איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

אירוס החרמון

שתפו
משפחה: אירוסיים
שם לטיני: Iris hermona
שם עממי באנגלית: Mt.Hermon iris
צמח מוגן: כן
צבע: בורדוים
צורת גידול: גיאופיט
דיווחי הפריחה האחרונים

חודשי פריחה

ינו' פבר' מרץ אפר' מאי יונ' יול' אוג' ספט' אוק' נוב' דצמ'  

כל המידע על אירוס החרמון

צמח האירוס נקרא על שם אלת הקשת בענן היוונית הנקראת איריס. בתלמוד נמצאה המילה"אירוס" פעם אחת כשם של צמח והוחלט לאמץ שם זה לצמח.

האירוס כידוע משמש כסמלה של החברה להגנת הטבע. עוד על אירוסי ההיכל תוכלו למצוא באתר: http://www.iris.huji.ac.il/

טיול בעקבות אירוס הגולן

כתב - עודד פורת/מנהל חינוכי מדרשת הגולן, מתוך מקור ראשון

אירוס הגולן (או בשמו הנוסף: אירוס החרמון). האירוס המרהיב שצבעו לבן בהיר ושפתיו התחתונות שחורות מנוקדות לבן הינו בעל פרחים ענקיים, והוא פורח במקבצים נאים במספר נקודות בגולן. המקום המומלץ לצפייה בתקופה זו הינו צומת ציר המפלים הקרוי על שם כביש 808 היוצא מדרום רמת הגולן אל מרכזה, וחוצה את נחלי מרכז הגולן בנקודה שבהם הם הופכים מוואדיות רדודים לנחלים קניוניים שבהם צונחים המפלים המפורסמים של נחלי הגולן.

אל הצומת נגיע מכביש סובב כנרת. נעפיל אל הגולן בכביש 87 היוצא מצומת יהודייה לעבר צומת קצבייה, ומשם נמשיך עוד צומת אחד, עד שניפגש עם כביש 808, "ציר המפלים". נקודת הפריחה נמצאת צפונית לצומת, בשלוחה קטנה המוגבהת מעט מציר עפר היוצא מהצומת. יש לשים לב ולא להרחיק מעבר לריכוזי הפריחה, שכן בהמשך הציר מוביל לשטח אש פעיל של צה"ל. הפריחה בנקודה זו צפויה להימשך עוד כשבוע-שבועיים, תלוי במזג האוויר, ואז תנדוד צפונה ומזרחה עד לפריחת האירוס בחרמון בעוד כחודש וחצי-חודשיים. באירופה פריחת האירוסים מתחילה בחודש מאי, ולרגל כך מתקיימם פסטיבלים גדולים שהגדול והחשוב שבהם מתקיים בפירנצה שבאיטליה, הנחשבת ל"בירת האירוסים העולמית". בעולם ידועים כיום 20,000 מינים של אירוס, שרבים מהם הינם הכלאה של מיני אירוסים שונים. אכן, כל העולם הוא איריסים, ממש כשיר האהבה של חיים חפר: "איריסים, יפות עיניה, איריסים... כל העולם הוא איריסים".

למידע על אירוס הגולן ניתן לפנות למדרשת הגולן: 04-6678888.

על דרכי הרביה של האירוס

האירוסים בקבוצת אירוסי ההיכל מסוגלים להתרבות בשתי דרכים עיקריות: רבייה וגטטיבית באמצעות קני שורש, ורבייה מינית באמצעות האבקת חרקים. באירוסי ההיכל קיימת אי-סבילות עצמית, ולכן האבקה זרה ע"י חרקים היא הכרחית לרבייה המינית ולייצור זרעים. הפרח של האירוס מהווה יחידת פרסומת אחת גדולה, אך למעשה הפרח בנוי משלוש מנהרות האבקה שבכל אחת מהן יכולה להתבצע פעולת ההאבקה. מנהרת ההאבקה נוצרת ע"י התקמרות של עמוד העלי המורחב, אשר יוצר מעין גג מעל לשפית הפונה החוצה. בחלק העליון של כל מנהרה יש אבקן אחד שבו הלשכות פונות כלפי מטה. הצלקת היא קשקש קרומי רחב בחלק העליון של פתח המנהרה. האבקה מתבצעת כשהאבקה נופלת על החלק העליון של החרק הנמצא במנהרת ההאבקה, ונדבקת לצלקת בכניסתו הבאה למנהרת האבקה.
בדרך כלל קיים בטבע מתאם חיובי בין גודל הפרח וכמות הגמול המוצע למאביקים. ככל שהפרח גדול יותר, כך צפוי שנמצא בו כמות גדולה יותר של צוף. אירוסי ההיכל הם יוצאי דופן בהיותם הצמחים בעלי הפרח הגדול ביותר בארץ, אך בניגוד למצופה אין בהם כלל צוף. בשעות רבות של תצפית במשך היום לא נצפו כלל חרקים המבקרים בפרחי האירוסים - כצפוי בפרח שאינו מציע גמול, ולכן לא היה ברור מיהם המאביקים של הפרחים הענקיים. התעלומה לגבי המאביקים של אירוסי ההיכל נפתרה בתצפיות לאחר רדת השמש: זכרים של דבורים בודדות (שאינן חברתיות כמו דבורי הדבש), בעיקר מקבוצת המחושיות, (דבורות ענק בעלות פרווה) נכנסים עם השקיעה אל מנהרות הפרחים ולנים שם עד הבוקר. זכרי המחושיות מתאפיינים במחושים ארוכים מאד ובכתם לבן או צהוב בקדמת הראש. זכרי המחושיות הם חיות פרוותיות שאפשר לתפוס ביד ללא פחד מעקיצה: לזכרי דבורים אין עוקץ מכיוון שכל תפקידם בחייהם הקצרים הוא להפרות את הנקבות, ואין סיבה "לבזבז" עליהם כלי נשק כמו העוקץ.
בניגוד לנקבות של המחושיות הישנות בדרך כלל במנהרות הקינון החפורות באדמה, הזכרים לנים בסדקים בקרקע או בסלע, בקצות ענפים או בתוך פרחים. מתצפיות בטבע נמצא כי זכרי המחושיות ישנים לא רק באירוסים, אלא גם בפרחים כהים אחרים .
זכרי המחושיות הישנים בפרחי האירוס הם המאביקים הבלעדיים של אירוסי ההיכל ובלעדיהם לא תיתכן יצירת זרעים. במחקר שנערך ע"י יריב עברי מאיילת השחר, נמצא מתאם בין צבע האירוס לבין צבע האדמה שעליה הוא פורח אירוסים כהים - שחורים צומחים על קרקעות בהירות ואילו אירוסים בהירים יותר על קרקעות כהות וכל זה על מנת למשוך את זכרי המחושיות  להגיע ללינת לילה בתוך פרחי האיריס וליצור את האבקה.

דיווחי הפריחה האחרונים שהתקבלו על אירוס החרמון

תמונת פרופיל של נירה_4021315
נירה_4021315 29/03/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: רמת הגולן, צומת המפלים
בצומת המפלים כ-50 מטר על דרך העפר לכוון המפל. יש מספר פרטים בשלבים שונים בשדה משמאל.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 27/03/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: רמת הגולן
בצומת המפלים, לצידי שמאל הכביש המוביל לרמת מגשימים-פרט באמצע פריחה. עמוק יותר בשטח לכיוון צפון מערב ב-270527/765962 , חמישה אירוסים, מהם 2 באמצע פריחה ו-3 בסוף פריחה.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של יודגימל
יודגימל 16/03/2021
מצב פריחה: התחלה מיקום: קבר שייח אבו מרזוק
יש הסברים למכביר באינטרנט. יש בדרך כלל מצבור פרחים על גג המבנה, אבל היום כל הצמחים על הגג למעט אחד (תמונה למטה) היו רמוסים! נראה שמטיילים עלו על הגג ורמסו מבלי משים את כל השתילים שהיו אמורים לפרוח בעתיד הקרוב. ממש נורא ואיום!
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של יודגימל
יודגימל 16/03/2021
מצב פריחה: אמצע מיקום: צומת המפלים, רמת הגולן
ממש ליד הצומת, על גבעה נמוכה, מספר פריטים יפהפיים
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 01/04/2017
מצב פריחה: אמצע מיקום: הגולן צומת המפלים
נראו כלמעלה מ-25 פרטים יפים וגדולים ליד צומת המפלים (מעט בהירים יןתר מאלו שעל קבר שייח מרזוק).
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 01/04/2017
מצב פריחה: אמצע מיקום: הגולן קבר שייח מרזוק
גוש אירוסים גדול על הקבר, ופרחים דלילים על הראש הכיפתי של הקבר.
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של עידו מגן
עידו מגן 28/03/2015
מצב פריחה: סוף מיקום: צומת המפלים
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של אלחי47
אלחי47 23/03/2015
מצב פריחה: אמצע מיקום: הגולן
בשדה ליד צומת המפלים
הצג ב-waze
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי
המטייל האנונימי 17/03/2014
מצב פריחה: סוף מיקום: צומת המפלים
צומת המפליה, בצד צפון-מערבי (כביש 87 ו-808)
תמונת פרופיל של EladShar
EladShar 07/03/2014
מצב פריחה: אמצע מיקום: מצפה אופיר
מספר קבוצות של פרחים בגבעה הסמוכה לחניה
תמונת פרופיל של yonatbe5
yonatbe5 31/03/2013
מצב פריחה: סוף מיקום: רכס בשנית
קבוצה של כמה פרטים קצת אחרי השיא כ-40 מטר מימין לכביש המוביל מכביש 98 לתל חזקה, כ-100-150 מטר אחרי הפנייה, בקרבת חומת אבנים.

תגיות

צמחים בורדוים נוספים

דבורנית הדבורה

פרחי הדבורנית מתחפשים לדבורה ומדיפים ריח אופייני לדבורה-נקבה. זכרי הדבורה, הנמשכים לריח הפ…

אטרקציות ופעילויות מומלצות

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

שווה קריאה

אירועי חנוכה 2021