כל המידע על צב רך

הצב הרך מגיע עד לאורך של מטר אחד ומשקל של <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />50 ק"ג. הצב שמקורו באגמי המים המתוקים של מזרח אפריקה הינו טורף הניזון מתולעים דגים ובעלי חיים קטנים אחרים החיים במים.

נקבת הצב הרך מטילה את ביציה בגומות שהיא חופרת בגדות הנחל בסביבות מאי - יוני ולאחר כחודשים בוקעים הצבים ורצים למים.

בשנת 1991, בעקבות הגשמים הרבים שפקדו את הארץ, הוצף נחל אלכסנדר, בו נמצאת אוכלוסיית הצבים הגדולה, מעל למחצית מאוכלוסיית הצבים, 200 במספר, נסחפו לים התיכון ומתו.

זיהום נחלי החוף גרם לצמצום חריף באוכלוסייה: נותרו פרטים מעטים במקורות הירקון ובנחל תנינים, אך מרבית האוכלוסייה מצוייה בנחל אלכסנדר, שגם הוא מזוהם. נראה שזיהום זה גורם לכך שרוב הביצים אינן בוקעות, והצעירים הבוקעים סובלים מעיוותים. בנחל אלכסנדר נראים רק צבים גדולים, ונראה שהצעירים אינם שורדים.

מאז מתקיימים מאמצי שימור לבעל חיים זה. כדי להבטיח את גדילת הצבים הקטנים, אוספים אנשי רשות הטבע והגנים את ביצי הצבים, מדגירים אותם בסביבה מלאכותית ומחזירים את הצבים הקטנים למים לאחר התבגרותם. אחד מהמאמצים לשימור המין, הוא הגדלת האוכלוסיה גם באתרים נוספים. במסגרת זו, בקיץ 2004 הועברו 31 ביצים לשמורת הטבע עין אפק אשר ליד נחל הנעמן בתקווה להחזיר לנחל זה את אוכלוסית הצב הרך שבעבר היתה בו.

אודות העברת ביצי הצב הרך לשמורת עין אפק