כל המידע על אקליפטוס המקור

פירוש השם אקליפטוס בא מהמילה היוונית "מכוסה היטב/חבוי היטב" והוא מתייחס לכיסוי ניצן הפרח של האקליפטוס, המושלך ברגע המתאים על מנת לאפשר לפרח ללבלב.

אגדת עם אוסטרלית על האקליפטוס

בשלהי המאה ה-18 הבריטים  נתנו אפשרות לאסירים במשפט או כלא או אוסטרליה. אדוארד נידון למאסר עולם ובמשפט שאלו אותו אוסטרליה או כלא כאן!!! הוא החליט ללכת לאוסטרליה. כאשר אדוארד הגיע עם האונייה לאוסטרליה הוא ניצב ביפני ראש השבט של הילידים באוסטרליה "הבוריג'יינים" ושאל אותו מה הוא צריך לעשות? ראש השבט אמר לו, אתה רואה את החלקה עם העצים מכאן... ועד לשם? כן ענה לו אדוארד, עם תצליח להוריד את העצים שנמצאים שם תקבל את החלקה עבורך.

אדוארד שמח מאוד ואמר לעצמו גם כלא וגם אני מקבל חלקה לעצמי תמונה מתוך אתר טיולי. קם בבוקר עם מלוא המרץ והתחיל לכרות את כל העצים בחלקה שניתנה לו. הלך לישון עייף סחוט אבל מרוצה. וכשהתעורר בבוקר הוא ראה שכל העצים צמחו מחדש, אמר לעצמו כנראה לא כרתתי אותם טוב, חזר לחלקה וכרת אותם שוב והפעם מלמטה הכי קרוב לאדמה ואמר לעצמו עכשיו הם לא יצמחו שוב.הלך לישון עייף סחוט אבל מרוצה. כשהתעורר בבוקר הוא ראה שכל העצים שוב צמחו מחדש, אמר לעצמו הפעם אני יכרות אותם מהשורש,

כרת אותם שוב מהשורש הפך את האדמה ואמר לעצמו עכשיו אין סיכוי הם לא יצמחו שוב!!! הלך לישון עייף סחוט אבל מרוצה. כשהתעורר בבוקר הוא גילה שהעצים המוזרים צמחו שוב. אדוארד הלך לראש השבט בכדי לשאול אותו מה זה העץ הזה? וראש השבט אמר לו עם חיוך ממזרי מרוח על הפנים זה אקליפטוס תמונה מתוך אתר טיולי  מה זה אקליפטוס שאל אדוארד ?

אקליפטוס ענה ראש השבט  זה  אקה = לקטוע, וליפטוס = לצמוח זאת אומרת שבכל פעם שתקטע אותם הם יצמחו מחדש.

סיפור על האקליפטוס

הקיסר מנליק השני של אתיופיה קיבל במתנה עץ אקליפטוס. הוא החליט לשתול אותו באחת מהערים שלו, וכאשר הוא ראה את הפריחה של העץ הוא התרשם מאוד וקרא לה על שם פרח האקליפטוס ושמה היא "אדיס אבבה" שהפרוש הוא: פרח חדש או פרח יפה.והיום "אדיס אבבה" היא עיר בירה ועיר מחוז של אתיופיה

מקור השם אקליפטוס בא מיוון = איי = היטב  וקליפטו  = אני מכוסה, שזה אומר מכוסה היטב. שמו הקדום הוא עץ הדרקון או עץ הגומי והשרף.

אקליפטוס המקור - תעודת זהות

מאת רות ריכטר

משפחה: הדסיים    

"בני דודים": הדס מצוי, גויאבה, פיג'ויה, פיטנגה. קליסטמון, מללויקה.

מולדת: אוסטרליה

מאפיינים: עץ גבוה, מהיר צמיחה ועמיד בתנאי יובש, קור וחום. הפרחים מואבקים על ידי דבורים. הפרי היבש מכוסה במכסה דומה למקור הנושר בהבשלה, ומכאן שמו של העץ.

ריבוי:על ידי זרעים.

שימושים ופולקלור: האקליפטוס משמש ליעור, לשדרות ולגננות. ענפיו הכרותים משמשים לנגרות בניין, להסקה ולתעשיית הנייר. העלים מכילים שמן אתרי שממנו מייצרים תרופה נגד שיעול. האקליפטוס מהווה צמח דבש חשוב  בעונת הקיץ.

מיני איקליפטוסים

אצלנו בארץ יש 11 מינים שונים של אקליפטוס, ונפוץ הוא אקליפטוס המקור, שקיבל את שמו לפי הזרעים והפריחה. וכך כל זן וזן קיבל את שמו לפי הזרעים והפריחה. 

אקליפטוס אדום-מצנפת (Eucalyptus erythrocorys, Illyarie) - עץ קטן או שיח גדול, עד 6 מטר גובהו הוא מתפשט כשענפיו בצורת קשתות. פורח ביולי-אוגוסט. הניצנים אדומים (מכאן שמו), והפרחים צהובים. מצוי בחוף הכרמל, במושבים שבשרון, במרכז הארץ ובנגב הצפוני.

אקליפטוס אלני (Eucalyptus cladocalyx, Sugar Gum) - עץ המגיע עד לגובה של 35 מטר, גזע ישר עד שליש מגובה העץ, קליפה חלקה מתקלפת בצבע חום. פורח באוגוסט-ספטמבר, פריחה לבנה עשירה בצוף ובאבקה המבוקשת לתעשיית הדבש ולכן קרוי במולדתו "Sugar gum".

אקליפטוס ברוקואי (Eucalyptus brockwayi, Dundas mahogony) - עץ בינוני שמתנשא לגובה של 9 מטר העצה אדומה, חזקה, משמשת לבנייה, לעמודי תמיכה וכעץ הסקה. מצוי באזורים סביב באר שבע.

אקליפטוס גלילי (Eucalyptus hemiphloia, Grey Box) - עץ המגיע לגובה של 18 מטר. גזע ישר, קליפה אפורה ומחוספסת ומתקלפת בענפים שם היא חלקה ואפורה פורח באביב ובקיץ בפריחה לבנה.

אקליפטוס המקור (Eucalyptus camaldulensis, River-red Gum) – האקליפטוס הנפוץ ביותר בארץ. הוא גם המין הנפוץ ביותר באוסטרליה ומחוץ ליבשת אוסטרליה. עץ בינוני עד גבוה, יכול להגיע לגובה של 26 מטר וקוטר של 1.8 מטר בגובה החזה. לעץ פרחים לבנים. הפריחה באביב ובקיץ. באוסטרליה גדל על גדות הנחלים, בעמקים ובמקומות נמוכים המוצפים לעתים. בארץ גדל ממטולה ועד אילת. ריכוזים יפים של העץ מצויים בחולה וביער חדרה. משמש ליצור צוף לדבורים ולעצה באיכות נמוכה, עבור ריהוט גס או לייצור MDF.

אקליפטוס הצווארון (Eucalyptus torquata, Coral Gum) - עץ קטן בגובה של עד 10 מטר בעל עמידות גדולה לשינויי טמפרטורות. פורח מפברואר ועד אוגוסט הפרחים בצבע אדום, כתום, צהוב ואף לבן, עשירים בצוף ולכן מבוקשים על ידי מגדלי הדבורים. גדל מעתלית ועד אילת, אך לא בשפלת החוף בקרקעות חול או חמרה.

אקליפטוס הצלעות (Eucalyptus angulosa, Ridge-fruited mallee) – עץ קטן, עד גובה של 4 מטר, בעל גזע מתפצל גדל לאורך החוף באזור צחיח ובנגב הצפוני, עמיד ליובש. מספק צוף ואבקה לדבורים.

אקליפטוס לסואפי (Eucalyptus lesouefii, Goldfields Blackbutt) - עץ המגיע עד 12 מטר בעל גזע דק יחסית עמיד יחסית לתנאי יובש ומליחות. פורח בקיץ, הפרחים צהובים. נפוץ בנגב הצפוני ובבקעת הירדן.

אקליפטוס מסמרי (Eucalyptus gomphocephala, Tuart) – עץ בגובה של 30 מטר עשיר בעלווה מהגזע ועד הצמרת. פורח בסתיו, בפרחים לבנים. הפירות אופייניים עם מכסה בולט מעין כובע מכאן שמו של המין בלטינית ("ראש נפוח"). תפוצתו בארץ רחבה מאוד ורק אקליפטוס המקור נפוץ ממנו. בעבר היה קרוי אקליפטוס ההרים משום שהצליח לגדול בכרמל ובהרי ירושלים.

אקליפטוס מערבי (Eucalyptus occidentalis, Swamp Yate) – עץ בינוני בגובה של 21 מטר. עמיד למליחות קלה. יכול להתגבר על שנה יבשה וחמה מאוד ללא משקעים. גזע ישר, קליפה חומה מחוספסת ומתקלפת בפסים. פורח בחורף עד האביב, פרחיו בצבע צהוב בהיר. נפוץ בכל רחבי הארץ.

אקליפטוס קרוס (Eucalyptus kruseana, Bookleaf Mallee) - שיח קטן עד גובה של 4 מטר, מרחוק דומה לקקטוס. המין מסתפק במעט משקעים ומשמש לגינון, מצוי בעיקר באזור הנגב.

אצלנו בארץ הביאו את האקליפטוס לייבוש ביצות ולמרות שלאקליפטוס יש מערכת שורשים מרשימה ביותר, 30 מטר לרוחב ו18 מטר לעומק.  הוא עדין לא פתר את בעיית הביצות ונאלצנו לחפור תעלות מהביצות לים או לנחל הקרוב וכך פתרנו את בעיית הביצות.

אחד מהתכונות המרשימות ביותר של האקליפטוס היא לחדש את עצמו, זאת אומרת גם עם נקרות את העץ או אם תתרחש שריפה, הוא יצמח מחדש. והסיבה היא שיש לו זרעים גם בשורשים הרוחביים.

אקליפטוס לא סתם עץ הוא זכה לקבל נביא!!! פון מילר הייה הנביא של האקליפטוס,

הוא ניבא את היכולות של העץ לצמוח בסביבה צחיחה, לעצור את סחף הקרקע, ליצור קרקע פורייה,ולחטא את האוויר סביבו, בנוסף הנביא הצהיר "האקליפטוסים עתידים לשחק תפקיד ראשי בתרבות הייעור בחלקות נרחבות של הגלובוס