עין עבדת ועיר הנבטים עבדת

נחל צין, מהגדולים שבנחלי הנגב - אורכו 120 ק"מ והוא נחל האכזב השלישי בגודלו בישראל אחרי פארן והערבה - מתחיל במכתש רמון ומסתיים בערבה. בנחל צין נמצאת פינת החמד המדברית עין עבדת - מעיין מוגן בגן לאומי שבו שוכנים בעלי חיים וצמחים לרוב. מעל נחל צין, באזור עין עבדת, נמצאת רמת עבדת, שעליה העיר עבדת. העיר והמעיין הם עיקר העיסוק שלנו היום. כל אחד מהאתרים הוא גן לאומי המופעל על ידי רשות הטבע והגנים והכניסה הינה בתשלום.
עודכן לאחרונה: 22/6/2014

דירוג

9.5
7

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 3 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטימעגלי

איך מגיעים

ממשיכים מבאר שבע דרומה. בצומת טללים פונים שמאלה לכיון מצפה רמון ובצומת חלוקים פונים ימינה (דרומה), לכיון מדרשת שדה בוקר וקבר בן-גוריון. בעקבות השילוט פונים לכיוון עין עבדת. עוברים את עמדת תשלום הכניסה, ויורדים עם הכביש עד למגרש החניה המסודר הסמוך לעין מור.

לבעלי שני רכבים: מומלץ להשאיר את הרכב השני במגרש החניה בסמוך למערות הנזירים [3]. למגרש החניה הזה מגיעים על ידי נסיעה דרומה משדה בוקר לכיוון מצפה רמון, מעט לפני הק"מ ה-123 לפנות שמאלה בעקבות השילוט לחניה. שימו לב כי לא ניתן להתחיל את המסלול מנקודה זו, אלא רק לסיים בה.

עין עבדת (שמורת טבע בתשלום)

מגרש החניה נמצא ליד עין מור (מספר 1 במפה), שם נוכל לראות את עצי צפצפת הפרט הגדלים ליד המעיין. הצפצפה היא שריד לתקופה אקלימית לחה יותר בנגב והיא נמצאת רק בעין מור ובעין שביב.

מעין מור מתחילים ללכת בקניון עין עבדת המתחתר בסלעי הקרטון והגיר המרכיבים את רמת עבדת. תוך כדי הליכה אפשר לשים לב ליעלים הרבים סביב. רוב השנה חיים הזכרים ונקבות בעדרים נפרדים  והם נפגשים רק בעונת היחום בספטמבר - נובמבר. בצידו של הנחל ניתן לראות אלה אטלנית שאמדן שנות חייה עומד על 250 (והיא צעירה יחסית לאלות בנות 700 שנה הקיימות בנגב). ממשיכים מעץ האלה עד למעין. גובה המפל [2] הוא כ-15 מטר ואסור להתרחץ בו (גן לאומי מוכרז) מעליו ניתן לראות ציפורים רבות ולעיתים המצוקים בסביבה הם אתר קינון לנשרים.

עין עבדת הוא מעיין שכבה והמים בו הם מים גשמים שזורמים מתחת לאדמה על שכבה אטומה עד שהם מוצאים פתח יציאה באזור הקניון.

ניתן לחזור למכונית אך מומלץ לטפס במדרגות החצובות בסלע אשר נמצאות בצד ימין בסמוך לבריכת המפל של עין עבדת. מטפסים עם המדרגות בזהירות וממשיכים בשביל היפיפיה, דרך תצפית עליונה על המפל, עד אשר מגיעים לחורשת צפצפת הפרט.

בעלי רכב אחד, ישובו חזרה על עקבותיהם עד לחניון בעין מור, ואילו בעלי רכב שני שממתין בחניון העליון, ימשיכו מכאן במסלול הסולמות. במסלול זה רואים את מערות גדולות בסלע בהן מקננות יוני סלע וכן כוכי התבודדות של נזירים ביזנטיים [3]. בסוף העליה, נגיע לחניון בו נמצא הרכב השני.

שעות כניסה ועלויות

 • שעון קיץ: ראשון-חמישי: 8:00-17:00 | שישי וערבי חג: 8:00-16:00.
 • שעון חורף: ראשון-חמישי: 8:00-16:00 | שישי וערבי חג: 8:00-15:00.
  הכניסה לגן עד שעה לפני שעת הסגירה הרשומה.
 • מבוגר: 29 ילד: 15 ₪ | אזרח ותיק: 15 ₪.
  בקבוצה: מבוגר: 23  | ילד: 14 ₪.
  כרטיס משולב גן לאומי עבדת ועין עבדת: מבוגר: 46  | ילד: 24 אזרח ותיק: 29 ₪.

עבדת הנבטית (שמורת טבע בתשלום)

מעין עבדת נחזור לכביש באר שבע - מצפה רמון ונסע דרומה (כיוון מצפה רמון), עד לכניסה לגן הלאומי עבדת [4].

העיר עבדת נמצאת על במת הר שהינה חלק מרמת עבדת. בעוד שהאזור שסביבה זוכה ל-50 מ"מ גשם בשנה, עבדת זוכה ל-100 מ"מ גשם בשנה, וזה מה שעודד את הנבטים לגור בה (שימו לב שהגדרת מדבר המקובלת בימינו היא כל שטח שיורדים בו מתחת ל-200 מ"מ גשם בשנה). עבדת, שנקראת על שם אל נבטי שגם כמה מלכים נבטים נקראו על שמו, צמחה כתחנה בדרכי שיירות על נתיב סחר הבשמים, שהובילו מתימן ודרום ערב לפטרה ומשם לנמלי עזה. הישוב שקם במאה השלישית לפני הספירה וגדל עם הזמן למספר מאות תושבים, הפך לעיר פרזות קטנה כחלק מהתמונה הישובית הנבטית בנגב. מומחיות הנבטים היתה בניצול המשקעים בצורה מיטבית, תוך אגירה ואכסון המים לתבואות ולמרעה. באקרופיליס (החלק המרכזי) של העיר הוקם מקדש שניתן לראותו בצורה יפה בסיור במקום.

בשנת 106 לספירה סיפח הקיסר הרומי טריינוס את הנבטים לאימפריה רומית, הממלכה הנבטית שבירתה פטרה הפכה להיות פרובינקיה ערביה (בדומה ליהודה) ותושביה המשיכו לעסוק בחקלאות ולשמש כתחנת מעבר וחאן לשיירות בדרך הבשמים. בתקופה הביזנטית, לאחר קבלת הנצרות על ידי האמפריה הרומית, גדלה העיר ומנתה כ-3000 תושבים. תושביה התנצרו, ניקו את שיירי המקדשים הנבטים בעיר והקימו שתי כנסיות ומנזר. לצד אלו עמדה מצודה גדולה שתשמש מרום מפלט כנגד פלישות שבטי המדבר. נראה שהעיר נחרבה בפלישת הפרסים לארץ בשנת 614 לספירה.

בסיור באתר תוכלו לראות את מערת הכוכים עם סימני נבטים על המשקוף (1 במפה), בית אמידים - בית דו-קומתי עם בור מים גדול (2 במפה), מגדל בעל תפקיד ציבורי או בטחוני בעל שיטת בניה מרתקת (3 במפה) ומתקני איסוף מים (4 במפה). כמו כן, לרגלי העיר, ליד החניה, התגלתה באר בעומק שישים מטר לצד בית מרחץ שהשתמש במים שלה, גת עתיקה (5 במפה), מצודה (6 במפה), הכנסיות הדרומית והצפונית (7-8 במפה), מבנה מגורים ומערכת אכסון שאפיינה את ההסתגלות לחיים בתנאי המדבר.

שעות כניסה ועלויות:

 • שעון קיץ: ראשון-חמישי: 8:00-17:00 | ימי שישי וערבי חג: 8:00-16:00.
 • שעון חורף: ראשון-חמישי: 8:00-16:00 | ימי שישי וערבי חג 8:00-15:00.
 • עלות רגילה: מבוגר: 29 ₪ | ילד: 15 ₪ סטודנט: 23 ₪ אזרח ותיק: 15 ₪.
 • עלות בקבוצה: מבוגר: 23 ₪ | ילד: 14 ₪.
 • עלות כרטיס משולב בגן לאומי עבדת ועין עבדת: מבוגר: 46 | ילד: 24  | אזרח ותיק: 29 ₪.

מסלולי נוספים לערים נבטיות שניתן למצוא באתר:  שיבטה, ממשית ותל ניצנה.

מפת האזור

טוען את המפה

הצומח והחי באזור

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 7 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.5
עשינו אתמול - schindlerisme 20/1/2013 15:44 דירוג: 10
מפת המסלול - יוחאי 24/11/2007 20:01
טיול יפה +טיפ - 30/3/2007 12:42
אחד המקומות היפים בארץ - אופיר 23/3/2007 15:07 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק