כלנית מצויה

צמחי ישראל

שמות

שמירת טבע

  • צמח מוגן:
    כן

תכונות

  • צורת גידול:
    גיאופיט
  • צבע הפרח:
    אדום

זמן פריחה

ינו
פבר
מרץ
אפר
מאי
יונ
יול
אוג
ספט
אוק
נוב
דצמ

מידע

שיר

 כלניות / ביצוע: שושנה דמארי, מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי

הערב בא, שקיעה בהר יוקדת
אני חולמת ורואות עיני:
הגייאה נערה קטנה יורדת
ובאש כלניות לוהט הגיא.

את הפרחים לצרור היא תלקט לה
ובשבילים המתכסים בטל
אל אמא היא נחפזת וקוראת לה:
הביטי מה הבאתי לך בסל!

כלניות,
כלניות,
כלניות אדמדמות אדמוניות
כלניות,
כלניות,
כלניות מטוללות חינניות.

אגדה

מלך של ממלכה רחוקה רצה לחתן את בנו הנסיך וערך נשף מפואר כדי לבחור לו כלה. כל העם התרגש והתגנדר, ורק שלוש אחיות – נורית, כלנית ופרגית – לקחו הכל בקלות. ביום הנשף הלכו בצהריים האחויות לקנות להן שמלה – כל אחת לבדה. אחר הצהריים נפגשו האחיות, ולמרבה הפלא גילו ששלושתן קנו שמלה…אדומה!

מה לעשות, האחיות אובדות עצות. כיצד יבדיל הנסיך בין האחיות? לבסוף מצאו האחיות פתרון:

האחות הראשונה הניחה צעיף לבן לצווארה, האחות השניה הבריקה את שמלתה וקישטה אותה בפייטים נוצצים והאחות השלישית ענדה עגילים שחורים לאוזניה.

הגיעו האחיות לנשף ומיד בלטו בשטח. יופין בלט למרחקים. לנסיך לא היתה ברירה והוא התאהב בשלושתן… אבל במי יבחר? רקד הנסיך עם שלושתן, שוחח עם שלושתן והוקסם. גם חבריו הטובים לא ידעו ליעץ לו. לא ידע מה להחליט ולבסוף (למרות שזהו פתרון לא מקובל) בחר בשלושתן. עם כל אחת מהן הוא מבלה תקופה אחרת בשנה על פי הסכם...

הראשונה למפגש הססגוני היא הכלנית וניתן לזהותה בצעיפה הלבן, סביב עלי הכותרת הפנימיים. השניה היא הנורית שעלי הכותרת שלה מבריקים. שלישי היא הפרג שמתחת לעלי הכותרת בצד החיצוני יש סימנים שחורים- סימני העגילים.

סדר האחיות הוא סדר פריחתן. כולן אדומות ומתחרות על המאביקים, ולכן כל פרח פורח בתקופה שניה עם בוא האביב. זוכרים זאת בעזרת ראשי התיבות כנ"ף: כלנית, נורית, פרג.

ראו גרסה מלאה בהמשך.

כיצד ניתן להבחין בין הפרחים בשטח ?

כלנית- אין עלי גביע, 5 עלי כותרת ויותר.

נורית- יש עלי גביע, 5 עלי כותרת ויותר.

פרג - בדכ 4 עלי כותרת ללא עלי גביע.

משמעות הפריחה האדומה

פרחי צלחת אדומים, כמו הכלנית והנורית, הם תופעה מיוחדת לצמחייה הים-תיכונית. לכל הצמחים בקבוצת פרחי הצלחת האדומים אין צוף בפרחיהם ונמשכות אליהם חיפושיות מיוחדות מסוג האמפיקומה, הניזונות מהאבקה שבפרח, מסתבר, כי רוב החיפושיות בעולם אינו מזהות את הצבע האדום ואילו חיפושיות האמפיקומה נמשכות דווקא לצבע האדום. על-ידי התאמה זו בין החיפושיות לבין פרחים אלה זוכות החיפושיות במזון עשיר (אבקה צמחים) והצמחים זוכים בהפרייה. פרט לקבוצת פרחי הצלחת האדומים, נדירים מאוד בארץ פרחי בר בצבע אדום.

הכלנית

זהו צמח רב-שנתי ממשפחת הנוריתיים. רוב הכלניות הן אדומות - אבל יש גם כלניות כחולות, סגולות ולבנות. עלי העטיף של הפרח נפתחים בבוקר. הכלנית פורחת זמן קצר יחסית - מדצמבר ועד מרץ. הכלניות נפגעו באופן קשה מאוד מקטיפה מאסיבית וכמעט שנכחדו מהארץ בשנות החמישים. כיום זהו צמח מוגן ואסור לקטוף אותו. בלילות ובימים גשומים פרחי הכלניות נסגרים ומגינים על האיברים העדינים שבתוכם. חיפושיות ודבורים מנצלות זאת, ונוהגות להסתתר ולישון בפרחים הסגורים.

כלניות בצבעים נוספים

הכלניות מגיעות לא רק בצבע אדום, אלא גם בצבעים כחול, לבן ורוד וסגול. את הכלנית הכחולה למשל תוכלו למצוא למשל בהר מירון, באזור בית גאן.

נורית אסיה

הנורית הינה גיאופיט ממשפחת הנוריתיים אשר נפוץ מצפון הארץ עד הנגב. היא מחליפה בפריחתה את הכלנית. מקור השם בערבית (נור=אש) למרות שהיא היחידה מ- 20 המינים ממשפחתה שבצבע אדום. עלי הכותרת של חלקים ומבריקים וניתן לעיתים למצוא גם נוריות כתומות או צהובות. הפריחה בחודשים פברואר-אפריל.

פרג אגסני

הפרג הינו צמח עשבוני חדש שנתי ממשפחת הפרגיים. הוא נפוץ בצפון ומרכז הארץ בעיקר בבתות. הצמח וכפתורי הפריחה זיפניים. שני עלי הגביע נושרים עם פתיחת הפרח ולכן לא נמצא אותם. בהמשך נושרים גם עלי הכותרת והפרי הוא דמוי ביצה הפוכה.עיקר הפריחה בחודשים מרץ - מאי.

על מקור השם ועוד

 מאת עודד פורת / מנהל חינוכי מדרשת הגולן, מתוך מקור ראשון

בלקסיקון הצמחים החדש שנכתב על ידי פרופ' אבי שמידע והוצא לאור עי הוצאת 'מפה' ערוך בשיטת הצבעים. על מנת למצוא פרח מסוים עליך לדפדף אל הדפים שבצבע עלי הכותרת שלו. בבדיקה מתברר שהצבע בעל מספר הדפים הנמוך ביותר הוא האדום, אולם באופן לא מפתיע הוא הפותח את הספר. בכל זאת, אדום זה אדום. בטבע, הצבע האדום נקשר אסוציאטיבית לפרח שאולי הוא המפורסם בישראל, הכלנית.

הכלנית לא מופיעה בשמה בתנך, מה שמעלה תהייה האם פרח זה חדש באזורנו. לא סביר שנביאינו הכירו את הפרח, ולא נעשה בו ולו שימוש אחד בדימוייהם, שקשורים קשר הדוק לטבע הארצישראלי. ובכן, הכלנית דווקא איננה פרח חדש, והיא כנראה מופיעה בספר ישעיהו, אם כי בהקשר לא חיובי במיוחד. כדימוי לעזובה שתשרור בארץ, מוכיח הנביא בפרק יז את ישראל כי שכחת א-להי ישעך וצור מעוזך לא זכרת, על כן תטעי נטעי נעמנים, וזמורת זר תזרענו. שמו הערבי של הכלנית הוא שאקיק א-נעמן, ור' אברהם אבן עזרא מזהה את אותם נטעי נעמנים עם פרח הכלנית, שנוהג להשתלט על שטחי כרמים עזובים גם בתקופתנו.

כיצד הגענו אפוא לשם כלנית? זכויות היוצרים שמורות ככל הנראה לחוקר הרב עמנואל לעף, רב קהילת סיגד שבהונגריה שנפטר בשנת 1944, שהיה חוקר צמחי ארץ ישראל מהגדולים בדורו על אף שלא ביקר בארץ. הרב לעף זיהה את הצמח כלניתא המופיע במסכת פסחים דף לז ככלנית, למרות ששם מדובר כנראה לפרג, הדומה מאוד לכלנית אך פורח מאוחר ממנו ושייך מבחינה בוטנית למשפחת הפרגיים, בעוד הכלנית שייכת למשפחת הנוריתיים. ניתן גם לומר שמקור שמה ביופייה המזכיר כלה בחופתה. כך או כך, השם כבר השתרש היטב, ולא נהייה ממשביתי השמחות. הרמבם זיהה את פרח הכלנית כשושנת המלך המוזכרת במסכת כלאיים.

אותנו מעניין בעיקר יופיה של הכלנית, ולשם כך  נלך לראותה במלוא תפארתה והדרה, כשהיא נפרשת במרחבים. לשם כך ניסע אל מנחת מגידו שבלב עמק יזרעאל. המנחת, הממוקם 200 מ' מערבית לצומת התענכים שבכביש עפולה-חדרה (כביש 65), הוקם על ידי הצבא הבריטי. הפעם האחרונה שבה התפרסם בזכות אירוע תעופתי היה ב-11 באוקטובר 1989, כשנחת בו מיג 23 סורי ובתוכו מייג'ור עאדל באסם ,טייס קרב סורי שהחליט לערוק לפתע לישראל. אולם, פרסומו בא לו גם בזכות שדות הכלניות האדירים המשתרעים בסמוך לגדרותיו, בינות לחורשת האקליפטוסים הצפופה.

הכלנית, יודע כל ילד, מאופיינת בצבעה האדום. אז זהו, שלא. כאן משום מה תמצאו אותה בגוני לבן, סגול, ורוד, ארגמן וכחול. לשום מה הזה יש הסבר מדעי מורכב שלא כאן המקום להעלותו, אולם גם עבור המטייל המצוי נקל להבחין שהחלוקה הינה גיאוגרפית: באזור דרום הארץ, בעיקר בנגב הצפון- מערבי, הכלנית אדומה בלבד; בהרי השומרון מתווספת אליה הכלנית הלבנה, ובאדמות עמקי הצפון הכבדות ובהרי הכרמל ניתן לראותה בשלל גוונים. גם מועדי הפריחה שונים במקצת, ואלו האדומות מתאחרות ביחס לגוונים האחרים. כך, גם מי שזמנו אינו בידו כעת יכול לבדוק ביומן ולמצוא זמן עד סוף אדר. אל דאגה, גם מבקרים רבים לא יחריבו את האתר, שכן בעקבות צמצום מרחבי הטבע הפתוחים בארצנו המתפתחת קקל התקינה שבילים וגידרה את המרחבים הפורחים של הכלניות, כך שכולם יוכלו ליהנות מהיופי המשכר של הפריחה.

גרסה מלאה לאגדה

כלנית הנורית והפרג

לפני שנים רבות שלט בארץ  מלך אדיר ונאור, ולמלך בן יחיד ואהוב. הגיע בן המלך, הנסיך, לפירקו ויצא לתור בממלכת אביו אחר נערה שתהיה ראויה לחלוק עימו את ימיו בגני הארמון ואת לילותיו באפיריון המפואר, ואת כס המלכות כאשר ירש את אביו. נדד על פני ערי המחוז, הכפרים והעירות ובכל מקום נתנו לו את הכבוד הראוי, התחככו בו רבות מבנות ציון, אך הנסיך המתוסכל חזר לארמון אביו בגפו כפי שיצא. זימן אותו אביו ואמר לו: לא מן הראוי שבן המלכות יהא מחזר על הפתחים ומחפש לעצמו שידוך, תבואנה בנות ישראל ותתיצבנה לפניך. וכך התגבש הראיון לערוך נשף המוני ומפואר שבו תשתתפנה יעלות החן בנות ציון ותצגנה את כישורהן. ניקבע תאריך היעד, ופורסם הדבר בכלי התקשורת של ממלכת ציון, ברדיו בטלביזיה בכל הערוצים, וכן בעתונות ובשלטי חוצות.

בכפר קטן בפרברי העיר הגדולה חיה משפחה חד הורית, אמא ושלוש בנותיה. שם האחת כלנית, השניה נורית והשלישית ניקראה בשם פרג. כל אחת יפה יותר מאחותה. שמעו את דבר המפרסם ויצאה נפש הבנות להשתתף בנשף. גם האם שבדרך כלל חסכה בהוצאות ולא הרשתה לבני ביתה מותרות ביד רחבה, נאותה הפעם לתחנוני הבנות מתוך תקוה סמויה שאולי התמזל מזלה ותפול בידה ההזדמנות, באמצעות אחת מבנותיה, להתקרב לבית המלכות. צידה את האחת בפנקס צ'קים את השניה בישראכרט ואת השלישית בכרטיס הויזה ושלחה אותם, כל אחת לחוד, לחנויות היוקרה של העיר הגדולה. רמזה להם שהפעם לא תחסכונה מעצמם דבר בנושא הלבוש.

הגיע יום הנשף כל אחת מתלבשת ומתאפרת בגפה בחדרה הפרטי. וברגע המיועד הגיחו כולם יחדיו לחדר המגורים המרכזי. והנה שוד ושבר, כולם הופיעו באותה שמלה בצבע אדום! כמו שהן זוהרות בצבע השני, החוירו!  ונפלו פניהן! ראתה האם את ההלם בפני הבנות, תפסה יוזמה, רצה לחדרה, שלפה את תיבת התכשיטים הסודית, נטל ממנה מחרוזת עינבר הניחם על צואר כלנית, ושילחה אותה לנשף.  הוציאה שפורפרת ספרי הברקה התיזה על שמלתה של נורית ודירבנה אותה לרוץ לנשף.  נטלה חגורה משובצת אבנים יקרות ענדה למותני פרג וגם עגילים שחורים נתנה באוזניה ושלחה גם אותה לנשף.

המסיבה נימשכה כל אותו הלילה, כאשר הנסיך רוקד ומבלה עם מבחר הנערות שהגיעו מכל רחבי המדינה. חבר המומחים שהועמד לרשות הנסיך מדד בעינים בוחנות את יעלות החן. רשם רשימות, נתן ציונים והעריך את התבונה היופי והקסם שבכל מועמדת. עם סיום הנשף כשכל המהומה שכחה לקח הנסיך את התוצאות והלך להציגן בפני אביו המלך. סח הנסיך בפני המלך - מכל העלמות נותרו שלש שאין אני מצליח לבחור בניהן, שמן: כלנית נורית ופרג. אחרי הרהור קל ענה המלך: ולמה לך בני להתחבט קשות, הרי אתה נסיך ובעתיד תהיה מלך, וככזה תוכל לקחת לך את כל השלוש. וכך תעשה: עם בא תחילת החורף תזמין אליך את כלנית,ותבלה עמך במהלך החורף. בסוף החורף תזמין לארמונך את נורית. ובשלהי האביב ותחילת הקיץ תעדיף את פרג. ויוסף הבן ויקשה, ומה אעשה במהלך הקיץ? ויען האב לדעתי עם שלש אלה תזדקק לחודשי מנוחה ארוכים, עד בא החורף. וכך היה! עד היום הזה פורחת הכלנית בתחילת החורף, הנורית בתחילת האביב והפרג פורח בשלהי האביב ובתחילת הקיץ.

תצפיות, מסלולים ואתרי פריחה

טוען את המפה
תאריך אזור מיקום מצב הפריחה מחבר הערות סטטוס
18/3/2015 מרכז הנגב והמכתשים מרכז הנגב והמכתשים - נ"צ: 164409/487829
רום: 902
אמצע אלחי47 מצב העלים: ירוקשדה מרהיב של כלניות !!!אדומות ולבנות ,זמזומיות וערטנית השדות, עלרקע ירוק בנחל אליאב מאושר
18/3/2015 מרכז הנגב והמכתשים מרכז הנגב והמכתשים - נ"צ: 164409/487829
רום: 902
אמצע אלחי47 מצב העלים: ירוקשדה מרהיב של כלניות !!!אדומות ולבנות ,זמזומיות וערטנית השדות, עלרקע ירוק בנחל אליאב מאושר
14/3/2015 מישור החוף וגוש דן יער גברעם - נ"צ: 164489/610785 סוף Nightrider מצב העלים: ירוק מעט יחסית מאושר
6/3/2015 הרי ירושלים והשפלה סתריה (יער נען) - נ"צ: 186209/644598
רום: 94
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
2/3/2015 הרי ירושלים והשפלה נתיב הרכבת לירושלים - נ"צ: 206751/628629 אמצע עידו מגן מאושר
1/3/2015 כרמל, רמות מנשה והשרון דרום מזרח הר הכרמל - נ"צ: 207499/738036 אמצע אלחי47 מצב העלים: ירוק פרי: אין מאושר
28/2/2015 כרמל, רמות מנשה והשרון יער אליקים - נ"צ: 206401/728585 אמצע עידו מגן יש הרבה גם ליד התורמוסים וגם במסלול הרקפות שמתחיל בחניון הסמוך לתחנת הדלק שמול מחנה אליקים. רקפות דווקא כמעט ואין, נראה שעבר זמנן. מאושר
28/2/2015 גליל תחתון, עמקים וגלבוע פארק רמות מנשה ליד קיבוץ הזורע - נ"צ: 213829/721442 אמצע עידו מגן שפע פריחה בכל כבישי הפארק, שנראה מקסים גם בזכות העשב הירוק. יש גם הרבה כלניות בעמק השלום אבל לא מומלץ לבוא בשבת בשל רעש טרקטורונים וריח מנגלים מאושר
27/2/2015 צפון הנגב שוקדה - נ"צ: 155234/592901 סוף oritadato מאושר
25/2/2015 גליל עליון וגליל מערבי גליל עליון - נ"צ: 227805/764492
רום: 685
אמצע אלחי47 מצב העלים: ירוק פרי: איןבפארק הסלעים-הר סנה באחו קטן בשביל האדום-שפע כלניות בשלל צבעים-סגולות;ורודות ואדומות. באזור זה נראה גםסחלב מצויר ויקינטון מאושר
14/2/2015 הרי ירושלים והשפלה חרבת נכס - נ"צ: 195507/644006 אמצע עידו מגן מאושר
7/2/2015 מישור החוף וגוש דן דרך נוף נחל שקמה - נ"צ: 162833/607315 אמצע עידו מגן הכניסה לדרך מהכביש המוביל לבית העלמין של קיבוץ אור הנר מאושר
6/2/2015 צפון הנגב יער סעד - נ"צ: 155365/597721 אמצע יוחאי כורם מרוודי פריחת כלניות ביער סעד מאושר
6/2/2015 צפון הנגב שמורת בארי (מפעל הגופרית) - נ"צ: 148560/592367
רום: 89
אמצע יוחאי כורם מאושר
5/2/2015 הרי ירושלים והשפלה פארק עדולם - נ"צ: 221718/630198 אמצע Alisa3182201 מאושר
4/2/2015 צפון הנגב שמורת פורה - נ"צ: 178533/600216 אמצע עידו מגן מאושר
4/2/2015 צפון הנגב יער שוקדה - נ"צ: 153532/592827 אמצע עידו מגן נראה כי הפריחה כבר אחרי השיא, בניגוד לתקופה המקבילה בשנים קודמות. אבל עדיין המראה מרהיב. מאושר
31/1/2015 הרי ירושלים והשפלה שביל המעיינות בפארק קנדה - נ"צ: 199451/638194 אמצע עידו מגן גם בעליה לתל עקד מאושר
31/1/2015 הרי ירושלים והשפלה עמק הארזים - נ"צ: 219048/631866 אמצע גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: אין מאושר
24/1/2015 הרי ירושלים והשפלה תל בית שמש - נ"צ: 197741/628960 אמצע עידו מגן התל נמצא מעט דרומית לבית שמש. ניתן להחנות בשוליים של כביש 38 (תדעו בדיוק איפה לפי כמות המכוניות שחונה שם בשבת) אבל עדיף להמשיך מעט דרומה, לפנות ימינה לכיוון מושב ישעי, ולהחנות בשוליים לאחר הפניה (שם בד"כ פחות עמוס). מאושר
24/1/2015 הרי ירושלים והשפלה מטע זיתים בדרך למנזר בית ג'מאל - נ"צ: 197483/625941 התחלה עידו מגן יש לפנות לכיוון מנזר בית ג'מאל מכביש 38 (שמאלה לבאים מכיוון בית שמש) ומיד לפנות ימינה לדרך עפר העוברת בתוך מטע זיתים, עד שמגיעים לאחו ושם מחנים. יש פחות כלניות מאשר בתל בית שמש אבל עדיין כמות מרשימה מאושר
24/1/2015 גליל תחתון, עמקים וגלבוע מנחת מגידו - נ"צ: 222474/722290 אמצע soundv מרבדי כלניות בשלל צבעים במנחת מגידו מאושר
23/1/2015 מישור החוף וגוש דן גבעת הכורכר נס ציונה - נ"צ: 179725/649081 התחלה עידו מגן הכניסה מדרך גבעות הכורכר פינת השריון. יש להיכנס לשביל, לפנות ימינה ואח״כ שוב ימינה, ואז השביל מתעקל שמאלה ועולה למעלה. יש המון כלניות לכל אורכו מאושר
17/1/2015 הרי ירושלים והשפלה גבעת תיתורה במודיעין - נ"צ: 208652/641705 התחלה עידו מגן יש כמה מאות כלניות אבל נראה שהשיא עוד לפנינו. רקפות היו גם כן, אבל מעט מאד מאושר
3/1/2015 מישור החוף וגוש דן מנחת מגידו - נ"צ: 180673/651758 אמצע עידו מגן המון כלניות - בעיקר לבנות ורודות וסגולות. מעט מאד אדומות מאושר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

שירותי תיירות מומלצים