טבע, שרידים עתיקים ועופות דורסים בשמורת טבע גמלא

שרידי העיר הקדומה גמלא מספרים את סיפורו של היישוב המבוצר, שהתקיים כאן בתקופת בית שני. היישוב שקם על מצוק טבעי בראש גבעה תלולה מאוד התקיים מחקלאות. את העושר בו חיו התושבים חשפו חפירות ארכיאולוגיות במקום, שגילו גם את בית הכנסת המפואר של העיר, בתי מגורים ומקווה טהרה. גם שרידי הכפר הנוצרי דיר קרוח, שהתקיים כאן בתקופה הביזנטית, במאות ה-4-5 לספירה, נמצאו בשמורה.

את השרידים המרשימים עוטפים מסביב הנופים הירוקים המרהיבים של רמת הגולן. במבט לשמים תוכלו לראות מגוון רחב של ציפורים ודורסים ואת מושבת הקינון של העופות הדורסים, שהפכו את השמורה לאחד מאתרי הצפרות החשובים בארץ.

את העופות הדורסים תוכלו לראות בשביל הנשרים, העשוי בטון, מצוייד במאחזי יד במדרגות ונגיש לאנשים עם מגבלות בניידות. השביל מעגלי, אורכו 600 מטרים, ואיתו תוכלו להגיע למצפור גמלא הצופה על העיר העתיקה, מצפור הנשרים ועתיקות דיר קרוח. לאורך השביל תמצאו מושבים למנוחה.

רוצים לראות את הנוף והטבע המוריק מראש מפל נחל גמלא, הזורם לאורך כל השנה? מצפה לכם הליכה בשביל נוח עשוי מצע מהודק המוביל אל מרפסת תצפית, שתחשוף לפניכם את המפל המרשים. וההליכה אל העיר העתיקה – בירידה בשביל עפר כבוש.

מה עוד מונגש באתר? חניה, רחבת המבואה, מרכז שירות למטייל, שירותים, פינות פיקניק וברזייה על משטח בטון, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.

תצפית נוף בשמורת טבע גמלא | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

תצפית נוף בשמורת טבע גמלא | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

חורשת אלונים עתיקה, אגם ושולחנות פיקניק בגן לאומי חורשת טל

בצפון עמק החולה כ-240 עצי אלון תבור עתיקים, שהעניקו לחורשת טל את התואר של שמורת טבע. מסביבם מדשאות ירוקות, פלגי מים זורמים, אגם המשמש גם לשחייה ופינות חמד הצופות אל הר החרמון, מדרונות רמת הגולן והרי נפתלי.

שבילי אספלט מונגשים מקשרים את המבואה עם מרכזה של חורשת טל ומאפשרים גם לבעלי מוגבלויות ליהנות מיופיו של המקום כל ימות השנה. רוצים לשבת בצל העצים, לפרוס מפה ולהינות מארוחה בטבע? לרשותכם דק עץ עם שולחנות פיקניק נגישים ואזורי ישיבה מוצללים וברזיות.

אל האגם תוכלו להגיע דרך רמפת כניסה עם מאחזי יד משני צדדיה ומאחזי יד במדרגות. בימים אלה גן לאומי חורשת טל פועל בנוהל חורף ולכן בריכת השחייה רוקנה ממים ואין אפשרות לשחות באגם.

מה עוד מונגש באתר? חניה, מבואה, מרכז שירות למטייל, שירותים ומלתחות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.

מסביב לאגם בחורשת טל | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

מסביב לאגם בחורשת טל | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

צמחייה, נחל זורם ומסלול מעגלי מונגש בנחל השופט 

באיזור רמת מנשה הפורח בירוק כל עונות השנה נמצא נחל השופט. נסיעה בדרך יער של אלוני תבור תביא אתכם אל תחילת המסלול היוצא מחניון חרובים. מהחנייה המיועדת לנכים יוצא שביל נגיש לאורך כקילומטר וחצי המתאים לכיסאות גלגלים, חלקו אספלט סלול וחלקו על גבי גשר עץ. 

בתחילת המסלול תעברו את נחל סנין, הזורם בעיקר בחורף. לאורך הדרך תלווה אתכם צמחיית גדות עשירה כמו קנים, פטל, ער אציל ואשחר רחב עלים. גם ספספלים למנוחה תמצאו לאורך המסלול. נצלו אותם להתענגות על הטבע ועל הנוף מסביב.

המשך ההליכה על הגשר תוביל אתכם לגדה השמאלית של נחל סנין ובהמשך אל נחל השופט ואל מרפסת תצפית הצופה אל המפל. גם כאן ממתינים לכם ספסלים בצל עצים. מה עוד תראו לאורך השביל? סכר קטן, שתי מערות קטנות וחורשה עם שרידי טחנת קמח, המהווה את סוף המסלול.

את דרככם חזרה לחנייה תעשו בשביל המוביל לדרך רחבה, חציית משטח סלע גדול והליכה על שביל העץ. 

השביל הזה מוביל לגדה הימנית של נחל השופט | צילום: יוחאי כורם

השביל הזה מוביל לגדה הימנית של נחל השופט | צילום: יוחאי כורם

מעיינות, בריכות רחצה טבעיות ואתר היסטורי בגן השלושה (הסחנה)

בעמק בית שאן נמצא פארק המים של הטבע, המוכר כגן לאומי גן השלושה (הסחנה). בכל ימות השנה תוכלו ליהנות כאן משכשוך במים חמימים בטמפרטורה קבועה של 28 מעלות סלציוס באחת משתי הבריכות שבפארק הודות לנביעת המעיינות החמים והטבעיים שבפארק.

מסביב להן שפע מדשאות, שמזמינות לתפוס לכם פינת גן עדן וליהנות מעוצמתו של הטבע. באזור הבריכות והמדשאות הונגשו חניה, מבואה, קופה, פינות פיקניק מוצללות, ברזיות, שירותים ומקלחות. שבילי בטון מאפשרים לכם הגעה קלה עד שפת הבריכות, שם מונגשת גם הכניסה למים ותמצאו גם מאחזי יד במדרגות.

הידעתם שבשטחו של גן השלושה קם ב-10 בדצמבר 1936 אחד מראשוני יישובי חומה ומגדל? כאן תמצאו את שחזור הישוב תל עמל – שלושה צריפי מגורים, צריף חדר אוכל ומטבח, מגדל תצפית וחומת עץ כפולה. שיטוט בין חדרי החלוצים יתן לכם הצצה אל אורח חייהם של המתיישבים דרך שבע תחנות פעילות.

עוד באתר מוזיאון לארכיאולוגיה ים תיכונית בו מוצגים חפצי אמנות וכלים מהתקופות היוונית והרומית, אוספים ממצרים הקדומה ומתרבות פרס ועתיקות מתקופות קדומות בבקעת בית שאן. במוזיאון לארכיאולוגיה ובאתר חומה ומגדל הונגשו חניה, שירותים, שבילי בטון, כניסה למבנים, החצר, גשרון מעל תעלת המים, ספסלים מוצללים וברזיות. קיים מעלון שמגשר על ההפרש בין שני המפלסים.

מה עוד מונגש באתר? שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע. ניתן להתקרב ברכב פרטי לכל חלקי הגן המונגשים. באזור לינת שטח בקרוואנים הונגשו שלוש עמדות חניה לקרוואנים על משטחי בטון עם שולחנות פיקניק מונגשים.

בריכות רחצה טבעיות בגן לאומי גן השלושה | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

בריכות רחצה טבעיות בגן לאומי גן השלושה | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

בעקבות ציפורים בשמורת טבע החולה

הסיפור של יבוש הביצות בשנות ה-50’ של המאה העשרים התחיל במקום שמוכר היום כשמורת טבע החולה. מאז עברה השמורה הרבה תהליכי שיקום ואתם מוזמנים ליהנות מאגם משוחזר, שמושך אליו הרבה מאוד עופות מים. בשוליו נמצאת ביצה בה מסתתרים הרבה בעלי חיים.

הליכה בשבילי השמורה תביא אתכם אל מגדל תצפית בן שלוש קומות הצופה אל הביצה והאגם. בתקופות נדידת הציפורים זה אחד המקומות להוציא משקפת ולהתרשם מהעופות הממלאים את האגם ואת השמים מעליו. 

לא רחוק מכאן נמצא הגשר הצף – שביל לאורך כ-600 מטר הכולל תצפית מוסתרת על האגם. שביל השמורה המעגלי הכולל בתוכו את המצפור, גשר העץ ומסתור התצפית על האגם מונגשים. גם החניה על משטחי בטון בכניסה לשמורה. החניה מקושרת למערכת שבילים ולרחבות בטון המקשרים את מוקדי העניין המונגשים. בגלל קושי הנדסי מגדל התצפית לא נגיש לאנשים עם מוגבלות בניידות, אך ניתן להגיע עד למרגלותיו וליהנות מתצפית משם המהווה התאמת נגישות חלופית. 

במקום פועל גם מרכז המבקרים עופוריה ובו מיצג חוויתי אינטראקטיבי – גם הוא מונגש, אך סגור למבקרים בעקבות משבר הקורונה.

מה עוד מונגש באתר? רחבת המבואה ומרכז השירות למטייל, שירותים, שולחנות פיקניק מדגם נגיש ומתקני מים לשתייה, ספסלים  לאורך השבילים, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע לאורך מסלול הטיול.

שמי שמורת טבע החולה מתכסים ציפורים נודדות:

גן בוטני, מרכז מבקרים, מבוך עצים ושולחנות פיקניק ביער האילנות

בלב השרון נמצא יער האילנות, שיקח אתכם לסיור ברחבי הגלובוס בלי להחתים דרכון. שביל הליכה היקפי סלול ומישורי ביער האקזוטי ובגן הבוטני יפגיש אתכם עם לא פחות מ-750 מיני עצים מרחבי העולם. לאורך השביל המתחיל בחניון הסמוך לכניסה תמצאו גם ספספלים למנוחה, שיאפשרו לכם לעצור, לאגור כוחות ולהמשיך בחוויה.

את הטיול בין שבילי היער הסלולים תוכלו לשדרג עם משחק אינטראקטיבי באמצעות הטלפון החכם איתו סורקים QR קוד הנמצאים על השלטים ברחבי הגן. המשחק כולל מידע על סוגי העצים השונים.

לא רחוק מהאקליפטוס גדול פרי, הנמצא בשביל המרכזי, מחכה לכם חוויה במבוך עצים, הבנוי מעגלים-מעגלים משני מינים של צמחים. המבוך מונגש לכיסאות גלגלים. האם תמצאו את דרככם החוצה? 

ביער פועל גם מרכז מבקרים חדשני המוקדש כולו ליצירה המופלאה של הטבע – עצים, יער וסביבה. בין הפעילויות השונות במרכז תמצאו אופני מציאות רבודה, המותאמים לכיסאות גלגלים. בנוסף הסרט המוקרן במרכז כולל כתוביות לליקויי שמיעה. 

מה עוד מונגש באתר? חניה, שולחנות פיקניק, שירותים וברזיות.

אופני מציאות רבודה מותאמים לכיסאות גלגלים במרכז המבקרים | צילום: באדיבות ארכיון הצילומים קקל

אופני מציאות רבודה מותאמים לכיסאות גלגלים | צילום: באדיבות ארכיון הצילומים קק”ל

עתיקות, טבע פורח ותצפית לים בגן לאומי אפולוניה

ממש במרחק נגיעה מהעיר הרצליה פיתוח שוכן תל עתיק, שהיה מקום מושבם של לא מעט עמים וכובשים. ראשונים היו הכנענים, שעסקו בצביעת בדים והפקת צבע ארגמן מחלזונות ים. אותם החליפו היוונים, אחריהם החשמונאים ולאחר זמן קצר שוב שלטו במקום נוכרים – הפעם רומאים.

לא עבר זמן רב עד שקרבות שוב הכריעו את הכף, הפעם לטובת הערבים, אותם כבשו מאוחר יותר הצלבנים. בהמשך שלטו כאן צלאח א-דין, ריצ’רד לב ארי ושוב הצלבנים. אחרון הכובשים היה ביברס הממלוכי. והיום יש כאן גן לאומי יפהפה, המשחזר את העיר העתיקה, את שרידי הנמל, חפיר וקו חוף הצופה אל מפרשיות וסירות וים כחול עמוק.

שביל בטון מעגלי ומונגש יקח אתכם מהחניה עד לאתר העתיקות. הרצפה בתוך המבצר העתיק עשויה מצע מהודק או מרצפות אבן עתיקות מקוריות. שביל המצוק לא מותאם לתנועה בכיסא גלגלים, אך מרפסת התצפית המונגשת מהווה חלופה לתצפית הנוף המרהיבה. תוכלו להיעזר במאחזי יד במדרגות ולשבת לנוח על ספסלים, הצופים לים, למרחבים ולצמחייה שבאתר.

מה עוד מונגש באתר? חניות, פינת פיקניק, שירותים, ברזיות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט מידע.

ללכת על שביל בטון בגן לאומי אפולוניה | צילום: מנו גרינשפן

ללכת על שביל בטון בגן לאומי אפולוניה | צילום: מנו גרינשפן

טיול מונגש בעיר העתיקה בירושלים

בתחילת שנת 2019 נחנך בירושלים פרוייקט של הנגשת סימטאות העיר העתיקה הצרות לאורך כ-4 ק”מ. מגפת הקורונה שרוקנה את העיר העתיקה ממטיילים איפשרה את המשך העבודות, כך שהמסלול המונגש המתאים לכיסאות גלגלים, עגלות ורכב חירום מיוחד נמתח עכשיו כבר לאורך חמישה קילומטרים.

הודות להנגשה תוכלו לסייר בסמטאות הציוריות ברובעים המוסלמי, הארמני והנוצרי ובאתרים היסטוריים כמו כנסיית הקבר ומקטע המרצפות של הרחוב הרומי ברחוב הנוצרים. לאורך כ-2 ק”מ מצטברים ברובעים המוסלמי, הארמני והנוצרי  תמצאו מאחזי יד לצד גרמי מדרגות. בנוסף הונגשו רחובות תלולים, שמחייבים מלווה שיתמוך בכיסא, בגלל שזווית ההנגשה חדות מאוד.

איך תנווטו את דרככם בין האתרים המונגשים בעיר העתיקה? פמ”י הפיקה מפת הכוונה מודפסת אותה תוכלו לקבל ללא תשלום במרכז המידע לתייר הנמצא בשער יפו. אפשרות אחרת היא להוריד אפליקציה חינמית הפועלת ב-9 שפות, איתה תוכלו לנווט בזמן אמת בין הסימטאות והאתרים.

מה עוד מונגש באתר? שירותים ציבוריים, שלטי הכוונה לאתרים המרכזיים, שלטי הסבר ומפות מרחביות לאורך צירי התיירות העיקריים, הדגשת ממצאים היסטוריים או ארכיאולוגים.

סיור מונגש בעיר העתיקה בירושלים | צילום: גורה ברגר

סיור מונגש בעיר העתיקה בירושלים | צילום: גורה ברגר

טיול בין מערות ועתיקות בגן לאומי בית גוברין

טיול בגן הלאומי בית גוברין-מרשה יקח אתכם למסע בזמן לתקופות הרומית והצלבנית. את הגן הלאומי שזכה לכינוי “ארץ אלף המערות” חוצה כביש המחלק את האתר לשניים וההתניידות במסלול המקיף את מתחם המערות נעשית ברכב.

לכל מערה הייחוד שלה. מערות הפעמון שימשו את החוצבים בתקופות הביזנטית והערבית הקדומה ובסך הכל חצבו כ-80 בורות פעמון. השלב הראשון היה בחציבת פתח עגול וצר בשכבת הנארי. ממנו ירדו מטה, הרחיבו את הבור עד שיצרו בו צורת פעמון. בתקופה מאוחרת יותר פרצו את הדפנות של בורות הפעמון ויצרו מבוך של חללים. הגבוה בהם מגיע לגובה של 25 מטר!

ליד מערות הפעמון תמצאו שביל בטון מונגש, שיוביל אתכם פנימה. לאורכו מאחז יד ומאחזי יד במדרגות. בתוך המערה תמצאו ספסל. בנוסף - תצפיות מונגשות, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט הסבר מותאם ללקויי ראייה.

ברחבת המערה הצידונית הנגישו שבילי בטון, רחבת התכנסות מרוצפת, חנות מזכרות, פינת פיקניק מוצללת, מאחזי יד במדרגות, שילוט הכוונה וזיהוי, אמצעי המחשה מיוחדים ללקויי ראייה. השבילים סביב המערה הצידונית עשויים מצע מהודק. חשוב לדעת שהירידה לתוך המערה הצידונית - במדרגות.

בחצר המלאכות תמצאו מתקנים מונגשים - שביל בטון ורחבת בטון, מתקנים וסככות, אזור התכנסות עם ספסל שהותקנו בו מסעדי יד, פינת פיקניק מוצללת, שילוט הכוונה וזיהוי.

אתר העתיקות תל מרשה מציג את שרידי העיר ההלניסטית, שהתקיימה כאן. בראשו נקודת תצפית מרהיבה על שפלת יהודה. הנגישות באתר העתיקות בוצעה ככל הניתן בהתחשב בעתיקות. ממגרש החניה יורדים אל הווילה הרומית בשביל מצע מהודק או בשביל מדרגות אבן, שם תמצאו מאחזי יד. הכניסה לווילה היא רק במדרגות. כל השבילים האחרים בתל מרשה הם שבילי עפר בטופוגרפיה הקיימת.

גם במתחם הצפוני קיים אתר עתיקות – עיר בני החורין. החניה הנגישה נמצאת מחוץ לגדר, צמודה לכניסה. משער הכניסה עולים בשביל אספלט רחב עם שיפוע מתון אל האמפיתיאטרון הרומי. לרשותכם שתי כניסות נגישות – כניסה עליונה במפלס מושבי הטריבונה ממנה תוכלו ליהנות מתצפית על כל האמפיתיאטרון וכניסה תחתונה הנמצאת במפלס הזירה והמעברים המקורים שמתחת לטריבונה. לאורך שביל האספלט יש מקומות ישיבה מוצלים למנוחה, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי הסבר והמחשה.

גם אל הכנסייה הצלבנית והעתיקות שמאחוריה תוכלו להגיע דרך שביל מונגש העשוי קרקע מקומית. השביל מסתיים במדרגות עתיקות מקוריות. באזור זה יש שבילים וגשרים עשויים עץ ומאחזי יד במדרגות.

מה עוד מונגש באתר? ליד כל אחד ממוקדי העניין שהונגשו קיימת חניה נגישה, שירותים נגישים וברזייה נגישה.

בין שבילי הגן הלאומי בית גוברין | צילום: מנו גרינשפן

בין שבילי הגן הלאומי בית גוברין | צילום: מנו גרינשפן

נוף מדברי, תצפיות, יעלים ושפני סלע בשמורת טבע עין גדי

בלב מדבר יהודה נמצא נווה המדבר הגדול בארץ – שמורת טבע עין גדי הכוללת שלושה מתחמים: נחל דוד, נחל ערוגות ועתיקות עין גדי. זהו גם מקום משכנם של היעלים ושפני הסלע, האוהבים לדלג על המצוקים וקרוב לפלגי המים.

הכניסה הראשית לשמורת הטבע מונגשת, החל מהחניה, דרך רחבת הכניסה ועד תחנת שירות למטייל ושירותים. בנחל דוד הנגישו מקטע לאורך כחצי קילומטר בו תמצאו שביל מותאם לכיסאות גלגלים, רחבות מנוחה בצל עצי השיטה בהן תהנו מתצפית לנוף המדברי, תחנת שמע ותצפית על מפל "האולימפית". ואם יתמזל מזלכם תראו ממש לידכם יעלים ושפני סלע.

ההליכה לאורך נחל ערוגות על קרקע טבעית בתוואי שמלווה את הטופוגרפיה הטבעית. השביל לא מתאים לאנשים עם מוגבלות בניידות, אך תמצאו כאן כמה נקודות מונגשות במבואה – חניה, שבילי בטון, פינות פיקניק מוצללות, מרכז שירות למטייל, שירותים, שילוט הכוונה וזיהוי.

בין מבואת נחל דוד למבואת נחל ערוגות תמצאו טיילת נוף מונגשת. בנוסף – במקביל לשביל הולכי הרגל יש דרך לכלי רכב, לאורכה מספר נקודות לעצירה וחניה. החניה מקושרת לשביל ההליכה בשבילי בטון בעלי שיפוע מתון, לאורכם תמצאו ספסלים למנוחה ומאחזי יד בקטעים בעלי שיפוע תלול.

גם הכניסה לבית הכנסת והאזור סביב מונגשים. החניה לבית הכנסת נמצאת ליד השער מחוץ לגדר. כאן הנגישו את רחבת המבואה, מרכז שירות למטייל, שירותים, פינות פיקניק מוצללות, שביל בטון שמוביל מהכניסה עד לבית הכנסת העתיק וכניסה לתוך בית הכנסת, נקודות תצפית על הכפר העתיק, שילוט הכוונה וזיהוי ושילוט הסבר. קטע השביל בין נחל דוד לבית הכנסת הוא בשיפוע מתון, ההמשך תלול יותר. הטיילת מסתיימת במבואת נחל ערוגות.

בתוך הכפר העתיק ישנם שבילים עשויים מצע מהודק, מאחזי יד במדרגות ושילוט הסבר. ההליכה בכפר העתיק לא מתאימה לאנשים, שנעזרים בכיסא גלגלים, אך דגם של הכפר העתיק, שנמצא בנקודת התצפית על הכפר העתיק מבית הכנסת מהווה נגישות חלופית.

תראו איזה יופי של נופים ובעלי חיים בשמורת עין טבע עין גדי:

לתחילת הכתבה

מחפשים עוד רעיונות לטיולים מונגשים? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: