דיווחי פריחה אחרונים
הר מירון - השביל היורד לחרבת נריה (תאריך: 22/04/2008)
כביש 7212 אוניברסיטת חיפה-נשר (תאריך: 09/03/2007)
שליחת דיווח
לוח אירועים
יש כרגע 56 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2014
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

הצג את נובמבר

נובמבר 2014
אבגדהוש
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מדריך בפוקוס
מיכל michal
מיכל michal
לכל המדריכים
 
צמח מסלולים דיווחי פריחה

קטלב מצוי / Eastern Strawberry Tree

סוג:  קטלב
תואר המין:  מצוי
משפחה:  אברשיים
Genus:  Arbutus
Species:  andrachne
Family:  Ericaceae
אזורי פריחה:  גליל עליון וגליל מערבי, גליל תחתון, עמקים וגלבוע, כרמל, רמות מנשה והשרון, שומרון, הרי ירושלים והשפלה, ירושלים
צבע הפרח: לבן צמח מוגן: כן סוג הצמח: עץ
חודשי פריחה:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

להדפסת הצמח
רוצה להוסיף תמונה, כל שעליך לעשות הוא להתחבר
 

  הדף בשפה האנגלית: 
  הדף בשפה הרוסית: 
Eastern Strawberry Tree
Eastern Strawberry Tree


מידע

יותר מכל עץ אחר בחורש, מעורר הקטלב את תשומת ליבם של המטיילים, וזאת בשל צבעו האדום יוצא הדופן של גזעו וענפיו. זאת ועוד, הקליפה האדומה כדם של הגזע נוטה להתקלף, ולעצים הגדולים הגזע מפותל ומשורג, כאילו שריריו תפחו מתחת לקליפה. אחת התכונות היפות של הקטלב היא שלפרחים שלו יש לו רקמת ניתוק. זמן קצר לאחר ההאבקה נושר הפרח כולו - כולל האבקנים - ונותרת רק השחלה עם עמוד העלי. כל זאת כדי להגדיל את סיכויי ההאבקה אצל הפרחים השכנים בעץ שטרם הואבקו.

צורת פרחי הקטלב נועדה לבלבל את החרקים הבאים ליהנות מהצוף והאבקה של הפרח. בתחתית הפרח, עלי הכותרת שקופים, כך, שהחרק סיים ליהנות ורוצה לצאת החוצה, האור שחודר מבעד לקרקעית הפרח מבלבל אותו והוא מנסה לצאת מתחתית הפרח. עד שהחרק מוצא את הדרך הנכונה החוצה, אבקה רבה עוטפת אותו, וכך הסיכוי שהוא יצליח להפרות את הפרח הבא גדל יותר..=

הפרי נראה כענבה אדומה שצעו אדום עז וראוי למאכל אדם.

מקור השם העברי המחודש קטלב (=קט-לב) באגדה ערבית אכזרית ועקובה מדם ולהלן מספר אגדות על העץ אדום:


אגדות

באחד מכפרי ההר התגוררה נערה יפיפייה, שכל בחורי הכפר חפצו לשאתה. ויותר מכולם אהב אותה מחמוד, בנו של העשיר והתקיף בפלחים. ויחזר אחריה בסתר בעת שהלכה לשאוב מים מן המעיין לביתה, ויישא חן בעיניה ותשב לו אהבה.

ויבוא מחמוד אל אביו ויגלה לו את צפונות ליבו, ויבקשו ללכת אל הוריה ולבקש את ידה.והאב סירב, ולא נימק סירובו לבנו. וסיבת הסירוב הייתה תאוותו המושחתת, כי חפץ הזקן לקחת לעצמו את היפיפייה לאישה שנייה, למען יחם חיקו בעת זקנתו.  והבחור מחמוד שיקע צערו בעבודה קשה, ויהי בשדה יומם ולילה עם צאן אביו. ובאחד הימים, הגיע האב לבקר את צאנו הרועה בשולי החורש, פנה אליו הבן שנית ויחזור על בקשתו, והאב ברוע ליבו דחה את משאלו ואמר: לא אובה למלא בקשתך, כי חפצתי אני לשאת את הנערה לאישה, והיא תהיה אמך החורגת.

הבחור הנדהם ניסה להרך את לב האב, אך זה היקשה עורפו. ותפרוץ ביניהם מריבה קשה, ומריב שפתיים עברו לתגרת ידיים. ובחמתו הניף הבן את מקלו על אביו, ויכהו בראשו מכה אדירה, ויהרגו. ומן המקל המוכתם בדם הרצח, צמח עץ אדום, הוא העץ הנקרא קאתיל- ההורג או הקוטל- ובעברית נקרא שמו קטל-אב.

בכמה כפרים ערביים מסופרת אגדה שונה מעט, ולפי בוצע הרצח הנורא בצילו של עץ ענף, ודם האב הנרצח ניתז על גזעו, ומייד הפך העץ כולו אדום כדם. ובמקומות אחרים יסופר כי הרצח אכן היה סמוך לעץ, אך הדם לא ניתז; אלא העץ הסמיק מזעם ומבושה על המעשה הנתעב שבוצע בסמוך לו.

אגדה אחרת קושרת את הופעת הקטלב במאורע מקראי, ומקורה בעובדה שהקטלב מופיע לרוב סמוך לעצי אלון וא?ל?ה :

בעת המלחמה הגדולה ביער אפריים בין צבא המלך דוד לבין צבא בנו המורד אבשלום, היה המעשה. והמלחמה הייתה כבדה ויינגפו המורדים. וימותו מהם ביום ההוא עשרים אלף חייל. ויירב היער לאכול בהם מאשר אכלה חרב עבדי דוד.

ואבשלום הנבל נס מן המערכה רכוב על פרדו. ושערו הארוך והמפואר, שמשקלו מאתיים שקלים באבן המלך, מתנופף מאחוריו. ויבוא הפרד אל מקום עץ האלה הסבוך הגדול ויעבור שם.

וייתפס שערו של אבשלום בבדים, וייתלה הנסיך בין השמיים והארץ, והפרד חמס מתחתיו. ובעודו תלוי בין ענפי האלה, ייראהו אחד מלוחמי דוד. וייזעק את שר הצבא יואב בן צרויה, ולא שלח ידו אל הנסיך כי חזקה עליו מצוות המלך שמרו מי בנער אבשלום.

ויואב לא נרתע, וייקח שלושה שבטים בכפו, ויתקעם בליבו של אבשלום. וייגר דם אבשלום אל הארץ וירווה אותה.

אז סבו אותו עשרה נערים, נושאי כלי יואב, ויכוהו בחרבותיהם וימיתוהו. ואת גווייתו השליכו בבור הגדול ביער, ויציבו עליו גל אבנים גדול מאוד.

ובמקום בו ניגר דמו של הבן הסורר מתחת לאלה, עלה וצמח עץ משונה מראה, שכולו- משורש גזעו ועץ אשכולות פריו- אדום כדם. ומאז ייראה העץ האדום תמיד סמוך לאלה, כמזכרת לסופו הנמהר של בן מורד ומרים ידו באביו. וגם האלה עצמה הוכתמה בדמו של הנער המורד, ומידי שנה בשנה בעת האביב מלבלבים עליה באודם עז למען ייראו ויראו כל הבנים המורדים באביהם...

ואם חשבתם כי בכך תמו ההסברים על הסמקתו של הקטלב, טעות בידיכם. ישנה אגדה שלישית, והיא תמימה וברה, ואין בה שמץ של דם ורצח.

היה היו פעם שני חברים- עץ הקטלב ויונה- שהתגוררו על גדות נחל הקישון בעמק יזרעאל. והיו השניים משחקים ומשתעשעים כל היום, ואושרם היה רב. אך לעת ערב הייתה היונה נוטשת את העמק, ועפה למרומי הר הכרמל הסמוך, ושם בילתה את הלילה.

נותר הקטלב בודד, והתעצב אל ליבו, וסקרנותו גברה מאוד, וישאל את היונה למעשיה במרומי ההר, והיא סירבה להשיבו דבר.

יום אחד, בעיצומו של קיץ, החליט הקטלב להעפיל למרום הכרמל. אזר את כל כוחו, שינס מותניו, ויחל לטפס במדרון התלול. והייתה העלייה קשה ומאומצת, וקרינת השמש היכתה בקטלב, ויאדים כולו וקליפתו החלה להתקלף, ושריריו התבלטו והשתרגו. ויעצור לפני הפסגה ואליה לא בא. ומאז אדום הקטלב, וקליפתו משורגת, ומקום חיותו במדרון. אך לא כל הקטלבים טיפסו ביום חם מאוד, וכמה מהם זכו והגיעו לפסגות ההרים, וכראייה ניתן לראותם בפסגת הר גיורא (שיח' מרזוק) שבהרי יהודה בפסגות הרי מירון או בחורש השועלים ליד גוש עציון.

                     ועוד 2 אגדות (שלא תגידו שאין מבחר)

אב, בן ואשתו של הבן חיו ביחד באושר רב, בבית באיזור יערי כמו זה. הכל היה טוב עד שחלה האב והבן נאלץ לנסוע למס' שבועות על מנת להרוויח את הכסף הדרוש לתרופות לאביו. עברו שבועות והבן לא חזר. האב החל להתחזק ולפתח רגשות כלפי אשת הבן שטיפלה בו במסירות רבה ובאהבה. האשה שהחלה לחשוש לגורלו של בעלה וחשבה כי לא יחזור לעולם, נענתה לבקשות האב והשניים מימשו את אהבתם. כשחזר הבן הביתה חזר הכל לקדמותו ולא נודע לו דבר וחצי דבר על הרומן.

בעזרת התרופות התאושש האב לגמרי והמשפחה שבה להיות מאוחדת ומאושרת. לאחר מס' חודשים הבחין הבן כי אישתו בהריון. היות ולא ביצעו דבר היכול לגרום לכך כבר זמן רב, החל הדבר מעורר חשדו. כששאל את אישתו לפשר הדבר, סיפרה לו על הרומן. הבעל כל כך רתח מזעם עד שיצא החוצה, הביא את גרזנו, נכנס הביתה ורצח את אביו.

לאחר שרצח את אביו, התעשת הבן והבין את האסון הגדול שביצע. מיד החליט כי עליו לפחות להביא את האב לקבורה מכובדת. כך נשא הבן את אביו והביאו לנקודה זאת וקבר את אביו בקבורה מכובדת.

במקום בו נקבר האב, צמח לו עץ שגזעו אדום כדם האב ושמו על שם אותו סיפור:   קטל-אב.

 סיפורו של עץ שיום אחד התיישבה עליו ציפור שנפגעה בכנפה- ולא יכלה לעוף. העץ טיפל בה ועזר לה להחלים ועד מהרה יכלה לשוב ולהצטרף אל שאר חבריה. היא נפרדה מהעץ אך הוא, שהיה מאוהב בה, ביקש שתישאר עימו. הציפור הציעה לעץ שיצטרף אליה במסע אל ביתה. העץ ידע כי אינו יכול להזיז את שורשיו, אך אהבתו לציפור סינוורה אותו והוא החל להתקדם באיטיות ובמאמץ רב בעקבותיה. בסוף, כשכבר היה אדום כולו מהמאמץ והציפור, שעפה בקלילות, כבר הייתה רחוקה, נשבר העץ והכריז בקול גדול כי אין אהבה השווה מאמץ חד-צדדי גדול שכזה. עד כאן- מספיק!

כאן נחתכה אהבתם ואותו עץ שגזעו אדום נקרא קטלב: cut love!משפחת הצמח - אברשיים - Ericaceae

סיפור

בשבט האברשים יש 100 משפחות שונות... השבט כולו מלא ביצורים אדישים וקרים שבוחרים תמיד להסתובב באזורים קרירים, אפילו קרים, וכמו אישיותם החמוצה הם הולכים רק על קרקע חומצית.  אבל בין כל אלה הייתה משפחה אחת שונה, משפחה מיוחדת, אופטימית יותר, חמה, אוהבת. משפחת קטלב.

המשפחה החליטה לנדוד הרחק מהשבט, לחפש לעצמה מקום חמים יותר לחיות בו. וכך משפחה בת 14-18 (?) נפשות יצאה לה לנדודים בתקווה למצוא מקום אשר יתאים להם יותר! בדרכם פגשו משפחה אחרת שמטיילת. שאלו אותם- איפה זורחת השמש? היכן כדאי לגור? ענה הילד הצעיר: "לכו לאיים הקנאריים, השמש זורחת שם כל הזמן! יפה שם ויש מלא חופים ותיירים וגלידות". ענה האבא: "לכו למערב צפון אמריקה, שם המודרניות מתחילה, אמריקה היא ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות". משפחת קטלב התלהבה, אח אחד צעק שהוא רוצה לאיים, אח אחר צעק שהוא רוצה לאמריקה ובאמצע כל ההתלהבות, התקדם הסבא אל עבר המשפחה ואמר להם בקול שקט: "אני מציע לכם ללכת לישראל, היא אמנם קטנה אבל יש לה נשמה שאין בשום מקום בעולם, משמעות היסטורית עוצרת נשימה". הקטלבים הנהנו אל עבר הזקן במבוכה ומיד המשיכו בויכוח המתלהב על צפון אמריקה והאיים הקנאריים.

רק קטלב אחד, נמוך, בגובה 6 מטר, הרהר בדבריו של הזקן. "מקום עם נשמה, משמעות היסטורית" חשב. הוא הרגיש איך ליבו פועם בחוזקה, אדרנלין זרם לו בכל הגוף, שערותיו סמרו ולבסוף- הוא אמר בקול רם: אני הולך לארץ ישראל!!! משפחתו הייתה המומה, ניסו לשכנע אותו לבוא איתם ביחד אל החופש האקזוטי. אבל את הקטלב המצוי לא עניין כלום. הוא היה נחוש בדעתו.

הזקן שמח מאוד שבמשפחה התגלה פטריוט! ניגש אליו ואמר לו: "אני מבטיח לך, שגם אם הדרך לבדך תהיה קשה, ותהיה מאוד מאוד  צמא, כאשר תכה שורשיך באדמת ישראל, ישפכו עליך מליון כדים של מים וליבך יתרחב מאושר".

זכר הקטלב המצוי את עצת הזקן, נפרד ממשפחתו והחל ללכת. הדרך אכן הייתה ארוכה, הוא כמעט מת מצמא, והבדידות הייתה קשה מנשוא. מתוך כל 18-14 בני משפחתו הוא היחידי שהחליט לנטוע שורשיו בישראל. אבל הקטלב המצוי לא שכח את מה שהזקן אמר לו והיה אופטימי.

 וכאשר הגיע סוף סוף לאדמת הקודש, הכה שורשיו... ליבו התרחב, עד שגזעו נהיה אדום כולו!!! ומליון כדים של מים טהורים נשפכו עליו. ומאז ועד היום תלויים כדים יפים על העץ, והוא כולו אדום. הוא מרחיב את ליבנו בצלו הרחב וביופיו המרשים כי ישראל הרחיבה את ליבו J

כתבה: שי עבדת

  לרשימת הצמחים המלאה במשפחה זו

יוחאי כורם ונעם שגב  - פורום פריחה, פרחי בר

טיולי -www.tiuli.com - מסלולי טיול בארץ הדרכת טיולים פרחים ואגדות. - יצירת קשר


הדפסה הדפסה  | דיווחי פריחה דיווחי פריחה  | פורום צמחים פורום צמחים  | המלצה לחבר המלצה לחבר

תגובות בפייסבוק


דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
למרות שיש מבחר.. קשה שלא לכתוב על העץ הזה
גנים בוטנים הר הצופים וגבעת רם ועוד
אחילוף הלבנון ועוד פרחי סתוו
משפחת הסחלביים עונה 2010-2011
מסלול טיול מפורט בנחל יגור
שישבת של סחלבים
עזרה דחופה נחל קטלב
קטלב מצוי - פירות
פריחה בחיפה
ייעול תהליך דיווחי פריחה וזיהוי פרחים
מסלול מדוייק לשושן צחור נחל כזיב


מסלולי פריחה, מגדיר פרחים, מידע בוטאני, אגדות צמחים, דיווחי פריחה, פורום פרחים ועוד רק בטיולי
 
Share
פרחי הקטלב
פרחי הקטלב

צילום: יוחאי כורם
פרחי הקטלבקטלב מצוי
קטלב מצוי

צילום: יוחאי כורם
קטלב מצוי


קטלב מצוי
קטלב מצוי

צילום: אריה ריכטר
קטלב מצוי


פריחת הקטלב
פריחת הקטלב

צילום: רות ריכטר
פריחת הקטלב


קטלב מצוי
קטלב מצוי

צילום: יוחאי כורם
קטלב מצוי


קטלב מצוי - גזע מפותל
קטלב מצוי - גזע מפותל

צילום: ליאור אלמגור - www.fromycamera.com
קטלב מצוי - גזע מפותל


קטלב מצוי
קטלב מצוי

צילום: ליאור אלמגור - www.fromycamera.com
קטלב מצוי