כל המידע על עטלף פרי מצוי

עטלף פרי מצוי הוא העטלף הגדול ביותר בישראל, והיחיד הניזון מפירות. נפוץ בכל איזורי הארץ.

עטלף פרי מצוי גורם נזק לחקלאות בכך שהוא ניזון בפירות בשלים במטעים, בעבר ניסו להלחם בו על ידי איוד מערות בגז, אך מכיוון שהוא מצוי הרבה גם במבנים, בחורבות ובעליות גג הפגיעה בו היתה מועטה ולמרבה האירוניה הקורבנות היו דווקא עטלפי החרקים המועילים לחקלאות.

עטלף פרי מצוי נפוץ גם בערים ובישובים שם הוא ניזון בפירות של עצי פרי בגינות, וגם בפירות של עצי שדירה ונוי כמו אזדרכת, שקמה, פיקוס ודקלים שונים. בערים הוא הפך למטרד בגלל נוהגו להשפריץ את הלשלשת על קירות מבנים.

על העטלפים

העטלפים הם יונקים שבמהלך השנים סיגלו לעצמם קרום בין הגפיים הקדמיות המאפשר להם לעוף. בארץ ישנם 31 מיני עטלפים, 30 מינים של עטלפי חרקים (שם שניתן להם בעקבות המזון העיקרי שלהם), ומין נוסף של עטלף פירות. לעטלפים חוש שמיעה מפותח והם מנווטים את דרכן בחשכת המערה בעזרת גלי קול שהם מייצרים, כאשר גלי הקול הללו, שאנו כבני אדם לא יכולים לשמוע, פוגעים בחפצים שונים, נוצר הד שהעטלפים מסוגלים לשמוע ולנווט בעזרתו.

בחודשי החורף, ממעטים העטלפים בפעילות והם מתבססים על מעט מאוד אנרגיה כמקור חיים. הכניסה למערה בחודשי החורף מעירה אותם ומסכנת את חייהם שכן, כשהם מתעוררים עולה מייד טמפרטורת גופם וכך הם שורפים את האנרגיה שצברו כדי לעבור את החורף בשלום.