כלנית מצויה

צמחי ישראל

שמות

שמירת טבע

  • צמח מוגן:
    כן

תכונות

  • צורת גידול:
    גיאופיט
  • צבע הפרח:
    אדום

זמן פריחה

ינו
פבר
מרץ
אפר
מאי
יונ
יול
אוג
ספט
אוק
נוב
דצמ

מידע

שיר

 כלניות / ביצוע: שושנה דמארי, מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי

הערב בא, שקיעה בהר יוקדת
אני חולמת ורואות עיני:
הגייאה נערה קטנה יורדת
ובאש כלניות לוהט הגיא.

את הפרחים לצרור היא תלקט לה
ובשבילים המתכסים בטל
אל אמא היא נחפזת וקוראת לה:
הביטי מה הבאתי לך בסל!

כלניות,
כלניות,
כלניות אדמדמות אדמוניות
כלניות,
כלניות,
כלניות מטוללות חינניות.

אגדה

מלך של ממלכה רחוקה רוצה לחתן את בנו הנסיך ועורך נשף מפואר כדי לבחור כלה לבנו. כל העם מתרגש ומתגנדר רק שלוש אחיות, נורית, כלנית פרגית לוקחות הכל בקלות. באותו יום של הנשף הולכות בצהריים כל אחות לקנות לה שמלה, כל אחת לבדה. אחר הצהריים נפגשות האחיות ולמרבה הפלא כולן קנו שמלה… אדומה !!

מה לעשות, האחיות אובדות עצות. כיצד יבדיל הנסיך בין האחיות? לבסוף מצאו האחיות פתרון:

האחות הראשונה הניחה צעיף לבן לצווארה. האחות השניה הבריקה את שמלתה וקישטה אותה בפייטים נוצצים והאחות ענדה עגילים שחורים באוזניה.

הגיעו האחיות לנשף ומיד בלטו בשטח. יופין בלט למרחקים. לנסיך לא היתה ברירה והוא התאהב בשלושתן…  אבל במי יבחר? רקד הנסיך עם שלושתן, שוחח עם שלושתן והוקסם. גם חבריו הטובים לא ידעו ליעץ לו. לא ידע מה להחליט ולבסוף (למרות שזהו פתרון לא מקובל) בחר בשלושתן. עם כל אחת מהן הוא מבלה תקופה אחרת בשנה על פי הסכם...

הראשונה למפגש הססגוני היא הכלנית וניתן לזהותה בצעיפה הלבן - סביב עלי הכותרת הפנימיים. השניה היא הנורית שעלי הכותרת שלה מבריקים. שלישי היא הפרג שמתחת לעלי הכותרת בצד החיצוני יש סימנים שחורים- סימני העגילים.

סדר האחיות הוא סדר פריחתן. שהרי כולן אדומות ומתחרות על המאביקים, ולכן כל פרח פורח בתקופה שניה עם בוא האביב. זוכרים זאת בעזרת ראשי התיבות כנף : כלנית, נורית, פרג

ראו גרסה מלאה בהמשך..

כיצד ניתן להבחין בין הפרחים בשטח ?

כלנית- אין עלי גביע, 5 עלי כותרת ויותר.

נורית- יש עלי גביע, 5 עלי כותרת ויותר.

פרג - בדכ 4 עלי כותרת ללא עלי גביע.

משמעות הפריחה האדומה

פרחי צלחת אדומים, כמו הכלנית והנורית, הם תופעה מיוחדת לצמחייה הים-תיכונית. לכל הצמחים בקבוצת פרחי הצלחת האדומים אין צוף בפרחיהם ונמשכות אליהם חיפושיות מיוחדות מסוג האמפיקומה, הניזונות מהאבקה שבפרח, מסתבר, כי רוב החיפושיות בעולם אינו מזהות את הצבע האדום ואילו חיפושיות האמפיקומה נמשכות דווקא לצבע האדום. על-ידי התאמה זו בין החיפושיות לבין פרחים אלה זוכות החיפושיות במזון עשיר (אבקה צמחים) והצמחים זוכים בהפרייה. פרט לקבוצת פרחי הצלחת האדומים, נדירים מאוד בארץ פרחי בר בצבע אדום.

הכלנית

זהו צמח רב-שנתי ממשפחת הנוריתיים. רוב הכלניות הן אדומות - אבל יש גם כלניות כחולות, סגולות ולבנות. עלי העטיף של הפרח נפתחים בבוקר. הכלנית פורחת זמן קצר יחסית - מדצמבר ועד מרץ. הכלניות נפגעו באופן קשה מאוד מקטיפה מאסיבית וכמעט שנכחדו מהארץ בשנות החמישים. כיום זהו צמח מוגן ואסור לקטוף אותו. בלילות ובימים גשומים פרחי הכלניות נסגרים ומגינים על האיברים העדינים שבתוכם. חיפושיות ודבורים מנצלות זאת, ונוהגות להסתתר ולישון בפרחים הסגורים.

כלניות בצבעים נוספים

הכלניות מגיעות לא רק בצבע אדום, אלא גם בצבעים כחול, לבן ורוד וסגול. את הכלנית הכחולה למשל תוכלו למצוא למשל בהר מירון, באזור בית גאן.

נורית אסיה

הנורית הינה גיאופיט ממשפחת הנוריתיים אשר נפוץ מצפון הארץ עד הנגב. היא מחליפה בפריחתה את הכלנית. מקור השם בערבית (נור=אש) למרות שהיא היחידה מ- 20 המינים ממשפחתה שבצבע אדום. עלי הכותרת של חלקים ומבריקים וניתן לעיתים למצוא גם נוריות כתומות או צהובות. הפריחה בחודשים פברואר-אפריל.

פרג אגסני

הפרג הינו צמח עשבוני חדש שנתי ממשפחת הפרגיים. הוא נפוץ בצפון ומרכז הארץ בעיקר בבתות. הצמח וכפתורי הפריחה זיפניים. שני עלי הגביע נושרים עם פתיחת הפרח ולכן לא נמצא אותם. בהמשך נושרים גם עלי הכותרת והפרי הוא דמוי ביצה הפוכה.עיקר הפריחה בחודשים מרץ - מאי.

על מקור השם ועוד

 מאת עודד פורת / מנהל חינוכי מדרשת הגולן, מתוך מקור ראשון

בלקסיקון הצמחים החדש שנכתב על ידי פרופ' אבי שמידע והוצא לאור עי הוצאת 'מפה' ערוך בשיטת הצבעים. על מנת למצוא פרח מסוים עליך לדפדף אל הדפים שבצבע עלי הכותרת שלו. בבדיקה מתברר שהצבע בעל מספר הדפים הנמוך ביותר הוא האדום, אולם באופן לא מפתיע הוא הפותח את הספר. בכל זאת, אדום זה אדום. בטבע, הצבע האדום נקשר אסוציאטיבית לפרח שאולי הוא המפורסם בישראל, הכלנית.

הכלנית לא מופיעה בשמה בתנך, מה שמעלה תהייה האם פרח זה חדש באזורנו. לא סביר שנביאינו הכירו את הפרח, ולא נעשה בו ולו שימוש אחד בדימוייהם, שקשורים קשר הדוק לטבע הארצישראלי. ובכן, הכלנית דווקא איננה פרח חדש, והיא כנראה מופיעה בספר ישעיהו, אם כי בהקשר לא חיובי במיוחד. כדימוי לעזובה שתשרור בארץ, מוכיח הנביא בפרק יז את ישראל כי שכחת א-להי ישעך וצור מעוזך לא זכרת, על כן תטעי נטעי נעמנים, וזמורת זר תזרענו. שמו הערבי של הכלנית הוא שאקיק א-נעמן, ור' אברהם אבן עזרא מזהה את אותם נטעי נעמנים עם פרח הכלנית, שנוהג להשתלט על שטחי כרמים עזובים גם בתקופתנו.

כיצד הגענו אפוא לשם כלנית? זכויות היוצרים שמורות ככל הנראה לחוקר הרב עמנואל לעף, רב קהילת סיגד שבהונגריה שנפטר בשנת 1944, שהיה חוקר צמחי ארץ ישראל מהגדולים בדורו על אף שלא ביקר בארץ. הרב לעף זיהה את הצמח כלניתא המופיע במסכת פסחים דף לז ככלנית, למרות ששם מדובר כנראה לפרג, הדומה מאוד לכלנית אך פורח מאוחר ממנו ושייך מבחינה בוטנית למשפחת הפרגיים, בעוד הכלנית שייכת למשפחת הנוריתיים. ניתן גם לומר שמקור שמה ביופייה המזכיר כלה בחופתה. כך או כך, השם כבר השתרש היטב, ולא נהייה ממשביתי השמחות. הרמבם זיהה את פרח הכלנית כשושנת המלך המוזכרת במסכת כלאיים.

אותנו מעניין בעיקר יופיה של הכלנית, ולשם כך  נלך לראותה במלוא תפארתה והדרה, כשהיא נפרשת במרחבים. לשם כך ניסע אל מנחת מגידו שבלב עמק יזרעאל. המנחת, הממוקם 200 מ' מערבית לצומת התענכים שבכביש עפולה-חדרה (כביש 65), הוקם על ידי הצבא הבריטי. הפעם האחרונה שבה התפרסם בזכות אירוע תעופתי היה ב-11 באוקטובר 1989, כשנחת בו מיג 23 סורי ובתוכו מייג'ור עאדל באסם ,טייס קרב סורי שהחליט לערוק לפתע לישראל. אולם, פרסומו בא לו גם בזכות שדות הכלניות האדירים המשתרעים בסמוך לגדרותיו, בינות לחורשת האקליפטוסים הצפופה.

הכלנית, יודע כל ילד, מאופיינת בצבעה האדום. אז זהו, שלא. כאן משום מה תמצאו אותה בגוני לבן, סגול, ורוד, ארגמן וכחול. לשום מה הזה יש הסבר מדעי מורכב שלא כאן המקום להעלותו, אולם גם עבור המטייל המצוי נקל להבחין שהחלוקה הינה גיאוגרפית: באזור דרום הארץ, בעיקר בנגב הצפון- מערבי, הכלנית אדומה בלבד; בהרי השומרון מתווספת אליה הכלנית הלבנה, ובאדמות עמקי הצפון הכבדות ובהרי הכרמל ניתן לראותה בשלל גוונים. גם מועדי הפריחה שונים במקצת, ואלו האדומות מתאחרות ביחס לגוונים האחרים. כך, גם מי שזמנו אינו בידו כעת יכול לבדוק ביומן ולמצוא זמן עד סוף אדר. אל דאגה, גם מבקרים רבים לא יחריבו את האתר, שכן בעקבות צמצום מרחבי הטבע הפתוחים בארצנו המתפתחת קקל התקינה שבילים וגידרה את המרחבים הפורחים של הכלניות, כך שכולם יוכלו ליהנות מהיופי המשכר של הפריחה.

גרסה מלאה לאגדה

כלנית הנורית והפרג

לפני שנים רבות שלט בארץ  מלך אדיר ונאור, ולמלך בן יחיד ואהוב. הגיע בן המלך, הנסיך, לפירקו ויצא לתור בממלכת אביו אחר נערה שתהיה ראויה לחלוק עימו את ימיו בגני הארמון ואת לילותיו באפיריון המפואר, ואת כס המלכות כאשר ירש את אביו. נדד על פני ערי המחוז, הכפרים והעירות ובכל מקום נתנו לו את הכבוד הראוי, התחככו בו רבות מבנות ציון, אך הנסיך המתוסכל חזר לארמון אביו בגפו כפי שיצא. זימן אותו אביו ואמר לו: לא מן הראוי שבן המלכות יהא מחזר על הפתחים ומחפש לעצמו שידוך, תבואנה בנות ישראל ותתיצבנה לפניך. וכך התגבש הראיון לערוך נשף המוני ומפואר שבו תשתתפנה יעלות החן בנות ציון ותצגנה את כישורהן. ניקבע תאריך היעד, ופורסם הדבר בכלי התקשורת של ממלכת ציון, ברדיו בטלביזיה בכל הערוצים, וכן בעתונות ובשלטי חוצות.

בכפר קטן בפרברי העיר הגדולה חיה משפחה חד הורית, אמא ושלוש בנותיה. שם האחת כלנית, השניה נורית והשלישית ניקראה בשם פרג. כל אחת יפה יותר מאחותה. שמעו את דבר המפרסם ויצאה נפש הבנות להשתתף בנשף. גם האם שבדרך כלל חסכה בהוצאות ולא הרשתה לבני ביתה מותרות ביד רחבה, נאותה הפעם לתחנוני הבנות מתוך תקוה סמויה שאולי התמזל מזלה ותפול בידה ההזדמנות, באמצעות אחת מבנותיה, להתקרב לבית המלכות. צידה את האחת בפנקס צ'קים את השניה בישראכרט ואת השלישית בכרטיס הויזה ושלחה אותם, כל אחת לחוד, לחנויות היוקרה של העיר הגדולה. רמזה להם שהפעם לא תחסכונה מעצמם דבר בנושא הלבוש.

הגיע יום הנשף כל אחת מתלבשת ומתאפרת בגפה בחדרה הפרטי. וברגע המיועד הגיחו כולם יחדיו לחדר המגורים המרכזי. והנה שוד ושבר, כולם הופיעו באותה שמלה בצבע אדום! כמו שהן זוהרות בצבע השני, החוירו!  ונפלו פניהן! ראתה האם את ההלם בפני הבנות, תפסה יוזמה, רצה לחדרה, שלפה את תיבת התכשיטים הסודית, נטל ממנה מחרוזת עינבר הניחם על צואר כלנית, ושילחה אותה לנשף.  הוציאה שפורפרת ספרי הברקה התיזה על שמלתה של נורית ודירבנה אותה לרוץ לנשף.  נטלה חגורה משובצת אבנים יקרות ענדה למותני פרג וגם עגילים שחורים נתנה באוזניה ושלחה גם אותה לנשף.

המסיבה נימשכה כל אותו הלילה, כאשר הנסיך רוקד ומבלה עם מבחר הנערות שהגיעו מכל רחבי המדינה. חבר המומחים שהועמד לרשות הנסיך מדד בעינים בוחנות את יעלות החן. רשם רשימות, נתן ציונים והעריך את התבונה היופי והקסם שבכל מועמדת. עם סיום הנשף כשכל המהומה שכחה לקח הנסיך את התוצאות והלך להציגן בפני אביו המלך. סח הנסיך בפני המלך - מכל העלמות נותרו שלש שאין אני מצליח לבחור בניהן, שמן: כלנית נורית ופרג. אחרי הרהור קל ענה המלך: ולמה לך בני להתחבט קשות, הרי אתה נסיך ובעתיד תהיה מלך, וככזה תוכל לקחת לך את כל השלוש. וכך תעשה: עם בא תחילת החורף תזמין אליך את כלנית,ותבלה עמך במהלך החורף. בסוף החורף תזמין לארמונך את נורית. ובשלהי האביב ותחילת הקיץ תעדיף את פרג. ויוסף הבן ויקשה, ומה אעשה במהלך הקיץ? ויען האב לדעתי עם שלש אלה תזדקק לחודשי מנוחה ארוכים, עד בא החורף. וכך היה! עד היום הזה פורחת הכלנית בתחילת החורף, הנורית בתחילת האביב והפרג פורח בשלהי האביב ובתחילת הקיץ.

תצפיות, מסלולים ואתרי פריחה

טוען את המפה
תאריך איזור מיקום מצב הפריחה מחבר הערות סטטוס
22/2/2014 הרי ירושלים והשפלה פארק נאות קדומים מול יער בן שמן אמצע עידו מגן יש די הרבה פרטים ליד האגם מאושר
21/2/2014 מישור החוף וגוש דן תל מע'רת עיזה - נ"צ: 606790/160550
רום: 49
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
21/2/2014 מישור החוף וגוש דן כורכר גברעם בחלק הצפוני ליד אתר גברעם הישנה - נ"צ: 611110/161890
רום: 89
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
19/2/2014 הרי ירושלים והשפלה גבעת האירוסים נס ציונה אמצע shulamay יחסית מעט פרחים באזור הכניסה לשמורה. מאושר
15/2/2014 הרי ירושלים והשפלה גבעת תיתורה ליד מודיעין אמצע עידו מגן ללא מאושר
15/2/2014 צפון הנגב פארק סיירת שקד ליד מאגר המים מזרח לכביש - נ"צ: 575856/166203
רום: 177
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
13/2/2014 חרמון, גולן ואצבע הגליל שולי הכביש בקרבת מושב חד-נס אמצע gaelbaz כלניות לבנות,סגולות בהירות,סגולות כהות,שולי הכביש בקרבת מושב חד-נס משני צידי הדרך העולה מפארק הירדן לצומת בית המכס, בפריחה מלאה. מאושר
11/2/2014 מישור החוף וגוש דן יער ראש העין אמצע ironlion אדומות ולבנות מאושר
9/2/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע אלוני אבא התחלה noa kali יפהפיות, אדומות ולבנות מאושר
8/2/2014 הרי ירושלים והשפלה חרבת מדרס אמצע עידו מגן המון פרטים לאורך המסלול העולה לפירמידה. ממש יפהפה! מאושר
8/2/2014 צפון הנגב יער ניר משה אמצע mosherr10 עוברים ליד שער המושב וממשיכים ישר לשביל עפר https://maps.google.com/?q=31.483581,34.633321&hl=iw&gl=il מאושר
8/2/2014 צפון הנגב יער שוקדה אמצע eladhil2 נוסעים לכיוון שוקדה. לפני הישוב פונים ימינה לדרך עפר. נוסעים בה כ-5 דקות לאורך הגדר עד שמגיעים לרחבה . מחנים את האוטו ומסתובבים בשטח. הכל אדום ומדהים. מאושר
8/2/2014 צפון הנגב יער שוקדה אמצע eladhil2 נוסעים לכיוון שוקדה. לפני הישוב פונים ימינה לדרך עפר ( יש שילוט). נוסעים על דרך עפר כ-5 דקות לאורך הגדר. בסוף מגיעים לרחבה ומחנים את הרכב. משם מטיילים בשדות והכל פורח ומדהים. מאושר
6/2/2014 צפון הנגב יער שוקדה, בתרונות בארי, שמורת פורה, הגבעה מול חוות שקמים אמצע עידו מגן ביער שוקדה ללא ספק הפריחה היא המרשימה ביותר, במקומות האחרים גם כן פריחה מרשימה אם כי קצת פחות. למי שמעוניין לבקר בקבר של אריק שרון נכונה אכזבה כיוון שיש שם עבודות לאיחוד הקברים שלו ושל לילי מאושר
1/2/2014 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת הבונים התחלה elchanann ללא מאושר
1/2/2014 הרי ירושלים והשפלה קיבוץ משמר דוד התחלה עידו מגן מעט פרטים בחורשה הנמצאת מעל לקיבוץ מאושר
1/2/2014 צפון הנגב שמורת פורה אמצע ilanakid ללא מאושר
31/1/2014 הרי ירושלים והשפלה ליד ישפרו סנטר מודיעין התחלה עידו מגן כמה מקבצים יפים מאחורי תחנת הדלק פז מאושר
25/1/2014 צפון הנגב יער שוקדה התחלה mosherr10 ללא מאושר
25/1/2014 הרי ירושלים והשפלה חרבת מדרס התחלה יוחאי הפריחה החלה. לאורך המסלול של חרבת מדרס עשרות כלניות וזו רק ההתחלה. מאושר
25/1/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע ארבל התחלה elchanann בשביל מהחניה למצוק הארבל באחו-פרט בודד מאושר
25/1/2014 גליל תחתון, עמקים וגלבוע ארבל התחלה elchanann בשביל מהחניה למצוק הארבל באחו-פרט בודד מאושר
25/1/2014 מישור החוף וגוש דן יער קולה התחלה ironlion ללא מאושר
14/1/2014 מישור החוף וגוש דן מערות אפקה - נ"צ: 670791/182119
רום: 25
התחלה גדי פולק מצב העלים: ירוק מאושר
2/3/2013 מישור החוף וגוש דן יער קולה אמצע עידו מגן המון כלניות וגם רקפות בכל שטחי השמורה. מאושר
1/3/2013 חרמון, גולן ואצבע הגליל שמורת נוב ליד כיספין אמצע bsami בשמורה בהמשך השביל מראה מרהיב של כלניות סגולות, ורודות ומאט אדומות מאושר
22/2/2013 גליל תחתון, עמקים וגלבוע מנחת מגידו אמצע עידו מגן מגוון כלניות בשלל צבעים (האדומות הכי פחות דומיננטיות - יותר לבנות, סגולות וורודות). מאושר
21/2/2013 צפון הנגב בארי - נ"צ: 595200/151400
רום: 89
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
21/2/2013 צפון הנגב דרך הבשור ליד סוללת הרכבת - נ"צ: 579300/150500
רום: 68
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשלמצליחה בבתי גידול מוארים בהשפעת רעייה ומתחת לאקליפטוסים; אולי בגלל פחות תחרות. הכתמים זזים. אין צוף; לאמפיקומה המאביקה יש רצפטור לאשום. באות גם דבורי דבש. בתחילת העונה בעיקר האבקת רוח.. רוב המבקרים - זכרים. התרבותיות פותחו בארץ. הקטיפתיות לוכדת גרגרי אבקה. מאושר
21/2/2013 צפון הנגב באר שבע ליד הגן הזואולוגי; קירטון - נ"צ: 573800/176000
רום: 249
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
21/2/2013 צפון הנגב נחל עשן באר שבע - נ"צ: 575600/176100
רום: 228
סוף גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: בשל מאושר
16/2/2013 צפון הנגב בתרונות רוחמה אמצע עידו מגן אלפי כלניות פזורות בכל השמורה מאושר
13/2/2013 צפון הנגב אור הנר אמצע עידו מגן המון כלניות בשדה ליד הקיבוץ. יש לפנות לכיוון בית העלמין לפני שער הכניסה ולנסוע בדרך נוף נחל שקמה. לאורך הדרך גם הרבה שקדיות. מאושר
13/2/2013 צפון הנגב יער שוקדה אמצע עידו מגן אין מילים - יש מאות אלפי כלניות אם לא מיליונים. מימיי לא ראיתי מרבדים אדומים כל כך גדולים! מאושר
9/2/2013 הרי ירושלים והשפלה תל שוכה אמצע nahmanat ללא מאושר
9/2/2013 הרי ירושלים והשפלה יער בן שמן אמצע עידו מגן המון כלניות בכל היער, וגם רקפות! מאושר
9/2/2013 הרי ירושלים והשפלה עין תלם אמצע yifahm מרבדים של מאות רקפות וכלניות בתחילת המסלול לעין תלם (שהוא גם סופו של מסלול נחל חלילים) מאושר
9/2/2013 הרי ירושלים והשפלה תל בית שמש אמצע יוחאי תל בית שמש (על כביש 38) עם פריחת מרבדי כלניות מרהיבה ביותר! ביקור חובה מאושר
8/2/2013 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת בני ציון אמצע haplo66 לא בדיוק שיא - אבל פרטים רבים מאושר
4/2/2013 צפון הנגב יער שוקדה אמצע shlomoavni בכניסה לישוב שוקדה . אפשר להגיע גם עם רכב פרטי . מאושר
26/1/2013 הרי ירושלים והשפלה ליד מושב ישעי אמצע עידו מגן כל השטח שמצפון לכביש הפניה למושב ישעי מכביש 38 (בית גוברין - בית שמש) וממערב לכביש 38 זרוע באלפי כלניות רעננות. מאושר
26/1/2013 הרי ירושלים והשפלה חרבת מדרס התחלה עידו מגן די הרבה כלניות לאורך המסלול בחרבת מדרס המוביל לפירמידה. יש גם הרבה מאד רקפות ומעט עיריות, אבל נראה שהשיא עוד לפנינו... מאושר
26/1/2013 גליל תחתון, עמקים וגלבוע מנחת מגידו אמצע שולה ס. מרבדים מלאים בכלניות בצבעים סגול, כחול, ורוד, לבן ומיעוט של כלניות אדומות. הפריחה בשיאה מאושר
26/1/2013 גליל תחתון, עמקים וגלבוע שמורת אלוני אבא - נ"צ: 737803/216053
רום: 192
אמצע גדי פולק מצב העלים: ירוק פרי: אין מאושר
25/1/2013 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת נחל פולג - מול מכון וינגייט אמצע עידו מגן המון פרטים פזורים על רכס הכורכר. כדי להגיע, סעו בכביש החוף צפונה והשאירו את הרכב מתחת לגשר הולכי הרגל שמוביל למכון וינגייט, בצד הכביש (מעט לאחר מחלף יקום). לבאים מצפון - ניתן להחנות את הרכב בצד של מכון וינגייט (הצד המערבי של הכביש) ואז לחצות את הכביש על הגשר לצד השני. יש לדלג מעל מעקה בטיחות כדי להגיע מצידו המזרחי של הכביש לשמורה. מאושר
24/1/2013 צפון הנגב בתרונות בארי התחלה ori_da עדיין לא המרבדים האדומים המוכרים אבל בהחלט יש הרבה כלניות בודדות ובקבוצות. מאושר
23/1/2013 צפון הנגב שמורת חרבת פורה התחלה טלי ב.ש בשלושת רבעי הדרך מקרית גת לצומת קמה על כביש 40. יש די הרבה וזו רק ההתחלה מאושר
22/1/2013 כרמל, רמות מנשה והשרון שמורת בני ציון-חרוצים התחלה עידו מגן הרבה פרטים פורחים אבל רק במעט ריכוזים. הגעה ממחלף חוף השרון שבכביש החוף - יש לפנות מזרחה ולנסוע לכיוון חוות רונית, ואז בצומת הטי לפנות ימינה ולא שמאלה לחווה לאחר חציית מסילת ברזל ופשוט ממשיכים עם הכביש עד לשילוט. מאושר
20/1/2013 הרי ירושלים והשפלה תל מלוט אמצע תניל ללא מאושר
19/1/2013 גליל תחתון, עמקים וגלבוע מנחת מגידו התחלה יוחאי מנחת מגידו - אחד האזורים היפים בארץ לראות כלניות. כמו כן נצפו היום כלניות בגלבוע ובוואדי ערה מאושר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק