כל הקיצים, כשכרגיל התחננה האם בפני הילדה: סתיוי, קומי איני חשה בטוב, לפחות תסדרי ותנקי את החדר שלך. כשבאה התגובה הרגילה, נתקפה האם ברגע של חולשה וזעם, נטלה את הדלי ושפכה את מימיו על סתונית. התעוררה סתונית בבהלה וקפצה מן המיטה. היא ברחה מהבית ואמרה בבכי מר - אני לא רוצה להיות הבת שלך יותר. סתונית הגיעה ליער ושם פגשה אותה מכשפה ששמעה את הבכי שלה והמלמולים לא רוצה להיות ילדה יותר רוצה לישון בלי שיפריעו לי יותר, ו... אופס, המכשפה הפכה את סתונית לפרח.

וכמו באגדות, בתחילת הסתיו, כאשר בצלי הסתונית חשים את זרזיף הגשם הראשון, הם משכימים בבהלה ומזנקים ראשונים מתוך האדמה - זכר לאותו אירוע טראומתי מהגלגול הקודם.

סיפור

מסופר על אישה אשר בעשור הרביעי לחייה חלתה בסרטן. טיפולים רבים ממספר רופאים לא הועילו למצבה שהלך והדרדר. אחרי חודשים ארוכים של מאבק, החליטה להרים ידיים ולטוס למזרח הרחוק, לנופים בהם טיילה בצעירותה, על מנת לספוג קצת יופי ושלווה לפני הסוף המתקרב.

אלא שהגורל רצה אחרת. על אותה טיסה, עלה גורו זקן וחכם והתיישב בכיסא שעל ידה. השניים החלו לדבר והיא סיפרה לו את סיפורה. הזקן היה המום (יחסית לשלווה בהתגלמותה) שאל עוד ועוד שאלות, לא הסכים להעביר נושא, עד שלבסוף פסק- כשנוחתים בשדה, אני ואת קונים כרטיס חזור לישראל.

האישה, האמינה בקסם המקריות והחליטה לבטוח בזקן והלכה אחריו "בעיניים עצומות". תוך כדי הנסיעה משדה התעופה בישראל לכיוון צפון מערב, דיבר הזקן על שני המניעים המרכזיים בחייו של כל אדם - שכל ורגש. את השכל הוא דימה לבעל עיקש וביקורתי ואת הרגש לאישה יצרית ואנרגטית. הוא שאל: כשבא לך לרקוד, עד כמה את חופשייה? מתי פעם אחרונה לקחת לעצמך יום חופש בשביל לבלות? האם מה שאת מרגישה בא לידיי ביטוי בכל רגע או שמא השכל הביקורתי הוא שמוביל את צעדייך?

נאנחה האישה ולא אמרה דבר. ירדו השניים מהמכונית כאשר הגיעו לשמורת טבע. היה זה חורף. מסביב הייתה פריחה יפהפייה בגווני ורוד, סגול בהיר ולבן. התכופף הזקן אל הפרחים הנמוכים ואמר: "את טסת למזרח הרחוק בזמן שפה בישראל נמצאת התשובה לכל השאלות והתרופה למחלה שלך. סתוונית היורה.

הפרח הזה, פועל אך ורק מהרגש, צומח ישירות מהאדמה, אפילו גבעול לא מפריד בינו לבין אדמתו. הוא מחובר למהות שלו. כמו שכל אדם צריך להיות. וכשם שהפרח תמיד מוקף דבורים, זבובים ופרפרים כך גם אנשים שהם כאלה, תמיד מוקפים באנשים אחרים. אושר מושך אושר מושך אושר מושך! אני חושב שהשכל "הגבעולי" הרחיק אותך מאוד מהמהות. כמעט ולא שמעת כבר את רגשותייך. על כן חלית. קחי לך את הפרח הזה לשיעור, להשראה. תספגי יופי ושלווה כמו שרצית והרבה יותר".

הודתה האישה לגורו מעומק נשמתה. הוא נסע בחזרה לטיסה הבאה והיא נשארה לשבת בין פרחי סתוונית היורה. נשמה לתוכה את צבען המלבב וצללה למעמקי רגשותיה. לא לקח הרבה זמן והאישה החלימה והבריאה יותר מאי פעם.    

כתבה: שי עבדת.

 

שיר

סתוונית היורה  / דב ליפשיץ

סתוונית היורה
בישרה את בוא אהבתי
העולה ופורחת בלב
וכולה ריח עדנים
כריח שלאחר הגשם.

יצאתי מדלת אמותיי
ולעיני קשת רחבה
מקצה רכס ועד קצהו,
מול פני שקיעה
הלוטה בזיו יקרות
מעין האודם ועד הספיר
צובעת הררי זהב

ולעת נעלמה שקיעה
נותרה בראשי תמונתך
העולה ופורחת
כסתוונית היורה
לעת שוך הסופה

עת עלות האהבה

חוות דעת על סתוונית היורה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על סתוונית היורה

 • תאריך הדיווח: 24/11/2018
  מדווח: אורית_3244162
  מיקום: הר הרוח
 • תאריך הדיווח: 23/11/2018
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: פארק איילון קנדה
  הערות: באותו מקום שראיתי את הנרקיסים היו גם די הרבה סתווניות
 • תאריך הדיווח: 23/11/2018
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: נחל יתלה
  הערות: במסלול של נחל יתלה - פונים שמאלה לכיוון יער יהדות פולין מהכביש שמוביל לנטף, ונוסעים בדרך עפר עד ההגעה לחניון, שם מתחיל השביל
 • תאריך הדיווח: 23/11/2018
  מדווח: עדו גנירם
  מיקום: עין עיתאב
  הערות: בכניסה לשביל של עין עתאב, אחרי בית העלמין שליד נס הרים, נרקיס ושלל סתווניות.
 • תאריך הדיווח: 17/11/2018
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: מצפור מלכיה
  הערות: בדרך למצפור יש כמה עשרות פרחים
 • תאריך הדיווח: 10/11/2018
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: יער הקדושים, אשתאול
  הערות: מעט אחרי הפניה ליקב פלאם מכביש 395 יש כמה מקבצי סתווניות יפים. כל היער מכוסה עשב ירוק - תענוג!
 • תאריך הדיווח: 09/12/2017
  מדווח: עידו מגן
  מיקום: נחל יתלה, הרי יהודה
  הערות: המון פרחים במסלול הירוק שמתחיל ביער יהדות פולין וגם ביער עצמו
 • תאריך הדיווח: 08/11/2016
  מדווח: אלחי47
  מיקום: גבעת עדה-גן המייסדים
  הערות: ליד פריחת 5 פרטים של חלמונית זעירה.
 • תאריך הדיווח: 21/11/2015
  מדווח: יוחאי כורם
  מיקום: גבעת גד
 • תאריך הדיווח: 23/11/2014
  מדווח: galithatan
  מיקום: פאר המצלבה, ירושלים
  הערות: בפארק המצלבה יש נקודות מלאות בפריחה הסגולה
 • תאריך הדיווח: 14/11/2014
  מדווח: אלחי47
  מיקום: הר תבור
  הערות: פריחה מדהימה
לכל דיווחי הפריחה של סתוונית היורה